Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Polița RCA va creste dacă primești amenzi de circulatie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu inteleg ce legatura are asigurarea cu amenda de circulatie . Doar asa ca sa gasim motiv de a mai scumpi ceva !
E ca si cum ma penalizeaza de doua ori pentru aceeasi fapta .

#20
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009

Vizualizare mesajFreeThinker, pe 26 martie 2024 - 20:14, a scris:


Dap. La unii din ăia cu apă caldă amenzile sunt funcție de venituri. La noi și eu și Țiriac plătim la fel.  Posted image

Vezi ca sunt multi cetateni care conduc masini scumpe, dar oficial n-au venituri si traiesc din ajutoare sociale.
Pe-aia cum ii amendezi in functie de venituri?

#21
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajndor, pe 26 martie 2024 - 20:35, a scris:

Nu inteleg ce legatura are asigurarea cu amenda de circulatie . Doar asa ca sa gasim motiv de a mai scumpi ceva !
E ca si cum ma penalizeaza de doua ori pentru aceeasi fapta .
Nici o legatura, ba chiar la o contestatie la CCR legea ar putea fi anulata, ca ar insemna sa primesti doua amenzi pentru aceeasi fapta, o amenda o platesti la stat in buget, alta la privat la firma de asigurare.

#22
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajlex2010, pe 26 martie 2024 - 20:36, a scris:

Vezi ca sunt multi cetateni care conduc masini scumpe, dar oficial n-au venituri si traiesc din ajutoare sociale.
Pe-aia cum ii amendezi in functie de venituri?

Există (printre multe altele) o instituție inutilă - ANAF care ar trebui să verifice veniturile lor. Dar nu e locul aici...

#23
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

Vizualizare mesajSef-chenko, pe 26 martie 2024 - 19:50, a scris:

Foarte bine. Sustin aproape orice demers care descurajeaza folosirea masinii.
Despre demersuri in sensul incurajarii neutilizarii masinii ce zici? Ideal si de dorit chiar si pentru extraurban...

#24
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019
BlueKing-69, cum vezi tu descurajarea mersului cu mașina prin creșterea rca-ului?

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

Vizualizare mesajexqusit_drunk, pe 26 martie 2024 - 20:03, a scris:

Discutat și răsdiscutat. Interesant cum se activează o categorie de useri pe subiecte din astea cu mai crește o taxă auto.
În rest, din 2010 de când a fost introdus, bonusul a ajuns abia la nivelul 8 deși, la mine, ar fi trebuit să fie pe la 14.
Putea sa fie 50, ca doar nu o fi cifra 8 mai cu mot. Si 50 daca îl aveai, RCA tot creștea. Si eu am 8 si anual plătesc mai mult.

#26
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Are si o parte buna legea noua, inteleg ca s-a modificat de asa natura incat RCA-ul sa fie in practica optional, devenind mai ieftin sa circuli fara RCA chiar si in caz de un incident. Ori asta e o veste buna.

#27
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

Vizualizare mesajbobitad, pe 26 martie 2024 - 19:51, a scris:

cati oameni cunosti care conduc in limitele legii?

Foarte multi. Majoritatea covarsitoare a celor pe care ii cunosc. In procente, aproape de 100%.
Vorbesc de cei pe care ii cunosc.

Vizualizare mesajtrid_ovi, pe 26 martie 2024 - 20:04, a scris:

Dar de ce sa ia in considerare si amenzile de parcare sau de rovinieta, nu inteleg.
Posted image

#28
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajbobitad, pe 26 martie 2024 - 19:51, a scris:

cati oameni cunosti care conduc in limitele legii?
Unii ar zice ca fix d-asta e bine. :D
Sa creasca amenzile si sa creasca numarul de amenzi aplicate. Cu mult. Poate asa se invata unii marlani ca nu e ok sa puna in pericol alti participanti la trafic. Ca de vorba buna clar nu intelege nimeni, trebuie bici.

Vizualizare mesajtrid_ovi, pe 26 martie 2024 - 20:04, a scris:

Dar de ce sa ia in considerare si amenzile de parcare sau de rovinieta, nu inteleg.
Pentru parcare are sens. Cand parchezi unde n-ai voie risti sa fii lovit sau sa cauzezi probleme pentru altii. Cu rovinieta si alte balarii, da, n-are sens.

Vizualizare mesajloren2, pe 26 martie 2024 - 21:05, a scris:

devenind mai ieftin sa circuli fara RCA chiar si in caz de un incident.
Da, pentru ca la noi se practica des "nu stiu dom'le n-am nimic pe numele meu". Daca incep sa retina din salariu cand pierzi un proces (cu firma de casco a aluia pe care l-ai indoit) sa vezi ce ne distram. Si nu cred ca-i departe asta, avand in vedere ca incep sa insiste ca toate salariile sa fie virate pe card, etc.
Oricum, cea mai mare problema e ca multi vor lua amenzi fara sa le creasca RCA-ul, pentru ca masina/RCA-ul e pe numele bunicului/matusei/etc. Ar fi fain sa platesti per sofer, cumva.

#29
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

Vizualizare mesajloren2, pe 26 martie 2024 - 20:03, a scris:

Stai linistit, ca va creste si la cei care au norocul sa nu fie prinsi.
Exact, ai n-ai basca, RCA tot creste, nu da inapoi niciodata. Mai ales cand ai foci care aplauda, doar din simplul motiv ca au impresia ca pe ei nu ii afecteaza Posted image
Eu sunt foarte linistit de felPosted image , mai ales cand am foci care fac calcule in locul meu.

Vizualizare mesajBlueKing-69, pe 26 martie 2024 - 20:48, a scris:

Despre demersuri in sensul incurajarii neutilizarii masinii ce zici? Ideal si de dorit chiar si pentru extraurban...
De acord!

Vizualizare mesajTehCube, pe 26 martie 2024 - 21:14, a scris:

Sa creasca amenzile si sa creasca numarul de amenzi aplicate.

Si incasate. Eu cred ca aici suferim tare si tot acesta este motivul principal de durere in pix. Daca s-ar amenda la sange, daca s-ar incasa la sange, sa vezi cum se linistesc cocalarii...

#30
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajTehCube, pe 26 martie 2024 - 21:14, a scris:

Ar fi fain sa platesti per sofer, cumva.
Da, ar fi fain sa platesti RCA de 3-4 ori mai mult ca sa conduci aceeasi masina.
Ca in medie o masina are 3-4 soferi ce o conduc, de obicei rude intre ele, iar instituirea de RCA pentru fiecare sofer ar insemna ca ar creste costul cu RCA pentru o masina de 3-4 ori, ca doar nu isi imagineaza cineva ca daca anul asta ai platit 1000 lei RCA in sistemul RCA pe masina, la anul daca se schimba sistemul cu RCA pe sofer vei plati 250 lei/sofer. Doar nebun sa fii sa crezi asa ceva.
In plus RCA pe sofer e un non sens, ca nu omul face dauna ci masina. Daca dauna e facuta de om atunci incadrarea nu mai este de domenul accident auto si nu mai are incadrare de despagubire pe RCA.
RCA e doar pentru cand masina loveste un bun sau un om, nu pentru cand un om loveste un bun sau un om.

#31
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,546
  • Înscris: 30.07.2007

Citat

ca nu omul face dauna ci masina
Sigur, ca e de-aia de la waymo. face de capul ei.

#32
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajcrocko.dilul, pe 26 martie 2024 - 21:37, a scris:

Sigur, ca e de-aia de la waymo. face de capul ei.
Stii ca la justificarea impunerii de RCA si daca nu folosesti masina s-a tot fluturat argumentul ca si o masina parcata poate face dauna fara ca un sofer sa o atinga macar timp de 6 luni?
Deci oficial s-a recunoscut ca doar masina poate provoca daune acoperite de RCA. Orice dauuna facuta de om nu e acoperita de RCA.
Tu chiar crezi ca daca esti sofer in trafic si te enervezi pe soferul din fata si iesi si ii spargi luneta cu capul iti va fi acoperita dauna de RCA? Ca doar e facuta de tine, soferul masinii, nu? Iar RCA trebuie sa acopere daunele facute de capul soferului, nu? Ca doar nu o acoperi dauunele facute de masina, ca masina e tabla si n-are cap :D

#33
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,546
  • Înscris: 30.07.2007
Ai imaginatie bogata. Am invatat ca nu e practic sa ma contrazic cu de-astia, ca tine.

Citat

te enervezi pe soferul din fata si iesi si ii spargi luneta cu capul


#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
De la cine sa primesti amenda?vedeti politisti pe drum?

#35
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,546
  • Înscris: 30.07.2007
Attached File  4.jpg   73.38K   0 downloads

#36
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajEMPP, pe 26 martie 2024 - 21:51, a scris:

De la cine sa primesti amenda?vedeti politisti pe drum?
Sunt, dar au talentul de a se lega de cei ce nu sunt deloc un pericol.

Eu am o ruda indepartata care nu conduce decat in cazuri de necesitate, pe an nu cred ca conduce o masina mai mult de 10 ori, dar are un ghinion fantastic ca il opreste politia in prostie, uneori ii gaseste ceva, alteori nu, dar nu cred ca e an ca sa nu il fi ars cu o amenda mica, acolo cat sa iasa planul de amenzi daca tot l-a verificat.

Cunosc si cazul invers, norocos din nastere, om cu permis de 40 de ani care n-a avut nici o amenda, desi face naveta prin tara de zeci de ani, iar in toata viata a fost oprit doar de 2 ori pe vremea cand nici nu exista codul rutier, o data fiind oprit la un filtru din ala de pescuit in zona de frontiera, credeau ca fac politistii o spaga cu un traficant, cand colo ce sa vezi masina cu portbagajul gol. Si e genul ala de persoana care nici nu stie codul rutier, nici nu l-a citit vreodata, de respectat nici vorba, dar cand ai norocul scris in frunte...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate