Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Voua va este usor sa cititi contoarele si sa trimiteti indexurile? La mine e mai greu.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Au dar trebuie sa deschid cofretul, ceea ce nu se poate cand DO aplica sigiliu pe incuietoare.

La birou e cofret special imposibil de deschis. Trebuie sa ma urc acolo ca sa il citesc, m-au obligat sa citesc la reinnoire contract CEZ pe PJ.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai n-are gura de acces la el ?

La mine e o fanta patrata - o gaura - in dreptul ecranului.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 16:10, a scris:

Eu m-am gândit că te referi doar la electricitate şi gaz. Da, am apometre şi mai uit să le citesc. Îmi place apa (am şi nume care e legat de apă), dar nu-mi plac apometrele. Contorul de curent, pe ăla nu ştiu de ce mai îmi place să-l urmăresc când se mişcă, pe alea de apă nu. Probabil e mai bine pus şi cele de apă sunt 4 (am văzut şi 5, că avea rezervorul de la budă contor separat) şi probabil mi-e lene. Mi se pare foarte enervant că trebuie să le citesc, deşi e o treabă simplă.
Mie imi place la cele de curent si de gaz cand se misca repede. La curent din copilarie ma uitam. Pe prispa la tara, cu 1 etaj mai sus la bloc.

La gaze le aud pe cele de pe casa scarii la birou (fostul magazin), la al meu mai puneam urechea pe conducta, se aude si gazul si rotitele invartindu-se.

Vizualizare mesajeiffel, pe 04 martie 2024 - 16:21, a scris:

Pai n-are gura de acces la el ?

La mine e o fanta patrata - o gaura - in dreptul ecranului.
Nu.

#40
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Nu am înțeles ce e cu 3 indexuri pe el toate se schimba unul după altul. Are și ceas 🤣

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Kwh, kwarh, ora, data.

Cred ca si seria sau ceva.

#42
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Mie mi-e greu să-l citesc pe cel de electricitate din cauza unghiului de vizualizarare care arata numai 888888888. Cu mare greutate reușesc să disting folosind camera foto de la telefon înclinată și cu luminozitatea modificată.

#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e contorul electric în vreo cutie din aia şi se citeşte cu greu, e vina nesimţirii celor care le-au montat.
Unii fac o gaură în "geamul" cutiei, ca să vadă.

#44
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Și are o lumină roșie, nu știu ce e cu ea, dar nu la toate e aprinsă.

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajechoshoworacle, pe 04 martie 2024 - 16:30, a scris:

Mie mi-e greu să-l citesc pe cel de electricitate din cauza unghiului de vizualizarare care arata numai 888888888. Cu mare greutate reușesc să disting folosind camera foto de la telefon înclinată și cu luminozitatea modificată.
Asa vezi cand contorul e mai sus decat tine. Asa am la birou si la taranoaia.

Vizualizare mesajyuukan, pe 04 martie 2024 - 16:31, a scris:

Și are o lumină roșie, nu știu ce e cu ea, dar nu la toate e aprinsă.
Aici au doar 2 leduri rosii ce licare, 1000 impulsuri per kwh si 1000 impulsuri per kwarh (asta e energia reactiva, care doar la PJ se taxeaza, la PF nu).

Modelul folosit de Distributie Oltenia e total diferit de modelul folosit in Bucuresti (si care mi se pare mai urat). Posted image

Cand i-am auzit cum ca contoarele smart vor taia curentul cand este depasita puterea contractata, am zis ce bine e ca am trifazic peste tot, ca asa nu ai cum sa depasesti pe o faza puterea maxima. Posted image

Dar apoi am ramas socat sa se strice contorul smart si sa am energie electrica necontorizata. Posted image

Nu am consumat mai mult curent cat l-am avut necontorizat. Dar apoi cand in PV-ul de inlocuire am citit ca se va folosi "istoric, neexistand contor martor" mi-a parut rau de asta :drac:

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu înţeleg de ce nu folosesc ecrane cu contrast mai bun în cazul celor montate în casă sau pe afară. La cele din casă, eventual să poţi apăsa un buton şi să se mărească contrastul când citeşti, iar în restul timpului să aibă contrast şi luminozitate normale, pentru a consuma mai puţin curent. De ce trebuie să aleagă prostii? Nu le place că trebuie să dea bani pe aşa ceva şi au ales ceva mai ieftinache?

#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In casa mai e doar la tara la rude, in ambele case, la tataie in antreu, la matusa pe sala/prispa. La mine bransament nou, obligatoriu la strada pe stalp. Acasa in 1999-2000 cofret la vecini. La birou nu mai sunt pe casa scarii din 2009 cand am trecut la trifazic, aveam magazin si am pus aerele conditionate, nu mai facea fata bransamentul mono. Am ramas pe casa scarii cu gazele si apa (pe care nu o citesc).

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Plătește pe careva să îți citească indexurile.
Daca nu îs vizibile, faci solicitare la OD să mute contorul sau să facă o fereastra de vizitare.
De 3 ori am cerut asta in 3 cazuri diferite și în 2 săptămâni s-au executat.
Prima data șters geamul la cutia cu contoare, apoi în altă locație pus o viziera transparenta la carcasa de plastic matuita, apoi mutat contoarele sa fie vizibile din drum, să nu tot calce vecinii la mine sa le citească, apoi schimbat contorul de 2 ori că afișajul nu mai arata ultimile 2 cifre. Asta la curent


Am solicitat montare Smart Meter la curent dar mi-au cerut 600 lei taxa cu aparat cu SIM ca in zona nu au nus ce tehnologie. Am renunțat

#49
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

Vizualizare mesajLeo2006, pe 04 martie 2024 - 13:36, a scris:

Are cineva idee cum se poate reface transparenta la usita contorului ? Dau cu polish auto ?
Atașament 5pWgDdWpSGuNZIr_JKCd-Q.jpg
Matueste-l cu șmirghel ceva mai fin, apoi dai cu un spray cu lac pentru faruri auto. Se face ca nou.

#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 04 martie 2024 - 13:12, a scris:

In functie de amplasamentul acestora, citirea poate fi ceva usor, atat de usor incat e pacat sa nu o faci (gen treci pe langa contoare zilnic) sau ceva dificil sau care chiar te face sa te lasi pagubas.
...............
Si noi ce putem face?

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 04 martie 2024 - 13:44, a scris:

Ar fi bine, mai ales la gaze. Cutia metalica poate fi impediment, tre sa scoata antena afara. La apa iarasi din fundul caminului nu stiu cum iese semnalul. La curent trebuie sa fie deja tele-citire chiar prin cablurile electrice.
Tu lasai impresia ca ai idei depre domeniul electric, dar se pare ca nu! Adica, nu e nevoie de antens scoasa afara, indiferent de unele pareri si nici contorul nu poate trimite informatii prin firele de curent!

#51
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006
Eu nu pot sa le citesc ca sunt miop :D

#52
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

Vizualizare mesajblogeranonim, pe 04 martie 2024 - 17:35, a scris:

Matueste-l cu șmirghel ceva mai fin, apoi dai cu un spray cu lac pentru faruri auto. Se face ca nou.

Se pot face multe lucruri insa intrebarea este:  E treaba ta ca si client sa intretii mizeriile alea de cutii (instalate de distribuitor !!!) in care s-a bagat contorul care masoara consumul tau (contor pe care ar trebui sa poti sa-l citesti si tu ca si client) sau e treaba celor care au ales/montat niste cutii care necesita intretinere periodica ?

E cumva sigiliul/lacatul tau pe cutia aia sau e sigiliul/lacatul altcuiva ?
Iti scrie undeva in contractul tau cu furnizorul de energie ca tu ai responsabilitatea sa intretii cutiile alea ca sa poti sa citesti prin plasticul capacelor lor ce arata contorul din ele pe LCD-ul cu contrast de toata jena ?

Edited by cralin, 04 March 2024 - 18:57.


#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajLeo2006, pe 04 martie 2024 - 13:36, a scris:

Are cineva idee cum se poate reface transparenta la usita contorului ? Dau cu polish auto ?
Atașament 5pWgDdWpSGuNZIr_JKCd-Q.jpg
Soliciți la Operatorul de Distribuție sa vina sa monteze o viziera transparenta.
Îți pun mâine o foto cu astfel 2 viziere puse la mine.

Vizualizare mesajovidiu21, pe 04 martie 2024 - 18:00, a scris:

Eu nu pot sa le citesc ca sunt miop :D
Eu fac o foto și o descifrez in casa

Mai ales la apometru care e într-un cămin adânc. O foto cu zoom.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajtytysor, pe 04 martie 2024 - 17:54, a scris:

Si noi ce putem face?


Tu lasai impresia ca ai idei depre domeniul electric, dar se pare ca nu! Adica, nu e nevoie de antens scoasa afara, indiferent de unele pareri si nici contorul nu poate trimite informatii prin firele de curent!
La gaze nene, acolo trebuie antena afara, la curent sigur ca trimite prin firele de curent, daca dansii au logistica necesara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate