Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Grup whatsapp bloc

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
Gandeste-te ca s-ar putea sa ai nevoie de oamenii aia. O chestie utila si de actualitate a grupului blocului este ca "am un colet de primit, este cineva acasa?". La mine nu s-a pus niciodata problema de strans pentru cineva si sunt ceva batrani care se cunoasc din tinerete, deci locatari veeechi, taica. Posted Image La mama se strange asa ceva pentru cand mai moare cate un vecin. Pentru familia respectiva nu este o avere dar este un simbol ca persoana respectiva a facut parte dintr-o comunitate. Dupa acelasi principiu ca, n-am murit eu, nu ma intereseaza, nici iarna nu iese nici Dan Pulea la dat zapada sau primavara la sapat sau amenajat chestii prin bloc. Zau, ne plangem ca nu ne baga nimeni in seama pe strada daca lesini, daca ti-e rau sau agresat(a) dar se umfla tarata cand cineva apeleaza la un gram de umanitate.
Fix ontopic, e optional, dai sau nu, orice alte rahaturi cu "nu-mi place", "mi-a lezat karma", "mi-a deranjat feriga" sunt penibile.

Edited by sorin147, 05 March 2024 - 21:47.


#38
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View PostMirela2012, on 05 martie 2024 - 15:38, said:

m-am trezit ”public shamed” pe grupul de whatsapp al blocului că nu vreau să contribui.
D-aia nu mai poți tu să dormi. Dă-i dreacu' de comuniști obosiți. Din cum scrii și formulezi e clar ce mentalitate ai și că nu ai ce căuta cu astfel de persoane în jur și nici măcar asociată în online. Niște rable. Ignore, mute sau chiar ieșit din grup fără nici un fel îndoială.
Mari discuții ce se poartă pe grupurile astea, toate vitale, vă dați seama.

Edited by onisifor12, 05 March 2024 - 22:58.


#39
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Citesc si ma minunez.
Voi nu ati invatat sa spuneti NU, atunci cand nu vreti?
Eu ies in fata blocului sa ma omor cu ei din lucruri mult mai neinsemnate.
Pentru mine nu conteaza cine este persoana sau grupul care propune. Am devenit atat de nesimtit, ca imi spun parerea indiferent de parerile celorlalti.
Vorba lumii nu ma intereseaza. Este viata mea si nu dau doi bani pe restul (ca n-am).

#40
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostMirela2012, on 05 martie 2024 - 15:55, said:


Nu stiu de unde e o cutuma, eu pana acum nu am mai auzit asa ceva. Chetele se fac pentru cunoscuti.

Lumea este mai larga si mai diversa raportat la ceea ce "am auzit" fiecare dintre noi.
Daca nu vrei sa contribui nu o face si igonora orice repros pe aceasta tema.
Eu locuiesc in bloc din 2009 ... habar nu am cum se numesc vecinii ... mai mult de un buna ziua la lift nu am de ce sa discut cu ei ... , asa ca nu vad cum si mai ales de ce as da importanta faptului ca as fi vazut in anumit fel (zgarcit, insensibil, etc)

#41
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postonisifor12, on 05 martie 2024 - 22:56, said:

...Din cum scrii și formulezi e clar ce mentalitate ai și că nu ai ce căuta cu astfel de persoane în jur și nici măcar asociată în online. ...
Absolut !
Intreaba forumul daca sa dea sau nu 10 lei pentru o inmormantarea unui vecin !
Maine ...poimaine o sa deschida subiect sa intrebe daca trebuie sa expire inainte sa inspire sau daca e bine sa paseasca cu dreptul inaintea stangului !

#42
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

View Postndor, on 05 martie 2024 - 17:37, said:

Si va mai mirati pe alte topicuri ca uite de oameni ai dracu sunt romanii , ce vecini ai dracu avem ,ca nu se ajuta intre ei ca alte popoare ...!
Deja i-a facut socoteala aluia cat are de luat , cat are de dat si cu cat mai ramane din ajutorul de la stat !

@shefa , pun pariu ca lucrezi intr-o multinationala !
Cu cata siguranta faceti afirmatii doar de dragul de a le face! Poate gasiti si o miza si o  posibilitate sa ne intalnim, sa va demonstrez ca pierdeti, Insa acum 3 ani am inmormantat pe cineva si vorbesc in cunostinta de cauza despre costuri. Am apelat la o firma care s-a ocupat apropape de toate, ca nu sunt prea dusa la biserica sa stiu  "randuielile",   Si pomeni am facut ducand pungi la o casa de copii, nu chemand neamurile, satul si vecinii la restaurant.

#43
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

View Postndor, on 06 martie 2024 - 10:02, said:

Absolut !
Intreaba forumul daca sa dea sau nu 10 lei pentru o inmormantarea unui vecin !
Maine ...poimaine o sa deschida subiect sa intrebe daca trebuie sa expire inainte sa inspire sau daca e bine sa paseasca cu dreptul inaintea stangului !
Am intrebat daca vi se pare ok practica in contextul asta, nu daca sa dau sau nu.
De dat sunt foarte hotarata sa nu dau, mai ales ca, dupa cum am mai spus, nu vor 10 lei, ci cca 100. Au pus nr de cont pe grup si au spus ca cer ajutor pentru familia indoliata (care NU este caz social). Cine trimite 10 lei in aceste conditii?

Edited by Mirela2012, 06 March 2024 - 14:29.


#44
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006
Dumneavoastra pana la urma ce doriti? Sincer nu prea va inteleg! Am aruncat o privire "pe profilul" pe care-l aveti iar lucrul asta imi spune destul de multe lucruri. Deci? Le dati sau nu le dati, ramaneti sau nu ramaneti in respectivul grup? Din cate observ eu vreti "si,si", nu prea se poate. Cedati "presiunilor" intr-un final?

#45
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostMirela2012, on 06 martie 2024 - 14:27, said:

Am intrebat daca vi se pare ok practica in contextul asta, nu daca sa dau sau nu.
De dat sunt foarte hotarata sa nu dau, mai ales ca, dupa cum am mai spus, nu vor 10 lei, ci cca 100. Au pus nr de cont pe grup si au spus ca cer ajutor pentru familia indoliata (care NU este caz social). Cine trimite 10 lei in aceste conditii?

Nu vreti sa dati ...nu dati . Foarte bine , este decizia dumneavoastra .
Ce nu inteleg este , ce treaba are forumul cu asta . Vreti confirmare sau infirmare din partea noastra  la  o decizie pe care deja ati luat-o ?
Aveti in 3 pagini pareri si pro si contra . Alegeti din ele ce va convine .

PS. Intr-un cont oricine poate depune oricat . Sau nu .

View Postshefa, on 06 martie 2024 - 13:30, said:

Cu cata siguranta faceti afirmatii doar de dragul de a le face! Poate gasiti si o miza si o  posibilitate sa ne intalnim, sa va demonstrez ca pierdeti, Insa acum 3 ani am inmormantat pe cineva si vorbesc in cunostinta de cauza despre costuri. Am apelat la o firma care s-a ocupat apropape de toate, ca nu sunt prea dusa la biserica sa stiu  "randuielile",   Si pomeni am facut ducand pungi la o casa de copii, nu chemand neamurile, satul si vecinii la restaurant.

Nu erau afirmatii doar de dragul de a le face . Am trecut prin asa ceva si stiu foarte bine ce inseamna sa faci o inmormantare doar cu banii dati de primarie . Asa ca nu sunteti singura in cunostinta de cauza .
Nu asta era ideea postului de fata . Am vrut doar sa subliniez cinismul unora atunci cand cineva chiar are nevoie du un ajutor.

Nu prea se intelege ce anume trebuie sa demonstrati si ce as avea de pierdut !

Edited by ndor, 06 March 2024 - 15:36.


#46
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
:))) O le le. Recunosc ca n am auzit sa se ceara bani pt asa ceva.
Respect defunctului da rudele lui sunt puse pe jecmanit altii.Posted Image

Nu esti obligata ,in afara de cheltuielile fond de rulment,apa,investitii,lumina nu esti obligata sa dai pt ceilalti vecini.
Daca vrei tu ,dar asa ,cum zic destui sunt toxice acele grupuri sa asculti oameni nebagti in seama .

View Postsorin147, on 05 martie 2024 - 21:46, said:

Gandeste-te ca s-ar putea sa ai nevoie de oamenii aia. O chestie utila si de actualitate a grupului blocului este ca "am un colet de primit, este cineva acasa?". La mine nu s-a pus
niciodata problema de strans pentru cineva si sunt ceva batrani care se cunoasc din tinerete, deci locatari veeechi, taica. Posted Image La mama se strange asa ceva pentru cand mai moare cate un vecin. Pentru familia respectiva nu este o avere dar este un simbol ca persoana respectiva a facut parte dintr-o comunitate. Dupa acelasi principiu ca, n-am murit eu, nu ma intereseaza, nici iarna nu iese nici Dan Pulea la dat zapada sau primavara la sapat sau amenajat chestii prin bloc. Zau, ne plangem ca nu ne baga nimeni in seama pe strada daca lesini, daca ti-e rau sau agresat(a) dar se umfla tarata cand cineva apeleaza la un gram de umanitate.
Fix ontopic, e optional, dai sau nu, orice alte rahaturi cu "nu-mi place", "mi-a lezat karma", "mi-a deranjat feriga" sunt penibile.

Eu intreb asa .Nu zic ca nu ti dau dreptate.
Dar daca o persoana care sta cu chirie si  bun a stat 10 ani si dupa pleaca in x tara si nu si mai aminteste nimeni de el,cu ce ajuta?
A da era un vecin bun si cam atat.Si eu am vecini plecati in lume sau pe cealalta lume si nu mai pomeste nimeni de ei.
E frumos asa cum zici tu ,dar nu se mai aplica pt anii acestia.Si la tv spun ca daca intrebi acum pe unul intre 20-30 ani habar n are cine sta langa el.Timpurile....trist.

#47
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Apropo de grupul blocului, deși e off... Noroc ca e în blocul vecin, nu la mine în bloc.

Attached Files


Edited by barbosa1bis, 06 March 2024 - 20:26.


#48
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostMirela2012, on 06 martie 2024 - 14:27, said:


Am intrebat daca vi se pare ok practica in contextul asta, nu daca sa dau sau nu.
De dat sunt foarte hotarata sa nu dau, mai ales ca, dupa cum am mai spus, nu vor 10 lei, ci cca 100. Au pus nr de cont pe grup si au spus ca cer ajutor pentru familia indoliata (care NU este caz social). Cine trimite 10 lei in aceste conditii?
Acolo, pe grup, ai zis ceva in legatura cu asta?
Observ ca aici esti destul de hotarata si locvace.
Problema ta este acolo, nu aici.
Degeaba zici aici.
Oricum, eu am impresia ca pana la urma o sa dai ceva, pentru ca se pare ca iti pasa de ce vor spune altii despre tine.


#49
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View PostMirela2012, on 05 martie 2024 - 15:38, said:

Bună!
Vecinii de la bloc au făcut un grup de whatsapp pe care discută vrute și nevrute.
Unele utile, altele mai puțin utile, unii au doar chef de vorbă și scriu tot felul.
Doar că acum, din senin, unii vecini printre care și președintele de bloc fac chetă pentru decesul unui vecin și fac presiuni pe toți vecinii să contribuie.
Eu sunt aici de puțină vreme și nu am cunoscut niciodată vecinul respectiv, așa că nu mi se pare normal să mi se ceară bani pentru coroană de flori și ajutor pentru familie, pentru o persoană pe care nu am cunoscut-o niciodată, și când am spus asta finuț, m-am trezit ”public shamed” pe grupul de whatsapp al blocului că nu vreau să contribui.
Am înnebunit eu, sau nu e normal să se pună presiuni pe oameni să plătească pentru oameni pe care nu i-au cunoscut în viața lor? Adică am contribuit de fiecare dată la serviciu, la colegi, la cunoscuți, am destule obligații la oameni pe care îi cunosc și nu mi se pare normal să mai plătesc și pentru oameni pe care nu îi cunosc și nu i-am cunoscut vreodată.
Plus că, stau în diferite blocuri de când eram mică, dar de chetă pentru decese / nunți / botezuri în bloc chiar nu am auzit până acum.
Voi ce părere aveți?

1. Nu cred ca ai stat la bloc.  Daca era asa, ai fi stiut ca asa se procedeaza.
2. Tind sa cred ca nu le ai cu actele caritabile. E normal sa fii public shamed. Nu esti considerata de vecini o persoana umana. Pun pariu ca nici buna ziua nu dai, asa-i?
3. Vezi ca locuiesti intr-o comunitate, nu in padure.

#50
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023
1. Uite ca la multe blocuri nu se procedeaza asa. Probabil in majoritatea.

2. Actele caritabile in 90% din cazuri sunt inselaciuni sau chestii fara sens, ca in cazul de fata. Sunt mai multe persoane prinse ca si-au luat BMW din bani de caritate decat victime reale, prezentate cu probleme. Si de ce ar trebui sa fii facut de rusine pentru asta? Eu, de ex, m-as mandri ca nu sunt un papagal care da bani aiurea. Daca vrei sa te simti bine, cauti un copil cu cancer, verifici sigur situatia, apoi dai o suma mai mare, sa iti asigure constiinta pe mai multi ani, si apoi jet tututor care vin la usa. Desi, au fost si multe cazuri de copii cu cancer unde parintii aveau deja bani sa se descurce la limita, iar din donatii au folosit 10% pentru scopul lor, restul de bani s-au dus pe vacante, masina noua, haine de firma (cunosc personal un caz fix asa).

3. Locuieste intr-o comunitate, dar asta nu inseamna ce crezi tu. Deja oamenii cotizeaza la stat si din banii aia ti se ofera ajutor din care poti inmormanta o persoana lejer. Aaa, ca vrei masa la restaurant, paranghelii, popi multi si tot felul de traditii costisitoare, e problema ta. Sunt zone sarace din moldova unde pana si cei mai amarati sparg cateva zeci de mii de lei la un eveniment de genul, fiind chestie de prestigiu, de apreciere in ochii lumii. Daca vrei asa ceva, de bun simt ar fi sa o faci pe banii tai. Strangi dinainte daca stii ca vrei fast si zarva.

Iar ca sa raspund cuiva de mai sus care zicea ca rudele sunt puse pe jecmanit lumea. Initiativa sigur nu din partea lor vine, ci ori din partea unor vecini din bloc mai apropiati de acea familie, ori de unii care sufera de initiative si e singurul lor in care pot actiona si se pot simti importanti. Cand in viata nu prea intereseaza pe nimeni ce ai de zis din pozitia ta, incerci sa te impui ca factor de decizie pe net sau pe scara blocului. De altfel, functia de administrator de bloc cred ca e precursorul functiei de moderator de forumuri, chaturi etc.

#51
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Cerșitul ar trebui interzis prin lege.

Când a murit maică-mea am primit niște sume de bani (nu mai știu exact cât, s-a întâmplat în 2018) de la Casa de Pensii, de la C.A.R. Pensionari și de la C.A.R. CFR (la care contribuise doar pentru ajutorul de deces). A fost suficient - nu a fost nevoie să mergem cu cerșitul prin vecini.

Aici este problema pe care o văd eu: se cere, și se cere la modul grețos, cu punere la stâlpul infamiei în caz că nu dai. Era suficient un anunț simplu și cine voia să dea ar fi dat.

#52
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023
Initiatoarea inca nu a zis daca i s-a cerut ei personal, daca i s-au adresat ei personal pe grup. Daca nu, totul devine o non-problema, ingore si gata, asta nu e shaming.

Iar grupurile astea de whatsapp (job, bloc, scoala) ar trebui sa aiba si o varianta lite/basic, doar cu anunturi si intrebari strict administrative, tehnice. Sa nu se mai piarda informatiile importante printre 100 de "la multi ani, fie ca lumina" sau "dragi vecini, stiti ce a patit Mitica de la 3" si fara un sir de 28 de "multumim, doamna invatatoare" dupa un anunt pe care trebuie sa-l vada toti.

Edited by RaimondMacelaru, 07 March 2024 - 08:13.


#53
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View PostRaimondMacelaru, on 07 martie 2024 - 08:05, said:

Initiatoarea inca nu a zis daca i s-a cerut ei personal, daca i s-au adresat ei personal pe grup. Daca nu, totul devine o non-problema, ingore si gata, asta nu e shaming.

Iar grupurile astea de whatsapp (job, bloc, scoala) ar trebui sa aiba si o varianta lite/basic, doar cu anunturi si intrebari strict administrative, tehnice. Sa nu se mai piarda informatiile importante printre 100 de "la multi ani, fie ca lumina" sau "dragi vecini, stiti ce a patit Mitica de la 3" si fara un sir de 28 de "multumim, doamna invatatoare" dupa un anunt pe care trebuie sa-l vada toti.

La cu partea La multi fie ca lumina hai sa fim seriosi ca toti dau copy paste si mi se pare dragut ,nu mi se pare un efort prea mare.

#54
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023
Efort prea mare e sa te uiti mereu facand slalom printre toti cretinii care trimit diverse urari saptamanal, ca sa gasesti un anunt util. Despre efortul cretinilor care fac asta nu comentez, nu stiu cat de mare sau mic este si nici nu ma intereseaza

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate