Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Polița RCA va creste dacă primești amenzi de circulatie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006

Vizualizare mesajBlueKing-69, pe 26 martie 2024 - 20:48, a scris:

Despre demersuri in sensul incurajarii neutilizarii masinii ce zici? Ideal si de dorit chiar si pentru extraurban...
Pai sunt la pachet ambele.

#38
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajloren2, pe 26 martie 2024 - 21:25, a scris:

Ca in medie o masina are 3-4 soferi ce o conduc
Ma indoiesc destul de mult. Cunosc o gramada de familii cu 2 masini la 2 adulti, si foarte multi unde conduce doar un membru al familiei. Evident ca sunt si cazuri de care zici tu, dar MEDIA? In niciun caz nu-s 4 soferi pe masina.
Ia-o altfel, in Bucuresti ai 1.4 mil de masini inmatriculate la 1.7 mil locuitori. Cum vine asta? :)
Stiu, sunt multi care n-au buletin de bucuresti, dar aia nici nu prea isi pot inmatricula masinile in Bucuresti.
Daca pui tot Ilfovu, ai 1.5 mil de masini la 2.3 mil locuitori. Tot sunt sub 2 soferi pe masina, in medie, in Bucuresti.
Si in orasele mai mici, gen Brasov, tot nu depasesti 2.5 locuitori/masina.
Si atentie, nu toti locuitorii au carnet (evident), deci media va fi mult mai aproape de 1 sofer/masina decat de 4 soferi/masina.

Si ca o concluzie - daca o masina are 4 soferi, nu inseamna ca-i mult mai des pe strada? Deci risc de accident mai mare? Nu e normal sa platesti mai mult? Nu e mai scump RCA/Casco pentru taxi?

Vizualizare mesajloren2, pe 26 martie 2024 - 21:25, a scris:

In plus RCA pe sofer e un non sens, ca nu omul face dauna ci masina.
Stai, ce?

Adica are mai mult sens acum, sa conduc eu masina, sa fac accident, si sa creasca polita RCA a bunicai? :D

#39
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Eu îmi mențin părerea pe care am avut-o pe un alt topic și sunt împotriva creșterii de orice fel a poliței RCA. Din punctul de vedere al propriei persoane (care n-a avut accidente dar oricum și-a luat-o la mumu, că asigurarea tot a crescut în ciuda acestui fapt) orice creștere a prețului RCA-ului înseamnă o șansă în plus ca cel care îmi lovește mașina sau dă peste mine să nu aibă asigurare. Pe deasupra, câtă vreme conducerea ASF scapă basma curată în urma falimentului a două mari companii de asigurări, orice creștere a costului RCA mi se pare inoportună.

Edited by 0v1d1u, 26 March 2024 - 22:24.


#40
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,626
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajTehCube, pe 26 martie 2024 - 22:18, a scris:

Adica are mai mult sens acum, sa conduc eu masina, sa fac accident, si sa creasca polita RCA a bunicai? Posted image

Într-un fel da, are sens. Bunicii tâmpiți care se înmulțesc și transmit gene defecte trebuie pedepsiți cumva.

#41
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004

Vizualizare mesaj0v1d1u, pe 26 martie 2024 - 22:20, a scris:

Pe deasupra, câtă vreme conducerea ASF scapă basma curată în urma falimentului a două mari companii de asigurări, orice creștere a costului RCA mi se pare inoportună.
Patru nu două și nu scapă nimeni fără să primească prime.
Prime de 720.000 de lei pentru conducerea ASF în anul falimentului Euroins.

#42
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008

Vizualizare mesajloren2, pe 26 martie 2024 - 20:30, a scris:

Afla ca iti creste RCA si daca ai facut accident dar nu din vina ta.
Firmele de asigurari urmeaza principiul "in orice accident sunt mereu vinovati ambii, doar ca unul intr-o mai mare masura si ala trage ponoasele mai mari".
Si nu e departe de realitate, daca te uiti pe Youtube e plin de clipuri in care ambii au vina, doar ca atunci cand tragi linie doar unul cedeaza si face amiabila sau e considerat de politisti cel cu vina principala. Cred ca 90% din clipurile cu accidente sunt evitabile de catre cealalta parte, deseori nu evita accidentul doar pentru ca vor sa faca un ban sau pur si simplu doar de dragul de a face vizualizari pe Youtube, sau fantezii de extremisti ce se cred justitiari daca provoaca accidente.

asta e pe ideea,
- De ce nu te-ai bagat in sant nu vezi ca depasesc ??

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesaj0v1d1u, pe 26 martie 2024 - 22:20, a scris:

orice creștere a prețului RCA-ului înseamnă o șansă în plus ca cel care îmi lovește mașina sau dă peste mine să nu aibă asigurare.
E irelevant, tu tot iti vei primi banii, doar ca din alta parte (Biroul Asiguratorilor din România).

#44
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Polita RCA va creste orice ai face, pentru ca asa e natura lucrurilor; Inflatia!
In curand amenzile vor fi automate (ti le va acorda masina) si cresterea asigurarii va fi la fel.

Exista intotdeauna motive de crestere a preturilor.

#45
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
cea mai mare minciuna !   asigurarea  este legata doar de accidente  ! in nici un caz de amenzi  , un motiv de a creste aiurea  asigurarea  .plus ca a ajuns deja mai scumpa  decat in unele tari din vest !

#46
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

Vizualizare mesajloren2, pe 26 martie 2024 - 20:03, a scris:

Exact, ai n-ai basca, RCA tot creste, nu da inapoi niciodata. Mai ales cand ai foci care aplauda, doar din simplul motiv ca au impresia ca pe ei nu ii afecteaza Posted image


Este ca pretul carburantilor. Creste pretul petrolului, creste benzina si motorina . Scade pretul petrolului.....  nu scade benzina si motorina. Se transforma in profit pentru OMV si Lukoil/MOL/Socar etc.

Niste nemernici si cu RCA-ul. Fix la fel.

#47
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajutopium, pe 26 martie 2024 - 20:30, a scris:

De ce nu? Parchezi ilegal, creste riscul de accidente, nu? Plus dovedesti ca nu esti in stare sa respecti niste reguli. Nu platesti rovinieta, inseamna ca ori nu intelegi legislatia, ori nu o respecti. Din nou, meriti sa-ti creasca RCA-ul in ambele cazuri.
Cei care au in minte ideile astea au spirit nazist.
Nu, nu trebuie sa creasca polita auto cand ai amenzi.
E o prostie si hotie.
Trebuia regula ca initial sa ai asigurare 500 lei, si in caz de accident sa creasca de 6-7 ori pentru a se recupera dauna.
Nu e corect sa cresti la toti aiurea.

#48
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Cu cat se vor cumpara mai multe masini scumpe, cu atat se ve mari si RCA-ul. UE vrea sa avem cu totii masini electrice de 30000 euro, nu mai vechi de 5 ani.  La cum cresc preturile la masini vom ajunge sa platim un salariu mediu pe economie doar pentru RCA.

Daca faci accident, automat iti creste RCA-ul. E ilegal sa fii de doua ori penalizat pentru aceiasi fapta.

Edited by Leo2006, 27 March 2024 - 08:42.


#49
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Guvernul vrea să prelungească plafonarea tarifelor RCA până la 30 iunie 2024


https://www.digi24.r...mporara-2737697

#50
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

Vizualizare mesajthunderbolt, pe 26 martie 2024 - 19:45, a scris:

Foarte bine, să încurajăm condusul în limitele legii.

As fi de acord, dar când vom avea pârghii de pedepsire a celor care dau amenzi abuzive.

#51
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004

Vizualizare mesajBogotta, pe 27 martie 2024 - 08:43, a scris:

Guvernul vrea să prelungească plafonarea tarifelor RCA până la 30 iunie 2024


https://www.digi24.r...mporara-2737697

In traducere guvernul vrea sa mai castige niste voturi sau sa prosteasca pe cativa pana la alegerile locale

#52
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajstefan0011, pe 27 martie 2024 - 08:50, a scris:

As fi de acord, dar când vom avea pârghii de pedepsire a celor care dau amenzi abuzive.
Am mai auzit argumentul ala, dar cam care-i procentul din amenzi care-s 'abuzive', dupa tine? Sau de ce e o problema asta?
Personal n-am luat amenda de niciun fel de foarte mult timp, cred ca peste 10 ani. D-apai sa fie si pe nedrept. :D

Sau poate nu inteleg eu ce vrei sa zici prin amenzi abuzive.

#53
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 27 martie 2024 - 08:18, a scris:

Cei care au in minte ideile astea au spirit nazist.
Nu, nu trebuie sa creasca polita auto cand ai amenzi.
Ba da, e un criteriu cat se poate de bun, ai mai multe amenzi => ca ai un stil de condus mai agresiv/incalci legile mai des => e perfect justificat sa ai asigurare mai mare.

#54
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

Vizualizare mesajTehCube, pe 27 martie 2024 - 10:24, a scris:


Am mai auzit argumentul ala, dar cam care-i procentul din amenzi care-s 'abuzive', dupa tine? Sau de ce e o problema asta?
Personal n-am luat amenda de niciun fel de foarte mult timp, cred ca peste 10 ani. D-apai sa fie si pe nedrept. :D

Sau poate nu inteleg eu ce vrei sa zici prin amenzi abuzive.
N ai luat amenzi abuzive pentru ca stai în bârlogul tău și nu ai simt civic deloc. Ia filmează un polițai în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, sa l vezi ce te legitimează, la intimidare. Întra pe youtube sa vezi activiștii cât au de lucru cu instituțiile, cum lupta cu mafia pădurilor, a gunoaielor . Firmele " de casa" colectează gunoiul de la prosti contra cost apoi îl arunca pe terenuri virane, doar o mica parte duc la gropi autorizate. Polițaii se comporta cu mafia lemnului cu grija, aia circula cu 60 tone, căzături de camioane, etc. Ăștia care sesizează sau filmează aceste fapte sunt hartuiti, amendați abuziv. Dacă stai indiferent la dezastrul din instituții, nu iei amenzi abuzive. Dacă ii lași sa doarmă sau sa și facă afacerile, te lasă să trăiești, cum s ar zice.
Amenzi abuzive înseamnă amenzi anulate de instanta. Ai dat o amenda și a fost anulata, tu, polițai o plătești. Nu mai vorbim ce prăpăd a fost în pandemie. De aia nu trebuie sa dai prea multa putere unor tâmpiți.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate