Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Voua va este usor sa cititi contoarele si sa trimiteti indexurile? La mine e mai greu.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

Vizualizare mesajLeo2006, pe 04 martie 2024 - 13:36, a scris:

Are cineva idee cum se poate reface transparenta la usita contorului ? Dau cu polish auto ?
Atașament 5pWgDdWpSGuNZIr_JKCd-Q.jpg

Cand face citirea distribuitorul, da cu un servetel umed in zona de interes, citeste si pozeaza.
Am intrebat daca trebuie sa fac vreun demers pentru inlocuire cutie, ca si cam atarna din dibluri, dar mi-a zis ca nu se deranjeaza nimeni pentru atat!

#20
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0DTiX58sylU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Am contor nou nou din ăla digital cică nu se mai trimite indexul, îl dă el. E mai ieftin decât mana de lucru pe teren ? La atâtea blocuri apartamente se adună număr mare, asa era doar un om pe verificări și aia nu cred că lunar.

Edited by yuukan, 04 March 2024 - 14:24.


#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 04 martie 2024 - 13:12, a scris:

Ca sa citesc gazul, trebuie sa intru pe aleea vecinilor. Ma latra un caine de la primul vecin, apoi alti 4 caini de la alt vecin cand se aude zgomotul facut de usa de la gazometru.
Cere-le să mute contorul pe spațiul public. Sau împrietenește-te cu cîinii.

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 04 martie 2024 - 13:12, a scris:

Trimit poza pe Whatsapp la fratele care de la birou il trimite in My Engie. I
Pune-ți aplicația Engie, trimiți indexul direct.

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 04 martie 2024 - 13:12, a scris:

Apa, e intr-un camin pe proprietatea mea, la spatele casei, trebuie sa dau capacul de tabla la o parte (moment in care cainii vecinului bineinteles ca latra) si sa intru in acel camin, plin de melci si paianjeni, pozez si trimit pe Whatsapp unui angajat CAO direct.
Fă curățenie. Și ăștia au aplicație în care le poți da indexul.

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 04 martie 2024 - 13:12, a scris:

Curentul? Trebuie sa fiu nebun sa il citesc. Au pus smart metere in 2022, sa puna tehnica la treaba sa auto-citeasca.
În locul tău tot aș ține socoteala lunar.

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 04 martie 2024 - 13:12, a scris:

Deci gaz si curent pe aleea vecinilor, drum de servitute, nu pe aleea mea care e doar a mea (in 2000 asa se faceau, don't ask me),
Neplăcut. Cere-le să le mute în spațiul ublic.

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Contoarele moldovenesti de Chisinau au contrast foarte prost la display fata de cum aveau cele de AEM Enerlux. Insa la AEM sarea indexul si plateai mai mult, uneori sarea enorm si il considerau defect. Posted image

**********
Imi pare bine ca sunt contoarele electrice intr-un spatiu care se si incuie noaptea. Contoarele au si cate o siguranta generala, m-as simti foarte incomod sa am siguranta in public la indemana oricui.

La alti vecini le-au mutat in parcare, sa le loveasca masinile, dupa ce s-a mutat o vecina dupa moartea socrilor ei, pe proprietatea acestora.

Cel mai frumos era sa le am pe toate pe peretele din spatele casei.

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

Vizualizare mesajyuukan, pe 04 martie 2024 - 14:22, a scris:

Am contor nou nou din ăla digital cică nu se mai trimite indexul, îl dă el. E mai ieftin decât mana de lucru pe teren ? La atâtea blocuri apartamente se adună număr mare, asa era doar un om pe verificări și aia nu cred că lunar.


Asa se spune insa e mai sigur sa trimiti indecsii cititi lunar. Eu nu am incredere ca trimite singur contoarul ceva. E doar parerea mea.

#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 04 martie 2024 - 14:46, a scris:

Imi pare bine ca sunt contoarele electrice intr-un spatiu care se si incuie noaptea. Contoarele au si cate o siguranta generala, m-as simti foarte incomod sa am siguranta in public la indemana oricui.
Cutiile alea au două urechi, cu posibilitatea de montare de lacăt.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Am pus si lacate, la tara si la birou.

In 2001 am fost naiv sa pun si acasa, nu ai cum, cate un vecin mai vrea sa-si dea afara sau ii sare siguranta, mi-au taiat lacatul in 2001, acum fie sarma fie sigiliu aplicat de Distributie Oltenia.

Vizualizare mesajBogotta, pe 04 martie 2024 - 14:52, a scris:

Asa se spune insa e mai sigur sa trimiti indecsii cititi lunar. Eu nu am incredere ca trimite singur contoarul ceva. E doar parerea mea.
Din primavara pana acum au venit de 2 ori Adremistii sa ceteasca. Speriau lumea inmultind cu 1,3 numarul de kwh constatat. Posted image

E ca naiba la noi, Hidroelectrica furnizor(ca am vrut noi), Distributie Oltenia (fosta CEZ Distributie) se ocupa de avarii, Adrem Invest SRL de montare, demontare si citire contoare.

La tara, in septembrie 2022, in august au montat BMPT-ul si cablul+cofret de organizare santier, peste inca o luna a venit si Adrem sa monteze contorul.

Vizualizare mesajValy_User, pe 04 martie 2024 - 13:49, a scris:

La contoarele de gaz trebuie să apeși pe un buton ca să vezi indexul.
La contoarele electrice trifazate CERS 3/CERT1 e boala lor să pățească asta. Mai devreme sau mai târziu tot o să pice.
De gaz avem clasic Elster Aeroteh, cu cifre mecanice. Se vede mereu indexul, consumul plimba ultima cifra (si in cascada pe celelalte).

Da, martie 2022 montat trifazatul smart, decembrie 2022 crapat. Acum ma tine din aprilie 2023.

Edited by Neaceasca85, 04 March 2024 - 15:00.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La mine e în apartament şi e clasic, deci e uşor de citit; am doar de curent. Numai că tot uit să trimit indexul.
P.S. La gaze nu prea sunt contoare cu afişaj digital.

#28
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,618
  • Înscris: 12.06.2010
La tati ni-i greu...

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 15:24, a scris:

. Numai că tot uit să trimit indexul.


Pentru asta exista remindere pe smartphone ....  Pui data, pui afisare lunara, etc.  Si asa ai rezolvat.

#30
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

Vizualizare mesajLeo2006, pe 04 martie 2024 - 13:36, a scris:

Are cineva idee cum se poate reface transparenta la usita contorului ? Dau cu polish auto ?
Atașament 5pWgDdWpSGuNZIr_JKCd-Q.jpg

Deschizi tichet la furnizorul tau de energie si le ceri sa schimbe cutia ca sa poti sa vezi ti tu ce scrie acolo pe contor.
;)

#31
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Eu până ajung la poartă să citesc contorul mă cam plictisesc că am 60m, problema mare e la întoarcere că uit indexul....

#32
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020
In functie de care contor vrei sa-l citesti, sint solutii optice sau radio care pot fi folosite ca sa poti sa le citesti fara sa mergi efeciv la contor de fiecare data cind vrei sa-l citesti.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajVulpoiul-Jhon, pe 04 martie 2024 - 15:31, a scris:

Eu până ajung la poartă să citesc contorul mă cam plictisesc că am 60m, problema mare e la întoarcere că uit indexul....
Poza cu smartphone-ul trebuie.

Vizualizare mesajcralin, pe 04 martie 2024 - 15:30, a scris:

Deschizi tichet la furnizorul tau de energie si le ceri sa schimbe cutia ca sa poti sa vezi ti tu ce scrie acolo pe contor.
Posted image
Capacul cutiei. Dar cum spuneam, se face un decupaj rotund aici si se pune o lentila noua.

Mie cand mi s-a stricat contorul, reclamam acest lucru numai dupa o pana de curent (ca sa nu stric uptime-ul la router), deci s-a intrerupt in ianuarie, am sunat, nu l-au schimbat, chiar m-au mintit ca chiar daca nu afiseaza, in memoria lui inregistreaza (vrajeala ca sa nu consumi mai mult decat de obicei), s-a intrerupt in aprilie, am sunat, l-au schimbat, culmea, pe timp de ploaie.

Facturile HE venite sunt OK, 300 lei fiecare, una 16, alta pe minus, doar ca sunt multe, din vina lor. Posted image

Vizualizare mesajdjl, pe 04 martie 2024 - 15:24, a scris:

La mine e în apartament şi e clasic, deci e uşor de citit; am doar de curent. Numai că tot uit să trimit indexul.
P.S. La gaze nu prea sunt contoare cu afişaj digital.
Cum adica doar de curent ai?

De apa, apometre, rece (Apa Nova) si calda (Termoenergetica) nu ai? Hai ca majoritatea bucurestenilor de apa le au demult, si eu ca student le aveam.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am gândit că te referi doar la electricitate şi gaz. Da, am apometre şi mai uit să le citesc. Îmi place apa (am şi nume care e legat de apă), dar nu-mi plac apometrele. Contorul de curent, pe ăla nu ştiu de ce mai îmi place să-l urmăresc când se mişcă, pe alea de apă nu. Probabil e mai bine pus şi cele de apă sunt 4 (am văzut şi 5, că avea rezervorul de la budă contor separat) şi probabil mi-e lene. Mi se pare foarte enervant că trebuie să le citesc, deşi e o treabă simplă.

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Nu ai vazut ca am spus si cat de greu e sa citesc apa?

Rezumat e asa:

- gaz, latrat de multi caini
- curent, ilizibil mai ales pe soare, latrat de 1 caine dar imediat langa
- apa, la mine dar ma murdaresc in camin

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

astea cu display LCD iluminat verzui, la care astepti 1 minut sau mai mult ca sa apara indexul, ca apare data, ceas si alte balarii.
Au un buton langa afisaj - apesi pe ala si se schimba mai repede, pana ajungi unde vrei tu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate