Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Grup whatsapp bloc

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

View Postbaribalu, on 05 martie 2024 - 16:18, said:

In principiu le-as da mu-mu celor care iti cer bani pentru cineva pe care nu l-ai cunoscut. As dona doar daca familia respectiva, chiar s-ar afla intr-o situatie grava, copii minori ramasi fara unul din parintii care contribuia cu un salariu consistent in familie etc...

Nu stiu detalii, pentru ca nu ii cunosc, dar stiu sigur ca nu sunt caz social sub nicio forma.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Ieși imediat din grup. Dă și raport. Astfel ești mai liniștit și nu aflii toate bârfele.

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMirela2012, on 05 martie 2024 - 15:38, said:

... și când am spus asta finuț, m-am trezit ”public shamed” pe grupul de whatsapp al blocului că nu vreau să contribui.

Voi ce părere aveți?
ca iti pasa prea mult de parerea unor necunoscuti. vrei sa dai - bine, nu vrei - si mai bine. ce cred altii despre asta e irelevant.

#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Daca e de o coroana, 10-20 lei, nu stiu ce-ti bati capul. Asa se face, din respect pentru mort. Mai degraba de rusine sau cu speranta ca atunci cand vor muri si ei, vecinii, sa le stranga si lor bani de-o coroana cineva.

Daca e cheta de pomeni si inmormantari, aia e treaba cui vrea.

#23
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Eu nu inteleg de unde reiese ca trebuie sa dai 100 lei ?!
Chestile astea cu chete pentru inmormantare se obisnuiesc a se face , mai ales prin blocurile vechi in care lumea se cunoaste fiecare cu fiecare de zeci de ani.
De regula se doneaza sume modice , cat te lasa mana sa dai . Nu e nimic impus . Daca vrei dai , daca nu ...nu.
Se considera ca se realizeaza o legatura mai stransa intre vecini , e un gest de a ajuta omul la nevoie .
Nu stiu prin ce blocuri ai copilarit tu de ti se pare ceva de neaceptat in a ajuta o persoana , familie la nevoie , chiar daca nu ai cunoscut-o .
Banuiesc ca ai avut genul ala de vecini carora daca le cereai o cana de zahar imprumut chemau politia ca vrei sa-i  jefuiesti !
De cheta pentru nunti/botezuri nu am auzit pana acum .

Sfatul meu ar fi sa discuti cu presedintele...administratorul de chestia asta sa faca putina ordine prin discutiile alea , sa le atraga atentia ca nu e nimic impus in a oferi o ceva. E o chestie benevola .

Si nu inteleg ce cauta discutia asta pe aria de Drept civil !? Cauti vreun articol de lege sa-i dai in judecata ?
Se incadra mult mai bine la Dezbateri .
Parerea mea .

Edited by ndor, 05 March 2024 - 17:15.


#24
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Spune-le ca esti intr-o perioada grea cu banii, eventual ca trimiti unei rude o suma serioasa in fiecare luna, situatia va dura, nu-ti permiti.
Nu trebuie sa dezvolti ideea. spui ca-i ceva personal.
Daca te vor crede sau nu, e lipsit de importanta.
Important e sa se obisnuiasca "sa te sara" cand mai sunt situatii asemanatoare.

#25
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010
E ceva ce nu inteleg. Daca decedatul a fost asigurat, ajutorul de inmormantare este de 7500 lei si acopera o inmormantare decenta (decenta in opinia mea, nu cu fala si pe opulenta) Daca nu a fost asigurat, membrii familiei tot iau un ajutor de inmormantare de aproape 3800 lei.  O suma  suplimentara de bani ajuta familia sa treaca mai usor peste durere? Nu vreau sa fiu cinica, dar uneori, daca decedatul a avut a perioada mai lunga de boala si de suferinta, poate nici nu mai e vorba de "familia indurerata" .
Revenind la subiect, nu as participa la asa ceva decat daca chiar as cunoaste niste detalii... de exemplu, copil decedat in strainatate si familia ar trebui sa stranga bani pentru repatriere.

#26
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Si va mai mirati pe alte topicuri ca uite de oameni ai dracu sunt romanii , ce vecini ai dracu avem ,ca nu se ajuta intre ei ca alte popoare ...!
Deja i-a facut socoteala aluia cat are de luat , cat are de dat si cu cat mai ramane din ajutorul de la stat !

@shefa , pun pariu ca lucrezi intr-o multinationala !

Edited by ndor, 05 March 2024 - 17:39.


#27
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostMirela2012, on 05 martie 2024 - 15:44, said:

Exact, asta ma intrebam si eu...
Si da, mai nou se fac presiuni pe oameni prin grupul de whatsapp... nu exista confidentialitate...
ba da, exit and block

View PostMirela2012, on 05 martie 2024 - 16:01, said:


Nu ies din grup, ca se mai discuta si chestiuni de interes, cum ar montatul senzorilor de gaze si altele.
Repet ca nu e vorba de 10 lei, nu poti trimite ajutor pt familie 10 lei, ci minim 100.

Montarea senzorilor si lucruri care sa te intereseze se face prin AGA nu prin Whatsapp.

#28
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023

View PostMirela2012, on 05 martie 2024 - 16:23, said:

Nu stiu detalii, pentru ca nu ii cunosc, dar stiu sigur ca nu sunt caz social sub nicio forma.

Nu trebuia sa comentezi pe grup. Iar cand veneau sa stranga, ziceai ca nu ai bagat de seama anuntul si ca nu esti interesata de chete prin bloc, din principiu, si esti pe ideea ca fiecare cu treaba lui. Te expuneai mai putin asa.

Daca iti murea tie cineva si erai noua acolo, crede-ma ca le trecea pe langa ureche. E posibil initiativa sa fi fost luata de apropiati ai familiei din bloc. La mine la job, de exemplu, la unii s-au facut chete, la altii nu, in functie de importanta/influenta sau s-au strans mai multi sau mai putini bani, tot fin functie de importanta celor afectati.

La mine pe scara, de ex, oamenii nu prea se stiu intre ei. Mai sunt grupuri care-s mai apropiati unii cu altii, dar asa, in general, multi se stiu vag, din vedere. Deci nici nu se pune problema de chete de inmormantare.

PS: Acum vad de "presiuni" prin whatsapp. Vi se cere sa confirmati personal fiecare, sunteti strigati pe nume individual sa confirmati? Sau s-a intrebat la general cine e de acord si scriu aia care vor? Prima varianta ar fi presiune, da, insa in al 2-lea caz, lasa-i dracu sa-i ia, ignore si gata, sa faca ce vor ei cat timp nu te intreaba nominal pe tine.

Edited by RaimondMacelaru, 05 March 2024 - 18:00.


#29
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

View Postsftpdt, on 05 martie 2024 - 16:10, said:

Nu erau ceva ajutoare de la stat pentru inormantare? Ce vor mai mult?
Ajutorul de înmormântare dat de Primărie este de 6790 de lei.

#30
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Eu zic sa te duci sa cunosti urmasii decedatului si sa donezi cat te lasa inima, asa o sa te gandesti ca donezi pentru persoane cunoscute, ca nu decedatul beneficiaza de acel ajutor.

#31
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009

View PostAtreides, on 05 martie 2024 - 15:51, said:

Poti te rog sa dai un exemplu ”public shamed”?

I-a facut public profilul de OF :)

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006

View Postndor, on 05 martie 2024 - 17:00, said:

Eu nu inteleg de unde reiese ca trebuie sa dai 100 lei ?!
e fix ca in povestea cu drobul de sare :). s-a revoltat la ideea ca i s-ar putea  cere 100 lei, dar n-a zis nicaieri ca i s-a cerut suma asta.
experienta mea cu asociatiile de locatari difera un pic: in general sunt cativa pensionari pe acolo, sau oameni cu venituri mici, asa ca nu se cer sume mari.

#33
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMirela2012, on 05 martie 2024 - 15:38, said:

Bună!
Vecinii de la bloc au făcut un grup de whatsapp pe care discută vrute și nevrute.
Unele utile, altele mai puțin utile, unii au doar chef de vorbă și scriu tot felul.
Doar că acum, din senin, unii vecini printre care și președintele de bloc fac chetă pentru decesul unui vecin și fac presiuni pe toți vecinii să contribuie.
Eu sunt aici de puțină vreme și nu am cunoscut niciodată vecinul respectiv, așa că nu mi se pare normal să mi se ceară bani pentru coroană de flori și ajutor pentru familie, pentru o persoană pe care nu am cunoscut-o niciodată, și când am spus asta finuț, m-am trezit ”public shamed” pe grupul de whatsapp al blocului că nu vreau să contribui.
Am înnebunit eu, sau nu e normal să se pună presiuni pe oameni să plătească pentru oameni pe care nu i-au cunoscut în viața lor? Adică am contribuit de fiecare dată la serviciu, la colegi, la cunoscuți, am destule obligații la oameni pe care îi cunosc și nu mi se pare normal să mai plătesc și pentru oameni pe care nu îi cunosc și nu i-am cunoscut vreodată.
Plus că, stau în diferite blocuri de când eram mică, dar de chetă pentru decese / nunți / botezuri în bloc chiar nu am auzit până acum.
Voi ce părere aveți?

Ce treaba are toata povestea asta cu Dreptul Civil?

Mare "scula pe bascula", presedintele de bloc. Posted Image

Ce presiuni sa faca? Sa ramana cu ele sau sa le foloseasca pentru a face presiunea rotilor masinilor din parcare.

Grup de whatsapp pentru vecinii din bloc? Inseamna ca aveti cam mult timp liber.

Il cunosti acum, doar ca e nitel cam teapan si rece.

Nu stiu ce sa-ti zic, da' de vreme ce ai intrat in nu stiu ce grup de whatsapp al vecinilor de bloc... Te-ai cam bagat de una singura si nesilita de nimeni in cuibul de viespi.

Vezi-ti de viata ta!

Edited by un_el, 05 March 2024 - 20:29.


#34
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 30.11.2021
Am fost si eu prin grupuri si canale de discord, o mizerie.
Solutie? Ia de iesi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A91NQHOxPyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.gds.ro/A...cunosc-vecinii/

Am iesit din grupurile de discord si whatsap.

De unde pana unde v-ati gasit voi sa faceti grup de whatsap?
Aveam o cunostinta de imi arata discutiile tampite purtate de mamici tampite care nu lucrasera in viata lor, tot felul de idei de cumparat cadouri la profesori.
Asa si cu grupul asta al vostru.

Am locuit la bloc si se facea cheta cand murea careva in bloc, seful de scara se ducea cu o lista prin bloc si zicea. A murit vecinul de la etajul 8, daca doriti sa cotizati.
Se nota Persoana si suma.
Ce este drept poate cineva care a cumparat apartament dupa 89 nu cred ca o sa priceapa ca inainte apartamentele erau pe viata si nu erau chiriasi in bloc.

#35
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postndor, on 05 martie 2024 - 17:00, said:

Si nu inteleg ce cauta discutia asta pe aria de Drept civil !? Cauti vreun articol de lege sa-i dai in judecata ?

View Postun_el, on 05 martie 2024 - 20:21, said:

Ce treaba are toata povestea asta cu Dreptul Civil?

Nu a fost deschisă aici, a mutat-o Lex404, postul #5.

#36
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Ce dracu stati in grupurile alea frate, ca si cele de parinti pentru scoala, toate grupurile astea sunt un cancer.

La bloc pentru cheluieli exista fond de rulment, se mai fac sedinte sau sa-mi zica cand merg la asociatie sa platesc intretinerea. Eventual sa ma intrebe vecinul daca ma vede pe scara dar si acolo trebuie sa le raspunzi scurt si la obiect sa nu te ieie de fraier.

Daca nu cunosc nu dau nimic, nu cresc banii in copaci, iar pentru inmormantare se primesc vreo 7000 lei de la stat.

Edited by vj_Heaven, 05 March 2024 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate