Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Polița RCA va creste dacă primești amenzi de circulatie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019

View Postutopium, on 27 martie 2024 - 10:30, said:

Ba da, e un criteriu cat se poate de bun, ai mai multe amenzi => ca ai un stil de condus mai agresiv/incalci legile mai des => e perfect justificat sa ai asigurare mai mare.
Am mai întrebat când se discuta de mărirea rca-ului pe bază de amenzi: având în vedere că asigurătorul are cheltuială doar în caz de accident, ce se întâmplă cu rca-ul unui ”riscant” care nu a produs daună în comparație cu rca-ul un „neriscant” care a produs? Din păcate, deși susținătorii ideii de creștere a riscului în baza amenzilor nu au reușit să schițeze câteva reguli de funcționare a mecanismului de taxare în raport de aceste aspecte, mulțumindu-se să aplaude creșterea.

#56
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Pai stai, cred ca legea propusa se refera la amenzi de circulatie nu la orice fel de amenzi. Chestii care vin cu puncte pe permis ar trebui sa creasca RCA-ul, nu ca ai aruncat gunoiu de plastic la tomberonu de hartie.

Cat despre cele anulate de instante, sunt o gramaaaaada de amenzi cat se poate de meritate anulate de instanta. Doar aici pe forum gasesti exemple de oameni care au scapat de suspendarea permisului desi erau cat se poate de vinovati. Nu tot ce anuleaza instanta e amenda abuziva. Eventual doar pe hartie. :)

#57
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Posttrid_ovi, on 26 martie 2024 - 20:04, said:

Inteleg la unele amenzi ca dovedesti ca esti un pericol pe strada si trebuie sa-ti creasca pretul,  pentru viteza, pentru depasire, pentru trecut pe rosu, etc.  Dar de ce sa ia in considerare si amenzile de parcare sau de rovinieta, nu inteleg.
Unde scrie in articol asa ceva?

#58
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postloren2, on 26 martie 2024 - 20:03, said:

Stai linistit, ca va creste si la cei care au norocul sa nu fie prinsi.
Exact, ai n-ai basca, RCA tot creste, nu da inapoi niciodata.
De inflație ai auzit? Cînd ai văzut prețuri crescute care să scadă după aia?

View Postloren2, on 26 martie 2024 - 21:25, said:

In plus RCA pe sofer e un non sens, ca nu omul face dauna ci masina.
Deci dacă-ți dă unul cu ciocanul în cap dauna e făcută de ciocan, nu de ăla. Pe bune?

View PostPaco_ste1, on 27 martie 2024 - 08:18, said:

Nu, nu trebuie sa creasca polita auto cand ai amenzi.
E o prostie si hotie.
Trebuia regula ca initial sa ai asigurare 500 lei, si in caz de accident sa creasca de 6-7 ori pentru a se recupera dauna.
Nu e corect sa cresti la toti aiurea.
Așa-i că habar nu ai cum funcționează asigurările?
Apropo de asigurări plătite doar de cel care a produs paguba -  ia închipuie-ți că ai asigurarea aia de 500 pe care o visezi și îndoi o mașină medie sau premium. Pagubele pot ajunge la zeci de mii lejer. Zici că plătești RCA 10-20-30.000 în anul următor? Ești sigur că asta îți dorești?

#59
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 19.03.2022

View Postradunic, on 27 martie 2024 - 13:11, said:



Așa-i că habar nu ai cum funcționează asigurările?
Apropo de asigurări plătite doar de cel care a produs paguba -  ia închipuie-ți că ai asigurarea aia de 500 pe care o visezi și îndoi o mașină medie sau premium. Pagubele pot ajunge la zeci de mii lejer. Zici că plătești RCA 10-20-30.000 în anul următor? Ești sigur că asta îți dorești?
Exista soferi care nu au facut niciodata vreun accident, dar poate au avut tot felul de amenzi.
E o prostie sa creasca pentru cel ce inca nu a avut accident vreodata.
Eu stiu cum functioneaza asigurarile acum. Baga mana in buzunarul celor corecti ca sa plateasca daunele tampitilor .
Dar cand regulile sunt facute de habarnisti si idioti care si ei au permis luat cu spaga, evident ca vor fi aberant de scumpe.

#60
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostPaco_ste1, on 27 martie 2024 - 08:18, said:

.
Trebuia regula ca initial sa ai asigurare 500 lei, si in caz de accident sa creasca de 6-7 ori pentru a se recupera dauna.
Nu e corect sa cresti la toti aiurea.
Ai dreptate, si asa trebuie sa fie si la asigurarile de sanatate.
Cine isi rupe o mana, sa creasca de 6-7 ori costul cu asigurarea de sanatate, cine face o operatie sa ii creasca mai mult, iar cine face cancer sa ramana fara casa, fara masina, fara salariu pe viata, sa se recupereze costul urias cu tratamentul.

Cine n-a calcat in viata lui de adult intr-un spital de stat sa fie scutit pe viata de asigurarea de sanatate si sa fie asigurat din oficiu gratis.

View Postexqusit_drunk, on 27 martie 2024 - 10:55, said:

Am mai întrebat când se discuta de mărirea rca-ului pe bază de amenzi: având în vedere că asigurătorul are cheltuială doar în caz de accident, ce se întâmplă cu rca-ul unui ”riscant” care nu a produs daună în comparație cu rca-ul un „neriscant” care a produs? Din păcate, deși susținătorii ideii de creștere a riscului în baza amenzilor nu au reușit să schițeze câteva reguli de funcționare a mecanismului de taxare în raport de aceste aspecte, mulțumindu-se să aplaude creșterea.
Toti uita ca si RCA-urile, ca orice asigurare impusa cu forta de catre stat sunt ASIGURARI SOCIALE, adica pun toti mana de la mana sa ajute pe cei ce ii lovesc ghinionul.
Cumva toti viseaza ca RCA ar trebui sa fie un sistem de pedepsire, de amendare a soferilor pe criterii total subiective. Adica sistem de sa moara capra vecinului.
Daca maine vine ASF si spune ca masinile negre trebuie sa plateasca dublu asigurare (ca statistic sunt mai predispuse sa provoace accidente) vor aplauda ca focile aia cu masini albe ca moare capra vecinului.

#61
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
E plină banchiza de pinguini care aplaudă...

Eu văd această măsură ca pe o schimbare a regulilor în timpul jocului.

ASF este finanțată din banii proveniți de la firmele de asigurări. Deci s-au gândit băetzii: cum facem să mărim profitul asiguratorilor? (ca să le iasă și lor ceva, și am văzut că le tot iese, salarii și prime fără număr).

#62
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAdm, on 27 martie 2024 - 07:07, said:

Polita RCA va creste orice ai face, pentru ca asa e natura lucrurilor; Inflatia!

Sfanta Naivitate!

Ai idee despre deconturile pentru reparatii din service-uri, facturi acceptate si decontate de asiguratorii vietii?
Eu vad problema fix aici: foamea de bani pe intregul lant: service-uri - asiguratori - ASF :)

#63
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008

View PostLeo2006, on 27 martie 2024 - 08:40, said:

Cu cat se vor cumpara mai multe masini scumpe, cu atat se ve mari si RCA-ul. UE vrea sa avem cu totii masini electrice de 30000 euro, nu mai vechi de 5 ani.  La cum cresc preturile la masini vom ajunge sa platim un salariu mediu pe economie doar pentru RCA.

Sunt  ferm convins ca UE nu vrea ca TOTI sa avem masini de 30000 euro  nu mai vechi de 5 ani. Vrea doar pentru cei care isi vor permite.
Pentru restu , autobuzu, trenu, pe jos, etc.

View Postloren2, on 27 martie 2024 - 19:42, said:

Toti uita ca si RCA-urile, ca orice asigurare impusa cu forta de catre stat sunt ASIGURARI SOCIALE, adica pun toti mana de la mana sa ajute pe cei ce ii lovesc ghinionul.

Ce facem cu cei care   cauta "ghinionul"?

Edited by mihai_mc, 28 March 2024 - 00:03.


#64
GaSar

GaSar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.10.2016

View PostLeo2006, on 27 martie 2024 - 08:40, said:

Cu cat se vor cumpara mai multe masini scumpe, cu atat se ve mari si RCA-ul. UE vrea sa avem cu totii masini electrice de 30000 euro, nu mai vechi de 5 ani.  La cum cresc preturile la masini vom ajunge sa platim un salariu mediu pe economie doar pentru RCA.
Cam asa iese minim 3000 lei media la 5000lei  si maximul la 7000lei , daca pretul al fi calculat corect de catre piata.
Spre deosebire de acum 20 de ani masinile actuale au 100 de senzori radare lasere farurui cu led apative in asa fel incat daca e lovita in fata sub 20.000 euro nu face reparatia in reprezentanta ca nu isi repara nimeni o masina noua in garantie altundeva. Daca se adauga si faptul ca au aparut avocati specializati care obtin maximul la despagubirile in aciidente cu victime .
SI in cativa ani odata ce vor deveni obligatorii in UE tot mai multe dispozitive de siguranta si antipoluare 30.000 va costa un Logan nou:)

#65
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,368
  • Înscris: 29.01.2008
Dacă este să ne luăm după legislația fin alte țări, în SUA o amendă de circulație îți afectează istoricul pentru 4 ani, în care vei avea asigurare crescută. Pentru o amendă de 50 de dolari ajungi să plătești mult mai mult. Acest lucru face să se circule deosebit de amabil.
Din câte am înțeles, la noi nu vor să ia în calcul toate amenzile, ci doar cele care afectează siguranța în trafic: viteza, neacordarea de prioritate, depășiri neregulamentare, trecerea pe roșu etc. Pentru a putea fi aplicate, trebuie menționat și conducătorii auto în asigurare și să se țină cont și de istoricul lor.

#66
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPaco_ste1, on 27 martie 2024 - 16:14, said:

E o prostie sa creasca pentru cel ce inca nu a avut accident vreodata.
Ai uitat să răspunzi ce ai face dacă ar fi asigurarea cum vrei tu și ai provoca o pagubă de zeci de mii de lei. Ia zi...

#67
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajradunic, pe 28 martie 2024 - 19:26, a scris:

... ce ai face dacă

Ce-ai face dacă ai păți, că de n-ar fi nu s-ar povesti, pe când se potcovea puricele cu nouă zeci de bla-bla...   Posted image

Hai să lăsăm cazurile ipotetice și să le luăm pe cele reale. Uite, de exemplu eu plătesc asigurare RCA de 28 de ani și nu am avut  niciodată nevoie de ea. Doar de două ori am reparat mașina pe RCA-ul... colegului de trafic (adică a fost el de vină).

Nu e așa că e frumos să crească RCA-ul? Pune-te în locul meu și vezi dacă poți să mai aplauzi o asemenea măsură.

#68
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,368
  • Înscris: 29.01.2008
Nu știu ce ai face dacă acela care te lovește în trafic ar avea o asigurare foarte mică, dar cu despăgubiri pe măsură. Oare cât ar trebui să te judeci cu el pentru a-ți repara mașina dacă asigurarea lui nu acoperă costul reparației?
P.S. Și eu sunt dintre aceia care au plătit degeaba RCA. Nu vreau să mă gândesc ce se poate întâmpla dacă țâșnește vreun pieton de după vreo mașină parcată chiar înaintea trecerii de pietoni sau se întâmplă altă situație în care să fiu scos de vină, chiar dacă nu aș avea vreo posibilitate reală de a evita un accident. Deocamdată am avut noroc, nu am fost deloc implicat în accidente.

Edited by alin2pas, 28 March 2024 - 20:01.


#69
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postalin2pas, on 28 martie 2024 - 19:57, said:

Oare cât ar trebui să te judeci cu el pentru a-ți repara mașina dacă asigurarea lui nu acoperă costul reparației?


Crezi ca intereseaza pe cineva treaba asta ? Eu sunt convins ca nu. Vor pasa problema in curtea fiecaruia. Politicienii si directorimea din sistemul de stat au masini se serviciu, deci ii doare la bască. Asta e realitatea crudă. Cel putin eu astfel o văd.

#70
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostFreeThinker, on 28 martie 2024 - 19:50, said:

Ce-ai face dacă ai păți, că de n-ar fi nu s-ar povesti, pe când se potcovea puricele cu nouă zeci de bla-bla...   Posted Image
Hai să lăsăm cazurile ipotetice și să le luăm pe cele reale. U
Exact. Realitatea e că asigurările sînt pentru ce se întîmplă dacă o pățești. Nu te asiguri pentru ceva ce ai pățit deja.
Și tot aștept ca @Paco_ste1 să spună cum ar achita o pagubă în cazul în care asigurările ar funcționa cum visează el.

View PostFreeThinker, on 28 martie 2024 - 19:50, said:

Uite, de exemplu eu plătesc asigurare RCA de 28 de ani și nu am avut  niciodată nevoie de ea. Doar de două ori am reparat mașina pe RCA-ul... colegului de trafic (adică a fost el de vină).
Nu e așa că e frumos să crească RCA-ul? Pune-te în locul meu și vezi dacă poți să mai aplauzi o asemenea măsură.
Eu de 27. Și aia e. La cîți nebuni, nesimțiți și aiuriți umblă pe stradă mie îmi convine. Nervii mei sînt fără preț.

PS - da, ar trebui să umble la modul în care se evaluează reparațiile făcute pe asigurare și să-i ardă rău pe cei care încarcă facturile. Dar asta e partea a doua.

#71
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,368
  • Înscris: 29.01.2008
Ar mai trebui să crească mult mai mult asigurarea pentru cei cu accidente, iar pentru circulația fără RCA să fie amenzile minim la nivelul asigurării pe un an + reținerea talonului și a numerelor de înmatriculare.

#72
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
E o idee buna dar care afectează doar pe cei ce au masina pe numele lor.
Ce se întâmplă cu masinile înmatriculate pe pj sau cu cele înmatriculate pe numele bunicilor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate