Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Polița RCA va creste dacă primești amenzi de circulatie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Polița RCA va crește dacă primești amenzi de circulație - https://tinyurl.com/yady3zaj

Modificări importante aduse modului în care plătim asigurarea - https://tinyurl.com/yady3zaj

#2
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008
Foarte bine, să încurajăm condusul în limitele legii.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Foarte bine. Sustin aproape orice demers care descurajeaza folosirea masinii.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 24.09.2017
eu am vazut ca a crescut foarte mult si fara amenda. 500 a fost anul trecut, 700 anul asta.

View Postthunderbolt, on 26 martie 2024 - 19:45, said:

Foarte bine, să încurajăm condusul în limitele legii.

asta e text din ala zis in fata adunarii nationale. cati oameni cunosti care conduc in limitele legii?

View PostSef-chenko, on 26 martie 2024 - 19:50, said:

Foarte bine. Sustin aproape orice demers care descurajeaza folosirea masinii.

eu am zis pe jurnalul masinii mele ca daca nu as avea copii probabil as avea bicicleta Posted Image dar asta pare o idee tampita, fiindca depinde de noroc, depinde de unde esti situat si cat de activi sunt politistii, s.a.m.d.

Edited by bobitad, 26 March 2024 - 19:56.


#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,622
  • Înscris: 16.08.2010
Mda, toate cresc când vine vorba să dai...   Posted image

Parcă mai era un topic despre inutilii de la ASF care lucrează la asta.

edit

Dar n-ar trebui să scadă atunci când nu primești amenzi? Ca la B/M? Modificarea e doar în sens crescător?

Edited by FreeThinker, 26 March 2024 - 19:59.


#6
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajthunderbolt, pe 26 martie 2024 - 19:45, a scris:

Foarte bine, să încurajăm condusul în limitele legii.
Stai linistit, ca va creste si la cei care au norocul sa nu fie prinsi.

Vizualizare mesajbobitad, pe 26 martie 2024 - 19:51, a scris:

eu am vazut ca a crescut foarte mult si fara amenda. 500 a fost anul trecut, 700 anul asta.
Exact, ai n-ai basca, RCA tot creste, nu da inapoi niciodata. Mai ales cand ai foci care aplauda, doar din simplul motiv ca au impresia ca pe ei nu ii afecteaza :D

#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Discutat și răsdiscutat. Interesant cum se activează o categorie de useri pe subiecte din astea cu mai crește o taxă auto.
În rest, din 2010 de când a fost introdus, bonusul a ajuns abia la nivelul 8 deși, la mine, ar fi trebuit să fie pe la 14.

#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Inteleg la unele amenzi ca dovedesti ca esti un pericol pe strada si trebuie sa-ti creasca pretul,  pentru viteza, pentru depasire, pentru trecut pe rosu, etc.  Dar de ce sa ia in considerare si amenzile de parcare sau de rovinieta, nu inteleg.

Edited by trid_ovi, 26 March 2024 - 20:06.


#9
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010
Dar daca n-am accident deloc intr-un an, de ce nu am bonus pentru scaderea pretului ei, pe langa pretul normal? Si anul urmator la fel, nu fac accident din vina mea, mai primesc o reducere si mai mare. Creste procentajul pana la un anumit procent maxim, cum este la clasele bonus malus.
Sa le trag la m...

View Posttrid_ovi, on 26 martie 2024 - 20:04, said:

Inteleg la unele amenzi ca dovedesti ca esti un pericol pe strada si trebuie sa-ti creasca pretul,  pentru viteza, pentru depasire, pentru trecut pe rosu, etc.  Dar de ce sa ia in considerare si amenzile de parcare, nu inteleg
Ca-s prosti si nu stiu sa faca un filtru in excel, d-aia.

#10
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.12.2006
Voi nu ati invatat pana acum ca toate taxele merg numai in sens crescator...

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttrid_ovi, on 26 martie 2024 - 20:04, said:

Inteleg la unele amenzi ca dovedesti ca esti un pericol pe strada si trebuie sa-ti creasca pretul,  pentru viteza, pentru depasire, pentru trecut pe rosu, etc.  Dar de ce sa ia in considerare si amenzile de parcare sau de rovinieta, nu inteleg.
pana si alea denota intr-o oarecare masura o anumita mentalitate gen regulile-s pt fraieri cu cioc.

Edited by Fane, 26 March 2024 - 20:07.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmax_01, on 26 martie 2024 - 19:38, said:

Polița RCA va crește dacă primești amenzi de circulație - https://tinyurl.com/yady3zaj

View Postthunderbolt, on 26 martie 2024 - 19:45, said:

Foarte bine, să încurajăm condusul în limitele legii.

View PostSef-chenko, on 26 martie 2024 - 19:50, said:

Foarte bine. Sustin aproape orice demers care descurajeaza folosirea masinii.

Toata treaba a stat, sta, si va sta in cat de cooperativ este ogranul.

Edited by MarianG, 26 March 2024 - 20:19.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postexqusit_drunk, on 26 martie 2024 - 20:03, said:

Interesant cum se activează o categorie de useri pe subiecte din astea cu mai crește o taxă auto.
Uite ca m-am activat.

View Postloren2, on 26 martie 2024 - 20:03, said:

Stai linistit, ca va creste si la cei care au norocul sa nu fie prinsi.
La fel si pentru aia care au ghinionul sa respecte legea.

Edited by MarianG, 26 March 2024 - 20:13.


#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006

View Postbobitad, on 26 martie 2024 - 19:51, said:

eu am zis pe jurnalul masinii mele ca daca nu as avea copii probabil as avea bicicleta Posted Image dar asta pare o idee tampita, fiindca depinde de noroc, depinde de unde esti situat si cat de activi sunt politistii, s.a.m.d.

Am crezut ca este evident faptul ca ma refer la cei care merg cu masina la mall, la butic, la film, la oriunde poti ajunge cu mijloace de transport in comun (inclusiv taxi/uber) si nu au de carat chestii. Ca astia sunt cei mai multi in trafic :)

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postexqusit_drunk, on 26 martie 2024 - 20:03, said:

Discutat și răsdiscutat. Interesant cum se activează o categorie de useri pe subiecte din astea cu mai crește o taxă auto.
În rest, din 2010 de când a fost introdus, bonusul a ajuns abia la nivelul 8 deși, la mine, ar fi trebuit să fie pe la 14.

Te-ai ratacit tu putin. Clasa maxima de bonus e B8 de multi ani. S-a facut o echivalare, s-au redus numarul de trepte si fostul B14 sau cat o fi fost e actualul B8 cu 50% reducere. Eu il am de cand erau asigurarile 300 de lei pe an, am si uitat cati ani sunt de atunci.

#16
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 08.11.2023

View Postexqusit_drunk, on 26 martie 2024 - 20:03, said:

În rest, din 2010 de când a fost introdus, bonusul a ajuns abia la nivelul 8 deși, la mine, ar fi trebuit să fie pe la 14.
Ala e nivelul maxim, oricum e doar vrajeala, teoria spune ca de la B1 la B2 trebuie sa scada RCA cu 5%, in realitate RCA creste cu 10%.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttrid_ovi, on 26 martie 2024 - 20:04, said:

Dar de ce sa ia in considerare si amenzile de parcare sau de rovinieta, nu inteleg.
De ce nu? Parchezi ilegal, creste riscul de accidente, nu? Plus dovedesti ca nu esti in stare sa respecti niste reguli. Nu platesti rovinieta, inseamna ca ori nu intelegi legislatia, ori nu o respecti. Din nou, meriti sa-ti creasca RCA-ul in ambele cazuri.

#18
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 08.11.2023

View Postdorurad, on 26 martie 2024 - 20:05, said:

Dar daca n-am accident deloc intr-un an, de ce nu am bonus pentru scaderea pretului ei, pe langa pretul normal? Si anul urmator la fel, nu fac accident din vina mea, mai primesc o reducere si mai mare.
Afla ca iti creste RCA si daca ai facut accident dar nu din vina ta.
Firmele de asigurari urmeaza principiul "in orice accident sunt mereu vinovati ambii, doar ca unul intr-o mai mare masura si ala trage ponoasele mai mari".
Si nu e departe de realitate, daca te uiti pe Youtube e plin de clipuri in care ambii au vina, doar ca atunci cand tragi linie doar unul cedeaza si face amiabila sau e considerat de politisti cel cu vina principala. Cred ca 90% din clipurile cu accidente sunt evitabile de catre cealalta parte, deseori nu evita accidentul doar pentru ca vor sa faca un ban sau pur si simplu doar de dragul de a face vizualizari pe Youtube, sau fantezii de extremisti ce se cred justitiari daca provoaca accidente.

Edited by loren2, 26 March 2024 - 20:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate