Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#433
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai daca ai parcurs rm valcea- brezoi deja ai parcurs jumatate din valea oltului. pe acolo se circula destul de repede in ciuda aglomeratiei. si drumul e bun. portiunea brezoi-voineasa e destul de buna iar intre petrosani si tj jiu drumul e de asemene bun. mai ales ca e foarte frumos pe defileul jiului. despre celelalte sectoare nu pot sa-ti spun nimic. nu iti recomand sa parcurgi intregul sector brezoi-petrosani.

#434
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Intentionez sa parcurg peste 2 saptamani urmatorul traseu:

Bucuresti-Pitesti-Transfagarasan-Sibiu-Sebes-Alba Iulia-Zlatna-Abrud-Campeni-Nucet-Vascau-Brad-Deva-Hunedoara-Hateg-Petrosani-Tg Jiu-Novaci-Ranca-Horezu-Rm Valcea-Pitesti-Bucuresti. Va fi o excursie de 8 sau 9 zile cu 3 zile la Girda (Apuseni) pentru trasee la pesteri si 1 zi la Ranca ca sa fac Transalpina pe ATV.

As aprecia orice informatii legate de starea drumurilor, va multumesc.

Edited by TweakPwnz, 26 August 2008 - 22:10.


#435
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postalexpripas, on Aug 26 2008, 15:07, said:

As fi si eu interesat de starea mai multor drumuri, pentru ca in septembrie intentionez sa fac o plimbare prin tara.

Deci ...
1. Rm. Vilcea - Brezoi - Voineasa - Sadu - Sibiu (as prefera sa ocolesc Valea Oltului, fiind destul de aglomerata)
2. Sibiu - Orastie - Geoagiu Bai (auzisem ca la Sebes e aglomerat)
3. Geoagiu Bai - Hunedoara - Petrosani - Tg. Jiu

Daca a fost cineva de curand prin zonele mentionate, si ma poate ajuta, i-as fi recunoscator

pe rand...
1. Intre Rm Valcea si Brezoi drumul este bun dar foarte aglomerat. Atentie la radarele fixe din localitati. La Calimanesti este de preferat sa ocolesti statiunea pe centura pentru tiruri mai ales daca mergi in weekend.
    Intre Brezoi si Voineasa drumul este bun si nu este aglomerat si te rasplateste cu peisaje frumoase.
    Intre Voineasa si Sadu nu exista un drum modernizat ci doar un drum forestier care iese undeva intre Lacul Negovanu si localitatea Raul Sadului. Nu stiu in ce stare e drumul dar mai mult ca sigur ca e practicabil doar cu masini 4x4 serioase.

2.  drumul e foarte bun dar si foarte aglomerat si de multe ori se intampla sa fie blocaje la intrarea in Sebes dinspre Sibiu

3.  iti recomand ca din Geoagi Bai sa folosesti drumul judetean din dreapta Muresului pana in Simeria, astfel scapi de lucrarile de asfaltare din Orasite care dau in ultima vreme batai de cap celor aflati in zona.  In Simeria, mai exact in localitatea Uroi treci podul peste Mures si ajungi in DN 7. De aici mergi catre Deva pana in Santuhalm unde se intersecteaza drumul ce vine de la Hunedoara. Despre acesta nu am informatii.

Si daca tot esti in concediu si ai timp sa sti ca se merita sa faci drumul dintre Voineasa si Petrosani prin Obarsia Lotrului chiar daca are cateva portiuni mai rele. Peisajele sunt foarte frumoase si situatia nu e chiar asa de prapastioasa cum o prezenta cineva mai sus.

Drum bun  :)

#436
alexpripas

alexpripas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2007
Multumesc, rexkroki pentru informatii.

Ma mai interesa si cum e drumul spre Costesti (Sarmisehetuza). Daca a fost cineva de curand pe acolo poate ma poate ajuta.

#437
alexpripas

alexpripas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2007
Am aflat ca drumul spre Costesti (Cetatile dacice) este foarte prost, asa ca o sa imi refac putin traseul de mai sus.

Deci ...
1. Păltiniș – Sibiu – Sebeș – Alba Iulia (vizitare) – Sebeș – Geoagiu Băi
2. Geoagiu Băi – Hunedoara (vizitare) – Hațeg. Din Hateg vreau sa merg la Sarmisegetusa Ulpia Traiana, Biserica Densus, Biserica Prislop.
3. Hațeg – Petroșani – Tg Jiu

Merge fiecare traseu facut in cate o zi? Mentionez ca am o Skoda Fabia la dispozitie, deci nu am 4x4. :D

PS. Rog un moderator sa stearga postul meu anterior. Multumesc.

#438
CezarG

CezarG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.07.2007
am si eu o intrebare,daca se poate sa raspundeti astazi sau maine,ca apoi o sa fiu plecat deja:)
Cum e drumul prin Barlad - Grivita - Balanesti - Virlezi - Cuca si apoi spre DN26 ? e bun?
se poate merge cu viteza?

#439
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View Postalexpripas, on Aug 27 2008, 14:14, said:

Am aflat ca drumul spre Costesti (Cetatile dacice) este foarte prost, asa ca o sa imi refac putin traseul de mai sus.

Deci ...
1. Păltiniș – Sibiu – Sebeș – Alba Iulia (vizitare) – Sebeș – Geoagiu Băi
2. Geoagiu Băi – Hunedoara (vizitare) – Hațeg. Din Hateg vreau sa merg la Sarmisegetusa Ulpia Traiana, Biserica Densus, Biserica Prislop.
3. Hațeg – Petroșani – Tg Jiu

Merge fiecare traseu facut in cate o zi? Mentionez ca am o Skoda Fabia la dispozitie, deci nu am 4x4. :D

PS. Rog un moderator sa stearga postul meu anterior. Multumesc.

Ruta 1:De la Paltinis la Sibiu ajungi repejor,apoi prin Sibiu,pana dupa aeroport...faci cam mult pentru ca mai mereu acest traseu este foarte aglomerat,neexistand centura toate masinil traverseaza orasul in rtele lor catre estul si sudul tarii.Intre Sibiu si Sebes traficul este aglomerat,se circula cu viteza,exceptie facand portiunile unde sunt localitati si pe unde mai pandeste radarul...asa ca pana la Sebes mergi ok.raverare Sebes e cu stat la coada.....spre Alba se circula asa si asa,destul de aglomerat.Apoi te intorci la sebes,acelasi drum si pana la Geoagiu se circula in trafic aglomerat,destul de in viteza.Ai grija la acei kamikaze ce intra in depasiri mortale...Asa,aproximativ,toata tura asta iti ia o zi intreaga....o sa fi rupt de oboseala seara.
Ruta 2:de la Geoagiu pana la Simeria veche,cred ca pe acolo o iei,iesi in acelasi european care merge spre Deva....deci iara TIR-uri,kamikaze si aglomeratie mare....cum faci stanga la Simeria Veche si intri la drumul de Calan...e lejer....Eu ma gandeam ca mergi intai Hateg,ca-i mai aproape si pe urma Hunedoara.Ca de mergi Hunedoara intai atunci trebuie sa mergi pana aproape de Deva,la Santuhalm parca ii zice,faci acolo stanga din european si mergi la Hinedoara,vezi castelul Corvinestilor....si de acolo la Hateg nu cunosc drumul.Asa ca,dat fiind ca traseul 2 se desfasoare pe sosele bunicele si lejere....il faci intr-o zi si inca iti mai ramane vreme.Aaaaaaaa....acuma am aruncat priirea sus:adaugat Sarmisegetuza,Densus si Prislop.....dap,o zi intreaga.
Ruta 3:o ruta faina,intodeauna mi-a placut,se face destul de lejer....grija pe Valea Jiului ca se lucreaza ici colo,pe traseu...nu e de speriat.Traseu lejer,daca pleci dimineata la 9,sa zicem,la maxim ora 13 esti in Tg.Jiu...

Drum bun !Sper sa nu fi scris aiureli si sper sa te ajute....Sa faci poze,sa nu uiti....heheheheeheheh :D sa ne arati si noua....Si distractie la maxim.

#440
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
as vrea sa merg pana la constanta pe urmatorul traseu. turnu magurele- zimnicea- giurgiu- oltenita -calarasi- ostrov- constanta.  orice informatie mi-ar fi de mare folos....multumesc!

#441
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006

View Postadiroman, on Aug 7 2008, 23:39, said:

sal
cum mai e la intrarea in pitesti dinspre bucuresti??
tot asa coade kilometrice?
cozi sunt la iesirea spre campulung, la Podul Viilor..... :huh:

#442
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007

View Postrich1974, on Aug 27 2008, 22:44, said:

as vrea sa merg pana la constanta pe urmatorul traseu. turnu magurele- zimnicea- giurgiu- oltenita -calarasi- ostrov- constanta.  orice informatie mi-ar fi de mare folos....multumesc!


Iti recomand sa eviti calatoria cu bacul de la ostrov, daca nu ai un SUV risti sa rupi masina in doua. Imbinarile dintre platforma si bac si apoi trecerea pe mal sunt foarte inalte, si atingi cu scutul. Eu mi-am harsait scutul cu loganul, dar din fericire nu am patit nimic. In schimb unul cu un opel corsa si-a luat-o urat. Pe malul de la Ostrov mai e cum e, dar pe malul de la Calarasi e crima. Ce-i drept, eu am nimerit bacul vechi, din cate am inteles exista si un bac nou la care teoretic nu mai sunt problemele astea. Insa nu stiu cum si daca circula.

Iti recomand sa mergi pe Bucuresti-Urziceni-Slobozia-Harsova-Constanta, eu am fost acum 2 saptamani si a fost foarte bine, e clar cel mai liber drum spre mare.

#443
alexpripas

alexpripas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2007

View Postdintimisoara, on Aug 27 2008, 16:36, said:

Ruta 1:De la Paltinis la Sibiu ajungi repejor,apoi prin Sibiu,pana dupa aeroport...faci cam mult pentru ca mai mereu acest traseu este foarte aglomerat,neexistand centura toate masinil traverseaza orasul in rtele lor catre estul si sudul tarii.Intre Sibiu si Sebes traficul este aglomerat,se circula cu viteza,exceptie facand portiunile unde sunt localitati si pe unde mai pandeste radarul...asa ca pana la Sebes mergi ok.raverare Sebes e cu stat la coada.....spre Alba se circula asa si asa,destul de aglomerat.Apoi te intorci la sebes,acelasi drum si pana la Geoagiu se circula in trafic aglomerat,destul de in viteza.Ai grija la acei kamikaze ce intra in depasiri mortale...Asa,aproximativ,toata tura asta iti ia o zi intreaga....o sa fi rupt de oboseala seara.
Ruta 2:de la Geoagiu pana la Simeria veche,cred ca pe acolo o iei,iesi in acelasi european care merge spre Deva....deci iara TIR-uri,kamikaze si aglomeratie mare....cum faci stanga la Simeria Veche si intri la drumul de Calan...e lejer....Eu ma gandeam ca mergi intai Hateg,ca-i mai aproape si pe urma Hunedoara.Ca de mergi Hunedoara intai atunci trebuie sa mergi pana aproape de Deva,la Santuhalm parca ii zice,faci acolo stanga din european si mergi la Hinedoara,vezi castelul Corvinestilor....si de acolo la Hateg nu cunosc drumul.Asa ca,dat fiind ca traseul 2 se desfasoare pe sosele bunicele si lejere....il faci intr-o zi si inca iti mai ramane vreme.Aaaaaaaa....acuma am aruncat priirea sus:adaugat Sarmisegetuza,Densus si Prislop.....dap,o zi intreaga.
Ruta 3:o ruta faina,intodeauna mi-a placut,se face destul de lejer....grija pe Valea Jiului ca se lucreaza ici colo,pe traseu...nu e de speriat.Traseu lejer,daca pleci dimineata la 9,sa zicem,la maxim ora 13 esti in Tg.Jiu...

Drum bun !Sper sa nu fi scris aiureli si sper sa te ajute....Sa faci poze,sa nu uiti....heheheheeheheh :D sa ne arati si noua....Si distractie la maxim.

Multumesc pentru informatii. Foarte utile. Sper sa fie si vremea buna, si cand ma intorc vin si cu pozele. :D

#444
dexteriade

dexteriade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.06.2008
o sa ajung in weekend la Vatra dornei din bucuresti.
m-am hotarat sa merg pe varianta brasov, miercurea ciuc, bicaz, vatra dornei.

am inteles ca pe bicaz, vatra dornei ar fi ceva probleme si se merge mai greu - niste alunecari de teren.

imi poate confirma cineva aceasta situatie, eventual sa imi dea mai multe detalii si cumva daca o iau prin toplita rezolv problema...

multam fain...

#445
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postdexteriade, on Sep 3 2008, 09:47, said:

o sa ajung in weekend la Vatra dornei din bucuresti.
m-am hotarat sa merg pe varianta brasov, miercurea ciuc, bicaz, vatra dornei.

am inteles ca pe bicaz, vatra dornei ar fi ceva probleme si se merge mai greu - niste alunecari de teren.

imi poate confirma cineva aceasta situatie, eventual sa imi dea mai multe detalii si cumva daca o iau prin toplita rezolv problema...

multam fain...
Marti am venit de la Vatra Dornei .
Drumul intre Vatra Dornei si Gura Humorului e o problema , se lucreaza in cateva locuri si in acele zone e calvar .
De la VD la Castelul lui Dracula (kicthul ala de pe deal ) drumul e acceptabil .
Spre Nemt e de 7 .
In rest ... platim taxa de drum ca fraierii ...
Vezi foto .

Attached Files



#446
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008

View Postturistu, on Sep 4 2008, 21:55, said:

Marti am venit de la Vatra Dornei .
Drumul intre Vatra Dornei si Gura Humorului e o problema , se lucreaza in cateva locuri si in acele zone e calvar .
De la VD la Castelul lui Dracula (kicthul ala de pe deal ) drumul e acceptabil .
Spre Nemt e de 7 .
In rest ... platim taxa de drum ca fraierii ...
Vezi foto .

Este asa de ani de zile si nimeni nu a facut nimic. pacat ca avem o tara asa frumoasa si nu profitam de asta prin impulsionarea turismului. Cu drumuri bune ar aparea imediat zeci de pensiuni si mi de turisti.

#447
raluca_teodora

raluca_teodora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.08.2007

View Postalexpripas, on Aug 27 2008, 09:48, said:

Ma mai interesa si cum e drumul spre Costesti (Sarmisehetuza). Daca a fost cineva de curand pe acolo poate ma poate ajuta.


Readuc eu in atentie intrebarea despre acest traseu.

A fost cineva recent la Sarmizegetusa Regia? Pana unde se poate merge cu masina (cu garda nu foarte inalta - Golf IV)

#448
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008

View Postraluca_teodora, on Sep 10 2008, 20:36, said:

Readuc eu in atentie intrebarea despre acest traseu.

A fost cineva recent la Sarmizegetusa Regia? Pana unde se poate merge cu masina (cu garda nu foarte inalta - Golf IV)

Eu am fost acum o saptamana, drumul este in lucru si se modernizeaza. Se lucreaza intens cu utilaje grele si chiar daca pe alocuri drumul este cat de cat indreptat si largit, au mai ramas portiuni cu denivelari destul de pronuntate.
Poti ajunge cu masina pe asfalt pana la iesirea din Costesti si apoi pe cel in modernizare dar nu recomand decat celor cu garda la sol acceptabila gen renault clio (poate si GolfIV) si pentru acestia doar pana la urmatoarea cabanuta de dupa locul in care se fac carbuni.
Dupa aceea drumul este mai dificil si chiar cu 500m inainte este o curba in ac de par dificil de trecut pentru cei neexperimentati din cauza drumului prost si rupt pe alocuri.
Poze din 2006 si 2008 gasiti aici http://www.campervan...c.php?f=48&t=34
Poate este bine sa astepti pana anul viitor cand drumul s-ar putea sa fie gata si asfalt pana la cetate.
Din pacate inca nu s-auu luat masuri de protectie impotriva grataragiilor de weekend care vor da navala acolo dupa ce drumul va fi terminat. Fata de 2006 situl pare mai deteriorat iar stalpii de lemn pusi in locul celor originali au putrezit si stau gata sa cada.
ATENTIE la vipere.
          2006         si           2008
Attached File  1.jpg   210.72K   21 downloadsAttached File  2.jpg   195.23K   24 downloads

Edited by pleampa, 11 September 2008 - 09:46.


#449
raluca_teodora

raluca_teodora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc mult, pleampa!
Daca nici vremea nu ne ajuta probabil ca lasam pentru anul viitor, mai ales ca suntem pregatiti si dorim sa mergem si pe jos pe ultima bucata de drum.

#450
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Posttabache, on Oct 26 2007, 11:12, said:

Stie cineva cum e mai bine sa merg de la Bacau spre Oradea ?Ce varianta ar fi mai buna : Bicaz-Lacu Rosu-Gheorgheni-Toplita-Reghin sau Bicaz-Poiana Teiului-Borsec-Toplita ?

Bacau - Piatra Neamt - Lacu Rosu - Gheorghieni - Sovata - Balauseri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate