Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
3582 replies to this topic

#37
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostIrishman, on Jun 1 2007, 10:32, said:

. Imi voi lua aproximativ 2 saptamani concediu in luna iulie
Luna Iulie e ok, sa nu te duci in august ca o sa te calci in picioare cu toate natiile pamantului.
Doua saptamani este f putin pentru Muntenegru. Dar nu-i problema pentru ca te vei intoarce cat de des vei putea. Acolo iti vei da seama ce inseamna sa traiesti, ce inseamna civilizatia si viata fara grija zilei de maine, oamenii locului nu alearga inebuniti dupa averi, masini, case care nu iti aduc decat griji in plu. Se bucura de clima extraordinara, de natura, de relaxarea intre pini pe malul marii, de mancarurile absolut dementiale, de femeile lor frumoase.
Poate ti se va parea ca sunt mai saraci decat noi si mai putin dezvoltati, nimic mai fals. Au exact cat le trebuie sa traiasca fericiti.
Este locul in care am realizat pe pielea mea ca banii nu aduc fericiriea si nici macar nu o intretin.
Eu imi doresc sa ma mut definitiv acolo.

#38
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Pai nu stai acolo? Vad ca scrie la locatie, Perast, Muntenegru

#39
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostIrishman, on Jun 1 2007, 11:43, said:

Pai nu stai acolo? Vad ca scrie la locatie, Perast, Muntenegru

Din pacate nu stau definitiv.

#40
riderghost

riderghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.06.2007
DUPA 3 SAPTAMANI AM PRIMIT VIZA PT SERBIA (DOAR O INTRARE-IESIRE, DESI SOLICITASEM DOUA), CU INVITATIE DE LA CINEVA DE ACOLO. PLEC SAPTAMANA VIITOARE. AS VREA SA STIU DESPRE ASIGURAREA MEDICALA, CAT COSTA SI UNDE E MAI BINE SA O FAC.

#41
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
salut! vreau sa merg la concertul rhcp din 26 iunie din serbia. cum e cu viza? am sunat la ambasada dar mi-a zis unu nu stiu ce in limba lui si apoi mi-a inchis telefonul, le-am scris si mail si n-am primit nici un raspuns....    spuneti-mi si mie ce acte imi trebuie, cati bani si daca se obtine in aceeasi zi!
mersi

#42
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
am gasit ceva referitor la viza pe site-ul asta http://www.mfa.gov.y...ithout_visa.htm  dar nu stiu ce sa cred. n-as vrea sa ma trezesc la granita ca-mi trebuie viza...

#43
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Eu am plecat in Serbia prima data acum o luna si 2 saptamani. Am fost ca turist. Viza am luat-o de la Ambasada Serbiei din Bucuresti, care se afla pe Dorobanti, aproape de cladirea Ciberneticii de la ASE, un pic mai sus fata de Ambasada Ucrainei. Am completat formularul care l-am luat de la portarul din fata ambasadei si am asteptat o ora ca sa se permita celor care solicitau viza sa intre inauntru. Ajuns la ghiseul "minune" am prezentat domnului functionar: pasaportul, cererea completata si confirmarea rezervarii facuta la un hotel din Belgrad (Hotelul Royal de pe Kralja Petra). Acesta a studiat documentele s-a uitat la perioada pe care ceream viza (2 zile), mi-a cerut cei 40 de euro (taxa pentru o intrare / o iesire) si m-a rugat sa astept 15 min. Dupa 15 min mi-a stigat numele si mi-a inmanat pasaportul, urandu-mi calatorie placuta. No extra questions. Conversatia mea cu el s-a redus la Good morning / Good morning / Passport please ... Thank you / have a good trip.
Confirmarea a constat intr-un print a reply-ului dat de hotelul Royal la rugamintea mea de a rezerva o camera pentru cele 2 zile. (Un simplu print de pe mail-ul de pe Yahoo).
Este f usor de obtinut viza iar orasul merita vazut!

#44
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
@Hellrider
Stii cumva daca se poate obtine viza de la granita sarbo-muntenegreana, sau este nevoie sa ma opresc la consulatul Muntenegrului din Serbia? Parerile pe internet sunt impartite, dar in aprilie cand am fost sa imi iau viza pentru Serbia, era un tip in fata mea care pleca in Muntenegru. Functionarul de la ghiseu a afirmat ca viza pentru Muntenegru se obtine la granita sarbo-muntenegreana. Aceasta consta intr-un stick care se pune in pasaport contra taxei de 20 de euro pe care ai mentionat-o si tu mai sus. Imi poti confirma aceste date?
Multumesc

#45
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Chiar nu stie nimeni mai multe informatii despre obtinerea vizei pentru Muntenegru?

#46
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostIrishman, on Jun 2 2007, 10:10, said:

@Hellrider
Stii cumva daca se poate obtine viza de la granita sarbo-muntenegreana, sau este nevoie sa ma opresc la consulatul Muntenegrului din Serbia? Parerile pe internet sunt impartite, dar in aprilie cand am fost sa imi iau viza pentru Serbia, era un tip in fata mea care pleca in Muntenegru. Functionarul de la ghiseu a afirmat ca viza pentru Muntenegru se obtine la granita sarbo-muntenegreana. Aceasta consta intr-un stick care se pune in pasaport contra taxei de 20 de euro pe care ai mentionat-o si tu mai sus. Imi poti confirma aceste date?
Multumesc

Da pot sa confirm. Este o simpla taxa careia lor le place sa ii spuna viza.

#47
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
Salut! Ieri am fost la Bucuresti si mi-am luat viza! Programul pt vize e intre 10-12. Am avut pasaportul, voucherul cu perioada de cazare, si copiile acestora + 40 euro taxa de viza.  Totul a decurs foarte repede. Pe la ora 15 am avut si viza.

Atentie! In 7 iulie nu se lucreaza cu publicul. Nu stiu daca mai scrie undeva informatia asta. Eu am vazut-o acolo!!!

Mai merge careva la concertul rhcp din 26?

#48
mikib

mikib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.10.2006
Știre de ultima oră!
Am dat un telefon la Ministerul Afacerilor Externe din Podgorica, Muntenegru, secția consulară, tel: 00381 81 225 954 și am primit următorul răspuns:

Cetățenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Republica Muntenegru, dar la intrarea în țară sunt obligați să plătească un "tourist card" în valoare de 15 EUR/persoană, valabil 20 de zile.

Din păcate, n-am putut să verific această informație și dintr-o altă sursă.

în altă ordine de idei, viza de Serbia este valabilă și pentru Muntenegru, conform faimosului robot telefonic de la Ambasada Serbiei, convorbire taxată cu 1,5 EUR/minut.

Vom vedea "pe viu" care e adevărul în septembrie  :D

#49
Abnoba

Abnoba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcomm, on May 19 2007, 13:19, said:

Stie cineva anu asta mai e nevoie de viza daca se intra din Croatia?

Noutati despre viza daca intrii din Croatia?

#50
mikib

mikib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.10.2006
Ca fapt divers, astăzi am încheiat CASCO și RCA+Carte Verde pentru mașină. Nici una nu acoperă "Serbia și Muntenegru" (sunt considerate în continuare o singură țară). În aceste condiții, sincer nu cred că se mai merită plimbarea prin Muntenegru, deoarece costurile s-ar ridica la peste 100 EUR (2 persoane + 1 mașină)...

#51
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Iau din ce in  ce mai mult in calcul varianta de a ajunge in Muntenegru cu masina.
Voi pleca din Constanta. Cautand pe ViaMichelin am gasit urmatorul traseu
http://www.viamichel...t...&image2.y=7
A mai fost cineva pe traseul asta ? Cam in cat timp se face? Mi se recomanda alt traseu?

Edited by Irishman, 20 June 2007 - 21:12.


#52
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Traseul este cel mai scurt dar din pacate trece prin Kosovo ceea ce nu e indicat deloc (sarbii au plecat din regiune si nu au ramas decat albanezi, nu intru in detalii).
Iti racomand traseul prin Turnu Severin, Majdanpek, Topola, Bijelo Polje. Eu din Bucuresti, pe traseul asta de aprox 1080km  fac cam 10 ore mers continuu (secretul e sa o calci pana la Turnu Severin ca de acolo incep serpentine pe langa care Cheile Bigazului ti s-ar parea poligon pt incepatori, si cam 600km e serpentine care te urca pana la 1600m altitudine si in unele locuri te coboara aproape de nivelul marii). Avand in vedere frumusetea traseului pe care il vei vedea prima data, o sa vrei sa te opresti f des sa il admiri, asa ca de la CT la Bar o sa faci in jur de 20 ore. Sa te opresti neaparat in Podgorica la hamburgerul de 1 euro (cam juma' de kil de carne intr-o chifla coapta in cuptor in care o sa poti sa pui la alegere 20 de sortimente de garnituri - fara limita)

#53
eurocrem

eurocrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2007
Stire de ultima ora:

"Conform deciziei Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Muntenegru cetățenii României din 8 iunie 2007 nu mai au nevoie de viză pentru intrarea pe teritoriului Republicii Muntenegru."
( http://www.consulatu...x.php?menu=viza )

#54
blondu79

blondu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2007

View PostIrishman, on Jun 2 2007, 09:10, said:

@Hellrider
Stii cumva daca se poate obtine viza de la granita sarbo-muntenegreana, sau este nevoie sa ma opresc la consulatul Muntenegrului din Serbia? Parerile pe internet sunt impartite, dar in aprilie cand am fost sa imi iau viza pentru Serbia, era un tip in fata mea care pleca in Muntenegru. Functionarul de la ghiseu a afirmat ca viza pentru Muntenegru se obtine la granita sarbo-muntenegreana. Aceasta consta intr-un stick care se pune in pasaport contra taxei de 20 de euro pe care ai mentionat-o si tu mai sus. Imi poti confirma aceste date?
Multumesc

ignorand pentru moment stirea de mai jos iata cum stau informatiile : viza se obtine la granita  si costa 40 euro tranzit  sau 55 euro turistica , ba mai iti trag si o tamai stampila pe pasaport de se duce pe apa sambetei o pagina jumate .




View Posteurocrem, on Jun 25 2007, 22:07, said:

Stire de ultima ora:

"Conform deciziei Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Muntenegru cetățenii României din 8 iunie 2007 nu mai au nevoie de viză pentru intrarea pe teritoriului Republicii Muntenegru."
( http://www.consulatu...x.php?menu=viza )

ciudat ... saptamana trecuta unul din colegii mei a fost in muntenegru si ala de la vama nu a clintit ... viza  - 55 euro !!!  sper sa fiee asa  cum zic astia aici . eu lucrez la belgrad si nu am auzit nimik despre asta . os a intreb maine la ambasada romaniei de aici si o sa revin cu informatii .


acum cateva informatii generale despre serbia si muntenegru


1. serbia
a)  vize - pentru moment este nevoie de viza. exista un tratat de eliminare a vizelor care in principiu a fost acceptat de ambele parti , dar semnarea lui a fost foarte multa vreme amanata deoarece in serbia a fost o situatie politica mai ciudata ( sarbii nu au avut guvern vreo 3 luni si nu avea cine semna) . cei de la ambasada au spus ca sunt toate sansele ca viza sa dispara in vara asta .( dar vara este pana prin septembrie )
B) autostrada si taxe .  - nu exista rovigneta . dar se plateste taxa la autostrada. se accepta mai nou si euro ..dar te cam ard la cyursul de schimb . masinile straine platesc cam de vreo 3-4  ori valoarea taxei pt masinile locale.
c) politie  - dureros, crancen , dezastru ...  in primele 2 luni aici in serbia eram sponsor principal la politia astora. cred ca mai aveam putin si deja inscriptionau aia numele meu pe piept la uniformele lor ca si sponsor principal . deci au radare pistiol cu laser . detectoarele  le simt dar in momentul in care aveti alarma de laser pe detector trebe sa rupeti masina in frana .. atentie !!! sa aveti neaparat in masina trusa medicala , extinctor , un SET DE BECURI DE REZERVA, SUFA DE REMORCARE, triunghi ect . politaii is fomisti rau de tot si se poate ajunge foarte repede la invoiala cu ei . recomandare  - sa aveti pregatitehartii de 10 euro . merg de nu au aer .

2 muntenegru .

a ) vize  - vezi ce am scris mai sus
B) drumuri  - calitativ  - dezastru .  frumosete extraordinara .. de la belgrad la budva is vreo 540 km  din care vreo 320 prin munti  - aproximativ 90 tuneluri si viaducte . atentie !!!  - soferi muntenegreni is dezastru si au niste masini de cand era bunica fata mare .
c) litoral  - superb ! merita vazut ! budava .. undeva in nord pe langa herteg novi este o pestera superba  - pestera albastra . se merge cu vaporasul  - nu ratati . cazare in budva va recomad cu caldyra apartamente de ichiriat  - super preturi .

cam atat . daca mai aveti nevoie de alte informatii apelati cu incredere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate