Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

ScritptXP, script pt mIRC

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#1
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 28.11.2001
Recomand sa-l incerce oamenii care isi petrec mult timp pe irc si folosesc mIRC.
Arhiva cu scriptul ocupa 1,04 MB
www.expertpc.3x.ro/scriptxp.php
Recomandat a se folosi cu mIRC 6.03
Download: http://www.expertpc....module=download


BTW: DeusX a contribuit cel mai mult la acest script, el fiind programatorul principal, eu m-ai mult m-am ocupat de estetica si testarea scriptului ...
:)

#2
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.270
  • Înscris: 28.11.2001
Se afla printre cele mai bune scripturi pe care le-am vazut. Nu pot sa spun ca e excelent, dar... pana aici e foarte bine.
Chestii care mi se par mie in plus si care maresc programul inutil (cel putin din punctul meu de vedere):
- Browser - prefer sa folosesc unul serios (ex: IE). Si oricum cel din script nu merge.
- Mailer - pe langa faptul ca nu poti adauga conturi in el este si inutil. Vroiam sa adaug un cont sa vad in cat timp imi controleaza mail. Si cand scriu parola... se poate uitata toata lumea ca nu este ascunsa de asteriscuri. Oricum, chiar daca va merge tot o sa folosesc un client specializat
- FTP - pe asta nu l-am incercat, dar la felul in care lucrez cu serverele, am nevoie de unu cu multe functii.
- SmartICQ si Telnet din motive asemanatoare mai sus.
As mai zice eu la aceasta lista si MP3 Player, dar m-ar injura altii care stiu ca numai prin mirc asculta ei muzica, desi nu stiu care e placerea lor sa le apara si melodiile pe canale.

Mi s-a parut interesant prezenta unui BNC Manager. Nu l-am incercat ca nu am nici un BNC :( , setarea mai multor mesaje de iesire si de kick, reply la salut, ping, slap.
Mi-a placut ca are mai multe theme diferite.

Inteleg ca mai este destul de lucru la program pentru ca este o versiune a.

Inca o chestie: Am cautat de virusi cu RAV (ala cumparat de Microsoft) si cica... vezi imaginea.

Fișiere atașate



#3
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 333
  • Înscris: 26.04.2003
Scriptul asta e o prostie dupa parerea mea. Cei care stau pe mirc de mult timp si vor un script, sigur nu vor unul plin de culori, si mesaje de quit/part care nu sunt conform regulilor de pe IRC. Plus ca din cate stiu, are si un backdoor prin ceva CTCP.
Tot Peace and Protection ramane pentru "mosii" de pe irc.
ah, si inca ceva... se din poza aia atasata mai sus, ca intr-adevar, are backdoor, nu o vazusem :)) ihhhhihihi. o merge tot cu !rec ?
Acum intrebarea de 1000 de puncte : de ce ar face cineva un script de mirc gratis ?
Raspuns : ca are backdoor in el
Daca avetzi voi alt raspuns, abia astept sa il vad

#4
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.270
  • Înscris: 28.11.2001
Nu sunt de acord cu tine ECodrutz in privinta culorilor. Theme nu folosesc, dar coloratul butoanelor face scripul mai placut. Cat despre culorile din panolul de control si setup, mie imi plac.
Ce vrei sa spui prin

Quote

mesaje de quit/part care nu sunt conform regulilor de pe IRC
?

Stiu ca P&P e taticul acum, dar nu poti sti de unde sare iepurele :) . Poare fac romanii ceva mai bun, dar asta ar insemna si seriozitate din partea lor (adica... fara virusi). Eu unul nu folosesc acest script pana cand TOTI antivirusii pe care ii am (vreo 4) nu confirma ca scriptul este curat. Apoi il voi baga si pe Undernet putin sa vad de ce-i in stare cu adevarat.

#5
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 28.11.2001
Lucrian am scanat scriptul cu BitDefender si F-Prot SI NU A GASIT NIMIC SUSPECT. Nu prea cred ca DeusX sa fii introdus backdoor in el, e o persoana foarte de treaba! Uitete si tu de ex in xp1.mrc, nimic nu pare suspect ! Cred ca e o alarma falsa.. Lucrix ce programe antivirus a detectat suspiciuni la acest script?

Nu ma mir ca domnu ECodrutz este impotriva mea ... mai ales ca am avut ceva conflicte cu dumnealui (alias Fulguletz pe Undernet)

#6
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 28.11.2001
SI BTW ECodrutz din cate stiu eu toate scripturile de mIRC sunt gratuite, crezi ca nu avem ce face numai sa bagam backdor in ele??
Auzi backdoor prin CTCP ....

Vreau si parearea unui expert in ale mirc-scriptingului ... sa ia fiecare fisier in parte si sa-l studieze

#7
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.270
  • Înscris: 28.11.2001
Eu nu sunt expert mirc-scripting, dar imi place sa ascult de antivirus.
Nu toate scripturile de mirc sunt gratuite. Am vazut si unele pe bani. Unul dintre ele este ShowDown. Era de genul 5$ parca. Si nu e singurul.

#8
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 333
  • Înscris: 26.04.2003
Quit: 9,1Folosesc Reaver Script 7v2.62 8,1Download --> 11,12www.asterix-channel.net)
la asta ma refer Lucrian
si caracterele alea sunt culori si bold. si dsf de ce crezi ca intra aia pe canale si scriu :
/ctcp #canal /msg nick_ul_lui is virusat
sau /ctcp #canal /PLS /msg nick_ul_lui is virusat ?
tocmai pentru ca au gauri.
si nu e singuru script romanesc care are goange. sa intri pe canale si sa dai !rec, cum am zis mai sus, sa vezi ca o sa gasesti unii care fac reclama la scriptul respectiv. ce misto e ca nici ei nu stiu ca o fac, si cand le spui sunt foarte agresivi

#9
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 28.11.2001
Sunt de acord cu tine Lucrian. Nu stiu ce sa mai zic ... cu ce antivirusuri ai scanat ?
Mda aprope toate scripturile sunt gratuite printre care si xtrem, p&p care sunt superbe ... si nu au nici un backdoor ..

#10
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 28.11.2001
SCRIPTXP NU ARE GAURI!!! CIne NU crede  rog sa nu TESTEZE!

#11
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 333
  • Înscris: 26.04.2003
eu cred ca discutzia e cam incheiata ... fiecare foloseste ce script vrea, si cum ii place, atata timp cat nu deranjeaza pe altzii.

lucrian si mie imi place sa am meniurile colorate, si cu desene, eu ma refeream la culorile de apar cand vb cu altzii. in fine, eu sunt adeptul lui mirc simplu, si pnp, cu ele am lucrat, si cand am testat cate un alt script si avea ceva culori, reclame si altele , l-am aruncat.

dsf sunt sigur ca esti ofticat pe ce s-a intamplat atunci, dar asta e, fiecare tre sa traiasca, daca ai pierdut ce ai pierdut, ai facut-o ca nu ai stiut sa tzii de el. si aici se inchiei o discutzie inutila, si care nu are de-a face cu forumu.
cat despre script ... se gasesc 200 de scripturi mai bune ca ala ...

#12
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 28.11.2001
ECodrutz

si da nu apar culori cand vb cu altzi ca la alte scripturi ... nici macar nu are nick completion.
Si cand treci pe away nu apare tot colorat si + reclama ca alte scripturi. Apare doar atat: * userxp is away (reason: I'm working hard ...) [pager:ON/log:ON]
Doar la Quit si CTCP Replies (Version, Time, FInger) apare colorat dar nu in o mie de culori. Tot aici apare si adresa de unde poate fi downloadat...
Deci nu e cum zici tu plin de culori si reclame !

BTW: ce a fost a fost ... sa uitam trecutul, k??

#13
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.333
  • Înscris: 09.07.2002
Uitatzi-va un pik la eXtreme, dupa care mai facetzi ceva si la ScriptXP ala.... mie cel putin nu imi trebuie mail checker, ftp client, etc... si nu cred ca sunt singurul... trebuie ceva gen comenzi X la butonul drept, si ce-o mai fi...

      eXtreme IS THE BEST !!!!!!!

#14
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 28.11.2001
un pic sunt de acord cu ECodrutz; Si eu folosesc mircul standard (la care mi-am adaugat treburi utile prin scripting). Asta cred ca ar trebui sa faca un script: sa permita (nu sa impuna) setarea unor optiuni in plus, ajutatoare. Nu folosesc nici un alt script pentru ca in primul rand nu-mi palce cum arata, prea mutle culori, prea mutle butoane, sunete (vorbesc in general) si tot felul de împopotzonari... Da, toate au si partea lor utila, dar tot e mai frumos un mirc curat decat un script full de tot felul de inventzii. Spun asta pentru statistica celor care vor sa creeze un script. Ar fi interesant sa plece toate ideile scriptului cu o optiune: "Enable This? (y/n)" ...

#15
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 28.11.2001
SCRIPT XP nu e virusat!

Lucrian, dupa cum ti-am spus Script XP nu contine nici un backdoor! Stiu de ce RAV-ul detecta fisierele cutare ca virusate cu IRC/Generic!
Toata chestia vine de la comanda "run". Multe scripturi malefice folosesc aceasta comanda pentru diferite chestii, cum ar fi: oprirea computerului, resetarea acestuia, iesirea in modul dos, blocarea PC-ului (ex: run concon), etc!
Teoretic am dovedit, acum se dovedesc si practic:
- luam de ex fisierul systemaliases.ini
- Lucrian du-te la linia 25
- schimba din "n23=F1 run systemhelpindex.html" in "n23=F1 fara systemhelpindex.html"
- dai Scan
- vei observa ca fisierul iese din lista fisierelor infectate
> toate celelalte fisiere .mrc pe  care le vede 'infectate' au comenzi run (nici una nu e malefica)


Am mai spus ca nu aveam de ce sa includem un backdoor in script ... Chiar credeti ca toti romanii scripteri sunt la fel?! Raspuns: nu!

Trust me.

#16
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.270
  • Înscris: 28.11.2001
Incercati sa tineti cont si de parerea lui adynis. Sa fie cu "Instalez asta?". Asta ar trebui sa se faca la prima rulare si in Control Panel (din Script XP) sa pot sa instalez daca vreau mai tarziu si celelalte chestii.
Cum e aIRC. N-am nevoie de SEEN, nu-l instalez, etc.

#17
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 333
  • Înscris: 26.04.2003
cred ca va departatzi de la idee. mIRC = chat ... nu explorer, ftp, mail

#18
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.333
  • Înscris: 09.07.2002
ECodrutz  -  EXACT de aceeasi parere sunt si eu :) .... mi se pare fara gust... fara eleganta... nu e un program in care sa ai de toate pe el. E............... mIRC !!

:cya:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate