Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
programel Win Movie Maker

Meritau ginerii lui Lot sa moara?

Ce credeți ca s-ar intampla ...

Instanta amana sistematic pronunş...
 se poate folosi alt incarcator US...

Parchet impermeabil + fara praguri

Despre prima de activare

One Cotroceni
 Piese noi pentru reducerea zgomot...

Refuzat la imbarcare din cauza un...

Alungire => hipertrofie

Care este "rostul" porumb...
 La mulți ani @Noua_pe_site&#...

La mulți ani @RODigitalum-me...

La mulți ani @Alex_23!

Toyota Corolla Sedan 1.8 hybrid s...

Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
3582 replies to this topic

hellrider

hellrider

Senior Member

• Grup: Senior Members
Tocmai vroiam sa fac update la taxa de intrare in muntenegru (ca aia numai viza nu e) la 55 euro. Poti sa scapi cu 40 cu conditia sa nu se prinda ca mergi la mare, le spui ca te duci la prieteni in Niksic de ex. De extinctor, trusa medicala, inca un pachet de vata pe langa (aia din trusa medicala nu ajunge), trusa de becuri, triunghi etc am uitat sa zic. Pe autostrada se merge f putin si intradevar, te rupe la cursul de schimb. Drumurile in muntenegru sunt in reconstructie, s-au inaugurat numai anul asta zeci de tuneluri si viaducte. Muntenegrenii conduc ca bezmeticii pt ca le permit masinile si anume yugo, la care distanta intre roata fata si spate e mai mica decat distanta intre stanga si dreapta (sau asa dau impresia)  :lol: , de unde rezulta o stabilitate excelenta in curbe.

Politia muntenegreana e super ok si f discreta mai putin cand e vorba de albanezi, au fost cazuri (vazute cu ochii mei) in care mascatii au deschis focul (fara somatie) asupra masinilor extrem de scumpe cu nr albanez, UE le-a impus sa fie f drastici cu ei datorita faptului ca muntenegru e o tara de tranzit pt bandele de traficanti de masini de lux si carne vie din Albania.

Tratatul acela intre Ro si Serbia face in toamna 2 ani de cand s-a elaborat, ambelor state le convine de minune aceasta viza asa ca nu il vad semnat prea devreme.

Din aceasta vara voi renunta la tranzitul prin Serbia, in septembrie voi incerca o ruta prin ungaria, bosnia si croatia.

diciulina

diciulina

Junior Member

• Grup: Members
salutare....
si eu fac anul asta la sf lui august...un traseu prin slovenia si croatia...si apoi ma gandisem la Muntenegru...si primul lucru a fost sa ma interesez de viza si am trimis un mail la consulatul roman din muntenegru..si uitati raspunsul:

"La sfirsitul lunii iunie a.c. cetatenii romani titulari de pasapoarte simle -turistice - vor putea calatori in Rep.MUNTENEGRU  fara vize, cu drept de sedere 30 de zile, consul, fl.Rebegeanu"

Sent: Monday, June 18, 2007 11:34 AM
To: [email protected]
Subject: Vize Muntenegru

teoretic deci n-ar trebui viza...dar inteleg ca acum o saptamana se cerea aceasta viza....ciudat...

ma gandisem initial sa ajung in romania din croatia prin muntenegru si apoi serbia...si sa ma duc sa obtin viza de la ambasada serbiei...viza care intelesesem ca e valabila si pt muntenegru...si care ar costa 40 euro/pers/ 1 intrare/1iesire si 75 n intrari/n iesiri...dar in cazul in care in serbia nu ai prea multe de vazut...prefer sa intru doar in muntenegru si sa platesc viza la frontiera....daca o fi...apoi sa ma intorc tot prin croatia...

in acest caz...daca ar fi doar sa intru in muntenegru...ce as avea de vazut si vizitat care sa merite?...budva...kotor...pestera albastra (pe care n-am identificato unde ar fi)...si ar mai fi si altceva...?..inspre munti?

ce ma sfatuiti?

Irishman

Irishman

Member

Hmm .. Sa inteleg ca daca ma duc in Montenegru prin Serbia platesc 75 de euro tranzit Serbia si 55 de euro intrare in Muntenegru? Adica 130 de euro numai viza? 130 x 4 persoane intr-o masina inseamna 520 de euro .. bani cu care pot sa plec linistit in alta parte. Ce solutii exista pentru a ocoli Serbia?

diciulina

diciulina

Junior Member

cred ca viza pentru serbia e valabila si pt muntenegru...cel putin asa au spus cei de la ambasada serbiei...si poti lua una doar cu 1 intrare/iesire la dus...si te poti intoarce prin ungaria...sau invers..

m-as mira sa fie taxa de viza pt ambele tari...

hellrider

hellrider

Senior Member

View Postdiciulina, on Jun 26 2007, 15:13, said:

cred ca viza pentru serbia e valabila si pt muntenegru...cel putin asa au spus cei de la ambasada serbiei...si poti lua una doar cu 1 intrare/iesire la dus...si te poti intoarce prin ungaria...sau invers..

m-as mira sa fie taxa de viza pt ambele tari...

Viza de serbia nu este valabila si pt muntenegru.

mishake

mishake

Junior Member

View Posthellrider, on Jun 26 2007, 09:43, said:

Tocmai vroiam sa fac update la taxa de intrare in muntenegru (ca aia numai viza nu e) la 55 euro. Poti sa scapi cu 40 cu conditia sa nu se prinda ca mergi la mare, le spui ca te duci la prieteni in Niksic de ex. De extinctor, trusa medicala, inca un pachet de vata pe langa (aia din trusa medicala nu ajunge), trusa de becuri, triunghi etc am uitat sa zic. Pe autostrada se merge f putin si intradevar, te rupe la cursul de schimb. Drumurile in muntenegru sunt in reconstructie, s-au inaugurat numai anul asta zeci de tuneluri si viaducte. Muntenegrenii conduc ca bezmeticii pt ca le permit masinile si anume yugo, la care distanta intre roata fata si spate e mai mica decat distanta intre stanga si dreapta (sau asa dau impresia)  :lol: , de unde rezulta o stabilitate excelenta in curbe.

Politia muntenegreana e super ok si f discreta mai putin cand e vorba de albanezi, au fost cazuri (vazute cu ochii mei) in care mascatii au deschis focul (fara somatie) asupra masinilor extrem de scumpe cu nr albanez, UE le-a impus sa fie f drastici cu ei datorita faptului ca muntenegru e o tara de tranzit pt bandele de traficanti de masini de lux si carne vie din Albania.

Tratatul acela intre Ro si Serbia face in toamna 2 ani de cand s-a elaborat, ambelor state le convine de minune aceasta viza asa ca nu il vad semnat prea devreme.

Din aceasta vara voi renunta la tranzitul prin Serbia, in septembrie voi incerca o ruta prin ungaria, bosnia si croatia.

Taxa de intrare (viza) in Muntenegru este 55 euro?

blondu79

blondu79

New Member

DEci informatie 10000% oficial de la p persoana care a fost azi in muntenegru

NU este nevoie de viza  pentru muntenegru .
informatie oficiala de la mine care sunt azi in serbia  - pentru SERBIA ESTE nevoie de viza

hellrider

hellrider

Senior Member

View Postblondu79, on Jun 26 2007, 15:55, said:

DEci informatie 10000% oficial de la p persoana care a fost azi in muntenegru

NU este nevoie de viza pentru muntenegru .
informatie oficiala de la mine care sunt azi in serbia - pentru SERBIA ESTE nevoie de viza

Este f interesant ce spu. Azi dimineata am vb cu cineva care a intrat din Croatia in Muntenegru duminica la pranz. A platit 40 eur dar initial au cerut 55.
Sa inteleg ca in dulcele stil balcanic fiecare cere dupa cum il taie capul. Intrebare, ai trecut de Podgorica inspre litoral, s-au terminat lucrarile la tunel?

Edited by hellrider, 26 June 2007 - 15:09.

Irishman

Irishman

Member

Abrambureala totala
Sa inteleg ca trebuie s ascot din "colectie" frumoasa viza de Muntenegru? :))
75 de euro de persoana mai merge

diciulina

diciulina

Junior Member

mda...pana la urma unde e realitatea cu viza pt muntenegru...??

eu am primit mail  prin 18 iunie...de la consulat ca nu trebuie viza...
unii au platit duminica viza...
altii azi n-au platit...

pt serbia mi-au zis si mie de la ambasada ca trebuie viza clar.

:o

blondu79

blondu79

New Member

View Posthellrider, on Jun 26 2007, 15:09, said:

Este f interesant ce spu. Azi dimineata am vb cu cineva care a intrat din Croatia in Muntenegru duminica la pranz. A platit 40 eur dar initial au cerut 55.
Sa inteleg ca in dulcele stil balcanic fiecare cere dupa cum il taie capul. Intrebare, ai trecut de Podgorica inspre litoral, s-au terminat lucrarile la tunel?

deci .. persoana care a fost azi in muntenegru a fost cu avionu  si la aeroport la tivat nu i-au mai cerut nimic.

cat despre podgorica  - litoral   tunel  - eu am fost anu trecut si era gata . super tunel pot sa spun   - taxa de acces prin tunel  = 2 euro  pentru masina mea  - octavia 1.9 tdi

Irishman

Irishman

Member

Imi poate recomanda cineva o cazare pentru o familie de 4 persoane (doi parinti si doi tineri)? Suntem cu masina .. asa ca nu prea are importanta unde ne cazam . oricm, vrem sa vizitam tot litoralul .. de la Bar pana la Dubrovnik. Ma astept cam la 60 de euro / zi

eurocrem

eurocrem

New Member

Anul trecut era deja dat in folosinta tunelul de la ... cred ca Petrovac.
Io nu l-am folosit, dar era cu plata.

Anul asta au dat din nou in folosinta tunelul Vrmac de la Kotor.
O persoana din Kotor mi-a spus ca este fara taxa.

diciulina

diciulina

Junior Member

daca mai aveti ceva vesti proaspete despre miza pt muntenegru....let us know! :P

o viza pt 2- 4 persoane...inclina balanta in defavoarea vizitarii acestei tari...
multi plecam cu un buget stabilit...si eu zic ca conteaza pt un cuplu 110 euro in minus... <_<

mikib

mikib

New Member

Si noi vrem sa facem acelasi traseu spre sfarsitul lui septembrie: Romania - Ungaria - Croatia - Muntenegru - Serbia - Romania.
Pana acum am ajuns la concluzia ca o vizita in Muntenegru chiar merita.
Nu stiu daca ati vazut filmul "Camionul Rosu-Gri" [Sivi kamion crvene boje (The Red Colored Grey Truck)]. Un film super adevarat, filmat in Serbia si Muntenegru in niste peisaje de vis. Trebuie sa mai vad o data filmul, poate identific traseul pe harta.
Intrebarea noastra este: se merita drumul prin Serbia? Decat sa platim viza + autostrada in Serbia, mai bine facem tot traseul in sens invers.
Subliniez ca facem aceasta excursie pentru peisaje, drumuri prin munti, locuri unde natura "si-a facut de cap"

diciulina

diciulina

Junior Member

View Postmikib, on Jun 27 2007, 13:43, said:

Si noi vrem sa facem acelasi traseu spre sfarsitul lui septembrie: Romania - Ungaria - Croatia - Muntenegru - Serbia - Romania.
Pana acum am ajuns la concluzia ca o vizita in Muntenegru chiar merita.
Nu stiu daca ati vazut filmul "Camionul Rosu-Gri" [Sivi kamion crvene boje (The Red Colored Grey Truck)]. Un film super adevarat, filmat in Serbia si Muntenegru in niste peisaje de vis. Trebuie sa mai vad o data filmul, poate identific traseul pe harta.
Intrebarea noastra este: se merita drumul prin Serbia? Decat sa platim viza + autostrada in Serbia, mai bine facem tot traseul in sens invers.
Subliniez ca facem aceasta excursie pentru peisaje, drumuri prin munti, locuri unde natura "si-a facut de cap"

si noi am vrut sa facem acelasi traseu...dar din cauza vizei pt serbia (40 sau 75 euro /pers)..m-am razgandit...mai ales ca in serbia nu prea e nimic de vazut care sa merite....
si pt muntenegru stau inca pe ganduri...daca sa platesc viza pt a vedea tara....si asta pt ca stiu ca e faina...

oricum ca solutie...venim prin ungaria-balaton-zagreb si la intoarcere....din muntenegru ...pe acelasi traseu....eventul o sa schimb un pic..prin viena sau eu stiu...pt diversificare

Irishman

Irishman

Member

View Posthellrider, on Jun 20 2007, 22:55, said:

Traseul este cel mai scurt dar din pacate trece prin Kosovo ceea ce nu e indicat deloc (sarbii au plecat din regiune si nu au ramas decat albanezi, nu intru in detalii).
Iti racomand traseul prin Turnu Severin, Majdanpek, Topola, Bijelo Polje. Eu din Bucuresti, pe traseul asta de aprox 1080km  fac cam 10 ore mers continuu

Mai mult ca sigur voi pleca din Bucuresti, insa nu stiu daca voi putea conduce non stop pana la Budva. Unde imi recomanzi sa opresc pe drum, sa innoptez? Nu as plati banii de cazare la un hotel in Sofia de aiurea

eurocrem

eurocrem

New Member

View PostIrishman, on Jun 27 2007, 23:13, said:

Mai mult ca sigur voi pleca din Bucuresti, insa nu stiu daca voi putea conduce non stop pana la Budva. Unde imi recomanzi sa opresc pe drum, sa innoptez? Nu as plati banii de cazare la un hotel in Sofia de aiurea

Io anul trecut am innoptat in Serbia langa Gostun la 300 de metri de punctul de trecere - partea sarbeasca - dintre Serbia si Muntenegru.
Am platit 20 Euro/persoana/noapte. (Hotel Lux in afara localitatii)
Dar - in Serbia - mai gasesti locuri de cazare la Zlatibor (statiune turistica montana) cam jumatatea distantei: belgrad - granita serbia cu muntenegru. Mai aproape de granita cu Muntenegru mai gasesti locuri de cazare si pe la Nova Varos, Hotel Panorama - Zlatar.
In Muntengru am mai innoptat cu 10 Euro/persoana/noapte la faimosul pod de peste raul Tara. (nu e pe drumul principal spre mare, se gaseste pe drumul spre parcul national Durmitor)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate