Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#55
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostTepesh, on Jun 21 2006, 12:14, said:

Nu, doar ce am vazut pe site-uri. Imi spui ca preturile afisate pe site nu sint de obicei cele reale? Atunci o sa verific, o sa le cer lista.


ba preturile sunt reale, dar in functie de politica fiecarui site/apartament el se refera la o ocupare minima a apartamentului si nu maxima (ex. pretul e pentru 2 persoane si tu ceri pentru 5, normal ca o sa mai creasca putin). Plus ca vei gasi foarte putine apartamente disponibile. Asa ca pentru a lua o decizie cel mai simplu e sa le scrii sau sa completezi formularul de pre-rezervare si in urma ofertelor de la ei va fi mult mult mai usor sa te decizi. Eu as alege apartamentul in functie de urmatoarele criterii (apropiere fata de centru - desi in Barcelona nu prea conteaza ca te misti chiar repede si usor cu metroul iar noaptea exista autobuze pana in jurul ore 3 - 4 dimineata, asa ca in loc de in buricul targului as alege cel mai aproape de mijloacele de transport si cel mai bine pozitionat pentru ce vreau sa vizitez, marime - cati mp, numar bai - una sau 2 (cand sunteti mai multi chiar conteaza sa ai 2), sa aibe terasa/gradina/piscina (macar una dintre ele), sa se poata fuma, si de aici incolo umpli lista si in functie de preferintele tale si bineinteles pretul. Trimite cereri de oferta la cat de multi poti si vrei. Eventual mentioneaza in cererea de oferta si un buget in care vrei sa se incadreze oferta. Si nu te sfii sa ceri o reducere in cazul in care stai o saptamana.

Cam atat,
Codruta

#56
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Ocupare minima vizez si eu, ca plec doar cu nevasta-mea, asa ca ma incadrez la pretul basic. Multam fain, o sa tin cont de sfaturile tale.

Acum stau pe ginduri din alta cauza. Am primit o oferta pentru Front Maritim Hotel, 4 stele, foarte aproape de plaja, 86 de euro / noapte pentru o camera dubla + mic dejun! Superpret, dar foarte departe de toate obiectivele turistice.
Intrebarea pe care mi-o pun acum e urmatoarea: dau aici 86 de euro, am si mic dejun inclus, dar platesc mai mult pe taxiuri (8-9 euro pina-n centru) si ma invirt la greu cu metroul ori stau la un apartament de-ala foarte aproape de centru, dau 95 de euro fara mic dejun si nu mai arunc bani pe taxiuri? Pina la urma, cred ca tot pe-acolo ajung cu banii.
Alta intrebare: cum o fi mai bine, sa stai in buricul tirgului, in plina agitatie, sau mai la margine, pe malul marii, in liniste si pace?

Marea mea problema e zodia. Sint Balanta si pina hotarasc ceva cintaresc de 100 de ori. Sper sa termin cu cintarul inainte sa se ocupe locurile si in hoteluri, si in apartamente  :lol: .

#57
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostTepesh, on Jun 21 2006, 12:38, said:

Marea mea problema e zodia. Sint Balanta si pina hotarasc ceva cintaresc de 100 de ori. Sper sa termin cu cintarul inainte sa se ocupe locurile si in hoteluri, si in apartamente  :lol: .

te inteleg perfect (balanta si eu). Ok m-am uitat pe site la hotel - as putea zice ca e la dracu'n praznic. Tinand cont de ceea ce mi-ai zis as lua un apartament in centru (cred ca zona cea mai buna e Passeig de Gracia - nu mai stiu exact cum se cheama dar as alege un apartament aproape de casele lui Gaudi - sunt cateva destul de grupate, Piata Catalunya chiar si Ramblasul - desi mie stradutele alea mi s-au parut prea mici si inguste si nu cred ca as fi vrut sa ma plimb pe ele in plina noapte). Din cate tin minte pe Passeig de Gracia aveai legaturi catre toate zonele din Barcelona (chiar de langa Pedrera se lua autobuzul pentru Park Guell, sunt vreo 4 statii de metrou pe bulevard, la Sagrada sau Ramblas poti sa ajungi in plimbare (de 10 - 15 minute). Si te puteai plimba noaptea in liniste si pace. Si stai linistit ca sunt destule locuri - daca mai astepti poate prinzi o oferta last minute etc  :coolspeak:

Codruta

#58
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Flocinel, la ce hotel ai stat si cit te-a costat?

#59
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005

View PostTepesh, on Jun 22 2006, 13:48, said:

Flocinel, la ce hotel ai stat si cit te-a costat?
prietene, am stat la Tryp Apollo, cam 150 euroi/seara,mic dejun inclus ( altfel e 16 euro ), eu cu femeia mea ( camera double ) .

#60
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Ia priviti cum arata un minunat apartament in Barcelona. E undeva la vreo 500 de metri de Rambla si m-ar costa 95 de euro pe noapte. Doua dormitoare, doua bai, o kitchineta, livingroom, diningroom si stil, mult stil. Nu-i fain? Ce ziceti?

Attached Files



#61
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
E fain!
Si super pret ; daca te duci acolo, sa scrii ceva despre locatie, poate mai merg si altii...

#62
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006
Pentru cei care planuiesc o calatorie la Barcelona uitati-va si pe venere.com
Exista oferte la 50 - 60 euro/camera 2 persoane + mic dejun /noapte inclusiv hoteluri 3-4 stele. Site-ul functioneaza perfect, verificat personal. Se dau datele si se face rezervarea. Plata in momentul cazarii. Merge ata.
Despre drum gasiti la pret rezonabil zboruri cu wizzair de la Budapesta. (varianta de mare succes pentru vestici)

#63
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsirbumihai, on Jun 26 2006, 17:25, said:

Despre drum gasiti la pret rezonabil zboruri cu wizzair de la Budapesta. (varianta de mare succes pentru vestici)


Iar pentru bucuresteni si cei din zona exista blueair. Cu aterizare pe aeroportul principal. El Prat parca se cheama.
Zborul e direct si dureaza 3 ore. (dupa decolare)

#64
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Si cei de la Tarom au o oferta foarte buna pentru Barcelona. Eu cu ei voi zbura, probabil. Ma costa 220 de euro, in timp ce la Blue Air e vreo 210. Nu merita aventura.

#65
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTepesh, on Jun 26 2006, 18:00, said:

Si cei de la Tarom au o oferta foarte buna pentru Barcelona. Eu cu ei voi zbura, probabil. Ma costa 220 de euro, in timp ce la Blue Air e vreo 210. Nu merita aventura.

Nu stiu ce intelegi prin aventura. Eu am zburat si cu unii si cu altii. Sigura diferenta e ca Tarom-ul iti da mancare.

#66
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 30.08.2005
am zburat cu blue air la barcelona anul trecut. de atunci am hotarat sa renunt la ideea de low cost..

#67
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View PostCRG, on Jun 27 2006, 11:52, said:

am zburat cu blue air la barcelona anul trecut. de atunci am hotarat sa renunt la ideea de low cost..


Asta ziceam si eu. Pentru 10 euro in minus, chiar nu merita sa zbori cu o companie mica.

#68
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostCRG, on Jun 27 2006, 11:52, said:

am zburat cu blue air la barcelona anul trecut. de atunci am hotarat sa renunt la ideea de low cost..


Si eu am zburat pe aceeasi ruta. Si nu am renuntat la idee.
In primul rand e zbor direct in al doilea rand nu tre sa stau un week end in BCN ca sa beneficiez de oferta.

Nu sunt fan Blue Air, dar macar astia nu mi-au pierdut bagajele, nu mi-au spart sticlele din geamantane precum musii de la Alitalia.

#69
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Dragilor,
unii dintre voi nu stiti cum e cu bagajele si altele.
Invinuiti degeaba Alitalia, etc. Bagajele sunt pierdute in aeroporturi de firmele care fac "handling" ul acestor bagaje. Se poate intampla oricarei companii.

#70
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006
din 15 ianuarie curse ieftine de la Wizz cu plecare din Bucuresti si Targu Mures
http://wizzair.com/index.shtml
Asa ca Barcelona va deveni tare accesibila, iar despre wizz numai de bine. Am zburat cu ei de vreo cateva ori Frankfurt Hahn - Budapesta si a fost perfect.
Salutare!

#71
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostRoVal1972, on Jun 27 2006, 17:48, said:

Dragilor,
unii dintre voi nu stiti cum e cu bagajele si altele.
Invinuiti degeaba Alitalia, etc. Bagajele sunt pierdute in aeroporturi de firmele care fac "handling" ul acestor bagaje. Se poate intampla oricarei companii.

De acord cu tine dar am doua intrebari:

Si cine selecteaza aceste firme de handling?
Si de ce trebuie sa merg la biroul Alitalia pentru recuperarea bagajelor?

#72
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Putem reveni la discutiile despre Barcelona, va rog?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate