Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#37
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Am stat in Castelldefels, la 30 de km de Barcelona, adica 20 minute cu trenul (foarte rapid si precis). Hotelul se numea Apsis BCN Events, m-a costat 40 eur de persoana / noapte (cu mic dejun) si am fost super multumit. Am preferat varianta asta pentru ca hotelul era nou-nout (acum un an). Personal prefer sa stau la periferie undeva si sa folosesc mijloacele de transport in comun, care nu se compara cu ale noastre.

ps: in felul asta, eram aproape si de Sitges, un orasel la mare, foarte romantic, cochet si cu un nisip foarte fin.

pps: barcelona n-are plaje misto, ci doar de stat, privit si baut bere..

Edited by CRG, 12 June 2006 - 11:30.


#38
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Nu pentru plaja ma duc, ci pentru admirat orasul.

#39
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostTepesh, on Jun 13 2006, 11:37, said:

Nu pentru plaja ma duc, ci pentru admirat orasul.


uita-te un pic si pe octopustravel.ro. Mi se pare ca au oferte dragute inclusiv pentru barcelona

#40
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
am uitat sa mentionez: hotelul are 4 stele

#41
Demoniks

Demoniks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.01.2006
Eu ma voi duce la Barcelona cu masina la sf lui august (de fapt intr-un tur de Europa) si voi sta la Formule 1 unde ma costa 20 de euro pe noapte de persoana...Eu zic ca e avantajos, desi conditiile nu sunt grozave si nu e chiar in centru, dar avand masina nu e problema...

#42
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Tintesc un pic mai sus ...

#43
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Am fost anul trecut. Am stat 4 zile la un hotel de 4 stele langa Rambla. Super si f. scump. Noroc ca am stat pe banii altora...
Apoi inca 3 nopti intr-un apartament f. aproape de centru. Luat si rezervat de pe Net. Barcelona hotelapartments sau ceva in genul asta.
Concluzie: I love Barcelona !

#44
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View PostRoVal1972, on Jun 16 2006, 16:05, said:

3 nopti intr-un apartament f. aproape de centru. Luat si rezervat de pe Net. Barcelona hotelapartments sau ceva in genul asta


Si cum a fost in apartament? Baga ceva detalii, poate ma indrept intr-acolo ... Unde era mai exact, cit te-a costat, cum arata ... Multam fain.

#45
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
A fost OK. Era o garsoniera. Civilizat, curat, A/C, TV, baie mare, pat dublu + canapea extensibila plus Kitcheneta sau cum ii zice.
Am platit cu card. Rezervarea am facut-o pe net.
Trebuie sa caut acasa detaliile. Aveam telefonul lor memorat, dar tocmai am realizat ca l-am sters. Sper sa nu uit diseara sa caut  brosurica de la ei. Acasa am salvate aceste info in My favourites...

#46
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Am bagat si eu in "favorite" vreo 10 apartamente, dar inca nu am decis pe care-l aleg. Mai caut, mai astept si alte variante.

#47
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostTepesh, on Jun 20 2006, 11:52, said:

Am bagat si eu in "favorite" vreo 10 apartamente, dar inca nu am decis pe care-l aleg. Mai caut, mai astept si alte variante.


poti cere pareri si de pe tripadvisor atat despre apartamente cat si despre seriozitatea firmei care le propune. cauta si pe www.homelidays.com (e un site intre particulari, pe care s-ar putea sa gasesti preturi mai mici)

#48
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
dar campinguri in zona barcelona nu sunt? daca sunt cam ce preturi au?

#49
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postwolfyman, on Jun 20 2006, 13:13, said:

dar campinguri in zona barcelona nu sunt? daca sunt cam ce preturi au?


Intra pe www.vayacamping.net - pentru mai multe informatii intra pe pagina de net a fiecarui camping.

#50
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Ola!
tare bine si frumos pe la Barcelona; are de toate, si mai bune si mai rele, dar e plina de viata; si de turisti, desigur.
Am stat 5 zile si nu m-am plictisit o secunda. Plus ca nu prea mai puteam de picioare pe la sfarsitul zilei.
Calatoria cu avionul ( Tarom ) fara istorie. O coada babana la ofiterul de imigrari - feriti-va  de cheliosul cu ochelari! e mai rau ca gripa aviara- s-a tot uitat pe acte, a bagat datele de pe pasaport pe calculator, si asta la toata lumea: copii, babute nevinovate etc., de am pierdut cam o jumatate de ora la coada, in timp ce la ceilalti baieti mergea struna...
Orasul te intampina de la aeroport cu vegetatie si aerul de mare, briza asta care te mangaie pe tot corpul ; plus ca taxiurile sunt decente ( 25 de euroi cu bacsis pana in centru- noi am stat pe Avinguda Paral lel , langa Carrer nou de Rambla, cam la 15 ' de mers lejer pana pe Rambla, 25 pana in Piata Catalunya s.a.m.d.).
O placere sa te plimbi la orice ora pe strazile animate din oras, plus ca preturile sunt destul de linistite; o masa la pranz costa pana in 15 euroi meniul fix, si asta la carciumi suparate ( am mancat la El 4 Gats, de exemplu. un antreu, un fel principal + o sticla de vin de masa- baubil- si desert, si apa si bacsis, totul 15 euroi ). Nu prea am fost multumit de ambianta, asa ca am mancat si la alta, " Dolce Hermiona" (mai neturistica ), mult mai gustos, la 8, 50- nu ai cui sa dai bacsis, plata fiind la iesire.
Orasul poate fi impartit in 2 : 1) orasul vechi, portuar, cu puncte de interes mai ales in Cartierul Gotic - Barri gotic, cu Catedrala, binenteles in renovare/ refacere, palatul regal, Generalidad- sediul puterii locale, si care poate fi vizitat de 2 ori pe luna, merita! e gratis si ghida de engleza- Maria- este foarte simpatica si stie o gramada de chestii despre Catalunya si Barcelona ; Born- Santa Maria del Mar, muzeul Picasso plus o gramada de stradute extrem de pitoresti cu carciumioare dar si cu strazi pe care eu n-as avea curaj noaptea
2) orasul " nou", sistematizat pe la sfarsitul sec. XIX- inceput de XX, plin de strazi trasate cu echerul, Eixampio, salvat de creatiile " modernistilor'- mie mi-a placut mai ales nebunul de Gaudi, ceilalti fiind cam obositor de incarcati ( Domenech i Montaner e chiar gretos la Palatul muzicii catalane- am fost totusi sa-l vad la un concert- concertul a meritat sau la Spitalul Sant Creu i Sant Pau , Puig i Cadafach e banal supradecorat si cam atat )
Peste toate ramane Rambla, bulevardul " cel mai frumos din lume "- asa zic ei si Marea.
Fantanile de la Piata Espana sunt dragute, pline de turisti si cred ca merita sa stai sa le admiri la sfarsitul unei zile obositoare, mai ales ca functioneaza si cu muzica clasica.
Mie personal mi s-a parut ca nu seamana cu nimic din cauza lui Gaudi, absolut nelalocul lui intr-un oras altfel tipic mediteraneean- Sagrada Familia , parcul Guell si acoperisurile de la Batllo sau Mila nu au nimic de a face cu lumea aceasta, provin dintr-o cu totul alta dimensiune...
Adios!
Iata si ceva poze- scuzati calitatea mai 2 nd.

Palatul Muzicii - tavanul de sticla            /                                              
   Casa Mila- acoperis
                                                                  
Attached File  barca_017.jpg   863.67K   425 downloads                                                                     Attached File  barca_223.jpg   788.01K   408 downloads

Piata Catalunya    /
                                                                                                       Fantanile din Piata Spaniei

Attached File  barca_148.jpg   839.31K   343 downloads                                                                        Attached File  barca_255.jpg   680.14K   407 downloads

Casa Batllo  /
                                                                                                       Orasul vazut de pe Montjuic

Attached File  barca_158.jpg   765.24K   366 downloads                                                                             Attached File  barca_239.jpg   693.06K   369 downloads

                                             Sagrada

                                          Attached File  barca_311.jpg   684.53K   368 downloads

#51
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
GATA ! Dupa indelungi cautari prin email-uri am gasit.
Site-ul este www.barcelonahotels.es
Si se numeste APARTAMENTOS ALLADA          
Tel. 93 2683388
Allada i vermell, 6-8 - 08003 Barcelona
A costat 105eur/noapte pentru 4 persoane.

Succes!

#52
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Cele mai frumoase apartamente de pina-n 100 de euro pe noapte le-am gasit la http://www.cocoonbarcelona.com/ si la http://www.habitatapartments.com/. Greu de ales ...


PS. Multam fain, RoVal.

Edited by Tepesh, 21 June 2006 - 00:49.


#53
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostTepesh, on Jun 20 2006, 23:47, said:

Cele mai frumoase apartamente de pina-n 100 de euro pe noapte le-am gasit la http://www.cocoonbarcelona.com/ si la http://www.habitatapartments.com/. Greu de ales ...
PS. Multam fain, RoVal.


Tepesh,  


Tu ai cerut oferta de pret de la cei doi?

Codruta

#54
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Nu, doar ce am vazut pe site-uri. Imi spui ca preturile afisate pe site nu sint de obicei cele reale? Atunci o sa verific, o sa le cer lista.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate