Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Mi-am pierdut pisica...

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#91
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 ghebos, on Apr 21 2009, 15:27, said:

Nu știu ce pisici ai avut tu dar a mea este foarte necuviincioasă, nu vreau să spun "a fost" că sper să se întoarcă. pisica a trăit foarte bine la noi. de ce spun că e rea... întotdeauna făcea exact ce nu trebuia deși era răsfățată în toate modurile. dacă pe masă nu trebuia să se urce numai pe masă se urca atunci când nu eram atenți și mai dădea și ceva pe jos. după ce o vedeam fugea iute și se ascundea, apoi mai făcea ceva interzis: rupea florile, perdelele sau zgâria mobila. A mea este o pisică foarte imprevizibilă care îți face rău fără motiv. Știe ce e interzis și exact aia face iar noi chiar nu ne-am supărat niciodată pe ea.

Poate unii ar fi deacord să mănânce cu pisica pe masă însă noi am impus anumite norme de igienă și suntem oameni care ne respectăm, nu mâncăm la masă cu pisica în farfurie, așa ceva e de neconceput într-o casă de oameni civilizați. Și lasă că am întâlnit eu iubitori de-ăștia de animale care pupau și-n bot câinele sau îi ștergea balele de la bot cu mâna în timp ce mânca la masă, iar dacă câinele lătra pe cineva strâin fără motiv, tot ăla era vinovat... i-a simțit sufletul domne, de-aia l-a lătrat, merita să-l muște. Deci nu mai da tu vina pe noi că nu-i chiar așa, noi am crescut-o cu drag și i-am oferit detoate, mâncare, căldură, condiții, jucării, atenție... nu știu ce pisică nu și-ar fi dorit să aibe viața pisicii mele.

prin sterilizare nu știu ce aș rezolva, poate castrare, deși am auzit că animalele se îngrașă după castrare. probabil anumite schimbări metabolice apar din moment ce unele pisici devin obeze, de asta nu am vrut să o castrăm. Plus de asta mi-am dorit o pisică zveltă, frumoasă, nu grasă și puturoasă.

sterilizarea si castrarea sunt unul si acelasi lucru, doar ca se prefera primul termen pentru femele. si nu stiu unde te-ai documentat tu, dar eu stiu si pisici si motani castrati si sunt bine mersi. chiar si acum am o fetita castrata si e f bine, nu s-a ingrasat deloc. si oricum...cred ca e preferabil o matza grasa si puturoasa, cum spui tu, dar sanatoasa si in casa decat una zvelta si frumoasa, dar afara pe strazi, cu pericole, sau si mai rau moarta.

plus de asta, eu cred ca tu n-ai stiut niciodata ca pisica ta e animal, nu om si ca nu poti seta un nivel de asteptare ca unui copil de 3 ani. cu toate acestea, cu rabdare orice pisica invata ce e bine si ce e rau. pisica mea stie ca nu are voie in bucatarie, am o usoara fobie cu parul si nu o las singura in bucatarie sau baie. nu din mega-ultra-super civilizatie ci pentru ca asa consider eu sa fac si sa-mi linistesc piticii. si cu vorba buna a invatat ce are voie si ce nu, stie ca nu poate umbla la flori, stie ca n-are voie sa gheraie coltarul. si nu e pisica mea vreo pisica minune. sunt o gramada de povesti pe aici de oameni care cu rabdare si-au educat animalutul.

cum spuneam si mai sus, ne crestem si ne educam animalul dupa "chipul si asemanarea" noastra. si daca le intelegem caracterul, firea nu avem cum sa dam gres.

imi pare rau pentru pisica ta, dar vreau sa intelegi ca n-a facut-o din rautate si din lipsa de recunostinta ci doar din pur instinct. care e mai puternic la animale decat orice sentiment de loialitate fata de cel care-i da de mancare. cu atat mai putin, te rog nu generaliza despre pisici ca sunt rele, e clar ca nu le cunosti si nici nu le intelegi.

sper din suflet ca pisicuta ta sa fie teafara si sa se intoarca acasa, sigur ii va fi totusi mai bine decat pe strazi

#92
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
eu știam că sterilizarea cuprinde procedurile chirurgicale anticoncepționale (vasectomie la masculi, legarea trompelor și histerectomie la femele), deci animalul rămâne apt sexual dar steril. Castrarea reprezintă ablația chirurgicală a gonadelor (feminine si masculine), ceea ce elimină în totalitate funcția sexuala și de reproducere a animalului. eu așa știam, poate greșesc.

acum aștept să-și facă treaba cu motanii pe afară și să se întoarcă. dacă se întoarce la castrare o duc fără să mai stau pe gânduri. am citit că devine și mai docilă dacă e castrată, deci mai puține probleme cu nebuniile, mai puține riscuri de vre-un cancer, nu se mai chinuie, nu mai face "crrr crrr, mauuuu mauuuu!", trebuia făcut de la început dar m-am gândit că poate o să vrem să ne facă pui.

Edited by ghebos, 21 April 2009 - 22:48.


#93
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
in cazul fetelor, operatia tocmai asta presupune: ovaro-histerectomie, pentru a preveni riscul de cancer, nu doar a evita intrarea in calduri.
ma bucur ca ai ajuns si tu la aceasta concluzie. sper din suflet sa se intoarca pisicuta, iar daca e gestanta operatia e ecea mai buna solutie. e o perioada in care e plin de puiuti si le-ai gasit f greu stapani. pisicile, daca sunt sanatoase si sarcina e normala, pot face chiar si 6-7 pui si e greu sa-i dai in adoptie.

da, intr-adevar, prin operatie scade riscul de cancer, ata mamar cat si de piometru, iar pisicuta ta nu va ma intra in calduri, nu va mai face urat. si de voi depinde sa fie in continuare activa si sa nu ajunga obeza. cu hrana potrivita si eventual in cantitati reduse si cu ceva timp dedicat jocului cu siguranta poti avea o pisicuta sanatoasa. si stai linistit ca nu se va transforma intr-o momaie. nu-i faci lobotomie :P mai ales ca spui ca ai o pisa neastamparata, sigur nu va deveni carpa dintr-o data, dar mai mult ca sigur ca nu-ti va mai fugi de acasa cu coada in sus dupa motani.

#94
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 ghebos, on Apr 21 2009, 23:36, said:

eu știam că sterilizarea cuprinde procedurile chirurgicale anticoncepționale (vasectomie la masculi, legarea trompelor și histerectomie la femele), deci animalul rămâne apt sexual dar steril. Castrarea reprezintă ablația chirurgicală a gonadelor (feminine si masculine), ceea ce elimină în totalitate funcția sexuala și de reproducere a animalului. eu așa știam, poate greșesc.


cu siguranta gresesti (bine, nu mi-e clar la ce specie te referi, la cea umana sau la cea pisiceasca :) ) - histerectomia in scop contraceptiv a fost folosita doar la Auschwitz.

#95
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Ajutor!

Locuiesc in Bucuresti, sector 3, pe langa Piata Matei Ambrozie, str. Odobesti. Azi, 22.10.2009, in jurul orei 14.30, pisica mea a sarit de la balcon (stau la etajul 3). Sotia mea era la bucatarie si abia dupa 15-20 min si-a dat seama ca Safira (asa o cheama pe pisicuta) nu mai era in casa. De obicei statea pe marginea balconului dar niciodata nu a avut vreo tentativa de a sari. Chiar ii era frica de inaltime, era foarte atenta cand pasea pe pervazul ferestrei sau pe marginea balconului. Cred ca a sarit dupa vreo frunza sau vreo pasare. Nu stiu.
Se pare nu a patit nimic, daca a disparut. Am cautat-o amandoi, si eu si sotia mea, pana s-a lasat intunericul. Am intrat si la subsolul blocului, dar degeaba.

Mi-am zis sa-mi incerc norocul si aici pe forum. Poate sunt forumisti din sectorul 3, care stau in zona Dristor-Nicolae Grigorescu si care au zarit-o pe Safira.
Daca ati vazut pisica din poza, va rog contactati-ma aici, pe forum.
Multumesc!
Attached File  DSC06772.jpg   464.63K   153 downloads

#96
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

 Miro, on 22nd October 2009, 21:26, said:

Ajutor!

Locuiesc in Bucuresti, sector 3, pe langa Piata Matei Ambrozie, str. Odobesti. Azi, 22.10.2009, in jurul orei 14.30, pisica mea a sarit de la balcon (stau la etajul 3). Sotia mea era la bucatarie si abia dupa 15-20 min si-a dat seama ca Safira (asa o cheama pe pisicuta) nu mai era in casa. De obicei statea pe marginea balconului dar niciodata nu a avut vreo tentativa de a sari. Chiar ii era frica de inaltime, era foarte atenta cand pasea pe pervazul ferestrei sau pe marginea balconului. Cred ca a sarit dupa vreo frunza sau vreo pasare. Nu stiu.
Se pare nu a patit nimic, daca a disparut. Am cautat-o amandoi, si eu si sotia mea, pana s-a lasat intunericul. Am intrat si la subsolul blocului, dar degeaba.

Mi-am zis sa-mi incerc norocul si aici pe forum. Poate sunt forumisti din sectorul 3, care stau in zona Dristor-Nicolae Grigorescu si care au zarit-o pe Safira.
Daca ati vazut pisica din poza, va rog contactati-ma aici, pe forum.
Multumesc!
DSC06772.jpg
Marturisesc sincer, in cazul in care mi-as fi pierdut pisica nu m-as fi gandit sa o caut pe Softpedia, in ruptul capului.
Eu tot cred ca vine singurica inapoi, o sa vezi. Maine pe la pranz, cand i se face foame rau !
SUCCES !

#97
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 Miro, on 22nd October 2009, 12:26, said:

Ajutor!
Gandesc ca daca a sarit de la 3 e posibil sa nu fi patit nimic.
Dar la fel de posibil e sa isi fi rupt vreun picior si vreun trecator o fi dus-o la vet. Asa ca nu strica sa intrebi la cabinetele din zona ta... cine stie?

Crezi ca ar fi o idee rea sa pui poza cu pisica (sa ai scris numarul de tel pe poza ca sa poti fi contactat in caz ca o are/a vazut-o cineva) pe stalpurile din zona ta (eventual statii de autobuz)?

Succes!

Edited by blacatusu, 22 October 2009 - 21:23.


#98
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

 Miro, on 22nd October 2009, 21:26, said:

Ajutor!

Locuiesc in Bucuresti, sector 3, pe langa Piata Matei Ambrozie, str. Odobesti. Azi, 22.10.2009, in jurul orei 14.30, pisica mea a sarit de la balcon (stau la etajul 3). Sotia mea era la bucatarie si abia dupa 15-20 min si-a dat seama ca Safira (asa o cheama pe pisicuta) nu mai era in casa. De obicei statea pe marginea balconului dar niciodata nu a avut vreo tentativa de a sari. Chiar ii era frica de inaltime, era foarte atenta cand pasea pe pervazul ferestrei sau pe marginea balconului. Cred ca a sarit dupa vreo frunza sau vreo pasare. Nu stiu.
Se pare nu a patit nimic, daca a disparut. Am cautat-o amandoi, si eu si sotia mea, pana s-a lasat intunericul. Am intrat si la subsolul blocului, dar degeaba.

Mi-am zis sa-mi incerc norocul si aici pe forum. Poate sunt forumisti din sectorul 3, care stau in zona Dristor-Nicolae Grigorescu si care au zarit-o pe Safira.
Daca ati vazut pisica din poza, va rog contactati-ma aici, pe forum.
Multumesc!
DSC06772.jpg

sper sa o gasesti e super draguta :coolspeak: ...pacat ca stau in OTOPENI

#99
roxana_p

roxana_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.08.2008

 Miro, on 22nd October 2009, 21:26, said:

Ajutor!

Locuiesc in Bucuresti, sector 3, pe langa Piata Matei Ambrozie, str. Odobesti. Azi, 22.10.2009, in jurul orei 14.30, pisica mea a sarit de la balcon (stau la etajul 3). Sotia mea era la bucatarie si abia dupa 15-20 min si-a dat seama ca Safira (asa o cheama pe pisicuta) nu mai era in casa. De obicei statea pe marginea balconului dar niciodata nu a avut vreo tentativa de a sari. Chiar ii era frica de inaltime, era foarte atenta cand pasea pe pervazul ferestrei sau pe marginea balconului. Cred ca a sarit dupa vreo frunza sau vreo pasare. Nu stiu.
Se pare nu a patit nimic, daca a disparut. Am cautat-o amandoi, si eu si sotia mea, pana s-a lasat intunericul. Am intrat si la subsolul blocului, dar degeaba.

Mi-am zis sa-mi incerc norocul si aici pe forum. Poate sunt forumisti din sectorul 3, care stau in zona Dristor-Nicolae Grigorescu si care au zarit-o pe Safira.
Daca ati vazut pisica din poza, va rog contactati-ma aici, pe forum.
Multumesc!
DSC06772.jpg
Daca a avut noroc sa nu pateasca nimic grav in urma cazaturii (ceea ce va doresc din toata inima), in mod sigur este extrem de speriata si se ascunde pe undeva. Imi permit sa va recomand sa iesiti in noaptea asta sa o cautati, poate sa o si ademeniti cu ceva bun de mancare. In primul rand, fiind noapte, e un pic mai liniste si poate isi face curaj sa iasa de pe unde se ascunde. In al doilea rand, eu nu mi-as dori sa-mi stiu pisica (invatata in casa) pe strada, printre masini, caini si oameni nu mereu bine intentionati.
Si imi mai permit sa va recomand sa va puneti plase la geamuri. Au ele pisicile simtul echilibrului, dar sunt si extrem de "tembele" cand vad o pasare, o ganganie, sau orice le stimuleaza instinctul lor de vanator.
Va doresc succes si sper sa primim vesti bune despre pisa.

#100
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Chiar langa noi este un cabinet veterinar la care, daca ar fi dus-o cineva, ar fi recunoscut-o toti, pentru ca acolo am vaccinat-o, am deparazitat-o si am sterilizat-o de anul trecut, de cand o avem.

De azi o sa pun si poze cu ea prin cartier, cu nr. de telefon (asta aveam de gand, anuntul pe Softpedia l-am dat pentru ca aseara nu mai puteam face altceva, dupa ce o cautasem toata dupa amiaza si seara).

Avem plase la geamuri si la balcon, dar cea de la balcon era data la o parte sa se plimbe (marginea balconului este lata de 15 cm si balconul este inchis), nefiind prima data cand facea acest lucru.

#101
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Poate e chiar la cabinetul veterinar si aia de acolo o vor folosi pentru transpant de organe. :o

#102
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Si eu am patit la fel cu pisica, stateam la etajul 1 si a sarit de pe marginea geamului dupa o vrabie. S-a refugiat speriata langa perete si nu s-a miscat de acolo.
Poate ca Safira s-a urcat in vreun copac din apropiere, daca e crescuta numai in casa nu cred sa aiba curaj sa plece pe strazi.
Multa bafta in gasirea ei!

P.S. Mtz, iar esti sadic? :evillook:

#103
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu sunt deloc sadic pentru ca am aflat pe pielea mea ce inseamna sa sar pe geam. Si tot o pisicuta era implicata in poveste... :tomato:
Sry de offtopic.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 23 October 2009 - 07:40.


#104
corni9

corni9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.05.2009

 Miro, on 22nd October 2009, 21:26, said:

Ajutor!

Locuiesc in Bucuresti, sector 3, pe langa Piata Matei Ambrozie, str. Odobesti. Azi, 22.10.2009, in jurul orei 14.30, pisica mea a sarit de la balcon (stau la etajul 3). Sotia mea era la bucatarie si abia dupa 15-20 min si-a dat seama ca Safira (asa o cheama pe pisicuta) nu mai era in casa. De obicei statea pe marginea balconului dar niciodata nu a avut vreo tentativa de a sari. Chiar ii era frica de inaltime, era foarte atenta cand pasea pe pervazul ferestrei sau pe marginea balconului. Cred ca a sarit dupa vreo frunza sau vreo pasare. Nu stiu.
Se pare nu a patit nimic, daca a disparut. Am cautat-o amandoi, si eu si sotia mea, pana s-a lasat intunericul. Am intrat si la subsolul blocului, dar degeaba.

Mi-am zis sa-mi incerc norocul si aici pe forum. Poate sunt forumisti din sectorul 3, care stau in zona Dristor-Nicolae Grigorescu si care au zarit-o pe Safira.
Daca ati vazut pisica din poza, va rog contactati-ma aici, pe forum.
Multumesc!
DSC06772.jpg


Buna,

si eu mi-am pierdut pisoiul cu cateva luni in urma, in acelasi mod. A sarit de la geam intr-o clipa de neatentie din partea noastra. Dar dupa 3 zile de cautari, l-am gasit. Era in subsolul blocului nostru ascuns. Cum ne-am dat seama? A inceput in a 3-a dimineata pe la ora 5 sa miaune. Am deschis repede geamul si ne-am dat seama ca e vocea lui. Am coborat repede jos, dar nici urma de el, iar mieunatul nu se mai auzea.  Apoi am pus afise cu el pe strazi, si  cand ne-am intors de la pus afise, l-am vazut din departare, in gura de aerisire de la subsolul blocului. Cand ne-am apropiat se speriase, nu stiu daca ne recunostea sau nu si a intrat la loc. Apoi am coborat dupa el in subsol, l-am vazut pitulat intr-o vagauna, pe niste tevi. Dupa vreo 10 minute de chemari (caci nu puteam ajunge la el), a venit la noi si l-am dus sus.

Deci cel mai probabil ca se ascunde in subsolul blocului, doar ca de teama, cand treceti pe acolo si il strigati, nu vine... trebuie sa insistati si sa duceti cu voi si punga cu mancare, ca sa auda si sa vina la voi, caci sigur ii e foame.
Bafta multa!

#105
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Daca n-a murit si a luat-o cineva de acolo se intoarce singura acasa sau cel putin prin imprejurimile blocului.

Edited by tiestodj20, 23 October 2009 - 11:54.


#106
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Miro, on 22nd October 2009, 20:26, said:

Ajutor!

Locuiesc in Bucuresti, sector 3, pe langa Piata Matei Ambrozie, str. Odobesti. Azi, 22.10.2009, in jurul orei 14.30, pisica mea a sarit de la balcon (stau la etajul 3). Sotia mea era la bucatarie si abia dupa 15-20 min si-a dat seama ca Safira (asa o cheama pe pisicuta) nu mai era in casa. De obicei statea pe marginea balconului dar niciodata nu a avut vreo tentativa de a sari. Chiar ii era frica de inaltime, era foarte atenta cand pasea pe pervazul ferestrei sau pe marginea balconului. Cred ca a sarit dupa vreo frunza sau vreo pasare. Nu stiu.
Se pare nu a patit nimic, daca a disparut. Am cautat-o amandoi, si eu si sotia mea, pana s-a lasat intunericul. Am intrat si la subsolul blocului, dar degeaba.

Mi-am zis sa-mi incerc norocul si aici pe forum. Poate sunt forumisti din sectorul 3, care stau in zona Dristor-Nicolae Grigorescu si care au zarit-o pe Safira.
Daca ati vazut pisica din poza, va rog contactati-ma aici, pe forum.
Multumesc!
DSC06772.jpg
si eu am avut o pisicutza pierduta mai mica de cat a ta,si a revenit dupa 2 sapt pe casa unui vecin de langa mine
deci fi cu bagare de seama pe langa bloc sigur o sa o gasesti

#107
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006
taica-miu a incercat sa scape de un motan care manca pui. in prima faza l-a dus la 5 km de sat. s-a intors. apoi l-a dus la 15 km de sat. s-a intors dupa doua luni. acum s-au gandit ca e vreun semn divin si  tin pisica  de vedeta si-o arata la toata lumea.  :D
ceea ce vreau sa spun este ca daca n-a murit si voi v-ati purtat frumos cu ea, se va intoarce singura.

Edited by darkangelo, 23 October 2009 - 15:14.


#108
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Normal ca ne purtam frumos  cu ea. Dar, chestia e ca nu a iesit niciodata din casa asa. Singurele iesiri au fost in cusca transportoare.

Multumesc pentru incurajari tuturor!
Chiar acum ies sa lipesc afise cu ea, abia am ajuns acasa de la serviciu.

URAAA!!

Am gasit-o! Intr-adevar, nu era departe, ci la scara de bloc alaturata, intr-un colt, sub o mobila veche.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate