Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Voua va este usor sa cititi contoarele si sa trimiteti indexurile? La mine e mai greu.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 16:31, a scris:

Dacă e contorul electric în vreo cutie din aia și se citește cu greu, e vina nesimțirii celor care le-au montat.
Unii fac o gaură în "geamul" cutiei, ca să vadă.
La mine trebuie sa dau gaura in tabla ca fereastra a fost instalata aproape alaturi de cand era alt tip de contor. Daca era mai sus nu era problema, atata lucru stiam si eu sa ma urc eu pe ceva sa ma uit. Cu ochi uman nu se vede din nici un unghi de la nici o inaltime; doar cu mare greutate cu camera foto de la telefon, sa existe lumina naturala, cu tel inclinat...
LE
1918

Attached Files

  • Attached File  1918.png   481.86K   18 downloads

Edited by echoshoworacle, 04 March 2024 - 19:55.


#56
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020
Din gaura aia sub care scrie 1000 imp/kWh trebuie sa se vada pulsuri de lumina care pot fi contorizate cu un senzor optic.

Numeri flash-urile dintr-o luna, le imparti la 1000 si stii citi kWh ai consumat in luna respectiva. (1000 de "flash"-uri = 1kWh)

#57
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

Vizualizare mesajcralin, pe 04 martie 2024 - 20:20, a scris:

Din gaura aia sub care scrie 1000 imp/kWh trebuie sa se vada pulsuri de lumina care pot fi contorizate cu un senzor optic.

Numeri flash-urile dintr-o luna, le imparti la 1000 si stii citi kWh ai consumat in luna respectiva. (1000 de "flash"-uri = 1kWh)
Super! N-am stiut, o sa fac asta cand e nevoie! Merci

Edited by echoshoworacle, 04 March 2024 - 20:33.


#58
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020
Sau, iti instalezi contorul tau in panoul cu sigurante, inainte de orice consumator din casa de la tine, si il citesti pe ala ca sa stii citi kWh ai tras de pe firul de corent care intra la tine in casa.

Cel putin odata la 3-6 luni trebuie sa vina Dorel sa se chioreasca pe ecranul ala care nu arata bine cifrele si ai ocazia sa-l verifici daca a citit bine cifrele sau nu.

Posted image

Edited by cralin, 04 March 2024 - 20:53.


#59
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005

Vizualizare mesajLeo2006, pe 04 martie 2024 - 13:36, a scris:

Are cineva idee cum se poate reface transparenta la usita contorului ? Dau cu polish auto ?
Atașament 5pWgDdWpSGuNZIr_JKCd-Q.jpg
da , asa l-am rezolvat si eu .
Cu ceva  timp in urma , au venit si au  monta  viziera ( cu  carota  taia  plasticul si  prins un disk , pe  zona  respectiva. La  cativa  ani  schimba  contorul  si  surpriza  , noul contor ,   nu  a  mai  venit  pe  directia  vizierei Posted image)))  
Polishul auto a  rezolvat  problema !

Edited by scub, 04 March 2024 - 22:04.


#60
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Gata citirea la gaze. Dezavantaj e ca acesti caini (1 la vecinul de langa curent, 2 in stanga, 4 in dreapta mai in fata de gaze) sunt liberi prin curte si se apropie cu latraturile, la 10 dimineata numai asa ceva nu am chef sa aud.

Usa de la gaze se deschide numai cu ambele maini, se poate doar inchide cu una.

La curent cum ziceam, trebuie sa te apleci, sa te chiorasti sau sa deschizi usa, ai cainele la ureche langa gard, vede miscarile si vine.

Pe 13 urmeaza citirea comoda de gaze la bloc, la birou, apoi pana prin 15 intratul in camin pentru citire apa acasa.

#61
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar dacă nu-l ai în casă, că normele cretine actuale prevăd că la noile clădiri trebuie să fie afară - hmm, panou de centrală electrică   Posted image   , toate au posibilitatea să fie citite prin spartfăun? Sau doar unele.
Dacă ar fi să locuiesc într-o clădire nouă (sper să nu, că nu-mi plac), probabil mi-aş monta unul clasic în casă, ca să-l citesc mai bine. Problema ar fi etalonarea, că dacă nu e al distribuitorului, trebuie să găseşti pe cineva care să-ţi facă o verificare metrologică.
Off-topic: păcat că la noi nu se face plata diferenţiată în funcţie de la ce se foloseşte curentul electric.

Edited by djl, 05 March 2024 - 10:55.


#62
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In 2008 au scos afara contorul la Spineni, pe constructia de lemn a prispei, in curte dar afara cu fata la strada. In 2009 a murit bunica, am folosit curentul la pomeni, in 2013 au murit prizele, s-a mai alimentat frigiderul de la bec, in 2021 s-a vandut si demolat.

La Miesti nu le-au scos afara.

In Slatina la blocurile vechi de 10 etaje le-au scos afara in sensul ca au pus pe casa scarii cofrete noi ceea ce e bine, la alea din anii 80 inca sunt cofretele vechi incorporate in zid.

Nici diferentiata pe zi/noapte nu avem. Mi-ar place mai ieftin noaptea, cand folosesc eu. Idem si la gaz.

***********
Practic doar la tara l-am avut in casa pe cel de curent, la bloc pana in 2000 nu, fiind bloc de anii 80. La casa m-am mutat in 2000 si a fost cu grup pe aleea vecinilor. Mi-ar fi placut pe zidul exterior, eventual cu fata spre aleea vecinilor, sa poata fi citit de distribuitor cu zoom sau aparate speciale. Ar fi aproape de ei.

Bine ca nu mi-au sarit niciodata sigurantele de la contor acasa, sa te duci 50 metri pana acolo nu e placut. Au mai sarit la birou dar aici e aproape. Pe vremea magazinului au sarit, de la agregatele frigo.

#63
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Le am pe casa scarii toate: energie electrica jos, apa rece si gaz metat. Indexul de la apometru il citeste administratorul, si pentru asta primeste bani, avantaj ca citeste pentru toti din scara. Cel de la gaz primesc email de la EOn, iar pentru energia electrica am un memento setat in calendar.

@Neaceasca85 e greu sa citesti indexul?
Sa vezi cum e cand trebuie sa platesti facturile alea, nu doar sa citesti cate un index.

#64
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ca majoritatea considera facturile ca pe ceva secundar si primeaza altele. Pentru mine utilitatile sunt number one, pentru ele sunt facuti banii, apoi mancarea, carburantul, hainele. Sa nu uit de impozite, 1 data pe an.

#65
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 04 martie 2024 - 13:44, a scris:

...La apa iarasi din fundul caminului nu stiu cum iese semnalul. ...
La mine peste caminul de apa capac metalic (tabla de 5mm), si iese semnalul fara nici cea mai mica problema, contor inteligent, cu citire la distanță. https://www.aquatim....nsmite-indexul/

#66
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Sedc Mioveni are smart pe apa de multi ani, CAO Slatina nu prea viseaza, am zis ca m-au tinut cu un apometru antic 1999-2020. Avea cadranul ruginit, nu se intelegea nimic, veneau ei si il citeau la fiecare 3 ani.

#67
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
energia si gazul pe smartmeter. Apa in aafara casei la 2 mt. Ceva ,,putulica,, de 30/30 si adancime de 40.  Enervat sant ca platesc mai mult apa neagra si pluviala decat ce vine .  Ce vina am eu ca ploua sau nu?Nu platesc taxe unde stau 2 luni. Asta-i bine!  Dar strazile interioare sant paradite. Asta-i rau.Motorina e 1,52.7 pounds. Au crescut asigurarile. Boxeru e pe 1000 pe an de la 800.  Oricum la subiect-Si la voi si la altii au crescut toate.Ultima problema ar fi ca nu stiu sa citesc in contuar/contoar.    Ps.  din penultimul an de pensionare cumpaaraati-va sicriu. Ca cica din 3 in 3 ani maresc varsta de pensionare.    De ce naiba baga lapul dubluri de aa cand il apuca?

#68
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Pentru mine e extrem de usor: am fost la sediu, am modificat consumul estimat la zero pe toate lunile si acum citesc ei contorul la regularizare la 3 luni.

#69
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
6 aprilie este maine, citire Engie acasa, am vrut sa o fac azi la ora 10 dar vecinii inca aveau poarta incuiata (ies cu masinile prin automatizare, ceea ce fac si eu dar cand nu sunt cu masina ies pe poarta mica), e cam a 3-a oara cand se intampla asta, sa intarzie cu descuierea.

#70
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mda, nu spun si astia de la Engie ca ba prostule, l-am citit noi si nu mai citi si tu, trebuie sa bagi index ca sa iti apara acest lucru. M-am dus, am citit, am suportat cainii a 2 vecini si atomizorul unui vecin plus cam cald pentru blugi absolut degeaba.

#71
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Daca aveai panouri fotovoilaice, invertor, smart meter sa facea totul automat din aplicatie, asa cauta coltii cainilor in continuare.

#72
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La curent am smart meter din martie 2023, stai linistit, curentul nici nu-l citesc ca nu se vede tocmai din cauza soarelui ce bate in tabloul de contoare. Cu Hidroelectrica nu e necesara citirea. Au pus smart metere la toti, sa se citeasca singure atunci.

Vorbesc de Engie gaze naturale, cu contor clasic mecanic si usor de citit.

Mda, aplicatie iHidro ar trebui sa-mi fac, dar nu am timp, pana se mai potoleste munca la serviciu.

Edited by Neaceasca85, 05 April 2024 - 13:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate