Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Faceti mancare acasa vs mancatul din comert

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 05 martie 2024 - 11:37, a scris:

Si esti dispus sa platesti pretul? Mi-am facut un "cuptor" sau cum sa-i spun, loc de gratar tot asa din caramizi, grilajul de fonta il aveam deja de la un gratar mobil care s-a distrus fiind din tabla subtire.  Pot sa-l modific si sa il adaptez pentru pizza. Dupa ce este gata pizza cred ca se poate utiliza caldura pentru copt paine.

La cuptorul din poza, doar ornamentul de pe exterior costa o gramada. Manopera sa pui acel mozaic este cat pentru restul cuptorului. O chestie de genul costa peste 10000 de dolari. Nici in 20 de ani nu dau atatia bani pe pizza.
Pai na, la ornament se poate renunta. Ala cred ca e de prin Italia, acolo cam obisnuiau sa puna diverse ornamente din ceramica pe ele.
In Napoli nu cred ca am vazut vreunul fara.
Ce au avut aia la AFI nu ave ornamente - doar un fel de glazura peste caramida refractara.

Vizualizare mesajAlexEn, pe 05 martie 2024 - 11:50, a scris:

Faina speciala pt aluaturi are, de obicei, continut mai mare de proteina, care ajuta la dezvoltarea retelei de gluten (=elasticitate aluat).
Uite topic despre pizza: https://forum.softpe...pizza-pizzerie/
S-a mai discutat si in asta - https://forum.softpe...e-toate-zilele/
In special despre aluatul cu maia.
Cred ca am pus si eu ceva poze pe-acolo cu pizza, mai pe la final.

#56
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Mancare facuta acasa. Mananc la restaurant doar in concediu.
Niciodata nu am facut mancare pentru o saptamana. Poate ciorba/supa sa tina maxim 3 zile. Dar ultima zi e 1/2 portie. La mine s-a gatit zilnic. Nu mult, niciodata. Nu te speria, nu ia asa de mult timp gatitul.
"noua amatorilor"? De ce? O femeie invata de la mama de acasa sa gateasca inainte de a se muta la casa ei. Si sunt si destui barbati care stiu.
Adevarat, mancarea la cazan iese mai buna decat cand faci 2 portii. Dar din aia gasesti pe la "festivaluri".

#57
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesaj98521457, pe 05 martie 2024 - 17:45, a scris:

O femeie invata de la mama de acasa sa gateasca inainte de a se muta la casa ei. .

Un stereotip mai invechit nu ai gasit?

#58
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015

Vizualizare mesajAlexEn, pe 05 martie 2024 - 19:53, a scris:

Un stereotip mai invechit nu ai gasit?
de ce e invechit? parintii tai, bunicii, femeile din familii nu gateau? nu au fost invatate sa gateasca de acasa?
nu mi se pare nimic invechit. cunosc familii tinere unde rolul de barbat e inversat cu ala de femeie. si stii ce rau se vede din exterior ?sa auzi cum ala gateste non stop spala da cu aspiratorul si "printesa" sta, ca are "job", de parca fatalau ala nu are?

#59
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

Vizualizare mesajAlexEn, pe 05 martie 2024 - 19:53, a scris:

Un stereotip mai invechit nu ai gasit?

Da, ai dreptate. Azi, femeile "evoluate" se ocupa doar cu facebook, instagram, tik-tok (sau cum s-o scrie), e demodat sa gatesti.

#60
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,590
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajeiffel, pe 05 martie 2024 - 15:00, a scris:


Pai na, la ornament se poate renunta. Ala cred ca e de prin Italia, acolo cam obisnuiau sa puna diverse ornamente din ceramica pe ele.
In Napoli nu cred ca am vazut vreunul fara.
Ce au avut aia la AFI nu ave ornamente - doar un fel de glazura peste caramida refractara.

Tu realizezi ca bagi la gramada cuptoare artizanale pentru uz personal si cuptoare profesionale "industriale"?

#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,590
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajbobitad, pe 05 martie 2024 - 09:04, a scris:

nu stiu daca e 50% sincer, probabil e o diferenta la nivelul in care faci totul perfect si vezi diferenta dintre cel caznic si cel profesional.
Chestia e ca fiind facut profi, nu mai conteaza salariul sau pregatirea. Este o rutina. Unul intinde blatul, altu pregateste ingredientele.  Niste operatiuni extrem de simple. Defapt sa faci o pizza este fiarte simplu. Ca sa iasa o pizza proasta, inseamna ca sunt o serie de greseli in procesul de productie sau "scurtaturi" pe criterii economice. Dar cu ingrediente bune nu ai cum sa faci o pizza proasta, decat atunci cand nu stii ce faci sau faci gresit, si aici intervine cuptorul.
Cand pizza e ieftina, si ingredientele sunt "ieftine".

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 05 martie 2024 - 22:39, a scris:


de ce e invechit? parintii tai, bunicii, femeile din familii nu gateau? nu au fost invatate sa gateasca de acasa?
nu mi se pare nimic invechit. cunosc familii tinere unde rolul de barbat e inversat cu ala de femeie. si stii ce rau se vede din exterior ?sa auzi cum ala gateste non stop spala da cu aspiratorul si "printesa" sta, ca are "job", de parca fatalau ala nu are?
wtf? De aia nu se spala rufele in public, si ce se intampla intr-o familie nu e treaba nimanui din afara ei.  Cine comenteaza pe margine  nu e cu nimic mai presus.
La fel aud ca se ia in batjocura inclusiv in textele melodiilor recente, ca la 30 si se sta cu parintii. Wtf in plm?! Care e problema? Stiu pe cineva care la 30+  sta cu parintii si fratii, si sunt muuult peste medie, gen, afaceri mari, fiecare cu cariera lui, afaceri deschise prin malluri, si da, stau cu parintii in vila cu piscina. Ce rost are sa stai singur intr-o viloaie?

Si Regele Charles a stat cu parintii pa Palatul Regal..

Edited by tfmercedez, 06 March 2024 - 08:35.


#62
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 05 martie 2024 - 22:39, a scris:

de ce e invechit? parintii tai, bunicii, femeile din familii nu gateau? nu au fost invatate sa gateasca de acasa?
nu mi se pare nimic invechit. cunosc familii tinere unde rolul de barbat e inversat cu ala de femeie. si stii ce rau se vede din exterior ?sa auzi cum ala gateste non stop spala da cu aspiratorul si "printesa" sta, ca are "job", de parca fatalau ala nu are?

daca amandoi au job fulltime, treburile ar trebui impartite. La mine in familie eu gatesc si sotia face curat; fiecare face treaba la care e mai bun.

#63
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

Vizualizare mesajeiffel, pe 05 martie 2024 - 08:51, a scris:

Eu fac pizza de vreo 30 si ceva de ani. ale mele mai mult de nota 8 nu ies din cauza de cuptor. Am schimbat si cuptorul acum vreo 15 ani, dar n-a ajutat - cel mai nou e mai prost decat cel mai vechi.
Incearca sa pui in compozitia aluatului o lingura de untura de porc. Vei avea o revelatie.

#64
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Aia n-ar mai fi pizza.

#65
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Asa am zis si eu pana cand am gustat, asa au zis si turcii cand au auzit de sarmale cu carne de porc sau mici fara oaie.
Nu ca s-ar simti ceva deosebit la gust. Devine blatul mai pufos, atata tot.
Nu e ca si cum in pizza aia originala(prosciutto de exemplu) n-ar exista grasime de porc.

Edited by DanyHiker, 06 March 2024 - 11:40.


#66
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,590
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 06 martie 2024 - 11:17, a scris:


Incearca sa pui in compozitia aluatului o lingura de untura de porc. Vei avea o revelatie.
sau ulei de masline.

#67
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Oameni buni, aveti topicuri dedicate pentru retetele de pizza. Am pus si eu si eiffel mai sus linkurile.

#68
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 04 martie 2024 - 13:11, a scris:

Dar luati in calcul si timpul cu gatitul, curatatul, documentatul, plus ca, sa fim totusi seriosi, noua amatorilor nu ne iese mancarea la fel de buna ca celor de la restaurant/fastfood/etc.


Noua "amatorilor" ne iese mancare minunat, gustoasa, suculenta, imbietoare.
Dar nu e vorba de timp, este vorba de placerea de a gati.
Si de calitatea si prospetimea  componentelor
Cele 3 familii cu trei bucatarii diferite unite in timp de jumatate de secol prin casatorii,
s-a intamplat sa fie toate adeptele gatitului in casa,
Nimic gata preparat, afara de pestele la gratar care se comanda 1-2 ori pe luna,
caci curatatul chiar nu merita, plus ca acasa nu avem gratar cu carbuni.
Tot de 1-2 ori pe luna iesim afara, nu sa gustam alta manacre cat pentru a gusta alta atmosfera,
cu sau fara muzica, cu sau fara stele Michelin....inauntru sau afara in natura....
3-4 zile pe saptamana gatesc
Si bucuria mea este ca nici nepoatele nu fug de aragaz.....

Vizualizare mesaj98521457, pe 05 martie 2024 - 17:45, a scris:

. Nu te speria, nu ia asa de mult timp gatitul.
"noua amatorilor"? De ce? O femeie invata de la mama de acasa sa gateasca inainte de a se muta la casa ei. Si sunt si destui barbati care stiu.


Adevarat....
Si chiar daca nu gateste inainte de a se muta la casa ei, imediat dupa mutare va descoperi
cate secrete si retete a prins din zbor doar stand alaturi de mama in bucatarie.
Am mancaruri care le fac cu placere cu gustul cu care le facea mama
si imi aduc aminte de mai toate sfaturile, pe atunci invatam in bucatarie la caldura sobei cu lemne.

Edited by vio69c, 06 March 2024 - 14:40.


#69
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Clar mult mai bine din comerț, acasă trebuie să fie excepția. Necesită timp, nu e nici chiar așa ieftin acasă cum pare când ți cont de toate cheltuielile, mai e și risc de perisabilitate. Dacă urmărești reduceri/seara, și/sau mai ai și McDonalds în oraș/pe unde ai treabă clar nu prea merită gătitul acasă - decât în situații excepționale.
Personal de multe ori gătesc mai mult în călătorii decât acasă - mai mult timp disponibil + lipsa alternative la mâncare caldă în pustietăți + ca uneori e mai ieftin decât acasă când pui la calcul totul.

Edit - să nu își imagineze cineva ca gătit acasă înseamnă neapărat mâncare mai sănătoasă decât în oraș? Nicivorba.

Edited by LunaCrystal, 06 March 2024 - 17:22.


#70
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

Vizualizare mesajLunaCrystal, pe 06 martie 2024 - 17:19, a scris:



Edit - să nu își imagineze cineva ca gătit acasă înseamnă neapărat mâncare mai sănătoasă decât în oraș? Nicivorba.

Fiecare dintre noi cu experienta  lui.
Gatitul acasa pentru mine este economie. Impart carnea , folosesc mute legume, gasesc feluri care sunt chiar ieftine....
(sote de morcovi cu friganele..., mancare de gutui, mancare de praz, mancare de arpagic, sau spanac cu orez sau carne....)

Evident ca este si sanatos, caci miros carnea, curat zarzavaturile de tot ce e putred, spal bine si fierb cat trebuie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate