Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Cumparat/Locuit in apartament si inchiriat o camera?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
ionelp

ionelp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.02.2024

Vizualizare mesajbadmania98, pe 24 aprilie 2024 - 21:10, a scris:

Sunt unii mai tineri și nu au prins ”toate” timpurile sau cu experiență mai mică.

astia care nu au prins anii `90 normal ca nu stiu de moda asta.
pe atunci proprietarii nu isi faceau atatea griji, si nici chiriasii... si da ... erau niste conditii dubioase de cele mai multe ori.

#20
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,203
  • Înscris: 03.12.2021
Am avut colegi care in facultate stateau in gazda, gen la niste persoane in varsta. O experienta oribila

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
E definiția RBNB.

#22
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,203
  • Înscris: 03.12.2021
Mai stiu un caz: 2 surori cu un apartament pe numele uneia cu ipoteca, cealalta sora ii plateste chirie de ani buni.

Practic sora care plateste chiria a finantat degeaba rata celeilalte.

Un lucru stiu : combinatiile rareori fac bine la om

#23
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajbadmania98, pe 24 aprilie 2024 - 21:10, a scris:

E pe naiba verde. Pe vremea lui Ceaușescu se practica la greu. Mai mult, se practica și faptul că nu se trecea chiriașul la întreținere, iar acesta trebuia să fie cuminte cuminte. Și chiar era cuminte chiriașul că altfel zbura la mă-sa la țară. Să se uite pe vizor când să plece de acasă pentru ca să evite întâlnirea cu vecinii. De parcă vecinii erau orbi sau proști.
Deci: nu e verde deloc. Sunt unii mai tineri și nu au prins ”toate” timpurile sau cu experiență mai mică.

Pe vremea comunismului rudele de la țară care veneau în București locuiau la rudele lor care deja venise în București și fără chirie.

Eu de aia am scris că a fost o pauză de vreo 40 de ani cu statul în gazdă.

Stăteau așa până primeau apartamente de la stat.

Nu se putea trece în Contractul de Închiriere de la STAT mai multe persoane în el.

Edited by anonimuI, 24 April 2024 - 21:36.


#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 24 aprilie 2024 - 20:02, a scris:

Ce este drept aveam o idee cand am facut subiectul.
Si citeam mesajele de pe subiect si ma gandeam la un amic din UK, imi povestea ca este OK cu locuitul la comun dar complicat cu mancarea.
Am facut subiectul dar nu m-am gandit la partea de mancarea.
Nu sunt atasat de obiecte dar cred ca nu ma simt confortabil ca un strain sa aiba acces la mancarea mea din frigider.
Deci 2 frigidere, 1 care se inchide, pare ciudat doar cand scriu randul asta, or exita si frigidere cu cifru.
Am cautat pe google si in mod ciudat exista destule variante de inchis frigiderul cu cifru.
Practic e aproape la fel ca si locuitul cu coleg(a) de camera sau apartament. Se practica si la noi destul dar in marile orase, centre universitare.

Inclusiv eu am locuit cu colega de camera o perioada, scurta e drept.

Mancarea? Nu e asa o problema cum crezi, se mananca (si) in oras, se mai face si la comun, se presupune ca te intelegi cu colegul sau colega de camera, altfel nu ati accepta sa stati impreuna si fiecare are respect pentru lucrurile si mancarea celuilalt.

Daca e sa ma mut intr-un oras mare/capitala si eu la fel gandesc - as fi clar cu coleg(a) de camera, nu as locui singur.

Edited by LunaCrystal, 24 April 2024 - 21:38.


#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajanonimuI, pe 24 aprilie 2024 - 19:35, a scris:


De 120 de ani se face asta în București cu o pauză de vreo 40 de ani când au venit comuniștii.

Se numea să stai în gazdă până să vină comuniștii și după revoluție se numește să stai la comun cu proprietarul în același apartament.
De fapt procedeul era folosit din plin si in epoca comunista! poti gasi anunturi in presa vremii! de ce credeai ca a disparut in epoca respectiva?

#26
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajtytysor, pe 24 aprilie 2024 - 22:27, a scris:

De fapt procedeul era folosit din plin si in epoca comunista! poti gasi anunturi in presa vremii! de ce credeai ca a disparut in epoca respectiva?

Că cine era proprietar și de vilă de 15 camere atunci NU avea nevoie de 200 lei cât ar fi plătit un așa zis chiriaș.

Stăteau neamuri din provincie fără bani până primeau apartament de la stat sau cumpărau ei ceva.

Dacă în 15 camere nu se făcea asta, sigur nici în apartamente cu CHIRIE la stat unde stăteau 4 în 2 camere nu mai avea loc încă un CHIRIAȘ.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajanonimuI, pe 24 aprilie 2024 - 21:34, a scris:

Pe vremea comunismului rudele de la țară care veneau în București locuiau la rudele lor care deja venise în București și fără chirie.

Eu de aia am scris că a fost o pauză de vreo 40 de ani cu statul în gazdă.

Stăteau așa până primeau apartamente de la stat.

Nu se putea trece în Contractul de Închiriere de la STAT mai multe persoane în el.
Aiurea! se statea in gazda in epoca respectiva, erau pline ziarele de anunturi!

#28
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajtytysor, pe 24 aprilie 2024 - 22:33, a scris:

Aiurea! se statea in gazda in epoca respectiva, erau pline ziarele de anunturi!

Sunt ferm convins că așa era anunțul

Familie de muncitori la IMGB care locuim 4 persoane în apartament de 2 camere închiriem BALCONUL pentru o persoană.

#29
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajanonimuI, pe 24 aprilie 2024 - 22:32, a scris:


Că cine era proprietar și de vilă de 15 camere atunci NU avea nevoie de 200 lei cât ar fi plătit un așa zis chiriaș.

Stăteau neamuri din provincie fără bani până primeau apartament de la stat sau cumpărau ei ceva.

Dacă în 15 camere nu se făcea asta, sigur nici în apartamente cu CHIRIE la stat unde stăteau 4 în 2 camere nu mai avea loc încă un CHIRIAȘ.
Draguta, insisti sa-ti dai cu presupusul aiurea! las-o moarta, nu mai insista sa semnalizezi!

#30
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajtytysor, pe 24 aprilie 2024 - 22:36, a scris:

Draguta, insisti sa-ti dai cu presupusul aiurea! las-o moarta, nu mai insista sa semnalizezi!

Domnul provincial, în București NU era loc în apartamentele cu CHIRIE la stat să mai stea altcineva decât TITULARUL contractului de închiriere, nevasta și 1 sau 2 sau 3 copii.

Edited by anonimuI, 24 April 2024 - 22:45.


#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajanonimuI, pe 24 aprilie 2024 - 22:35, a scris:


Sunt ferm convins că așa era anunțul

Familie de muncitori la IMGB care locuim 4 persoane în apartament de 2 camere închiriem BALCONUL pentru o persoană.
Nu draguta, nu! Suna asa: ''primesc elevi/studenti/tineri/famuilie tinara in gazda!
aiurezi continuu cu vile de 15 camere sau cu familii de 4 persoane in doua camere.

poate e mai greu sa intelegi un text citit, dar se statea in gazda in epoca respectiva, indiferent de balmajeala ta!

Ca si acuma, in epoca existau persoane singure, vaduve, pensionari, familii mai in virsta fara copii, si multe alte situatii imaginabile usor de un om normal.

#32
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajtytysor, pe 24 aprilie 2024 - 22:39, a scris:

Nu draguta, nu! Suna asa: ''primesc elevi/studenti/tineri/famuilie tinara in gazda!
aiurezi continuu cu vile de 15 camere sau cu familii de 4 persoane in doua camere.


Atunci nu se făcea asta nici în vile.

Edited by anonimuI, 24 April 2024 - 22:44.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajanonimuI, pe 24 aprilie 2024 - 22:38, a scris:


Domnul provincial, în București NU era loc în apartamentele cu CHIRIE la stat să mai stea altcineva decât TITULARUL contractului de închiriere, nevasta și 1 sau 2 sau 3 copii.
Draguta, locuiesc in Bucuresti, nu-mi du grija! fa un efort, mergi la o biblioteca publica si vezi paginile de publicitate din ''Romania libera'' sau ''Informatia...''

Gata, poti bati campii cit doresti, deja te-am bagat prea mult in seama!

#34
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajtytysor, pe 24 aprilie 2024 - 22:41, a scris:

Draguta, locuiesc in Bucuresti, nu-mi du grija!

Bine, așa e cum spui.

Edited by anonimuI, 24 April 2024 - 22:50.


#35
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 06.08.2015

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 24 aprilie 2024 - 20:32, a scris:

nu stiu ce intelegi prin "verde", dar in Romania se sta in gazda inca de pe vremea comunismului. in general studentii sunt predispusi la asa ceva.

Vizualizare mesajbadmania98, pe 24 aprilie 2024 - 21:10, a scris:

E pe naiba verde. Pe vremea lui Ceaușescu se practica la greu. Mai mult, se practica și faptul că nu se trecea chiriașul la întreținere, iar acesta trebuia să fie cuminte cuminte. Și chiar era cuminte chiriașul că altfel zbura la mă-sa la țară. Să se uite pe vizor când să plece de acasă pentru ca să evite întâlnirea cu vecinii. De parcă vecinii erau orbi sau proști.
Deci: nu e verde deloc. Sunt unii mai tineri și nu au prins ”toate” timpurile sau cu experiență mai mică.
m am referit la faptul ca inca noi nu avem mentalitatea de a avea coleg in casa .
pot incepe problemele usor. furturi, probleme la plata facturilor la curent, gaze, apa etc . mancare cum s-a spus mai sus:))
mi am adus aminte, am avut un prieten a povestit ca a stat la o casa cum a spus initiatorul . doar ca ii calcula cumva utilitatile cu o anumita formula. vrajeala ieftina. ca avea ceva contor partea de casa respectiva dar tot propietarul avea acces la factura de curent.
l-a prins ca avea acces la o priza  si propietarul se alimenta cu curent pentru sculele de le folosea in curte . a plecat de acolo.
foarte strict a fost. fara plecari dupa ora 22:00
pana la urma tot "in gazda" esti

Edited by gogosaru100, 24 April 2024 - 22:50.


#36
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajtytysor, pe 24 aprilie 2024 - 22:41, a scris:

Draguta, locuiesc in Bucuresti, nu-mi du grija!

Vezi că Militari nu e în orașul București, dacă erai bucureștean știai că dacă stai acolo nu locuiești în orașul București.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate