Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
3582 replies to this topic

#73
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Se pare ca am rezolvat si problema cazarii. Budva e full dar am gasit in Kotor niste apartamente de inchiart la 50 de euro pe zi pentru 4 persoane. Stie careva daca pentru viza de tranzit a Serbiei trebuie sa se prezintte tot grupul personal sau este suficient sa se duca unul pentru toti 4?

#74
mikib

mikib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.10.2006
diciulina,

dar voi cum faceti cu cartea verde + CASCO? ale mele nu sunt valabile pentru muntenegru si banuiesc ca m-ar costa mai mult de 100 EUR extinderea lor.
in aceste conditii, parca m-as multumi numai cu croatia.
miki

#75
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Casco ar trebui sa acopere si Muntenegru (depinde de asigurator, la mine e ok). Cartea vrede pt Muntenegru nu tb sa coste mai mult de 30 USD

#76
diciulina

diciulina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.05.2007

View Postmikib, on Jul 2 2007, 15:11, said:

diciulina,

dar voi cum faceti cu cartea verde + CASCO? ale mele nu sunt valabile pentru muntenegru si banuiesc ca m-ar costa mai mult de 100 EUR extinderea lor.
in aceste conditii, parca m-as multumi numai cu croatia.
miki


o sa ma uit diseara in cartea verde...sa vad pt ce tari e valabila...ca sunt trecute acolo....uite..nu mi-a trecut prin cap treaba asta....am uitat...
cat despre casco..ti l-ai si facut deja pt exterior?..pt furt extern?..accident?...in ce conditii?

#77
eurocrem

eurocrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2007
Are cineva informatii noi cu privire la vize ? E sau nu e nevoie de viza in Muntenegru ?

#78
mikib

mikib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.10.2006
Eu am incheiat CASCO si RCA la Generali si am primit extindere CASCO gratuit (acopera UE + Croatia + inca ceva).
Am intrebat la ei si am aflat urmatoarele:
- carte verde pentru Serbia si Muntenegru: 60 USD/2 saptamani
- extindere CASCO pentru Serbia si Muntenegru: 15 EUR
La Generali, Serbia si Muntenegru sunt considerate o singura tara.

#79
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
60 USD pt 2 saptamani e ok. La Asitrans ma costa 30 USD pentru 8 zile.
Atentie, sa va faceti asigurare medicala pt Muntenegru. Este f ieftina. Cam 30 RON pt 2 spatamani.

#80
blondu79

blondu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2007
Veste buna !!!!!


Telefonic , ambasada serbiei din bucuresti a confirmat urmatoarea informatie :


incepand de azi , 04.iulie 2007 , cetatenii romani NU mai au nevoie de viza pentru a calatori in serbia !!!!!!!

am incercat sa confirm informatia si cu cei de la ambasada si consulatul romaniei din belgrad dar astia fac pe morti in papusoi . ei spun ca au auzit si ei acelasi lucru dar nu au primit oficial vestea.
La ambasadasa serbiei din bucuresti exista si un afis care anunta acelasi lucru . nu mai este nevoie de viza !!!!!!!


later edit


informatia este confirmata si de vama de la portile de fier

Edited by blondu79, 04 July 2007 - 10:41.


#81
eurocrem

eurocrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2007
In serbia nu mai este nevoie de viza :)

http://www.consulatu...x.php?menu=viza

#82
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Superb!
Un motiv in plus pentru a merge in Muntenegru!
S-a inlaturat astfel si ultima strangere de inima ... cei 300 de euro pe care aveam de gand sa ii dau pentru viza.
Directia Budva, Kotor , Dubrovnik

#83
eurocrem

eurocrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2007
Pe siteul www.politiadefrontiera.ro si pe www.mae.ro doar la serbia nu trebuie viza. La Muntenegru scriu ei ca traba in continuare viza.
Stie cineva sigur daca traba sau nu in Muntenegru viza??

#84
diciulina

diciulina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.05.2007
Salutare! :D

Anul asta vrem sa petrecem 4-5 zile in Muntenegru, dupa o vacanta de 2 saptamani in Croatia.

Imi puteti face niste recomandari..cazari...ma intereseaza si mare..dar si munte...

Ce merita vazut in Muntenegru si ce pot vedea in 4-5 zile?

Ce traseu e mai indicat din Muntenegru spre Bucuresti?

Multumesc! :D

#85
velo

velo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2007
Daca nu ati plecat toti deja...
Stie cineva cat de dificil este de traversat Belgradul? Nu vad o varianta ocolitoare viabila in drum spre Crna Gora..plec din Cluj via Timisoara. Si un loc bun de odihna pentru o noapte imediat dupa Belgrad daca imi poate recomanda cineva. (sper sa reusesc sa trec de belgrad intr-o zi!
Multumesc
Toate bune!

#86
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 04.10.2005

View PostIrishman, on Jun 2 2007, 00:55, said:

Eu am plecat in Serbia prima data acum o luna si 2 saptamani. Am fost ca turist. Viza am luat-o de la Ambasada Serbiei din Bucuresti, care se afla pe Dorobanti, aproape de cladirea Ciberneticii de la ASE, un pic mai sus fata de Ambasada Ucrainei. Am completat formularul care l-am luat de la portarul din fata ambasadei si am asteptat o ora ca sa se permita celor care solicitau viza sa intre inauntru. Ajuns la ghiseul "minune" am prezentat domnului functionar: pasaportul, cererea completata si confirmarea rezervarii facuta la un hotel din Belgrad (Hotelul Royal de pe Kralja Petra). Acesta a studiat documentele s-a uitat la perioada pe care ceream viza (2 zile), mi-a cerut cei 40 de euro (taxa pentru o intrare / o iesire) si m-a rugat sa astept 15 min. Dupa 15 min mi-a stigat numele si mi-a inmanat pasaportul, urandu-mi calatorie placuta. No extra questions. Conversatia mea cu el s-a redus la Good morning / Good morning / Passport please ... Thank you / have a good trip.
Confirmarea a constat intr-un print a reply-ului dat de hotelul Royal la rugamintea mea de a rezerva o camera pentru cele 2 zile. (Un simplu print de pe mail-ul de pe Yahoo).
Este f usor de obtinut viza iar orasul merita vazut!
ai stat la hotelul royal din belgrad??? cum este ??? vreau sa merg si eu weekendu' asta si am vazut ca ar fi cel mai ok la pret... accepta cazare pt o noapte??/ e aglomerat hotelul???
merci

#87
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Da, acolo am stat. Ce pot sa zic, nu e cel mai grozav hotel in care am stat vreodata, dar are camere curate si cu termopane care izoleaza fonic eventualul zgomot din strada. Ai un amarat de TV in camera si un frigider. Pentru o sedere de o noapte e ok, desi e cam "comunist - looking". Are avantajul ca este situat intr-o zona centrala, faci 3 minute pe jos pana in Kneza Mihaila. Cand am fost eu era full pentru ca era nu stiu ce turneu de tenis si intreaga echipa under 21 a Angliei era cazata in hotel. Eu facusem rezervare cu ceva timp inainte pentru ca pe vremea aceea imi trebuia viza si nu se dadea viza fara o confirmare a rezervarii. Acum cand ma intorc din Muntenegru tot acolo o sa stau. Atentie, chiar daca mergi singur cere o camera dubla, cele single sunt claustrofobice, iar diferenta e de doar 3 euro. Personalul vorbeste o engleza acceptabila. M-am inteles in engleza chiar si cu femeia de serviciu. Poti sa schimbi dinari la exchange-ul din hol. Cursul era mai mic decat la bancile de pe strazile principale, dar nu semnificativ. Mai exact la 100 de euro schimbati am pierdut cam 20 dinari in conditiile in care 80 de dinari fac un euro. De mancat iti recomand "?" (asta e numele restaurantului), situat pe aceeasi strada ca si hotelul dar in capatul opus. De asemenea daca te grabesti manaci cu 120 de dinari un ditamai sandwich-ul de pui, la o shawormerie in pe langa Sverti Sava, in capatul bulevardului care duce spre Sveti Sava, pe dreapta (parca Terazije se numea bulevardul).

Edit reason: Corectarrea numelor strazilor scrise in sarba

Edited by Irishman, 16 July 2007 - 19:47.


#88
Abnoba

Abnoba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.06.2007
Salut.


Eu am intrat in Muntenegru din Croatia pe 3 iulie cu autocarul (am plecat din Budapesta cu trenul pina la Split in Croatia- 16 ore  :confuzzled: ) si nu mi s-a cerut nici un ban, nu s-au uitat urit la pasaport... nimic. A fost foarte OK.

Am trecut prin Dubrovnik (foarte multi turisti in orasul vechi, nici nu puteai respira), am ramas o noapte in Kotor, iar apoi am stat cinci zile in Ulcinj. Detul de aglomerat Ulcinj-ul, dar oamenii foarte prietenosi, cazare ieftina (6-8 euro / persoana in apartamente particulare), peisaje frumoase...

La intoarcere am ramas o noapte in Split, unde sint ceva locuri faine de vazut  ;)

Cit am putut vedea din Croatia m-a facut sa prefer Muntenegru, pentru oamenii mult mai simpatici si preturile mult mai mici. Diferenta majora e ca turistii din Croatia sint mai mult vestici, poate de aceea mi s-au parut mult mai interesanti oamenii din Muntenegru :mellow: :mellow:  

Din cite inteleg eu, viza pentru Muntenegru s-a scos. Inainte de plecare am citit pe forum, am dat telefoane la ambasada, si imi era teama nitel de granita, pentru ca informatiile nu erau clare si confirmate. Am preferat sa nu platesc 40 de euro pentru citeva zile petrecute in Muntenegru (prea putin ca sa apuci sa vezi cit de cit tara) si se pare ca am avut noroc...

Toate cele bune si o vara frumoasa!

Attached Files



#89
masinioricestare

masinioricestare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.09.2006
nimeni nu mai vine cu nici o veste proaspata?
eu vreau sa plec la sf aug 27-28, se alatura cineva?
inca nu m-am hotarat dak tintesc direct muntenegru sau cobor dinspre croatia

#90
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Confirm, se trece fara probleme dintr-o tara in alta pe unde vrei. Recomand iesirea de la Turnu Severin si trecerea in Muntenegru pe la Bijelo Polje. Alimentati din Serbia ca e mai ieftin decat la noi, in Muntenegru este 1.1 EUR, in serbia 0.9eur, DAR!!!!!!!!, mare atentie!!!! in caz ca aveti diesel de fabricatie mai recenta, atentie la motorina din Serbia. Dieselul meu teoretic nu ar fi trebuit sa mearga cu motorina de la ei, dar, contar asteptarilor merge brici, putere mai mare, consum mai mic, mult mai sprintara. Acum nu stiu cum se comporta la alte masini. :rolleyes: Statiile cu combustibili gen EURO3 -4 sunt mai rare in Serbia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate