Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

CEL MAI TARE SOFTWARE DE MIXAT

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,220
  • Înscris: 10.04.2006
Dar tu esti DJ :dj:

#20
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
nu stiu daca am mai zis-o...
daca vreti sa ramaneti la stadiul de "Scratch" ramaneti la VDJ

cel mai bun soft pentru mixat este clar Traktor 3.
dupa el ar fi Ableton numai ca nu este live

DJS o sa il incerc si eu...am auzit multe laude la adresa lui

#21
joee_cretz

joee_cretz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.10.2006

View Postnightfever, on Jan 12 2007, 22:25, said:

nu stiu daca am mai zis-o...
daca vreti sa ramaneti la stadiul de "Scratch" ramaneti la VDJ

cel mai bun soft pentru mixat este clar Traktor 3.
dupa el ar fi Ableton numai ca nu este live


DJS o sa il incerc si eu...am auzit multe laude la adresa lui
:wallbash:  :bicycle:

#22
CRISTI`E.

CRISTI`E.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.01.2007
Yo folosesc Traktor DJ Studio 2,si nu stiu sa existe altu' mai tare... Am auzit de Traktor 3,dar nu l-am incercat..Si BPM-ul stiu ca e bun dar nu dau de el..Aveti idee unde-l pot gasi? mail:   [email protected] ,poate ne ajutam reciproc... :peacefingers:

#23
icsx

icsx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2006
un lucru este clar: softul nu o sa se compare niciodata cu partea hardware. DAR: primii pasi sunt facuti inca de multa vreme. Traktor dj dupa parerea mea este prea mult tam tam pentru nimic.Adica voi vreti un soft care sa faca treaba pentru voi? sau vreti sa luati si voi parte la mixat? virtual dj desi are un engine ceva mai prost (aici ma refer la partea de decoding) imita foarte bine "the real thing" cum s-ar zice.Simplu si eficient. Si daca ai un pick-up acasa si te chinuie talentul,pentru 20 dolari cumperi un vinyl codat si uraaaa:controlezi mp3 asa ca nu-tzi mai trebuie final scratch sau torq de la m-audio sau alte treburi scumpe pentru leii grei.Mai ai si un cotroller midi cu butoane si fadere gen M-audio UC-33 si esti "hardware-izat" :) Cat despre Ableton Live se pare ca multi au o imagine eronata. Live NU este un soft de mixat. Ca sa potzi mixa cu el iti trebuie in prealabil o pregatire a materialului: time warping,setezi punctele de loop etc. nu tragi pur si simplu mp3 si gata. Este un soft facut in primul rand pentru cei care si compun, nu cei care invart 2 cd-uri si-s mari si tari. Faci un ritm in orice soft, faci o linie de bass etc si te duci in ableton si le controlezi pe fiecare in parte. Introduci fragmente din mai multe piese si VOILA.... este vorba mai mult de performing decat de mixat. Cam asa sta treaba....

#24
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007
Zi frate cum il iau si eu. Ca link ai pus da pe siteu ala greu dai de butonu download sau macar buy!!

#25
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007
DACA VRETI SOFT DE MIXAT LUATI MIXMEISTER FUSION. MIXEZI BETON IN EL , DAR E UN SOFT SI DJ-I ADEVARATI NU MIXEAZA PE SOFTURI :coolspeak:  :coolspeak:

#26
jonelsorel

jonelsorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.05.2007
Pioneer CDJ100  =  rahat

Asta binenteles nu e adevarat si in cazul in care interactionezi cu el exclusiv prin tastatura si mouse..
Nu stiu sa suporte vreo consola usb.

@vacea  dj-ii adevarati mixeaza pe "scule" ca paduraru pe gramofon, nu? ;)

#27
jonelsorel

jonelsorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.05.2007

View Posticsx, on Jan 25 2007, 00:26, said:

un lucru este clar: softul nu o sa se compare niciodata cu partea hardware. DAR: primii pasi sunt facuti inca de multa vreme. Traktor dj dupa parerea mea este prea mult tam tam pentru nimic.Adica voi vreti un soft care sa faca treaba pentru voi? sau vreti sa luati si voi parte la mixat? virtual dj desi are un engine ceva mai prost (aici ma refer la partea de decoding) imita foarte bine "the real thing" cum s-ar zice.Simplu si eficient. Si daca ai un pick-up acasa si te chinuie talentul,pentru 20 dolari cumperi un vinyl codat si uraaaa:controlezi mp3 asa ca nu-tzi mai trebuie final scratch sau torq de la m-audio sau alte treburi scumpe pentru leii grei.Mai ai si un cotroller midi cu butoane si fadere gen M-audio UC-33 si esti "hardware-izat" :) Cat despre Ableton Live se pare ca multi au o imagine eronata. Live NU este un soft de mixat. Ca sa potzi mixa cu el iti trebuie in prealabil o pregatire a materialului: time warping,setezi punctele de loop etc. nu tragi pur si simplu mp3 si gata. Este un soft facut in primul rand pentru cei care si compun, nu cei care invart 2 cd-uri si-s mari si tari. Faci un ritm in orice soft, faci o linie de bass etc si te duci in ableton si le controlezi pe fiecare in parte. Introduci fragmente din mai multe piese si VOILA.... este vorba mai mult de performing decat de mixat. Cam asa sta treaba....


In primul rand, Traktor 3 are cel mai bun engine de prelucrare a sunetului dintre toate softurile de mixat de pe piata in momentul actual, si din acest considerent, si nu numai, e vazut de cunoscatori ca cel mai bun software de mixat. Nu inseamna ca daca are functia auto-bpm, e de noobi.. Din cate stiu nu exista soft de mixat FARA functia asta. Presupun ca Virtual DJ e mai "real thing" ca are skin care arata ca un platan, nu?  Asta-l face mai pro...  aham.
In al doilea rand, pe langa vinilu codat pe care il mentionezi iti mai trebuie si minunatia aia care transmite semnalul primit de la platan softului din calculator, de care ai uitat sa zici (Stanton, Alcatech, Numark, etc), care treaba te usureaza de cateva sute de euro, nu 20.

;)

#28
djarmand

djarmand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.05.2007
Traktor 3 este cel mai bun la sunet.
Pacat ca interfata grafica este foarte slaba, parca ar fi de vreo 10 ani. Oricum e cel mai 'batran' soft de mixat insa nu cred ca e cel mai bun. Mie mi-a crapat o data pe Mac si va dati seama ca mi-am pierdut increderea. Ce faci daca esti in fata a 100 de oameni care petrec si se blocheaza brusc? Ce inventezi? E normal sa te intrebi cum naiba n-au reusit sa faca un soft simplu ca asta sa functioneze flawless?
La sunet are 10+ :first:

Traktor 3 are avantajul ca recunoaste formatele FLAC si Apple Lossless!
Imi place sa folosesc muzica lossless. WAV-urile ocupa prea mult spatiu pe hard si atunci formatele lossless sunt o solutie perfecta.

Torq recunoaste doar Apple Lossless deocamdata.

Edited by ripper, 28 May 2007 - 16:57.


#29
jonelsorel

jonelsorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.05.2007
Se pare ca inca sughita la implementarea pe MAC Traktor-ul. Sunt pline forumurile NI de asta. Mie unul pe xp n-a indraznit sa-mi crape inca.. Sunt multumit.

#30
icsx

icsx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2006

View Postjonelsorel, on May 12 2007, 03:17, said:

In primul rand, Traktor 3 are cel mai bun engine de prelucrare a sunetului dintre toate softurile de mixat de pe piata in momentul actual, si din acest considerent, si nu numai, e vazut de cunoscatori ca cel mai bun software de mixat. Nu inseamna ca daca are functia auto-bpm, e de noobi.. Din cate stiu nu exista soft de mixat FARA functia asta. Presupun ca Virtual DJ e mai "real thing" ca are skin care arata ca un platan, nu?  Asta-l face mai pro...  aham.
In al doilea rand, pe langa vinilu codat pe care il mentionezi iti mai trebuie si minunatia aia care transmite semnalul primit de la platan softului din calculator, de care ai uitat sa zici (Stanton, Alcatech, Numark, etc), care treaba te usureaza de cateva sute de euro, nu 20.

;)

  Nu sunt un expert in domeniu si nici nu incerc sa par unul dar eu vad lucrurile cam asa: Traktor e vazut ca cel mai bun nu datorita engine-ului performant ci datorita strategiei de marketing foarte bune.Reclama vinde in primul rand un produs si abia apoi celelalte calitati.Nu ma refeream in celalalt post la functia de auto-bpm, care intr-adevar orice soft o are dar avand in vedere ca incearca sa faca acelasi lucru ca si 2 platane sau 2 cd-playere mie personal mi se pare prea...impopotzonat Traktor-ul, ca sa folosesc un termen mai lejer.Te pierzi in prea multe butoane si functzii si uitzi de fapt care e scopul tau acolo,adica acela de a realiza o tranzitzie cat mai insesisabila intre piese.Am dat un exemplu virtual dj nu ca fiind cel mai bun ci pentru ca mi s-a parut mie ca ar fi cel mai bun cand vine vorba de control,nu pentru ca "are skin care arata ca un platan". Nu ai mai multe controale decat ai nevoie ci le ai exact pe alea care le are orice mixer.Si ca sa completez raspunsul, pentru virtual dj nu-tzi mai trebuie nici o parte hardware care sa converteasca semnalul de la platan.Pur si simplu conectezi platanul sau cd-playerul( iesi mai ieftin pt ca nu trebuie sa cumperi vinyl ci pur si simplu "arzi" un cd codat) la mufa de line-in a placii de sunet si daca aceasta are drivere asio te-ai scos...:)

#31
Claudiu_50

Claudiu_50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.12.2006
Dss DJ E Super ... dar faza e ca face fitze ... se aude cariat cand schimb piesele am un procesor de 1.7 512 Ram .... sa fie din cauza asta ?:-< live se auda carait cand inregistrez se aude perfect ....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate