Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

retea DHCP

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Deci, intr-o retea de camine studentesti, la inceput totul a mers bine cand am conectat cablul de retea. Am primit ip automat, si cica asa trebuie sa se intample tot timpul.
Totusi, dupa ce am formatat hard-diskul si am reinstalat tot inapoi, apare mesajul "no connectivity". Pot sa ies pe retea, dar nu si pe net. De ce nu-mi mai aloca DHCP ip?
Dupa multe incercari, am reusit sa pun DNS-ul care il aveau si altii, si am pus un Ip care e deja existent pe retea. Merge dar mai da erori, spunandu`mi ca mai exista acest Ip.
Cum fac DHCP serverul sa-mi aloce automat ip?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostVlad_Draku, on Jun 6 2006, 14:14, said:

Deci, intr-o retea de camine studentesti, la inceput totul a mers bine cand am conectat cablul de retea. Am primit ip automat, si cica asa trebuie sa se intample tot timpul.
Totusi, dupa ce am formatat hard-diskul si am reinstalat tot inapoi, apare mesajul "no connectivity". Pot sa ies pe retea, dar nu si pe net. De ce nu-mi mai aloca DHCP ip?
Dupa multe incercari, am reusit sa pun DNS-ul care il aveau si altii, si am pus un Ip care e deja existent pe retea. Merge dar mai da erori, spunandu`mi ca mai exista acest Ip.
Cum fac DHCP serverul sa-mi aloce automat ip?


       Mai . IP-ul trebuie sa fie unic pentru fiecare computer in parte . La DHCP nu ai cum sa umbli . E problema aluia care administreaza reteaua . Pune toate setarile la retea pe AUTO si incearca din nou .

#3
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
asta am facut....si nu-mi detecteaza nimic, si nici nu-mi aloca ip automat. n-am idee de ce

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostVlad_Draku, on Jun 6 2006, 20:44, said:

asta am facut....si nu-mi detecteaza nimic, si nici nu-mi aloca ip automat. n-am idee de ce


     Dezactiveaza firewall . Verifica daca placa de retea s-a instalat corespunzator .

#5
paulierco

paulierco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.10.2005
Pune optiunea manual apoi auto.Incearca sa resetezi "scula".Daca nu merge pune-le pe manual si pune ip-urile tu.

#6
kapp

kapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.02.2006
Pune IP manual care ti-l da ala care tine serveru sau lasa-l automat si foarte important e sa bagi mac-ul. Daca nu il bagi o sa ai retea dar nu o da ai net deoarece serveru recunoaste mac-ul cu care intri.

:peacefingers:

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postkapp, on Jun 8 2006, 17:39, said:

Pune IP manual care ti-l da ala care tine serveru sau lasa-l automat si foarte important e sa bagi mac-ul. Daca nu il bagi o sa ai retea dar nu o da ai net deoarece serveru recunoaste mac-ul cu care intri.

:peacefingers:


Ai innebunit !!! Unde dracu o sa bage MAC-u ! Sfat mai stupid nu aveai cum sa-i dai ...

#8
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Când vine vorba de mac spoofing, toți încep să se arunce la tot felu de softuri sau tweak-uri prin regiștri când de fapt este ceva care ar ști și bunică-mea dacă ar mai trăi.

Local Area Connection Status (lângă ceas) >Properties>Configure>Advanced>Network Adress>Value> MAC recunoscut de server

Practic, la fiecare conectare la rețea va fi luat în considerare MAC-ul suprascris peste cel din actuala placă de rețea.
Iar macul actual folosit de Windows pentru conectare la net, poate fi citit cu :

Start Menu>Run> cmd iar aici 'getmac' și Copy & Paste cu : exemplu - 01-02-44-77-26-23 într-un .txt,

unde se vor elimina liniile. Rezultă : 010244772623

Doar în această formulă, se poate scrie MAC-ul la Network Adress.

Edited by Mirovaia_Scorb, 09 June 2006 - 14:57.


#9
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
S-ar putea sa ai plesnit serviciul de Dns si dhcp din windows.Si mie imi facea la fel si atrebuit sa montez imaginea la sisetem si mi-a mers ca uns dupa.
Trimite-mi un mesaj sa-mi spui daca ai rezolvat si cum,suunt curios,dar in principiu e posibil si ce ti-am zis eu

#10
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Chiar ar fi indicat sa mergi in lista de servicii (click dr pe My Comp. > Manage >Services), iar acolo poți să vezi dacă DHCP este Started si pus pe Automatic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate