Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

probleme cu lan

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

Quote

Originally posted by myk
in plus, laptopul are subnetul de alt tip: desktop 255.255.255.0 iar laptop 255.255.0.0

din adresele pe care le-ai dat mai sus eu vad ca desktop-ul are subnetul 0.0.0.0  :confused:  ....eshti sigur ca ne-ai dat adresele corecte?

Deci, din configuratzia pe care ne-ai dat-o mi-e greu sa cred ca vezi vreo resursa in retzea cu vreun-ul din calculatoare  :rolleyes:  (in conditziile in care avezti setate adrese de IP sau avetzi adrese de DHCP)

Tyby are dreptate: adresa cu 169.254 este asignata de APIPA (Automatic Private IP Addressing) shi este folosita cand ai DHCP enabled pe placa de retzea shi nu ai nici un server de DHCP disponibil.

Shi eu cred ca ar trebui sa discutzi cu prietenul care are " server-ul " (conectat la Internet). Eventual incearca sa obtzii o configuratzie de pe unul din calculatoarele din LAN care functzioneaza corect.

Bafta...  :oK:

#20
myk

myk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.06.2003
cand dau pe desktop ipconfig/all apare ameteala aia pe care am scris-o. dar daca dau ipconfig numai apare ip address, subnet si gateway. am incercat sa introduc adresele in laptop (si sa schimb doar ip- ultima cifra, pentru ca sunt in serie: gateway are ultima cifra 1, iar desktopul meu 5) dar imi mai trebuie dns-ul. ma gandeam sa merg la tipu' cu serverul, dar nu prea-l gasesc decat atunci cand trebuie sa ia banii:) cam nasol.
ma gandeam stiti cum sa fac sa-mi afiseze desktopul dns-ul?

#21
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
myk-ule, parca ai WinMe pe desktop (eu asha am intzeles) ,,, daca da, ia ruleaza matale:

START --> RUN: winipcfg (sau c:windowswinipcfg.exe) shi apoi apasa pe botonul More Info ... Shi fa un screen-shot ... ca mie (cum spuneam shi mai sus shi cum a zis shi PreTXT) mi-e cumplit de greu sa inteleg cum, in configuratziile IP de mai sus, vezi vreo urma de retzea ...

ca sa functzioneze, trebuie sa ai (indiferent daca e DHCP-Assigned sau Static):

- a adresa IP (valabila ) - probabil de clasa interna
- cu un NETMASK corespunzator
- o setare GATEWAY care sa corespunda cu IPul intern al Server-ului
- Setarile DNS corecte - pentru rezolvarea numelor din internet

Pentru a vedea DNS - cel mai simplu imi trece acu in minte (in afara de IPconfig) nslookup:

cmd --> nslookup ... itzi va afisha default server in prima linie:

Quote

C:>nslookup
Default Server:  192-168-0-254.rdsnet.ro
Address:  192.168.0.254

>

Spor!

#22
myk

myk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.06.2003
thanx tyby. in sfarsit am rezolvat problema dupa ce am trecut datele de pe desktop pe laptop. era problema cu dns-ul. multumesc foarte mult. nici mie nu-mi vine sa cred. chiar merge!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate