Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

weekend la munte

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 386
  • Înscris: 19.03.2005
Aveti la dispozitie pe blog apusuri, rasarituri si ceva ceatza de Ceahlau.
Teaserul de rigoare...

Fișiere atașate



#2
shuy

shuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 02.02.2006
foarte mici!

#3
bsorin

bsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 250
  • Înscris: 09.11.2005
Hehe, dragute, chiar daca se vede prelucrarea (saturatie bla-bla).

A 7a poza (cea cu cabana si rasaritul) cred ca am vazut-o si pe alpinet, si se iscase o discutie in care incercau sa-ti explice ca n-ai pus nordul unde trebuie. :D Tu erai ? sau varul ? :)

Cel mai mult imi place ante-penultima. Foarte puternica compozitia. GND ?

#4
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Unele cam  intunecate....altele cam standard.Cel mai mult mi-a placut 4...merge si 9 dar pacat ca e cropuita cam aiurea

#5
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.591
  • Înscris: 16.07.2004
prima si penultima

#6
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 386
  • Înscris: 19.03.2005
@bsorin: stiu fotorafia de pe alpinet. nu eram nici eu nici varu'. nu mai tin minte cine o facuse. mai aveau putin si se acuzau ca au pus soarele sau cabana cu photoshopu'.

daca tin bine minte toate sunt facute cu Cokin Gradual Grey G2 (ultima achizitie), numai ca difera modul de fotografiere (tre sa invat sa folosesc filtrul, nu sa ma foloseasca el pe mine...). Oricum, nu-mi vine sa il mai demontez de pe aparat.
Oricum, in afara de a 4-a, pe care am desaturat-o nitel, si a 5-a, care era cam zgomotoasa (am uitat ca sunt pe 1600 si a trebuit umblat si aici putin la saturatie), restul sunt aproape nemodificate.

multam de vorbe. Mai ziceti!...

#7
bakachan

bakachan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 15.11.2005
Dom'le, mie-mi plac cam toate, cu exceptia ultimei care mi se pare ca nu prea are ce cauta in serie. In rest e cam asa:
1. Cool, place incadrarea pe verticala, dar nu place dara aia pe cer (probabil un avion, ceva?) pentru ca in loc sa ofere ceva in plus fotografiei, cum probabil ca a fost intentia, pare doar o zgarietura pe fotografie/senzor. :) Aici, din pacate, nu prea te-a ajutat cerul, fiind prea clear pentru a face o poza dramatica.
2. Chiar daca unora li se poate parea prea intunecata, e pe gustul meu. La compozitie nu prea stiu cum sa o "plasez": parca-mi place, parca mergea mai bine... :w00t:
3. Asta putea sa fie power-shot-ul seriei daca era expusa ceva mai bine in partea de jos - ai avut trepied? Daca nu si daca ai avut un timp de expunere cat de cat generos, poate mergea un AEB apoi unit cadrele in PS pentru a avea mai mult detaliu in partea de jos. ;) Norii aia sau ceata, ce-o fi, dintre munti fac toti banii.
4. A treia nefiind perfecta :P, asta devine preferata seriei pentru mine. Imi place cum semnele te "conduc" in peisaj, ducandu-te catre cele doua siluete din zare si imi place cum, in loc sa pui semnele la extremitatea stanga, cum probabil le-as fi pus eu, ai ales sa le pui un pic mai spre centru. Good job!
5. Asta nu prea ma atinge - personal, mi se pare soarele prea marginalizat, dar asta e "de gustibus" banuiesc. Cred ca prima facea destul de bine treaba asteia, fara sa mai fie nevoie sa recurgi la ea (la 5 adica).
6. Mi se pare prea apropiata de 4, iar intr-o competitie cu asta, 4 cam castiga clar in ochii mei. Nu e rea, dar eu n-as fi pus-o in seria asta.
7. Si asta-mi place mult - am eu o sensibilitate pentru cum se vede lumina calda de apus, mai ales, dar si cea de rasarit, reflectata in cladiri. E o chestie interesanta sa ai in acelasi cadru caldura asta si raceala cerului albastru din partea de sus. Iarasi nu mi se pare prea intunecata. Nice one.
8. Asta iarasi imi place ca incadrare si ca face exact ce nu face prima: are un cer mai "darnic" si asta cu o cromatica diferita, astfel avand un loc aparte in serie.
9. Dupa cum a spus si bsorin, compozitia la asta e foarte puternica. Momentan si personal :D nu am ce sa-i reprosez.
10. Am zis mai sus: eu nu as fi pus-o din motive de neconcordanta cu restul seriei, apoi din cauza ca nu e cine stie ce peisaj - unghiul nu e cel mai bun si e si cam ingusta, zic eu.

A, si inca o treaba referitoare la ce a spus shuy: mi nu mi se par prea mici. De multe ori o imagine relativ mica, cu o rama groasa, face mai mult decat una cu vreo 200-300 de pixeli mai mare pe fiecare latura. IMO, marimea e foarte potrivita pentru subiectele alese.

Spor in continuare si la mai mare.

PS: Dragos, cum e cropuita aiurea? Tu cum ai fi facut-o?

Editat de bakachan, 15 mai 2006 - 03:12.


#8
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.751
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajbsorin, pe May 15 2006, 01:05, a scris:

A 7a poza (cea cu cabana si rasaritul) cred ca am vazut-o si pe alpinet, si se iscase o discutie in care incercau sa-ti explice ca n-ai pus nordul unde trebuie. :D Tu erai ? sau varul ? :)

Nope...ala care mutase estul la nord eram eu...

#9
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 386
  • Înscris: 19.03.2005

Vizualizare mesajSato, pe May 15 2006, 06:23, a scris:

Nope...ala care mutase estul la nord eram eu...

ce bun e un photoshop la nevoie... :peacefingers:
ciudata discutia aia de pe alpinet...

@bakachan: mersi mult de comentarii. cam ai dreptate in multe din ce ai zis.

#10
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 26.05.2005
Ai facut o treaba buna!Felicitari!

#11
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 386
  • Înscris: 19.03.2005

Vizualizare mesajblackbone, pe May 15 2006, 09:45, a scris:

Ai facut o treaba buna!Felicitari!


mersi blackbone.
deja cineva de pe alpinet m-a intrebat daca fotografia cu Dochia este un raspuns la polemica lor...
Sato, mai facem una cu rasaritul pe la sud??... ;) Eu fac pozele, tu bagi cu photoshopu', ok?

#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004

Vizualizare mesajromescu, pe May 16 2006, 22:22, a scris:

Eu fac pozele, tu bagi cu photoshopu', ok?

viceversa, mai degraba... :)

#13
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.414
  • Înscris: 11.04.2004
1. cam subexpuse
2. prea mult edit
3. cam saturate
in rest...bunicele
cel mai mult imi plac 8 si 9
la 8 mergea bine un bracketing
bafta!
:wave:

#14
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 386
  • Înscris: 19.03.2005

Vizualizare mesajCadyllac, pe May 16 2006, 23:20, a scris:

1. cam subexpuse
2. prea mult edit
3. cam saturate
in rest...bunicele
cel mai mult imi plac 8 si 9
la 8 mergea bine un bracketing
bafta!
:wave:

spuneam putin mai sus, in afara de doua fotografii desaturare la 4 si saturare la 5 , restul sunt aproape nemodificate.
La 8 nici eu nu sunt pe deplin multumit...dar na, decat sa fi fost luat pe sus de vantoasa, am tras cat am putut si am intins-o... :cursing:
Impresia de subexpunere poate vine de la Cokin Grad Gray G2?...

@bakachan: in prima poaza aparusera doua avioane de lupta ce lasau darele alea. Mi s-au parut interesante in incadrare... sunt chiar asa de naspa?

multam de aprecieri. daca va mai vin idei, bagati! :)

Editat de romescu, 17 mai 2006 - 00:50.


#15
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.751
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajromescu, pe May 16 2006, 22:22, a scris:

Sato, mai facem una cu rasaritul pe la sud??... ;) Eu fac pozele, tu bagi cu photoshopu', ok?

Din pacate cunostintele mede de photoshop sunt cam limitate pentru treaba asta...de aia si pozele mele au un minim de prelucrare..

#16
bakachan

bakachan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 15.11.2005

Vizualizare mesajromescu, pe May 17 2006, 07:38, a scris:

@bakachan: in prima poaza aparusera doua avioane de lupta ce lasau darele alea. Mi s-au parut interesante in incadrare... sunt chiar asa de naspa?
Nu stiu ce sa zic daca "sunt chiar asa de naspa"... Pe mine, unul, nu m-au atins - totusi, probabil ca si eu as fi profitat de ele, dar as fi tras un cadru si fara ele. Drept sa-ti zic, si eu sunt destul de contradictoriu cu mine referitor la imaginea aia, ti-am mai spus: fara ele, devine plictisitoare; cu ele, parca tot nu e indeajuns. :huh: Imi pare rau de indecizie... :)

#17
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 386
  • Înscris: 19.03.2005
si inca ceva imagini din acelasi cadru natural...

baka, ce zici de avioanele alea doua? :drac:

Fișiere atașate



#18
bsorin

bsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 250
  • Înscris: 09.11.2005
Daca ar fi zburat "orizontal", si daca aveau mai mult loc in fata .. eh, dar si prea mult perfectionism strica :).

A 2a imi place cel mai mult (din cele 3).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate