Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Voua va este usor sa cititi contoarele si sa trimiteti indexurile? La mine e mai greu.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
In functie de amplasamentul acestora, citirea poate fi ceva usor, atat de usor incat e pacat sa nu o faci (gen treci pe langa contoare zilnic) sau ceva dificil sau care chiar te face sa te lasi pagubas.

Furnizorii ce practica tarife mari te fac si sa le dai indexul cu sfintenie, lunar, pana la data precizata. Cei mai lejeri cum e Hidroelectrica, te fac sa nu te stresezi, daca e greu de cititi-pozat contorul electric.

Respectiv, in Slatina la bloc e foarte usor sa citesti, toate: apa, gaz, curent electric, sunt pe casa scarii si treci mereu pe langa ele, le citesti calm, in conditii civilizate, fara zgomote sau soare care sa iti bata si sa nu vezi.

Dar eu stau la casa si citirea e pain in the ass. Sunt nevoit sa citesc in primul rand gazul (Engie are tarife nesimtite si citesc ei la fiecare 3 luni) unde in timpul iernii factura e mare, dar macar accurate sa fie, apoi la apa la CAO, pentru ca ei nu au deloc acces la apometru.

Ca sa citesc gazul, trebuie sa intru pe aleea vecinilor. Ma latra un caine de la primul vecin, apoi alti 4 caini de la alt vecin cand se aude zgomotul facut de usa de la gazometru. Trimit poza pe Whatsapp la fratele care de la birou il trimite in My Engie. Inchid usa, cainii latra iarasi de la zgomot, plec si ma latra din nou cel de la primul vecin. Eu nu am caine dar 3 vecini au si e harmalaie. Conditii lizibilitate index Engie-bune, contorul e la umbra casei mele si orientat spre nord.

Apa, e intr-un camin pe proprietatea mea, la spatele casei, trebuie sa dau capacul de tabla la o parte (moment in care cainii vecinului bineinteles ca latra) si sa intru in acel camin, plin de melci si paianjeni, pozez si trimit pe Whatsapp unui angajat CAO direct. Apometrul pana in 2020 era unul vechi din 1999, total ilizibil, acum e un contor Flodis care se vede bine.

Curentul? Trebuie sa fiu nebun sa il citesc. Au pus smart metere in 2022, sa puna tehnica la treaba sa auto-citeasca. Contoarele sunt tot pe aleea vecinilor, intr-un cofret metalic facut pentru contoare clasice analogice, deloc pentru astea cu display LCD iluminat verzui, la care astepti 1 minut sau mai mult ca sa apara indexul, ca apare data, ceas si alte balarii.

Cainele vecinului iti latra la ureche cand te apleci sa citesti contorul electric, ziua soarele ce bate direct in cofret face imposibila citirea (trebuie sa deschizi usa contoarelor dar uneori e pus sigiliu de cei de la Distributie sa nu cumva sa furi curent) iar noaptea, hmm, greu lizibil si dupa o anumita ora poarta vecinilor se incuie.

Deci gaz si curent pe aleea vecinilor, drum de servitute, nu pe aleea mea care e doar a mea (in 2000 asa se faceau, don't ask me), apa la mine in curte dar ingropata la adancime in spatele casei, spre nord, unde e frig, bate vantul, intru in camin si ies cu greutate si murdar pe blugi de trebuie sa ma scutur.

Corvoada asta cu citire contoare este pe 6 ale lunii la gaze, pe 15 ale lunii la apa, la curent ar fi intre 28 si ultima zi a lunii, dar prefer sa nu-l citesc, mai ales ca aproape 2 ani de zile Hidroelectrica nu m-a facturat, dar mi-a trimis saptamana trecuta vreo 3950 lei prin 15 facturi. Gazul pe ianuarie, 3000 lei, 1600 lei eu, suntem 2 case pe contor, idem la apa, curentul e separat.

Am si o locatie la bloc la birou, dar nu citesc nimic, consum mic, costuri mici, pe PJ. Posted image

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Asa. Si parerea despre prestari servicii unde este  ?
Pentru tine ar trebui firma de citit contoare.

Edited by tehnics, 04 March 2024 - 13:18.


#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,085
  • Înscris: 20.12.2007
ce veatza, dom'le ce veatza

Ba încă țe deranz, conița mea! Da' stii, nu fățea să nu fațem măcar act de prezență...
- Se-nțelege! foarte bine, foarte bine! trebuie, trebuie.
- Da' de deranz... destul!
- Închipuieste-ți să vii pe drum cu birza ținți postii, hodoronc-hodoronc, zdronca-zdronca... Stii, m-a zdrunținat!
- Si clopoțeii... îmi țiuie urechile...
- Stii asa sunt de amețit si de obosit... nu-ți fați o idee, conița mea,
- Nu-ți fați o idee, d-le prefect, neicusorule, nu-ți fați o idee, d-le prezident puicusorule...
- Firește... Mai e vorbă...
- Adineaori am sosit, era să trag la otel... dar birzarul... el stia de țe viu, mi-a arătat pe d. prefec

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Am gresit, gazul, Engieeeee, il citesc si la birou, ca doar e cel mai scump.

Vizualizare mesajtehnics, pe 04 martie 2024 - 13:17, a scris:

Asa. Si parerea despre prestari servicii unde este  ?
Pentru tine ar trebui firma de citit contoare.
Distrigaz-Engie am vazut ca pun telecititor la firmele mari consumatoare. Asa ar trebui si aici, dar cutia in care e gazometrul e una metalica.

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Foarte usor.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
La bloc e foarte usor, nu degeaba zic ca blocul este trecutul dar si viitorul. Posted Image

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,546
  • Înscris: 16.03.2007
neaceasca si problemele lui de om mare... Posted Image

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Deci s-au terminat banii. In maxim 2 ani te expulzeaza la munca.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
E usor oriunde a fost proiectat de unii cu carte in domeniu, nu dupa indicatiile pretioase ale beneficiarilor. Sau constrans tot de ei sa coste mai putin.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Contorul a fost pus in casa la inceput. In casa, in apartament. Apoi nu domne ca fura, se leaga inainte de el, le mutam pe casa scarii la bloc si in afara limitei de proprietate la curte ori pe drumul de servitute, pentru ca angajatii sa aiba acces oricand li se nazare sa citeasca. Imi amintesc ca in anii 90 la curent venea lunar un incasator/perceptor care intra in casa, citea "contoaru" si lua banii pe factura. Dupa aia astia au disparut.

Blocurile facute in anii 80 deja aveau contoarele electrice pe casa scarii, chiar cu 1 etaj mai sus in cazul meu. Contor in apartament am mai gasit la Bucuresti, in studentie.

#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
In ultimi ani s-a investit foarte mult in acele tipuri de contoare care se pot citi de la distanta, fara ca consumatorul sa mai fie deranjat / stresat cu citirea fizica de catre un angajat. Eu, de fiecare data dau Citirea, pentru a elimina acele situatii cand ( consumul estimat este mai mare decat ceea ce este consumat efectiv pe luna ) ca de, la inceput de ani, toti Furnizorii de servicii " umfla facturile ".
Sigur, viitorul va fi a contoarelor cu citire de la Distanta ( exact cum sunt la CEZ / Distributie Oltenia )

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajNikoroB, pe 04 martie 2024 - 13:24, a scris:

Deci s-au terminat banii. In maxim 2 ani te expulzeaza la munca.
Citirea gazului se practica dupa 2014, dupa ce a murit tata. Pe vremea lui nu citea nimeni.

Apoi din 2020 si apa.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Are cineva idee cum se poate reface transparenta la usita contorului ? Dau cu polish auto ?
Attached File  5pWgDdWpSGuNZIr_JKCd-Q.jpg   39.81K   61 downloads

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

View Postraducanu969, on 04 martie 2024 - 13:34, said:

In ultimi ani s-a investit foarte mult in acele tipuri de contoare care se pot citi de la distanta, fara ca consumatorul sa mai fie deranjat / stresat cu citirea fizica de catre un angajat. Eu, de fiecare data dau Citirea, pentru a elimina acele situatii cand ( consumul estimat este mai mare decat ceea ce este consumat efectiv pe luna ) ca de, la inceput de ani, toti Furnizorii de servicii " umfla facturile ".
Sigur, viitorul va fi a contoarelor cu citire de la Distanta ( exact cum sunt la CEZ / Distributie Oltenia )
In martie 2022 DO a pus smart metere. Ma apucasem eu sa dau citirea si la HE, am dat pe noiembrie 2022, la ambele contoare, eu si fratele, cand sa o dau in decembrie, poftim surpriza, contorul meu nu mai afisa nimic, mort, si nu l-am mai dat nici pe al fratelui, m-am enervat. Posted Image

Am dat sesizare in ianuarie si in aprilie, abia in aprilie l-au schimbat. Viciu de fabricatie, electronica crapata, se vor folosi datele din istoric.

Cele mai fiabile erau contoarele electrice clasice, electromecanice, dar domne, avem nevoie acum de citire de la distanta si de prosumatori. :disgust: Nici nu mai stii daca atunci cand ledul rosu (1000 imp per kwh) este un consum generos al proprietarului sau e prosumare :disgust:, asta o stii noaptea. Posted Image

View PostLeo2006, on 04 martie 2024 - 13:36, said:

Are cineva idee cum se poate reface transparenta la usita contorului ? Dau cu polish auto ?
Attachment 5pWgDdWpSGuNZIr_JKCd-Q.jpg
DO decupeaza un cerc unde pun plastic nou transparent cand se matuieste rau cutia contorului electric.

La gaze e usor de citit ca e contor clasic ca la apa, cu rotite si fara electronica.

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostNeaceasca85, on 04 martie 2024 - 13:35, said:

Citirea gazului se practica dupa 2014, dupa ce a murit tata. Pe vremea lui nu citea nimeni.

Apoi din 2020 si apa.

Te-ai specializat in citirea contoarelor fix acum cand o sa fie absolut peste tot contoare cu citire de la distanta. Practic meseria asta o sa dispara la fel cum a disparut si meseria de telefonista.

Astept totusi sa deschizi un topic sa ne dam cu parerea cum poti sa separi curtea in doua ca sa poti sa vinzi casa si sa te muti la garsoniera. Acolo o sa fie interesant de urmarit.

Edited by NikoroB, 04 March 2024 - 13:42.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Ar fi bine, mai ales la gaze. Cutia metalica poate fi impediment, tre sa scoata antena afara. La apa iarasi din fundul caminului nu stiu cum iese semnalul. La curent trebuie sa fie deja tele-citire chiar prin cablurile electrice.

#17
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006
@Neaceasca85: muta-te la bloc!

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
La curent am contor SMART.
La gaz nu mă obosesc să trimit indexul, dar e fix la intrare în apartamentul meu, în stânga ușii, pe Casa Scării.
La apă e puțin mai complicat.
Am două contoare, unul la baie și unul la bucătărie. Le-am schimbat anul trecut.
Cel de la bucătărie e simplu de citit.
Cel de la baie, se află după masca de chiuvetă. În mod normal e o ușă mai mare de vizitare în nișă, dar acea ușă a fost decupată și pusă una mai mică peste ea, iar masca de chiuvetă modificată ca să am acces la ușă, în sensul că nu mai are placajul pe spate. Mă rog, mai avea și o grindă de rezistență, care a trebui tăiată ca să pot deschide acea ușă și a mai trebuit decupată puțin la robineții de colț ca să poată veni cum trebuie. Masca acum e destul de instabilă, i-a fost afectată rezistența. Și când deschid acea ușă mă uit cu o lanternă și citesc indexul, pe care îl duc în fiecare lună la Asociație.

View PostLeo2006, on 04 martie 2024 - 13:36, said:

Are cineva idee cum se poate reface transparenta la usita contorului ? Dau cu polish auto ?
Attachment 5pWgDdWpSGuNZIr_JKCd-Q.jpg
Cu kit de polish de faruri, pui și folie cu protecție la UV.

View PostNeaceasca85, on 04 martie 2024 - 13:40, said:

In martie 2022 DO a pus smart metere. Ma apucasem eu sa dau citirea si la HE, am dat pe noiembrie 2022, la ambele contoare, eu si fratele, cand sa o dau in decembrie, poftim surpriza, contorul meu nu mai afisa nimic, mort, si nu l-am mai dat nici pe al fratelui, m-am enervat.
La contoarele de gaz trebuie să apeși pe un buton ca să vezi indexul.
La contoarele electrice trifazate CERS 3/CERT1 e boala lor să pățească asta. Mai devreme sau mai târziu tot o să pice.

Edited by Valy_User, 04 March 2024 - 14:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate