Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mi-am pierdut pisica...

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#109
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ma bucur c-ati gasit-o. E bine sanatoasa? Sa ii pipaiti cu atentie labutele si burtica ca sa vedeti daca n-are fracturi. Daca simtiti vreo umflatura suspecta mergeti la veterinar. De acuma sa aveti grija si sa n-o mai lasati cu geamul deschis!

#110
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Nu are nimic. Doar e murdara pe labute. In rest e f bine. A iesit bine din saritura de 3 etaje.

A mancat, si-a facut nevoile, s-a jucat un pic cu undita ei (cu ajutorul careia am gasit-o pentru ca a inceput sa miaune cand a auzit clopotelul unditei), s-a spalat bine si acum doarme. E obosita :) dupa o noapte pe afara.
De acum nu o sa o mai lasam singura pe marginea balconului sau la geam.

De acum, acest topic cred ca se poate inchide!

#111
roxana_p

roxana_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.08.2008

 Miro, on 23rd October 2009, 18:23, said:

Nu are nimic. Doar e murdara pe labute. In rest e f bine. A iesit bine din saritura de 3 etaje.

A mancat, si-a facut nevoile, s-a jucat un pic cu undita ei (cu ajutorul careia am gasit-o pentru ca a inceput sa miaune cand a auzit clopotelul unditei), s-a spalat bine si acum doarme. E obosita :) dupa o noapte pe afara.
De acum nu o sa o mai lasam singura pe marginea balconului sau la geam.

De acum, acest topic cred ca se poate inchide!
Bravo! Ma bucur pentru voi si pisicuta voastra.

#112
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 Miro, on 23rd October 2009, 09:23, said:

De acum nu o sa o mai lasam singura pe marginea balconului sau la geam.
Cred ca dupa experianta traita nu se va mai baga singura pe pervaz sau marginea balconului :)

#113
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 maluca, on 23rd October 2009, 07:34, said:

P.S. Mtz, iar esti sadic? :evillook:

neah, spera si el la nitel creier de la vreo pisica :) din pacate se vede treaba ca inca n-a facut rost.

on topic - ma bucur mult ca ati gasit pisica. am scris de nenumarate ori pe forumul asta ca "argumentul" "nu am geamurile asigurate dar n-a sarit pana acum" nu e valabil decat pana se intampla prima data. si se intampla, mai devreme sau mai tarziu, fiindca e firesc pentru o pisica sa se manifeste astfel cand zboara ceva pe langa ea.

imi place ca acum unii spera ca pisica sa aiba suficienta ratiune sa nu se mai expuna pericolelor - eu una insa consideram ca omul e fiinta (mai) rationala, cel putin pana la proba contrarie.

#114
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Ai dreptate. Se intampla pana la urma.
Eu am geamurile asigurate si balconul. Plasa era deschisa pentru ca eram siguri ca nu va sari. Aveam impresia ca isi da seama de distanta pana jos, dar, se pare, instinctul de vanator este mai puternic decat orice urma de "ratiune" a pisicii.

#115
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 Miro, on 30th October 2009, 14:29, said:

Ai dreptate. Se intampla pana la urma.
Eu am geamurile asigurate si balconul. Plasa era deschisa pentru ca eram siguri ca nu va sari. Aveam impresia ca isi da seama de distanta pana jos, dar, se pare, instinctul de vanator este mai puternic decat orice urma de "ratiune" a pisicii.


si eu aveam impresia ca cine pune plasa, ii intelege rostul si n-o pune doar de decor, ca s-o tina deschisa. e bine totusi daca "ratiunea" umana a inteles in sfarsit faza cu instinctele.

#116
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Anul trecut am salvat un motanel in Timisoara si l-am dus la o prietena care statea la etajul 5 (mansarda peste 4 etaje). Cat a stat acolo, in 3 luni de zile a sarit de 2-3 ori cel putin jos. Bine, erau crengi si ii incetineau caderea, dar totusi... De fiecare data cand disparea, prietena mea mergea jos si il gasea scuturandu-se de praf intr-o firida langa scara blocului. :)

#117
roxana_p

roxana_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.08.2008
Si eu am crezut mult timp ca plasele la geam sunt doar un moft pentru paranoici cu pisici. Si ca pisoiul meu (pe atunci aveam doar unul) e prea istet sa sara pe geam de la etajul 10...
Sunt recunoscatoare ca m-am razgandit fara sa fi trait un accident (probabil letal), doar datorita ratiunii (mele?!) si experientei altor proprietari de pisici. Cert este ca, plecand intr-o zi de acasa, eram in fata blocului si am vazut ca vremea face a ploaie si am vrut sa vad daca am inchis geamurile sau ma pregatesc de inundatie. Si mi-am vazut motanul defiland pe pervazul exterior (ingust) la etajul 10.
Mi-a stat inima in loc. In mintea mea se derulau scene tragice desprinse din cele impartasite pe alte forumuri de alti proprietari de pisici. In 5 minute eram in casa si inchideam gemurile, iar in 24 de ore aveam plase montate la geamuri.
Si, in timp, am descoperit ca plasele la geam au si alte avantaje: mai ales limitarea cantitatii de praf din casa.
Acum am doua pisici, iar "noua venita" ar sari si de la etajul 50 dupa un fluture sau o pasare.
Morala este (asa cum au spus mai sus si alte persoane): nu va bazati pe inteligenta pisicii, ci pe a voastra. La urma urmii se presupune ca am fi singurele fiinte inteligente pe lumea asta (ma rog, asta este dubitabil....)

#118
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004

 charme, on 30th October 2009, 14:41, said:

si eu aveam impresia ca cine pune plasa, ii intelege rostul si n-o pune doar de decor, ca s-o tina deschisa. e bine totusi daca "ratiunea" umana a inteles in sfarsit faza cu instinctele.

Plasa am instalat-o pentru tantari, nu pentru a proteja pisica. :lol: Ca o impiedica sa sara, e un bonus. :P

#119
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Pe mine, cit am stat la bloc (etajul 3), nu m-a lasat inima sa nu las motanul pe balcon cind cerea, macar atita aer sa ia si el. In 2 ani a sarit o data (sau a cazut, habar n-am, in tot cazul, l-am cules din curtea blocului).

Acu stam la curte si e in paradis, nu cred ca i-ar mai placea la bloc, intre 4 pereti. Nici macar nu incearca sa intre in casa.

#120
cyrus12

cyrus12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.07.2005
Si eu mi-am pierdut pisicuta ,de ieri dimineata nu a mai venit acasa .Stau la curte si  de obicei dimineata tata ii dadea drumu afara si dupa 10-15 min venea inapoi ,ieri insa nu sa mai intamplat asa .Si ieri si astazi am cautat-o in tot cartierul dar parca a intrat in pamant  As vrea daca cumva o vede cineva sa imi dea un Pm. Raspunde la numele de Miti  
PS:Eu locuiesc in zona biserica SF Voivozi (Iulia Hasdeu mai precis )

Attached Files



#121
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 Miro, on 31st October 2009, 22:51, said:

Plasa am instalat-o pentru tantari, nu pentru a proteja pisica. :lol: Ca o impiedica sa sara, e un bonus. :P

ok, avem notiuni diferite in ceea ce priveste cuvantul "asigurate".

#122
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
@Cyrus12
Dupa experienta prin care am trecut cu a mea, cred ca se va intoarce, mai ales ca pisica ta este si invatata pe afara (a mea, crescuta numai in apartament, nu s-a departat de bloc, ci s-a refugiat in scara vecina). Daca nu ai castrat-o, e posibil sa fi plecat hai-hui.
Azi e 16.11, se prea poate sa o fi gasit de cand ai postat mesajul.

#123
cyrus12

cyrus12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.07.2005
Miro din pacate nu sa intors .Ar fi bine daca s-ar intoarce dar slabe sanse.Tinand cont ca daca era bagata pe undeva se intorcea pana acuma dar tind sa cred ca a luat-o cineva alta  explicatie nu gasesc.De castrata era castrata ca, cand a fost "mica" (la prima sarcina )a avut o mica altercatie cu niste caini si a iesit cam sifonata si a trebuit sa o castrez altfel o pierdeam .Sincer sa fiu desi doare si chestia asta ,imi doresc mai mult sa o fi luat cineva decat sa fie ranita sau blocata pe undeva .Eu inca trag speranta ca se va intoarce dar cu fie ce zi care trece sansele scad.

#124
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Ceva nou? S-a intors? Eu ma pregatisem cu un anunt cu poza ei si tocmai le lipeam in cartier, pe langa bloc, dar am avut noroc si am gasit-o repede. Daca ai vreo poza de-a ei, ai putea incerca si tu sa faci un anunt cu poza ei si cu nr. de telefon si sa le lipesti in zona. Sper sa o gasesti cat mai curand.

#125
LINUTA21

LINUTA21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.07.2009
Buna,
Cine ma ajuta si pe mine?
Cu orice informatie.
Am gasit pe 22 dec 2009 un pisoi de 7,8 luni,alb cu portocaliu,cu zgarda rosie la  gat ,f prietenos,alintat ,dragalas.L-am gasit in Brasov,in service-ul de la Delcar(spre Ghimbav)probabil cinva la adus in scut sau la motorul masinii fara sa stie si acum cineva il cauta,sper sa pot sa ajut sa isi gasesasca stapanii,pt ca sigur este al cuiva,e educat la litiera,fffff alintat,jucaus si probabil asteapta sa mearga acasa.
Va rog daca aveti orice informatie v-as fi foarte recunoscatoare atat eu cat si stapanii acestui motanel.
Va multumesc.
[email protected]
0740678564-Alina

#126
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

 LINUTA21, on 25th December 2009, 16:24, said:

Am gasit pe 22 dec 2009 un pisoi de 7,8 luni,alb cu portocaliu,cu zgarda rosie la  gat ,f prietenos,alintat ,dragalas.L-am gasit in Brasov,in service-ul de la Delcar(spre Ghimbav)probabil cinva la adus in scut sau la motorul masinii fara sa stie si acum cineva il cauta,sper sa pot sa ajut sa isi gasesasca stapanii,pt ca sigur
fac pariu ca deja te-ai lipit de el. sa-ti traiasca:))))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate