Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#19
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005
Aici sint cateva poze cu fantanile arteziene de la Montjuic,dupa parerea mea daca aveti drum prin Barcelona,nu pierdeti ocazia sa treceti pe aici,cred ca e cel mai frumos lucru din Barcelona,pe linga multe altele.

Attached Files



#20
adina2005

adina2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 02.12.2005
Interesant este ca lumina se schimba in ritmul muzicii, si jeturile de apa la fel.

#21
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Fratilor, va multumesc din sufletul meu inocent pentru miinile de ajutor pe care mi le dati  :worthy: . Pina duminica nu mai intru p-aici, ca dau o fuga pin' la munte, dar sper sa gasesc vreo 3-4 pagini de sfaturi cind ma-ntorc. Nu ma dezamagiti, va rog!  :OK:

#22
sam2

sam2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2006

 codruta, on May 28 2006, 17:29, said:

"...Sagrada Familia (acum doi ani de zile in interior inca se lucra, asa ca nu am fost foarte incantate de vizita din interior ..."

:coolspeak:  Pai, oamenii aia se chinuie sa termine templul de la 1882 si nici nu se stie cand va fi gata, datorita sistemului de finantare - donatii private. Mie mi s-a parut o chestie interesanta ca am putut vedea cum se munceste (lejer dealtfel - deh, siesta). Preferai s-o inchida cu rigips si termopan si s-o termine repede ?

#23
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Nu am vrut sa sune asa. Adevarul e ca am stat doar 5 zile in barcelona si mi-a parut rau de jumatatea de zi pierduta in catedrala. Atata tot. Dar promit ca o sa mai fac o vizita cand va fi finalizata  :notangel:

#24
sam2

sam2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2006
Eu vreau sa ma intorc in Barcelona ceva mai inainte de finalizare... B)

#25
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

 sam2, on May 30 2006, 12:24, said:

Eu vreau sa ma intorc in Barcelona ceva mai inainte de finalizare... B)
Daca vrei sa te intorci atunci,cred ca ai ceva vreme de asteptat,poate dupa ce vei iesi la pensie. :)
Sagrada Familia e o opera de arta si necesita foarte mult timp(si bani) pina va fi terminata,nu poate fi comparata cu oricare edificiu.
Eu am vazut-o in exterior de zeci de ori,dar niciodata nu am fost inauntru,dar in vara astept pe cineva in vizita si voi merge atunci.
Pretul pentru a vizita Sagrada Familia e de aproximativ 8 €,iar la casa Batlló e de 16,5 €.De Casa Miló(La pedrera) nu stiu care e pretul de intrare.Oricum pentru noi romanii preturile sint cam mari.Dar sint multe altele care se pot vizita fara bani,sau cu preturi mult mai reduse.Parcul Guell e foarte frumos si intrarea e libera.

#26
sam2

sam2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2006

 Transilvania, on May 30 2006, 16:02, said:

Daca vrei sa te intorci atunci,cred ca ai ceva vreme de asteptat,poate dupa ce vei iesi la pensie. :)

Usted perdió su sentido del humor. Tengo que subrayar "ceva mai inainte" :D

#27
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

 sam2, on May 30 2006, 17:31, said:

Usted perdió su sentido del humor. Tengo que subrayar "ceva mai inainte" :D
Tienes razon. :)Eu pina atunci cred ca voi fi pe aici.

Edited by Transilvania, 30 May 2006 - 19:18.


#28
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
N-ar fi rau sa invat si spaniola pe topicul asta, dar as prefera ca intii sa aflu mai multe despre Barcelona  :peacefingers: .

#29
luci80

luci80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.06.2006
Vreau sa zbor la Barcelona. Nu am cazare, dar ma duc in vizita. Unii imi spun ca-mi trebuie invitatie, altii imi spun ca nu mai e nevoie. Ba ca-mi trebuie 150 euro, ba 300. Spania asta e cam pretentioasa, dar Barcelona e frumoasa (na ca am facut si rima).
La momentul de fata cel mai ieftin bilet de avion gasit cu toate taxele ma ajunge 259 euro. Posibil sa gasesc mai ieftin pe undeva????
Si care sunt conditiile de iesire... ca sunt cam debusolat. :D

#30
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 luci80, on Jun 7 2006, 14:09, said:

Vreau sa zbor la Barcelona. Nu am cazare, dar ma duc in vizita. Unii imi spun ca-mi trebuie invitatie, altii imi spun ca nu mai e nevoie. Ba ca-mi trebuie 150 euro, ba 300. Spania asta e cam pretentioasa, dar Barcelona e frumoasa (na ca am facut si rima).
La momentul de fata cel mai ieftin bilet de avion gasit cu toate taxele ma ajunge 259 euro. Posibil sa gasesc mai ieftin pe undeva????
Si care sunt conditiile de iesire... ca sunt cam debusolat. :D


Mai e un topic pe tema asta. da si tu un search.

Poti zbura mai ieftin de 259.
Cu BlueAir. Si e safe. Poti ajunge in jur de 200 daca iti faci rezervare din timp.
Iti trebuie 30 de euro pe zi. Si o pagina web cu un hotel la care intentionezi sa stai.

#31
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Persona, Barcelona e orasul cel mai drag mie, dupa Paris. E plin de viata si de oameni minunati, un oras care fara Gaudi si opera lui ar fi fost poate mai sarac. Dc stai putin timp iti pot face un top al locurilor superbe:
1. Fantanile Muntjuic (sper ca am scris bine) parca de miercuri pana duminica e program dar trebuie sa te interesezi inainte, e locul de departe cel mai impresionant.
2. Parcul Gaudi
3. Rambla e superba (sa mananci o paelia la restaurantele din zona) si neaparat sa vezi piata de fructe
4. Dc tot mergi la fantani iti recomand si Stadionul Olimpic si un parc aflat in apropiere (imi scapa acum numele) insa nu ai cum sa ratezi parcul
5. La Pedrera (eu am vazut doar exteriorul) dar e superba iti pot spune, Sagrada Familia e impresionanta si cu totul originala. Acvariul e dragut, am vazut ca are si un Mall in apropiere, oricum e foarte populat de sute de specii de pesti si in plus ai o senzatie super cand intri printr-un tunel transparent care te plimba printre rechini.

Eu aici nu ti-am spus decat foarte putin din ceea ce poti face. E un oras fenomenal, iti pot spune asta dupa ce am vazut mare parte din Europa. Pe mine drumul cu Tarom m-a costat 320 cu tot cu taxe de aeroport (parca 60 de euro taxele). Am stat la hotel caledonian, la 3 minut de Rambla, un hotel micut dar excelent cu camere super curate si destul de spatioase. http://www.hotel-caledonian.com/

Rezervarile le-am facut din tara si m-a ajuns mult mai ieftin decat la hotel. Era aproape 100 de euro camera dar era excelent pozitionat si foarte curat si destul de luxos. Cam 100 de euro e un hotel in centru la 3 stele sa stii. Si la hotelul meu in 5 minute sa zicem ajungeam in centru, langa El Corte Ingles, deci la capatul Ramblei.
P.S. Am fost anul trecut in septembrie.

#32
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 Tepesh, on May 27 2006, 01:07, said:

La toamna vreau sa vad Barcelona. Am mai fost o data, acum vreo 3 ani, dar cu treburi, nu ca turist. In mare, am vazut ce era de vazut, dar totul a fost pe fuga. Si am apucat sa ma indragostesc de orasul asta. Acum sint in pregatiri. Ma interesez de hoteluri, de avion, de una, de alta. Nu pot sa cred ca nimeni de pe minunatul forum n-a fost prin Barcelona. Asa ca va astept cu sfaturi, tips&tricks, preturi si alte chestii care-mi pot fi de folos mie sau altora care vor sa mearga p-acolo. Multam fain anticipat  :worthy: .
eu am inchiriat o casa de vacanta in spania, prin tui.com, 7 nopti, 421 euro, 6 pers
noi suntem 5 membri si vrem sa mergem cu masina personala

#33
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Eu sint cam reticent la apartamentele astea. Unu: am impresia ca preturile afisate nu sint cele finale. Te mai trezesti dupa aia ca tre' sa mai platesti curentul, intretinerea sau nu stiu ce taxe  :lol: . Doi: nefiind acelasi sistem ca la hotel, nu vine nimeni sa se ocupe de curatenia camerei, a baii sau sa-ti schimbe prosoapele zilnic.
Dar poate ma insel. A stat cineva in vreun apartament din Barcelona? Sa ne spuna cum e pe bune.

#34
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005

 Tepesh, on Jun 9 2006, 18:08, said:

Eu sint cam reticent la apartamentele astea. Unu: am impresia ca preturile afisate nu sint cele finale. Te mai trezesti dupa aia ca tre' sa mai platesti curentul, intretinerea sau nu stiu ce taxe  :lol: . Doi: nefiind acelasi sistem ca la hotel, nu vine nimeni sa se ocupe de curatenia camerei, a baii sau sa-ti schimbe prosoapele zilnic.
Dar poate ma insel. A stat cineva in vreun apartament din Barcelona? Sa ne spuna cum e pe bune.

de ce nu iei legatura direct cu cei ce ínchiriazá apartamente,
un mail sau un tel. poate sá-ti rezolve dilemele .
eu cunosc Spania doar prin agroturism si nu am avut decít experiente placute.
Nu voi merge niciodatá la o agentie pt a-mi rezerva ceva ín .es
vezi de ex http://www.loquo.com/

#35
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Am gasit niste apartamente minunate pe la 80-90 de euro, chiar in centru. M-as baga, dar, cum a zis si mai sus, am citeva retineri. Poate mi le spulberati voi. A stat cineva in apartament, in Barcelona? Cum a fost? Ce diferente mari sint fata de hoteluri?

#36
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 Tepesh, on Jun 11 2006, 14:00, said:

Am gasit niste apartamente minunate pe la 80-90 de euro, chiar in centru. M-as baga, dar, cum a zis si mai sus, am citeva retineri. Poate mi le spulberati voi. A stat cineva in apartament, in Barcelona? Cum a fost? Ce diferente mari sint fata de hoteluri?

Cel mai simplu e sa clarifici toate costurile de la bun inceput. Scrie-le un mail si intreaba-i ce alte posibile cheltuieli nu sunt prinse in pret (curent, apa, curatenie etc). Verifica preturile si cu alte oferte si daca nu sunt diferente foarte mari, te poti duce linistit. In mod normal, orice diferente de pret - in sus sau in jos se justifica la o privire mai atenta. Daca mergi cu masina, intreaba si daca ai loc de parcare. La final cere o factura proforma in baza careia sa achiti avansul si intelege-te cu ei ca restul de bani ii dai cash in ziua in care ajungi. In acest fel, daca ceva ti se pare diferit fata de oferta pe care ai primit-o mai poti negocia la fata locului. Diferenta fata de hotel este in primul rand pretul si faptul ca nu o sa existe o persoana care sa vina zilnic in camera sa faca curat; daca vrei si lenjeria de pat asta se inchiriaza separat de pretul de chirie al apartamamentului (intreaba si de pretul pentru asta); daca vrei sa mai economisesti bani iti umpli frigiderul si mai mananci un sandwich sau bei un cocktail preparat in casa.
In rest, sistemul de vacante in apartamente este identic cu cel din hoteluri (ele sunt clasificate, autorizate de cineva ca sa fie folosite in scopuri turistice si banuiesc si verificate periodic).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate