Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Diversificare pe XTB?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019
Am cumparat titluri Fidelis prin Tradeville. Tot prin ei am achizitionat - de proba Posted Image - ceva ETF-uri cu acumulare DE.XR8 (iShare S&P500). As mai avea de economisit/investit safe pe termen >10-15 ani vreo 20.000 euro. Recomandati sa-i bag in titluri/ETF (de care?) tot aici sau sa incerc o diversificare (sa pun ouale in mai multe cosuri...) pe XTB? N-am experienta in astfel de tranzactii, nu vreau sa-mi bat prea tare capul (in special cu declaratii unice and shit). Thx.
P.S. Vreo 5 ani banii a(st)ia au stat in Fonduri mutuale la ING, cu dobanzi de ras. Imi evolueaza si mie educatia financiara, incetisor. Posted Image
A, ma intereseaza si ca-n caz ca dau coltul inopinat (dupa o varsta incepi sa iei din ce in ce mai serios posibilitatea) nevasta-mea sa-i acceseze/recupereze cat mai usor.

Edited by __Dan__, 03 April 2024 - 20:21.


#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017
Acum aproximativ o luna s-a mai pus o data aceasta intrebare, ti-as sugera sa parcurgi acest topic

https://forum.softpe...portofoliu-etf/

Apoi revii daca mai ai intrebari.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019
Poate ca nu am ales titlul potrivit pentru topic; in cel din linkul recomandat mai sus cere sfatul cineva care are deja bani investiti prin XTB si vrea s-o faca in continuare acolo, eu am mentionat c-am inceput cu TV si intreb daca ar fi intelept sa bag si pe brokerul astalalt.

Edited by __Dan__, 03 April 2024 - 20:39.


#4
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,621
  • Înscris: 13.06.2005
Pe XTB ai costuri mai mici Eu mai cumpăr când am cate o sumă mare care sta pe tușă...le țin +/- o lună până sunt necesari banii in alta parte și vand cu un 2-3-7% profit. Nu mă interesează acumularea pe termen lung :)

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017

View Post__Dan__, on 03 aprilie 2024 - 20:39, said:

Poate ca nu am ales titlul potrivit pentru topic; in cel din linkul recomandat mai sus cere sfatul cineva care are deja bani investiti prin XTB si vrea s-o faca in continuare acolo, eu am mentionat c-am inceput cu TV si intreb daca ar fi intelept sa bag si pe brokerul astalalt.

Compara comisioanele între cele două platforme (la Tradeville nu știu, la XTB sunt zero la rulaje sub 100k euro pe lună). Ia în considerare și comisioanele SWIFT/SEPA pentru că XTB și-a mutat conturile în valută la JP Morgan Germania.

Edited by george_alexandru, 03 April 2024 - 20:57.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019
Evident ca daca intru si pe XTB va trebui sa ma familiarizez si cu interfata lor de aplicatie/web. Iar rotițele se invart din ce in ce mai greu. :(

#7
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 02.09.2007
F dubios cu dat coltul.

Pe scurt, daca ai ETF-uri UCITS sau actiuni pe Europa esti safe.
La fel esti safe daca ai <60k USD in actiuni in state.
Daca depasesti 60k USD in actiuni vin si-ti impun aia din state sa le platesti impozit. In fct de cat ai poate sa ajunga si la 40%.

IBRK au si account-uri joint pentru care nu trebuie sa platesti nimic cand dai coltul pentru ca au amandoi access la actiuni.
Problema apare daca iei dividende ca trebuie sa le imparti la 2 si sa le declare amandoi la ANAF. Automat daca depasesti plafoanele platesc amandoi.
XTB nu stiu daca au asa ceva.

Eu as imparti suma ramasa dupa bonduri: 90% d-astea safe (S&P, MCSI World, vreun ETF pe vreo industrie pe care o cunosti etc) si 10% bani de pacanele (daca ai tu o impresie ca o sa mearga bine Intel sau Ikea sau China sau REIT-urile sau etc).
N-as baga bani niciodata in derivate, crypto, forex. Ca idee orice e cu leverage e arma diavolului.
Dupa un an re-evaluezi cat au adus pacanelele si cat au adus alea safe. Daca ti-a placut experienta, pastrezi proportia, daca nu inchizi pacanelele si bagi banii in d-astea safe si uiti de ele.

Ca idee as planifica in asa fel cat sa ajung la pensie sa am 80-100% in bonduri.

#8
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011

View Postlyanna, on 03 aprilie 2024 - 22:07, said:

...
La fel esti safe daca ai <60k USD in actiuni in state.
Daca depasesti 60k USD in actiuni vin si-ti impun aia din state sa le platesti impozit. In fct de cat ai poate sa ajunga si la 40%.
...

Din cate stiu eu, daca ai <60K nu trebuie sa faci filing pentru taxe in US. Daca ai peste 60K e musai sa faci filing, dar asta nu inseamna ca vei plati neaparat taxe. Exista un prag (si e destul de mare) pana la care nu platesti nimic

https://en.wikipedia...e_United_States

#9
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.07.2008
Interfata XTB este extrem de user-friendly. Mult mai mult decat TV (am conturi pe ambele). Vezi comisioanele pe TV pentru actiuni internationale care sunt semnificative. Fidelis pe TV este foarte bine dar pentru actiuni INTL - mergi pe XTB.
Din ce vad eu, TV are un comision lunar doar ca sa pastrezi actiunile internationale pe care le detii pe langa alte taxe.
0,0067% pe luna din valoarea portofoliului de instrumente detinut pe pietele internationale

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,012
  • Înscris: 15.04.2011

Vizualizare mesajmkdan2004, pe 04 aprilie 2024 - 07:43, a scris:

Interfata XTB este extrem de user-friendly. Mult mai mult decat TV (am conturi pe ambele). Vezi comisioanele pe TV pentru actiuni internationale care sunt semnificative. Fidelis pe TV este foarte bine dar pentru actiuni INTL - mergi pe XTB.
Din ce vad eu, TV are un comision lunar doar ca sa pastrezi actiunile internationale pe care le detii pe langa alte taxe.
0,0067% pe luna din valoarea portofoliului de instrumente detinut pe pietele internationale
Nu stiam de comisionul de custodie la portofoliului de instrumente detinut pe pietele internationale de pe Tradeville.
Am verificat acum si ai dreptate.

Cumparasem o unitate de fond VWCE.DE pe Tradeville iar comisionul de tranzactionare e destul de mare, 3 euro.
Apoi am descoperit ca pe XTB ai comision 0 de tranzactionare pentru ETF-uri internationale.

Edited by Papillon_, 18 April 2024 - 11:14.


#11
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 22.03.2008
Ai completat formularul W-8BEN?

#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,012
  • Înscris: 15.04.2011
De ce sa completez formularul W-8BEN? Pentru ca am vandut o unitate de fond VWCE.DE pe Tradeville in pierdere?

Eu din cate vad:

W-8BEN este un formular care poate reduce impozitul pe profitul obținut din investițiile realizate în „instrumentele americane”, de la 30% la 10%.
Acest formular este destinat tuturor investitorilor pe persoană fizică care nu au reședință fiscală în SUA sau nu sunt cetățeni ai acestei țări și care obțin așa-numita „sursă de venit din SUA”, ce include dividende plătite de companii americane și echivalentul dividendelor plătite pentru CFD-uri bazate pe acțiuni și ETF-uri din SUA.  https://www.xtb.com/ro/educatie/w-8ben

Trebuie completat doar daca esti interesat de acțiuni și ETF-uri din SUA.

VWCE.DE e inregistrat in Irlanda.
"The Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating is a very large ETF with 10,115m Euro assets under management. The ETF was launched on 23 July 2019 and is domiciled in Ireland." https://www.justetf....in=IE00BK5BQT80

Edited by Papillon_, 18 April 2024 - 13:29.


#13
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 12.07.2022
Nu te ajuta W-8 BEN la ETF-urile europene.

Edited by JohnnyRambo, 18 April 2024 - 14:26.


#14
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 13.07.2021

View Postlyanna, on 03 aprilie 2024 - 22:07, said:

F dubios cu dat coltul.

Pe scurt, daca ai ETF-uri UCITS sau actiuni pe Europa esti safe.
La fel esti safe daca ai <60k USD in actiuni in state.
Daca depasesti 60k USD in actiuni vin si-ti impun aia din state sa le platesti impozit. In fct de cat ai poate sa ajunga si la 40%.

IBRK au si account-uri joint pentru care nu trebuie sa platesti nimic cand dai coltul pentru ca au amandoi access la actiuni.
Problema apare daca iei dividende ca trebuie sa le imparti la 2 si sa le declare amandoi la ANAF. Automat daca depasesti plafoanele platesc amandoi.
XTB nu stiu daca au asa ceva.

Eu as imparti suma ramasa dupa bonduri: 90% d-astea safe (S&amp;P, MCSI World, vreun ETF pe vreo industrie pe care o cunosti etc) si 10% bani de pacanele (daca ai tu o impresie ca o sa mearga bine Intel sau Ikea sau China sau REIT-urile sau etc).
N-as baga bani niciodata in derivate, crypto, forex. Ca idee orice e cu leverage e arma diavolului.
Dupa un an re-evaluezi cat au adus pacanelele si cat au adus alea safe. Daca ti-a placut experienta, pastrezi proportia, daca nu inchizi pacanelele si bagi banii in d-astea safe si uiti de ele.

Ca idee as planifica in asa fel cat sa ajung la pensie sa am 80-100% in bonduri.

Dacă la pensie - 65 de ani iti vinzi toate investițiile și treci pe titluri de stat mi se pare o idee foarte proasta, iti retragi cat ai nevoie să trăiești anual iar restul lasi sa creasca, în 2 ani poti creste 50% pe bursa, iar daca scazi ce conteaza ? Ca nu mai apuci sa revina ? Pai daca dai colțul ce mai conteaza ca ti-a scăzut portofoliul ?

#15
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 02.09.2007

View Postsilviu99, on 28 aprilie 2024 - 20:24, said:

Dacă la pensie - 65 de ani iti vinzi toate investițiile și treci pe titluri de stat mi se pare o idee foarte proasta, iti retragi cat ai nevoie să trăiești anual iar restul lasi sa creasca, în 2 ani poti creste 50% pe bursa, iar daca scazi ce conteaza ? Ca nu mai apuci sa revina ? Pai daca dai colțul ce mai conteaza ca ti-a scăzut portofoliul ?

Din pacate piata o mai ia si-n jos, nu doar in sus. Iar randamentul mediu istoric a fost de 7-8% Hai sa facem un calcul de amorul artei:

Sa zicem ca tu vrei sa iei 1000E/luna din investitii cand iesi la pensie. Deci 12.000E/an. Nu pun la socotala taxe, CASS, etc.
Adica tie-ti trebuie 12000 *25  = 300.000E investiti. Am luat in considerare regula de 4%. Nu e 100% corect, dar sa zicem.

Deci ai 65 de ani si ai iesit la pensie cu 300.000E investiti si scoti 1000E/luna. Esti cel mai fericit de pe lume.
A doua zi piata cade si face -35% in primul an. Au fost perioade cand a cazut si mai mult, dar sa fim conservatori.
Ai 300.000 *0.65 si apoi scoti si aia 12.000 => 183.000E
In anul 2 face un rebound si creste cu 20%. 183.000 * 1.2- 12.000. Ramai cu 207.600E
In anul 3 mai creste cu 15%. Ramai cu 226.740E.
Adica pensia ta s-a diminuat de la 1000E/luna la 750E/luna dintr-un foc. Parca n-ai vrea sa ai panici d-astea la 65 de ani.
Nu mai zic de the lost decade, sau poate vrei sa iesi la pensie la 60 sau 50.

Iar daca pleci cu principiul sa papi tot, sigur o sa mori la 93 in mizerie, ca ti-ai bugetat pana la 80.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate