Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mi-am pierdut pisica...

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#73
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Adica ti-ai abandonat pisica in padure?

#74
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
shobi, pisica mea iti ureaza toate cele bune si succes in recuperarea blanoasei :D

#75
schatzie

schatzie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2006

 kraMMer, on May 18 2006, 23:26, said:

AM GASIT PISICAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nu-mi vine sa cred, sunt super fericit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:cheers:  :hug:  :harhar:  :inlove:  :kisstogether:  :thumbup:

:(  Ma bucur pentru tine ff mult ! Din pacate eu nu am fost asa norocos azi noapte. Schatzie a cazut de la etajul 6 si nu a rezistat impactului, a facut o hemoragie interna. Postez pentru prima oara la Softpedia si vreau sa te rog Krammer sa ai grija de pisica ta deoarace are sanse minime sa scape, mai ales daca ar putea pica de la etajul 11 unde stai tu. Daca e sa va aerisiti locuinta si trebuie sa deschideti larg geamurile cel mai bine protejati-va cu plase de tantari si nu mai aveti probleme. Eu acum stau si ma uit ca boul pe forumuri si ma gandesc de ce nu am facut asta de la inceput.

Aveti grija !

Pa Schatzie - aveti si 3 poze de anul acesta, era in varsta de 5 ani si o aveam de la camin din Bucuresti, unde am stat la etajul 10, in Tei :-(

Attached File  226_2685.jpg   39.93K   56 downloads Attached File  2557_IMG.jpg   65.7K   57 downloads Attached File  3798_IMG.jpg   50.71K   59 downloads

#76
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
offf... :(
imi pare foarte rau!
nu stiu ce sa-ti zic in astfel de momente, stiu doar cat de disperat si trist eram eu cand nu o mai gaseam... :samui:
:console:  :kisstogether:

#77
schatzie

schatzie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2006

 kraMMer, on Jun 29 2006, 18:38, said:

offf... :(
imi pare foarte rau!
nu stiu ce sa-ti zic in astfel de momente, stiu doar cat de disperat si trist eram eu cand nu o mai gaseam... :samui:
:console:  :kisstogether:

Mi s-a intamplat sa o mai pierd odata in TGV, eram la etajul 5 si mai pleca de nebuna pe balustrada la balcoanele de alaturi. 3 zile nu am stiut de ea, am pus anunturi, nimic, era pe scara la etajul 1, nu reusise sa treaca de un vecin de la parter ce avea un caine ce latra ... Si a adoptat-o o familie ce avea matze. Acum insa am pierdut-o de tot :-(

Multumesc, eu in orice caz am postat ca sa va fac sa nu cadeti in greseala mea de lasa nesupravecgheata pisica mai ales cand ti toate geamurile deschise, si chestia asta se poate intampla oricarei pisici, mai ales cu caldurile astea sa se plimbe si sa fie molesita de caldura si sa-si piarda reflexele... Sapati pe forumuri si aflati ce si cum, mai bine acum decat mai tarziu.

S

#78
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006
Cea mai buna e plasa de sarma.

#79
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
Pisica noastră (pe care părinții o țineau numai în casă deși stau la curte) a plecat de acasă de câteva zile și nu se mai întoarce. Era în călduri când a plecat și găsise un motan cu care comunica prin geam.

Problema e că ea nu e învățată cu viața de afară, a stat numai la bloc din 2005 de când o avem și ne este teamă să nu pățească ceva pe stradă. Noi ținem foarte mult la ea, e a noastră și o considerăm că face parte din familie și o iubim. Nu vrem să pățească ceva, vrem să o aducem înapoi.

În condițiile astea, credeți că sunt șanse să se mai întoarcă pisica acasă? Dacă face pui credeți că se mai întoarce? V-aș mulțumi din suflet dacă mi-ați da un sfat, o idee cum să o găsim și să o prindem. E pisica noastră și o iubim, vă rog mult...

#80
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Oferă o recompensă băieților de cartier, oricum stau degeaba și mămîncă semințe toată ziua pe bordură.
Pun pariu ca vor fi foarte încîntați.

#81
alexgrand

alexgrand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.04.2008
o sa se intoarca... dupa ce o aranjeaza motanii o sa se intoarca !! cel putin ale mele ( 2 la nr..) s-au intors bortoase <_<  dupa 1 sapt

#82
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
O sa se intoarca fara niciun fel de problema dupa o saptamana sau doua si sa va pregatiti de sindromul "pisica bortoasa prin casa"!  :lol:

#83
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
urmareste motanul. s-ar putea sa-ti tina sechestrata pisica undeva pentru recompensa. lasand gluma la o parte, urmareste motanul. succes. si eu am pierdut 2 matze si stiu cum este sa te uiti doua saptamani pe geam

#84
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 InTech, on Apr 18 2009, 23:20, said:

Oferă o recompensă băieților de cartier, oricum stau degeaba și mămîncă semințe toată ziua pe bordură.
Pun pariu ca vor fi foarte încîntați.

Au vorbit ai mei cu vecinii, sunt numai curți în zonă și toți au pisici pe lângă case pe care nu le mai deosebește nimeni. Lor li se pare ciudat că noi țineam pisica în casă și spun că e normal ca pisica să umble în libertate însă noi ne gândim să nu o omoare câinii sau să o calce vreo mașină. Au și 2 câini și îmi e teamă că nu va mai veni pisica de frica câinilor din curte.

 alexgrand, on Apr 18 2009, 23:30, said:

o sa se intoarca... dupa ce o aranjeaza motanii o sa se intoarca !! cel putin ale mele ( 2 la nr..) s-au intors bortoase <_<  dupa 1 sapt


 jamesbond007.5, on Apr 19 2009, 11:35, said:

O sa se intoarca fara niciun fel de problema dupa o saptamana sau doua si sa va pregatiti de sindromul "pisica bortoasa prin casa"!  :lol:

Să sperăm că așa va fi și se va întoarce cu bine. Dacă e să aducă pui nu mai contează, important e să se întoarcă cu bine, cu puii vedem noi ce facem.


 conu71, on Apr 19 2009, 11:38, said:

urmareste motanul. s-ar putea sa-ti tina sechestrata pisica undeva pentru recompensa. lasand gluma la o parte, urmareste motanul. succes. si eu am pierdut 2 matze si stiu cum este sa te uiti doua saptamani pe geam

A ta s-a mai întors? O să vorbesc cu ai mei să caute motanul dar dacă nu mai e motanul poate au plecat împreună departe.

#85
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 ghebos, on Apr 19 2009, 12:27, said:

A ta s-a mai întors? O să vorbesc cu ai mei să caute motanul dar dacă nu mai e motanul poate au plecat împreună departe.

neah. poate sunt fericiti impreuna

#86
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
la mine a plecat pisica si avenit dupa 2 ani acasa,a stat o seara si a plecat iarasi!si nu a mai venit deloc!dupa 2 ani a venit exact cum am lasato..cu zgarda la gat si numele ei!

#87
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 florinclaudiu, on Apr 20 2009, 23:02, said:

la mine a plecat pisica si avenit dupa 2 ani acasa,a stat o seara si a plecat iarasi!si nu a mai venit deloc!dupa 2 ani a venit exact cum am lasato..cu zgarda la gat si numele ei!

Foarte interesant... ce motive o fi avut pisica aia să se întoarcă după 2 ani? asta dovedește că pisicile au memorie foarte bună, dar sunt și foarte reci la suflet și rele comparativ cu câinii, mereu am fost convins de asta. Mai ciudat a fost că a stat o seară și apoi a plecat definitiv, probabil ceva nu îi placea la voi și a venit în inspecție să vadă dacă s-au mai schimbat lucrurile, cine știe ce o fi fost în mintea ei... sper să se întoarcă și a mea curând :(

#88
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 ghebos, on Apr 20 2009, 23:38, said:

Foarte interesant... ce motive o fi avut pisica aia să se întoarcă după 2 ani? asta dovedește că pisicile au memorie foarte bună, dar sunt și foarte reci la suflet și rele comparativ cu câinii, mereu am fost convins de asta. Mai ciudat a fost că a stat o seară și apoi a plecat definitiv, probabil ceva nu îi placea la voi și a venit în inspecție să vadă dacă s-au mai schimbat lucrurile, cine știe ce o fi fost în mintea ei... sper să se întoarcă și a mea curând :(

ce te face sa spui asta? pisica a plecat de acasa pentru ca isi urma instinctul, era in calduri. voi sunteti de vina ca n-ati sterilizat-o. uiti ca un animal are instincte in primul rand, si caine si pisica, ambii vor pleca de acasa atunci cand scopul o impune. la fel, si cainele si pisica se vor intoarce acasa daca acolo le e bine si daca mai si stiu cum. diferenta consta in faptul ca pisica are sanse mai mici de supravietuire afara insa...ii urez mult succes pisicutei tale si sper sa fie teafara.

daca mereu ai fost convins ca pisicile sunt rele de ce cresti una? am avut caini toata viata mea si in ultimii ani pisici. sunt animale pe care le cresti pentru caracterul lor, pentru natura lor, ca doar nu iti folosesc la nimic ca porcul sau ca oaia. asa ca daca asta e parerea ta despre pisici, poate matza ta a simtit si si-a zis ca mai bine singura pe strazi decat langa oameni care o considera rece la suflet...sau poate asa ati crescut-o voi. si pisicile si cainii se educa si se cresc dupa caracterul nostru si ajung sa fie in mare parte asa cum ni-i dorim noi.

#89
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Adica oamenii de stiinta pun emitatoare la pisici si alte oratanii prin savana ca altfel le gasesc din parti si voi sperati sa gasiti o pisica care se baga prin toate podurile, beciurile, subsolurile?

Foarte amuzant. Cel mai bun sfat e sa va relaxati. Pisica nu o sa o mai gasiti. Va gaseste ea pe voi. E diferenta.

#90
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 adrianatoma, on Apr 21 2009, 07:29, said:

ce te face sa spui asta? pisica a plecat de acasa pentru ca isi urma instinctul, era in calduri. voi sunteti de vina ca n-ati sterilizat-o. uiti ca un animal are instincte in primul rand, si caine si pisica, ambii vor pleca de acasa atunci cand scopul o impune. la fel, si cainele si pisica se vor intoarce acasa daca acolo le e bine si daca mai si stiu cum. diferenta consta in faptul ca pisica are sanse mai mici de supravietuire afara insa...ii urez mult succes pisicutei tale si sper sa fie teafara.

daca mereu ai fost convins ca pisicile sunt rele de ce cresti una? am avut caini toata viata mea si in ultimii ani pisici. sunt animale pe care le cresti pentru caracterul lor, pentru natura lor, ca doar nu iti folosesc la nimic ca porcul sau ca oaia. asa ca daca asta e parerea ta despre pisici, poate matza ta a simtit si si-a zis ca mai bine singura pe strazi decat langa oameni care o considera rece la suflet...sau poate asa ati crescut-o voi. si pisicile si cainii se educa si se cresc dupa caracterul nostru si ajung sa fie in mare parte asa cum ni-i dorim noi.

Nu știu ce pisici ai avut tu dar a mea este foarte necuviincioasă, nu vreau să spun "a fost" că sper să se întoarcă. pisica a trăit foarte bine la noi. de ce spun că e rea... întotdeauna făcea exact ce nu trebuia deși era răsfățată în toate modurile. dacă pe masă nu trebuia să se urce numai pe masă se urca atunci când nu eram atenți și mai dădea și ceva pe jos. după ce o vedeam fugea iute și se ascundea, apoi mai făcea ceva interzis: rupea florile, perdelele sau zgâria mobila. A mea este o pisică foarte imprevizibilă care îți face rău fără motiv. Știe ce e interzis și exact aia face iar noi chiar nu ne-am supărat niciodată pe ea.

Poate unii ar fi deacord să mănânce cu pisica pe masă însă noi am impus anumite norme de igienă și suntem oameni care ne respectăm, nu mâncăm la masă cu pisica în farfurie, așa ceva e de neconceput într-o casă de oameni civilizați. Și lasă că am întâlnit eu iubitori de-ăștia de animale care pupau și-n bot câinele sau îi ștergea balele de la bot cu mâna în timp ce mânca la masă, iar dacă câinele lătra pe cineva strâin fără motiv, tot ăla era vinovat... i-a simțit sufletul domne, de-aia l-a lătrat, merita să-l muște. Deci nu mai da tu vina pe noi că nu-i chiar așa, noi am crescut-o cu drag și i-am oferit detoate, mâncare, căldură, condiții, jucării, atenție... nu știu ce pisică nu și-ar fi dorit să aibe viața pisicii mele.

prin sterilizare nu știu ce aș rezolva, poate castrare, deși am auzit că animalele se îngrașă după castrare. probabil anumite schimbări metabolice apar din moment ce unele pisici devin obeze, de asta nu am vrut să o castrăm. Plus de asta mi-am dorit o pisică zveltă, frumoasă, nu grasă și puturoasă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate