Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

WinProxy 4.0 vs. CS 1.5

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
merci din nou.ma pun acuma pe citit...

Intreb dinainte totusi: cu netsh se paote face tot ce tien de proxy? adik sicner eu am incredre in prietenu`asta al meu ca il stiu de mult..nu sunt necesare chestii de securitate petnru el..dacaa s-ar putea pura directionare de trafic ar fi perfect!

#20
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
nu prea potzi sa faci multe din configuratzia de XP Pro..in principiu potzi sa te joci cu ICS-ul pe interfatza conectata la Intenet shi sa itzi configurezi port forwarding pentru porturile necesare (mai modifici shi o tabela de routare daca e nevoie)

netsh-ul cred ca itzi permite management-ul pe RRAS shi IAS doar pe servere specializate, configurate in prealabil..

#21
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002

Quote

nu prea potzi sa faci multe din configuratzia de XP Pro..in principiu potzi sa te joci cu ICS-ul pe interfatza conectata la Intenet shi sa itzi configurezi port forwarding pentru porturile necesare (mai modifici shi o tabela de routare daca e nevoie)

daca se paote poti sa detaliezi? pe ICS nu am reusit decat sa partajez dial-up-ul ..acii cum fac? pasii ma itnereseaza daca nu cer prea mult...

#22
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
daca activezi ICS-ul pe interfatza conectata la Net, ai un buton de settings in care itzi permite sa configurezi serviciile de retzea permise cu acces la Internet.

ai posibilitatea sa adaugi noi servicii, bazate pe IP-ul hostului din retzeaua interna shi porturile pe care vrei sa permitzi comunicatzia. ma gandeam ca daca ai face o combinatzie intre porturile pe care tzi le-a dat Tyby shi o conf de ICS ar putea merge...

#23
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
ma problema e urmatoarea: eu am O SINGURA PLACA DE RETEA... toti suntem conectati un switch si de acolo in server.... i ncele din urma :)... asa... deci nu se poate vorbi decat de o interfata..si unde apar setarile ICS? la interfata de retea? ca sicner nu le-am vazut

#24
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
nu man, eu nu la asta ma refeream ...

1. PreTXT - cu netsh se pot face multe (inclusiv consola de RRAS de pe server are in spate tot netsh) - routare (cu NAT daca vrei) este una din facilitatile pe care le ofera. si la asta se oprise discutia

2. Apoi e bine sa protejezi shi computer-ul pe care faci NAT de diverse (cele din spate sunt protejate in mare chiar prin NAT) ... de aceea am recomandat Sygate PFp cu Advanced Rules .... sau chiar shi IPSec (dar nu shtiu cum se comporta cu UDP).

#25
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Pittick
ma problema e urmatoarea: eu am O SINGURA PLACA DE RETEA... toti suntem conectati un switch si de acolo in server.... i ncele din urma :)... asa... deci nu se poate vorbi decat de o interfata..si unde apar setarile ICS? la interfata de retea? ca sicner nu le-am vazut

stai ashe ... olecutza, ca vorbim deja alta limba

CE anume vrei sa faci pe computer-ul tau (cel cu O placa de retzea)?!

PS: cele de mai sus erau pentru server - al de avea WinProxy pe el!!!

#26
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
tyby: sunt de acord cu tine..netsh e o unealta faina, dar ptr. servere W2k dedicate (RRAS)..nu shtiu daca te ajuta pe un XP Pro chior.
off-topic: IPSec-ul se decurca cu orice tip de pachete, atata vreme cat e protocolul implememtat corect( sau prin server de certificate, predefined session keys, etc...)

pittick: ce server de proxy ai tu cu singura placa de retzea !?

#27
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
pa itocmai asta e problema ca nu s-a inteles problema de la bun inceput, si cred ca-s eu de vina

Sa reformulez:
Calculatorul meu are 1 placa de retea conectata prin UTP in switch, de acolo mai departe cu serverul.... e... eu vreau sa sharuiesc "banda" mea de net partajata mie, pe IP-ul meu din server , sa o partajez unui client care e tot cu mien in retea..acelasi switch.

Am o singura placa de retea.

#28
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002

Quote

pittick: ce server de proxy ai tu cu singura placa de retzea !?

Pai tocmai mane ca nu e server proxy in adevaratul sens al cuvantului.... este facut cu winproxy 4.0..am zis asta de la bun inceput

#29
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
lolea ... ..... ..... :D:D:D:D:D:D

zi ashe ...

pai mai bagi o placa de retzea

#30
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
altfel CUM vrei sa sharuieshti banda aia?! ca io nu intzeleg?! cum draq se leaga alalalt la tine?! shi sa mai joace shi CS?!

#31
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
man..asta e cam imposibil... crezi ca nu m-am gandit?

Din mai multe motive:
1) e distanta prea mare intre mine si client
2) nu ii este nici lui nici mie convenabil ca nu vreau sa imi tin calculatorul non-stop deschios
3) mi se pare ca trebuie sa fac si alte setari ca el sa poata accesa reteaua locala....

Ca sa nu mai spun ca multa lumea mi-a zis ca se paote cu o placa de retae....
Precizez ca merge perfect cu winproxy, clientul folosindu-se de ftp, http, irc, messenger, etc perfect..numai la CS avem probleme cu setarile..aici e PROBLEMA MEA>.si nu numai aici caci ma gandesc ca la orice aplicatie de acest gen poate apare problema asta.

#32
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
OMULe, merge..utia-te la mine..vi incoace sa vezi daca nu crezi..mai multi la mine in retea au facut asta si merge (bine au partajat canale mai mari) .... numai cu joacele e problema.... nu a mers cu nimik din ce mi-ai zis tu... porturile si setarile de proxy.

#33
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
mai baga o placa de retzea, da-i un ip privat de clasa C (daca suntetzi numai doi..192.168.0.1 la tine shi 192.168.0.2 la el) shi pe urma discutam despre routing :drac:

#34
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
MAN ... lamureshte-ma, ca is in ceatza TOTAL!!

tu te conectezi la switch prin placa de retzea ...

Celalalt CUM se conecteaza la tine?!!?! Prin ce are acces FTP etc?!

#35
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
da shi tu configuratzia de la tine shi de la celalat comp (foloseshte ipconfig /all)...

#36
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Scuze de itnarziere dar a fost server-ul de al noi din retea deconectat ca i s-a puso linie de back-up ... sa revin....

Clientul nu se conecteaza DIRECT la mine, adik nu are cablu tras pana la mine..nici nu se paote spune ca e conectat al mine de fapt. In blocul nostru suntem 6 oameni conectati intr-un switch..fiecare prin UTP..foarte simplu nu? eu si acest client suntem 2 din cei 6. Nu avem legatura fizica directa intre calcualtoarele naostre..adik un fir de la un cap la altu intre noi 2..suntem "legati" prin switch.. si cu ceilalti membri ai retelei totodata..logik. Switchul este conectat cu server-ul care este legat la randul lui la net. Din server s-a partajat latimea de banda la fiecare, dupa cat a platit, mie revenindu-mi 16 kB/s. Eh, eu.... banda alocata mie din server, IP-ului meu (192.168.2.206), vreau sa o impart cu cu clientul (192.168.2.208). Adik eu al randul meu sa fac o alta partajare a conexiunii. BUN!! LUCRU PE CARE L-AM SI FACUT CU WIN PROXY 4.0!!!!!!!
CLIENTULUI II MERG DE MINUNE HTTP, FTP, IRC, MAIL...in afara de CS..ASTA E PROBLEMA....
Am venit initial aici cu aceasta intrebare legata de CS. Sub indrumarea lui Tyby am mai modificat setarile care le facusem eu, facand exact cum a zis tyby in acest thread, prima pagina. Clientului, in momentul in care vrea sa se conecteze la un server de CS i se retunreaza eroarea "Server is not responding". Inainte de a aplica setarile spuse de tyby, ii dadea alta eroare: "Bad server address"...... am icnercat si ras-incercat tot ce s-a spus in posturile ce au urmat, si am inceput sa ma gandesc, dupa ce mi-au spus si alti prieteni, ca poate fi de la programul in speta (win proxy 4). Si ma gandesc daca exista alternative mult mai viabile (chit ca stau mai mult la configurarea initiala) prin care sa pot face O SIMPLA REDIRECTIONARE DE TRAFIC...... nu stiu cum sa explic mai clar.... adik sa nu sau petnru fiecare lucru in parte sa configurez....un fel de ICS daca nu chiar ICS-ul in sine. Inainte partajam cu acelasi client Dial-up-ul meu.... e..ceva exact ca acolo as vrea daca se poate..indiferent ce facea el ii mergea.inclusiv CS pe net (da..a incercat, chair si quake 3 :) )..tot..si nu trebuia sa configurez nimik....exact asa ceva as vrea sa fac si acum..insa sincer nu stiu cum..si toti mi-au spus sa imi pun proxy software si sa fac cu el.... chiar nu se poate altfel??? daca da, va rog ajutati-ma ca deja m-am cam saturat sa am complic cu atatea lucruri pentru o problema zic eu nu chair atat de grava si care are si rezolvari mai simple. MULTUMESC MULT ANTICIPAT!!!

PS: scuze de ortografiere dar e chair tarziu si am stat special sa va scriu asta :)

:cya:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate