Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 Recomandare tableta

Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...
 

Banca imi cere justificativ fonduri - poate bloca o tranzactie urgenta?

* - - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
60 răspunsuri în acest subiect

#37
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.058
  • Înscris: 08.08.2018
Asta nu-i nimic, amuzant a fost cand am platit una dintre masini cu banii jos, cu ordin de plata, iar functionara de la banca m-a intrebat de unde am banii. Din cont draguta, din cont :). Acum la subiect, banca accepta orice justificare, veridicitatea acesteia este responsabilitatea ta.

#38
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.421
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă sunt asa corecți aia de la banca, de ce nu au întrebat de proveniență banilor când i a depus cu sacoșa și l a întrebat abia când a vrut facă o tranzacție? Asa "iliciti" cum sunt banii, banca se folosește de ei acum tinandu-I blocați.


#39
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 22.08.2012
Baietii de la Spalarea Banilor au o lege, prin care orice suma mai mare de 10k euro trebuie justificata cu acte. Ma mir ca te-au primit la banca sa depui atatea lovele fara acea hartie.

Altminteri, oricine poate spune ca a primit cadouri de la parinti, prieteni, neamuri si alte chestii si el de fapt doar face niste bani mai pe-alaturi, mai un drog, mai o fetitza, mai asa...

#40
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Nu exista legea aia de care zici tu.

#41
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 717
  • Înscris: 02.04.2009

View Postloren2, on 17 aprilie 2024 - 10:05, said:

Nu exista legea aia de care zici tu.
Iar nu ți-ai făcut temele Posted Image
Ia d-aicea: https://www.onpcsb.r.../126/legislatie . Sau mai bine întreabă pe cineva care are legătură cu legile bancare (din toată lumea)
Nu mai merge ușor pt haiduci nici cu offshore, nici cu paradisuri fiscale, nici cu monede virtuale.
Pe bune, voi scrieți fără să raționați? Că am văzut pe cineva mai sus care făcea o paralelă cu procesul de la Nurnberg vs supravegherea bancara. Sau că supărarea cuiva va schimba o lege care se aplică în toată lumea  Posted Image

Secţiunea a 2-a
Raportarea tranzacţiilor care nu prezintă indicatori de suspiciune
Art. 7 - (1) Entităţile raportoare au obligaţia de a raporta către Oficiu tranzacţiile cu sume în numerar, în lei
sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro, inclusiv operaţiunile care au o
legătură intre ele.

Editat de johndoes, 17 aprilie 2024 - 10:34.


#42
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Nu zice nimic in legea aia de asa ceva. Mai lucreaza la teme, mai citeste pana pricepi.

View PostOlteanul_sfios, on 17 aprilie 2024 - 09:43, said:

trebuie justificata cu acte.


#43
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 22.08.2012
Parca ziceai ca nu exista o asemenea lege, iar dupa ce iti da colegul johndoes cu ea in cap, spui ca legea aia (care nu exista) nu cere acte. Posted Image

Boss-ule, se completeaza un formular standard la banca, banca il transmite la ONPCSB si daca oficiul considera ca esti dubios, prezinti acte urgent. Uneori chiar banca le cere. Ma crezi?

Ai face bine sa nu scrii prostii, mai citesc astia mici pe-aici...

#44
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Tot insisti ca exista, dar nu poti indica nici un articol care macar sa poata fi interpretat gresit de catre tine ca ar trebui sa justifici.

ONPCSB are alt rol, nu ala pe care il suspectezi tu, ma crezi?

#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.085
  • Înscris: 09.08.2005

View Postovidiu21, on 16 aprilie 2024 - 18:47, said:

Inventeaza si tu ceva acolo, zi ca ai luat rosia pe superbet, sau altceva, oricum nu sta nimeni sa verifice, pe ei ii intereseaza rulajul, sa mearga banii prin banca, mai un comision, mai o taxa ascunsa, etc...
Da, pune-l să facă declarații false că o să-i prindă bine mai încolo.

View Postjohndoes, on 16 aprilie 2024 - 20:01, said:

La 10k euro, la 9.999 ești ok.
Zici că dacă depui zi de zi cîte 9.999€ nu se aprinde nici un beculeț nicăieri?

#46
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 717
  • Înscris: 02.04.2009

View Postradunic, on 17 aprilie 2024 - 15:18, said:

Zici că dacă depui zi de zi cîte 9.999€ nu se aprinde nici un beculeț nicăieri?
La bancă nu, poate la anaf. Si nu e de la UE, se aplică în toată lumea :)

#47
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 14.09.2011

View Postallah2, on 16 aprilie 2024 - 18:32, said:

Am achizitionat astazi o locuinta, iar echivalentul a vreo 60000e (dar in moneda RON) au fost platiti din contul meu catre firma de la care am cumparat

Banca m-a sunat sa le confirm plata si sa le trimit contractul de vanzare cumparare, ceea ce am facut.


Apoi dupa cateva ore mai revin cei de la banca si imi cer justificativ pentru acele fonduri, in special pentru cei vreo 100 000 RON cu care am venit in mana cu o zi inainte, sa ii depun in banca


Cei 100 000 RON mi-au fost dati cadou de parinti si frate, cum pot sa justific acest lucru ?!?


Practic sunt cadou de la rude + ce mai aveam si eu economisiti prin casa


Nici nu e o suma imensa, in jur de 20k euro, ce atata tamtam ? Nu mai zic ca m-am casatorit acum putini an, e logic ca am primit cadou bani si acolo


Plata pare ca nu e blocata din ce ma uit in aplicatie. Oare s-o fi facut ?


Credeti ca ar putea banca sa blocheze toata tranzactia pentru asta? Practic s-ar anula contractul de vanzare cumparare daca banii nu intra in contul firmei ce mi-a vandut locuinta

,,Donație,, este cuvântul magic (încă) !

#48
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.421
  • Înscris: 15.12.2009

View Postjohndoes, on 17 aprilie 2024 - 10:27, said:

inclusiv operaţiunile care au o legătură intre ele.

Asta inseamna ca nu se poate circuventa nici limita de 10k/zi? Adica, daca depui 5 zile la rand cate 9999Eur / zi, banca e nevoita sa raporteze tranzactiile ca avand legatura intre ele, desi nu au depasit plafonul?

#49
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.920
  • Înscris: 25.01.2007
Zici ca suntem un forum plin de buzatu, oprescu si mazare, la ce probleme au forumistii...

#50
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.504
  • Înscris: 06.01.2014
Razi,tu, razi, dar, eu imi fac planurile dinainte si vreau sa stiu daca sa ma bag in politica sau nu .



(Posted Image Posted Image Posted Image )

#51
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajslai, pe 18 aprilie 2024 - 07:29, a scris:

Zici ca suntem un forum plin de buzatu, oprescu si mazare, la ce probleme au forumistii...
Tocmai aia e frumusetea reglementarii, ca se aplica doar la parliti de salariati.
Daca esti milionar si te duci cu 1 milion de euro cash la banca nu te streseaza banca cu reglementari, poti sa fii si Bin Laden, ca intra plata de 1 milion de dolari in prioritate la tranzactiile instant.

#52
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 12.07.2022

Vizualizare mesajAnn0nyym0us, pe 18 aprilie 2024 - 07:18, a scris:

Asta inseamna ca nu se poate circuventa nici limita de 10k/zi? Adica, daca depui 5 zile la rand cate 9999Eur / zi, banca e nevoita sa raporteze tranzactiile ca avand legatura intre ele, desi nu au depasit plafonul?


Da. Nu poti sparge o tranzactie mare in mai multe tranzactii mici ca sa ocolesti limita, s-au gandit la asta - toate tarile, nu doar noi. Declari sursa fondurilor si gata - declaratia pe propria raspundere este un document justificativ.

#53
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 717
  • Înscris: 02.04.2009

View Postloren2, on 18 aprilie 2024 - 09:23, said:

Tocmai aia e frumusetea reglementarii, ca se aplica doar la parliti de salariati.
Daca esti milionar si te duci cu 1 milion de euro cash la banca nu te streseaza banca cu reglementari, poti sa fii si Bin Laden, ca intra plata de 1 milion de dolari in prioritate la tranzactiile instant.
Mor de râs când aud populisme d-astea. Ți-a ieșit dumitale sau vreunui cunoscut șmecheria asta cu vreo instituție bancară reglementată? Sau doar am auzit de la dacii liberi?

#54
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Vezi rapoartele facute de bancile centrale si alte institutii de reglementare in domeniul bancar.
Apar in rapoartele alea tranzactii de milioane de euro facute cu prioritate de catre banci comerciale in si din conturile unor persoane puse sub interdictie pentru ca sunt puse pe lista de persoane ce finanteaza terorismul.
Anual autoritatile fac astfel de rapoarte si mai dau si cate o sanctiune sa para ca muncesc ceva.

In schimb daca pune un amarat 10000 ca sa plateasca factura pentru o masina la mana a doua la un dealer auto, imediat se activeaza bancherul sa mimeze ca apara tara de finantarea terorismului.

View Postjohndoes, on 18 aprilie 2024 - 10:55, said:

Sau doar am auzit de la dacii liberi?
Nu, de la teroristii liberi, de la traficantii liberi...
Dacii liberi n-au astfel de povesti ca nu au bani de rulat prin banci.
In viata ori ai bani, ori ai libertate, nu poti avea niciodata ambele, deci dacii liberi n-au bani, au doar libertate.

Editat de loren2, 18 aprilie 2024 - 11:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate