Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Vara, manichiura și pedichiura

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

Quote

ok, astea se numesc unghii dupa manichiura?get real...they look like s***
serios, mai bine nu mai ziceai nimic, si ne lasai s acredem ca asa sunt ele...daca ti le-ai facut singur, nu te pricepi. daca ti le-a facul la salon, ti-a luat banii aiurea

Cum ar trebui sa arate? Like s***, adica?  :cursing:

Salon?  :D Nu. Am un butuc de salcam pe balcon, pe el mi le "aranjez".

#56
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
Hai mă că nu arata like shit. Aşa e Rox a noastră, de câte ori am atacat-o s-a învăţat. :D

#57
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005
nu-mi fac unghiile ca se tocesc de la scobit in nas!   :mellow: si alea de la picioare la fel patesc cu ele. plus ca alea au prins culoarea bocancilor!  -_-

Edited by Krissa, 31 May 2006 - 19:33.


#58
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostIubiriță, on May 31 2006, 09:57, said:

ar fi bine să dai atenție la detalii.

eu dau:


DEX online – Dicționare ale limbii române    Legături
Cuvântul:  Sursa:  Orice sursă DEX '98 DEX '96 DEX '84 DEX '75 DEX-S '88 Sinonime Antonime Dicționar ortografic NODEX DAR DGE DER DLRA DLRC DLRM DMLR DN DOOM DOOM 2 MDA MDN Neoficial  Ajutor
Cuvântul manechiura nu a fost găsit.

  :P

#59
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005

View PostAyame, on May 31 2006, 11:56, said:

trebuie sa am tot  timpul un aspect ingrijit pentru ca lucrez cu publicul... daca nu ma intelegeam bine cu japonezii nu mai locuiam aici ..
Brânduşa, apreciem aspectul tău îngrijit, dar când lucrezi cu publicul, mai ales cu cel din România, nu uita să eliberezi şi bonul fiscal pentru serviciile prestate.
Ai noroc că ultimul client de la vizita ta de anul trecut n-a depus plângere, altfel nu ştiu cum te mai înţelegeai cu japonezii.
Te aşteptăm să revii în curând.

Attached File  bonfiscal.jpg   140.48K   124 downloads

Edited by Acynonix, 01 June 2006 - 06:54.


#60
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

View Postadd, on May 31 2006, 15:50, said:

voi cand dracu aveti timp sa va uitati la unghiile madamelor? ba mai faceti si statistici...


asa cum un barbat isi gaseste timp sa bea o bere cu amicii si femeia isi gaseste timp sa-si faca unghiile.. :naughty:

Edited by Ayame, 01 June 2006 - 07:04.


#61
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
MANICHIÚRĂ s.f. Îngrijire a mâinilor şi mai ales a unghiilor de la mâini prin curăţirea (şi lăcuirea) lor. [Pron. -chiu-. / < fr. manucure, cf. lat. manus – mână, cura – îngrijire].

asta pentru mironosiţa Mianna

#62
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005
Şi dacă tot ţi-ai corectat greşeala, mai bagă şi asta: pidechiură.

#63
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
Mesajul este acelaşi.

#64
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Asta-i tare. Bagi două 2-3 posturi pe aici şi crezi că schimbi ceva. :lol:

Din câte am văzut eu până acum, fetele stau bine la capitolul manichiură. Acum dacă tu ai văzut numai femei "bronzate" pe tot parcursul anului, n-are rost să generalizezi. Schimbă mediul, apoi trage o concluzie.

Ceva ce m-a scârbit: am văzut în metrou un tip dat cu carmin şi cu lac pe unghii. :barf:

#65
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostIubiriță, on Jun 1 2006, 10:31, said:

MANICHIÚRĂ s.f. Îngrijire a mâinilor și mai ales a unghiilor de la mâini prin curățirea (și lăcuirea) lor. [Pron. -chiu-. / < fr. manucure, cf. lat. manus – mână, cura – îngrijire].

asta pentru mironosița Mianna

mironosita Mianna aflase de cateva zile ce inseamna manichiura  :P  oricum iti multumeste si te roaga insistent sa-i traduci si al doilea cuvant din titlul topicului.

  :kisstogether:

#66
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006
Manichiura la 10 zile??!! Si pedichiura la 3 sapt?

Inteleg ca 'termenele' erau date de cineva in bransa, dar chiar oi fi eu singura careia i se pare exagerat?
Eu imi fac pedichiura cam la dublu (o luna jumate, iarna deloc sau la 2-3 luni), si manichiura niciodata (adica o fac asa la 3 sapt, sau daca imi rup o unghie-doua, dar singura acasa).

#67
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmoonchild11, on Sep 5 2006, 15:43, said:

Manichiura la 10 zile??!! Si pedichiura la 3 sapt?

Inteleg ca 'termenele' erau date de cineva in bransa, dar chiar oi fi eu singura careia i se pare exagerat?
Eu imi fac pedichiura cam la dublu (o luna jumate, iarna deloc sau la 2-3 luni), si manichiura niciodata (adica o fac asa la 3 sapt, sau daca imi rup o unghie-doua, dar singura acasa).
Da, eu am dat termenele astea...cine obisnuieste sa aiba grija de lookul picioarelor si al mainilor, sa zicem se tine de termenele astea. Din pacate, la noi sunt multe duduite cu pretentii care iarna nu isi fac pedichiura ca daca nu se vede de ce sa ne batem capul, nu ca nu ar fi nevoie. Iar la o femeie e aiurea sa o vezi cu pielite franjurate, lac cojit, si...rosaturi imprejur. Da, sunt in domeniu si am vazut multe, si m-au scarbit multe.

#68
Eva2006

Eva2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.09.2006
este cineva care a avut (sau are) unghii false ?
de care ma sfatuiti sa-mi pun ? de gel sau portelan ...
aveti poze cu modele frumoase ?
am vazut poze aici:

http://www.divahair...._...&art_id=242

#69
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Sunt adepta unghiilor scurte, rotunjite (care să urmeze linia degetului).
Nu înțeleg femeile care au unghiile lungi (la mâini, că la picioare ar fi jale!), pentru că
mă întreb cum reușesc ele să se spele, dar să mai facă și treabă. N-aș putea să mănânc
de la cineva care e posesoarea unor "copite", cât de ojate sau de lustruite ar fi ele !
:puke:

#70
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View PostLaberta, on Sep 10 2006, 13:50, said:

Sunt adepta unghiilor scurte, rotunjite (care să urmeze linia degetului).
Nu înțeleg femeile care au unghiile lungi (la mâini, că la picioare ar fi jale!), pentru că
mă întreb cum reușesc ele să se spele, dar să mai facă și treabă. N-aș putea să mănânc
de la cineva care e posesoarea unor "copite", cât de ojate sau de lustruite ar fi ele !
:puke:
Si eu scurte dar patrate putin ^_^  Sunt asa finute astea scurte, nu inteleg fetele cu unghiile lungi..Ma rog, fiecare cu gusturile sale :P

#71
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

View PostDida, on Sep 14 2006, 23:27, said:

Si eu scurte dar patrate putin ^_^  Sunt asa finute astea scurte, nu inteleg fetele cu unghiile lungi..Ma rog, fiecare cu gusturile sale :P

Corect! Mie imi plac unghiile lungi, de forma ovala, desi mi-a placut si acu' citiva ani cind se purtau patrate (ma rog, nu exagerat de lungi, sa nu ajunga sa semene a gheare), si nu le inteleg pe fetele care si le taie scurt, daca nu fac ceva munca fizica (de ex femeie la curatenie) care sa le rupa. Mi se pare unul din 'atributele' feminitatii, si in plus daca mi se rupe o unghie e ca si cum mi-ar fi taiat si din deget - nu suport senzatia de a atinge ceva cu virful degetului, ma doare.
Despre oja, recunosc ca, in principal din lene, am cam renuntat la ea de citiva ani si ma dau numai cu lac (semi)transparent, in afara de ocazii speciale - nu se vede imediat daca a sarit putin. In plus, remarcasem ca stersul prea des (mai mult de 1 data/sapt) cu acetona imi usca unghiile si le facea friabile.
Cit despre 'treaba', faci la fel si cu unghii, nu-i nici o diferenta - decit ca daca e nevoie, le pot folosi la 'riciit' ceva in loc sa mai caut un cutit sau smirghel, deci ajuta  :lol:

#72
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View Postmoonchild11, on Sep 18 2006, 14:28, said:

Corect! Mie imi plac unghiile lungi, de forma ovala, desi mi-a placut si acu' citiva ani cind se purtau patrate (ma rog, nu exagerat de lungi, sa nu ajunga sa semene a gheare), si nu le inteleg pe fetele care si le taie scurt, daca nu fac ceva munca fizica (de ex femeie la curatenie) care sa le rupa. Mi se pare unul din 'atributele' feminitatii, si in plus daca mi se rupe o unghie e ca si cum mi-ar fi taiat si din deget - nu suport senzatia de a atinge ceva cu virful degetului, ma doare.
Despre oja, recunosc ca, in principal din lene, am cam renuntat la ea de citiva ani si ma dau numai cu lac (semi)transparent, in afara de ocazii speciale - nu se vede imediat daca a sarit putin. In plus, remarcasem ca stersul prea des (mai mult de 1 data/sapt) cu acetona imi usca unghiile si le facea friabile.
Cit despre 'treaba', faci la fel si cu unghii, nu-i nici o diferenta - decit ca daca e nevoie, le pot folosi la 'riciit' ceva in loc sa mai caut un cutit sau smirghel, deci ajuta  :lol:
La ocazii speciale le las si eu putin mai lungi, le dau cu oja etc. In rest scurte(nu taiate de tot) si doar cu lac. Cand am timp le mai fac niste puncticele cu alta culoare :P
Cam asa sunt:
Attached File  2592.jpg   1.46K   20 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate