Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Grup whatsapp bloc

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Bună!
Vecinii de la bloc au făcut un grup de whatsapp pe care discută vrute și nevrute.
Unele utile, altele mai puțin utile, unii au doar chef de vorbă și scriu tot felul.
Doar că acum, din senin, unii vecini printre care și președintele de bloc fac chetă pentru decesul unui vecin și fac presiuni pe toți vecinii să contribuie.
Eu sunt aici de puțină vreme și nu am cunoscut niciodată vecinul respectiv, așa că nu mi se pare normal să mi se ceară bani pentru coroană de flori și ajutor pentru familie, pentru o persoană pe care nu am cunoscut-o niciodată, și când am spus asta finuț, m-am trezit ”public shamed” pe grupul de whatsapp al blocului că nu vreau să contribui.
Am înnebunit eu, sau nu e normal să se pună presiuni pe oameni să plătească pentru oameni pe care nu i-au cunoscut în viața lor? Adică am contribuit de fiecare dată la serviciu, la colegi, la cunoscuți, am destule obligații la oameni pe care îi cunosc și nu mi se pare normal să mai plătesc și pentru oameni pe care nu îi cunosc și nu i-am cunoscut vreodată.
Plus că, stau în diferite blocuri de când eram mică, dar de chetă pentru decese / nunți / botezuri în bloc chiar nu am auzit până acum.
Voi ce părere aveți?

Edited by Mirela2012, 05 March 2024 - 15:45.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ce treaba au vecinii cu inmormantarea cuiva din bloc? treburile astea in Romania au luat-o razna rau de tot...

Also, comunicarea se tine 1:1 prin email/ posta intre tine si administratie, nu tre sa iti vada vecinii conversatia TA cu administratia si nici tu pe a lor.

#3
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

Vizualizare mesajLex404, pe 05 martie 2024 - 15:42, a scris:

Ce treaba au vecinii cu inmormantarea cuiva din bloc? treburile astea in Romania au luat-o razna rau de tot...

Exact, asta ma intrebam si eu...
Si da, mai nou se fac presiuni pe oameni prin grupul de whatsapp... nu exista confidentialitate...

Edited by Mirela2012, 05 March 2024 - 15:45.


#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Le dai ignore si asta e

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Eu le-as trimite o scrisoare cu semnatura / recomandata in care le specific:

Comunicarea se face exclusiv intre administratie si locatar via email sau in scris, nu in grup, mai putin adunarile generale programate in avans (si nu pe whatsapp, adunarile astea au proces verbal, note, etc). le poti aduce aminte ca numerele de telefon sunt confidentiale.

Le ceri in scris sa nu mai ceara donatii colective pentru lucruri care nu sunt sustinute legal si nu sunt votate in adunarea generala, lucruri care nu tin de structura, siguranta si costurile de mentenanta ale imobilului.

Le ceri in scris sa termine bullyingul.

Trimiti cu recomandare si asta e. Daca continua le poti face si plangere la politie pentru hartuire.

Mut asta pe aria legala, poate acolo poti primi sfaturi mai bune Posted Image

Edited by Lex404, 05 March 2024 - 15:51.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajMirela2012, pe 05 martie 2024 - 15:38, a scris:

Voi ce părere aveți?

Cu siguranta lumea a luat-o razna rau de tot daca ajunge in situatia in care sa dea importanta unei tampenii numite whatsapp si tembelilior care se dau in stamba aici.
Daca nu vrei sa dai, nu dai, cu toate ca aia 10 lei nu sunt un capat de tara, iar prestigiul tau va creste cu siguranta in randul whatsapp-istilot.

ps.
Este o cutuma ca sa se adune bani care sunt virati familiei in cauza. Dar nimeni nu-i obligat sa doneze ceva. Poate ca-i ultima legatura care arata ca in aceea societate de 10-20-50 de oameni inca mai exista persoane vii, nu doar roboti spalati pe creieri.

#7
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,363
  • Înscris: 28.07.2008
Poti te rog sa dai un exemplu ”public shamed”?

#8
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024
Conteaza si cat cer pentru cheta, ca n-ai zis. O coroana e 400 de lei, + ajutor cum ai zis, cat doamne iarta-ma puteau sa-ti ceara sa te simti asa cu mana bagata in buzunar. Daca nu-i o mare povara pentru tine, nu vad mare tragedie si de ce ai pui asa mare accent pe conjunctura? E vreo diferenta intre a ajuta o familie care e in necaz si are nevoie, ca o cunosti sau nu, si a dona niste bani pentru orice alta cauza, oriunde in alta parte? Important este ca tu decizi singura pentru tine si parerea lui X sau Y e egala cu zero. Daca decizi sa contribui e doar pt ca te pui in papucii familiei respective si empatizezi cu situatia, nicidecum ca gura-sparta de pe whatsapp mananca castraveti :))

#9
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Nu e vorba de 10 lei, au facut cheta pentru coroana si vor si ajutor pentru familie. Din experienta mea cu chetele de la munca, vorbim de minim 100 lei.
Mai mult decat atat, vorbim de un principiu. Nu e normal sa faci presiuni pe oameni sa plateasca aiurea pentru oameni pe care nu i-au cunoscut, pe un grup care s-a infiintat chipurile pentru probleme administrative.

Vizualizare mesajLex404, pe 05 martie 2024 - 15:49, a scris:

Eu le-as trimite o scrisoare cu semnatura / recomandata in care le specific:

Comunicarea se face exclusiv intre administratie si locatar via email sau in scris, nu in grup, mai putin adunarile generale programate in avans (si nu pe whatsapp, adunarile astea au proces verbal, note, etc). le poti aduce aminte ca numerele de telefon sunt confidentiale.

Le ceri in scris sa nu mai ceara donatii colective pentru lucruri care nu sunt sustinute legal si nu sunt votate in adunarea generala, lucruri care nu tin de structura, siguranta si costurile de mentenanta ale imobilului.

Le ceri in scris sa termine bullyingul.

Trimiti cu recomandare si asta e. Daca continua le poti face si plangere la politie pentru hartuire.

Mut asta pe aria legala, poate acolo poti primi sfaturi mai bune Posted image

Merci frumos! Daca mai continua, o sa fac ceva in acest sens.

Edited by Mirela2012, 05 March 2024 - 15:53.


#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,623
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil au pus pe grupul de Whatsapp lista cu cei care nu au "donat" inca, si e informatia vizibila de catre toti membrii grupului. si daca a ramas sigurul, e el cel ”public shamed”.

Edited by wertyck, 05 March 2024 - 15:56.


#11
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

Vizualizare mesajadisz, pe 05 martie 2024 - 15:49, a scris:

Cu siguranta lumea a luat-o razna rau de tot daca ajunge in situatia in care sa dea importanta unei tampenii numite whatsapp si tembelilior care se dau in stamba aici.
Daca nu vrei sa dai, nu dai, cu toate ca aia 10 lei nu sunt un capat de tara, iar prestigiul tau va creste cu siguranta in randul whatsapp-istilot.

ps.
Este o cutuma ca sa se adune bani care sunt virati familiei in cauza. Dar nimeni nu-i obligat sa doneze ceva. Poate ca-i ultima legatura care arata ca in aceea societate de 10-20-50 de oameni inca mai exista persoane vii, nu doar roboti spalati pe creieri.
Nu stiu de unde e o cutuma, eu pana acum nu am mai auzit asa ceva. Chetele se fac pentru cunoscuti.

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Si noi avem grup si evident ca il tin pe mut.
Cine vrea sa contribuie, sa contribuie si gata.

Imi amintesti de Ross din Friends :)

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Vecinii ăia sunt idioți, dă cine vrea, dacă vrea.

Eu aș ieși din grup repejor, nu-mi place să fiu asociat cu o turmă de cretini.

@adisz   unde scrie că e vorba de 10 lei?

#14
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

View PostFreeThinker, on 05 martie 2024 - 15:58, said:

Vecinii ăia sunt idioți, dă cine vrea, dacă vrea.

Eu aș ieși din grup repejor, nu-mi place să fiu asociat cu o turmă de cretini.

@adisz   unde scrie că e vorba de 10 lei?

Nu ies din grup, ca se mai discuta si chestiuni de interes, cum ar montatul senzorilor de gaze si altele.
Repet ca nu e vorba de 10 lei, nu poti trimite ajutor pt familie 10 lei, ci minim 100.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,623
  • Înscris: 13.03.2005
Si bineinteles ca nu au postat contul IBAN al unui membru al familiei indoliate, ci se strang bani cash, vechea meteahna romaneasca....

#16
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 29.08.2013
Nu erau ceva ajutoare de la stat pentru inormantare? Ce vor mai mult?

Edited by sftpdt, 05 March 2024 - 16:12.


#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
In principiu le-as da mu-mu celor care iti cer bani pentru cineva pe care nu l-ai cunoscut. As dona doar daca familia respectiva, chiar s-ar afla intr-o situatie grava, copii minori ramasi fara unul din parintii care contribuia cu un salariu consistent in familie etc...

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Ba da' nu va duce capu' deloc

Eu le-am zis ca practic hinduismul iar mortul trebuie incinerat cat mai curand posibil pentru ca numai asa sufletul sau se poate elibera de corp
Daca este vorba de incinerare particip si eu cu o suma simbolica dar, pentru inmormantare nu pot pentru ca Shiva nu ne mai elibereaza de pacate
M-au vorbit cateva zile pe la colturi dar acuma le-a trecut Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate