Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Faceti mancare acasa vs mancatul din comert

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
mancare gatita . e mai ieftin si mai bun.

#20
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

Vizualizare mesajbobitad, pe 04 martie 2024 - 14:49, a scris:

e trist sa nu mananci ceva bun care sa-ti aduca bucurie si care sa-ti faca ziua mai buna. Plus ca poti incepe cu mancaruri simple, o ompleta buna, o ciorba ok, ceva mancare ”aruncata” la cuptor.

Ador mâncărurile astea. Le consum aproape în fiecare zi. Însă nu legătesc eu, ci le cumpăr.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesajoverseas, pe 04 martie 2024 - 14:33, a scris:


Aham dar ghici care varianta produce 90% din obezi ?! Posibil vs probabil.

I-ai vazut pe cei din zonele mai 'rurale', unde nu se gaseste fast food peste tot, cat de slabi sunt?
Mancare traditionala romaneasca presupune multa carne grea, grasime, prajeli.

#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
De vreun an merg aproape in fiecare weekend intr-un sat de munte, uneori si timpul saptamanii, majoritatea se ocupa cu cresterea animalelor, agricultura, fan, lemne. Nu stiu daca am vazut vreun gras. Oricum, mai batrani, cand te lasa metabolismul.
Ideea e ca la sat nu se sta in fund la televizor toata ziua sau la birou. Acolo fara mancarea aia ca lumea nu-ti faci treaba.

Edited by bai3tzash, 04 March 2024 - 15:28.


#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

Vizualizare mesajlupini, pe 04 martie 2024 - 14:41, a scris:

La vârsta mea n-am nicio boală; n-am luat medicamente în ultimul an în afară de Parasinus anul trecut în vremea asta, cred. Nu sunt un adept al ecologismului în general, și al "alimentației ecologice" în speța de față; istoria ultimilor 50 000 de ani a fost una a alimentației ecologice, și omul trăia în medie 30-40 de ani. În ultimii 60 de ani e "ne-ecologică", și trăiește cam 80.
Cand traiau 30-40 ani (cat e natural, de altfel; cam atat traiesc cimpanzeii) oamenii mureau repede (fara sa sufere mult timp). Adica o sageata, un infarct, o septicemie. Acum, cu farma si medicina compensand vag ce ne fac stressul, sedentarismul si ultraprocesatele + tutun/alcool/zahar, bolim 25 ani inainte sa murim la 75. Mai corecta varianta de atunci.

Edited by __Dan__, 04 March 2024 - 16:02.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Fast Food-ul gatit acasa e cel mai bun.

Ma duc acu sa bag o pizza in cuptor.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Pizza din aia congelata? :lol:

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Pe langa faptul ca tipul din video are o retorica enervanta, are perfecta dreptate. Calitatea produselor din comert este in marea majoritate slaba, rar mai gasesti produse de calitate, iar cand vine vorba de prajituri si dulciuri poti sa uiti.

Eu incerc sa mananc cat mai mult posibil acasa, cu produse de calitate si bio. De la carne, la legume si fructe. Pur si simplu mancarea are alt gust si ma simt cu totul altfel.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Noi am avut cateva perioade cand am mancat doar in oras/ comandat.

Problema e ca dupa scurt timp toata mancarea avea efectiv acelasi gust. Desi erau diferite, devenise scarbos. Si nu vorbesc de fast food classic, vorbesc de mancare de restaurant.

Acum gatim acasa, rar comandam. In schimb o data pe saptamana mergem la restaurante top top (de la care nu poti comanda anyway).

Edited by Lex404, 04 March 2024 - 16:52.


#28
DT34

DT34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2021
Nu-mi pierd timpul cu "mâncarea sănătoasă".

Prefer Mac,KFC, Nando's, restaurante cu mâncare specifică samd.
Salivez, când văd poza cu Parizburger. 😋


P.S. 57 ani, 1.89 înălțime, 87 kg.

P.S. 2 Analizele făcute recent, rezultă ca sunt bun de astronaut. 😀

P.S. 3 Nu locuiesc în  România, asa că  nu-mi plătesc  fanii "mâncare sănătoasă", eventualele probleme de sănătate.



Attached Files



#29
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
nu e mereu vorba ca o sa mori daca mananci x sau y sau ca nu-ti iese analizele bune.
in primul rand, sunt oameni si oameni. unii sunt mai sensibili, cand am fost in spital acum vreo 10 ani, era un tip care nu stiu ce facuse la picior si acum trebuiau sa-i ia piele din partile superioare sa o puna unde avea el problema si era o chestie de durata. si zicea ca atunci cand era mic, erau copii care au facut ce a facut el si nu aveau nimic. eu pot sa mananc anumite mancaruri iar altii nu, unii se baloneaza, altii au arsuri, refluxuri gastro. ideea e ca nu suntem toti la fel.

in al 2lea rand, e si despre calitatea vietii. eu am avut de la mec cea mai crunta toxinfectie posibila, efectiv mi-a dat dauna totala 2 saptamani, nu cred ca am avut 3 din astea in toata viata. le-am auzit pe unele ca discutau sa bage la meniul zilei, ca ramasesera fara mancare, niste resturi de acum 3 zile.
sunt documentare si despre cum se poate muri de la mancare veche, dar asta e alt subiect. dar nu asta e faza, cum zicea si business11, parca te simti altfel, parca organismul merge mai bine. si nu, nu e placebo.

in al 3lea rand e si despre cat de buna e mancarea aia si cateodata fast foodul e foarte bun, dar e plictisitor, adica merge sa mai faci cate o scapare dar sa mananci mereu? na...
acum, in postul trecut am zis ca am dat de oameni care mancau paste cu bulion si ei ziceau ca e ceva nemaipomenit, ii mai cunosc si pe altii care mancau tot felul de meniuriuri ale zile(ca am mancat si eu o groaza), pe care eu le consideram laturi, iar oamenii aia imi spuneau cat de buna e mancarea, iar eu mancam cu ei la masa, acelasi lucru. acum depinde si de niveluri, am zis ca eu fac cafea buna, iau cafea de specialitate(care e mult mai scumpa decat cafea din comert), prajita proaspat, o rasnesc eu si torn eu apa peste ea, iar ce iese e ceva super misto. maica-mea tot jacobs prefera si sa fie amara. asa ca, lu prea ai ce sa comentezi la preferinte, dar asta nu inseamna ca nu poti sa iti dai cu parerea oarecum obiectiv ca mancarea aia e proasta.

Edited by bobitad, 04 March 2024 - 17:53.


#30
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

Vizualizare mesajOlteanul_sfios, pe 04 martie 2024 - 14:43, a scris:



Scuze ca intreb, eu am 7 mese principale (fara sa fie ospete, asatzi e doar o portie dubla de supa crema mai groasa asa, din legume, cu niste crutoane) si 7 gustari (adica vreo 14 mese pe saptamana, poate uneori 15), cam ce contin cele 42 ale tale? Ai vreo problema cu greutatea sau volumul (nu zic masa, fiindca vorbim de mese si sa nu cream confuzie)?
Salut , merg la sala și mănânc cam la fiecare 3 ore . O sursa de proteina + ceva carb și fibre . În mare prima masa oua , urmatoarele 2-3  carne slaba , whey protein,  Brânză slaba de vaca , peste mai rar.

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 04 martie 2024 - 13:11, a scris:

https://youtu.be/s1PSGr1Cpjo?t=1078 - Patraru - Faceti prajituri acasa, cu cat mai putin ingrediente etc

Observ ca revine de ceva ani trendul asta si in Romania, dupa ce gatitul acasa aproape intrase in desuetudine in anii 2000.

Voi cum faceti? Merita? Poate ca faceti balansat - o parte din mese acasa si cateva in oras,m cantina corportatiei etc - descrieti, va rog.

Ma gandesc mai ales la familiile de 1-2 membri (tineri angajati), fara mult timp, plecati mai toata ziua (deci doar 1-2 mese servite acasa), unde dintr-o oala cu mancare ajungi sa mananci si 4-5-7 zile, daca nu vrei sa o arunci si sa mananci 4 zile la rand aceeasi mancare, ca e plictisitor etc etc. Sigur, veti spune ca e mai sanatos, ca ai control asupra ingredientelor, ca faci economii (chiar si daca arunci ceva, tot se fac economii). Dar luati in calcul si timpul cu gatitul, curatatul, documentatul, plus ca, sa fim totusi seriosi, noua amatorilor nu ne iese mancarea la fel de buna ca celor de la restaurant/fastfood/etc.

Voi cum va... rezolvati? :)
Cine n-are bunici sa-si cumpere! Ma simt un norocos ca pot lua pranzul cu parintii in fiecare zi, mancare proaspat gatita si absolut delicioasa.
Oricum la restaurante nu prea se serveste mancare in genul cele gatite acasa. Si multe restaurante mai baga prin meniu ingrediente semipreparate.
Daca vrei sa mananci " traditional" o supa de pui sau de vita cu taitei, (sa nu zic de rață sau de fazan) poti cel mult sa gasesti o ciorba, sau porcariile alea de "supa crema".
Dar supa aia aurie, limpede rar am servit in afara de acasa, eventual pe la nunti. Ca sa nu mai zic de fripturi si altele.
Si ca o chestie, mancarea proaspata, gatita acasa, nu ingrasa. Cel putin la mine in familie nimeni nu este gras.
Mai are rost sa aducem vorba de prajituri? Cu taxele actualizate, un tort cumparat de la cofetarie ajunge la 150-200 de lei lejer, si nici  ala nu e mai bun decat unul facut acasa, cu ce trebuie, nu cu prafuri si inlocuitori.

O mizerie de ecler costa 8-9lei la caserola, in supermarket, la cofetarie este si mai scump. Nu e cine stie ce filosofie sa faci ecler acasa. Am facut cu fiul meu si cu mama, si chiar a fost distractiv. Sa faci doua tăvi de eclere nu te costa mai mult de 50 de lei si ajunge la 4-5 persoane pe saturate.

Vizualizare mesajceanu1980, pe 04 martie 2024 - 13:20, a scris:

La cata vegeta si restul din gama asta se vinde degeaba se recomanda gatitul acasa.
ai vazut ce contine vegeta? Cam 80% sare, restul coloranti si niste resturi de legume obosite.

Vizualizare mesajbobitad, pe 04 martie 2024 - 13:37, a scris:

cam toata lumea stie, sau ar trebui sa stie ca mancarea la restaurant e in general proasta, desigur am intalnit si oameni care au mancat paste cu sos(da, paste peste care s-a turnat bulion) si care erau asa de incantati si placut surprinsi, de zici ca au mancat la 5 stele Michelin. restaurantele, in general iau cea mai ieftina mancare(desi asta fac 99%, adica marca ARO de la Metro sau chestii cele mai ieftine din market(nevastamea lucreaza la market), ci pur si simplu e mancare facuta prost. ca sa nu mai vorbim ca poate e mancare veche, mancare facuta in conditii naspa, s.a.m.d. exista si un video al unui profesor de la ASE care spune cam acelasi lucru, ca nu prea exista mancare ”buna” la restaurant, videoul e despre economie.

ba exista, pe nișă. Si ca sa fie buna, inevitabil va fi si scump.  Am vazut alaltaieri in menu la pizzerie,  ca pizza cu branza de bivolita costa 117 lei. Ingredientele de calitate  buna, salamurile, branzeturile aduse din italia. O mare parte din clientela sunt italieni ca si patronul. Practic toti se intalnesc acolo la masa, se mai uita la meciuri la tv seara.  Atmosfera este identica cu cea din osterietta din Italia.

Vizualizare mesajshiva, pe 04 martie 2024 - 13:40, a scris:


Găteam atunci, gătesc și acum când suntem 4 persoane. O oală de ciorbă pe mai multe zile, felul doi cam pe 1-2 zile. Cine face mofturi înseamnă că nu-i e foame.


Cand mancarea e buna, se duce vestea, apar lipitori la pranz, nu ramane nimic de pe o zi pe alta.

Edited by tfmercedez, 04 March 2024 - 19:42.


#32
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 06.05.2019
Mancare acasa evident, nici nu ma gandesc sa mananc in oras.
Voi macar ati fost curiosi sa vedeti ce fac angajati din shaormeri si covrigari in pauze si pe unde isi fac necesitatile?
Ies afara in spatele prafaliei se pipilica la copac si apoi intra la framantat coca sau shaorma.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajAlexEn, pe 04 martie 2024 - 16:28, a scris:

Pizza din aia congelata? Posted image

Nah. Productie proprie.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajbai3tzash, pe 04 martie 2024 - 14:38, a scris:

In majoritatea zilelor ne facem mancare acasa, de care vrem, cum vrem, cum ne place.
daca TOATA lumea ar fi sa manance de la fast food /restaurante, nu ar face fata nici unele, iar supermarketurile nu ar mai avea rost sa existe.

Vizualizare mesajeiffel, pe 04 martie 2024 - 20:00, a scris:



Nah. Productie proprie.
dupa cateva rateuri, pot sa zic ca si acasa as putea face o pizza grozava, doar ca lipseste un cuptor adecvat.   Blatul sa stea la dospit la rece peste noapte, ingredientele sa fie ce trebuie dar cuptorul bata-l focul, nu e ce trebuie.

#35
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
cuptorul ala e un mit. cuptorul iti incalzeste pizza, nu o face mai buna:)) avantajul cuptoarelor alora din pizzerii e ca in cateva minute ti-a copt ala pizza. nu stai 15 min la 220 sau cat mai era, asta dupa ce mai astepti 10 minute sa se incalzeasca cuptorul.

nevestemii ii iese mai buna si cu blatul mult/mult mai subtire decat astia care au cuptoare si toate cele, blatul e partea importanta la pizza, fiindca nu vei sa mananci paine. daca ai un cuptor acasa, electric, ca sa controlezi cat de cat temperatura, e ok.

Edited by bobitad, 04 March 2024 - 20:18.


#36
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 04 martie 2024 - 15:54, a scris:

Acum, cu farma si medicina compensand vag ce ne fac stressul, sedentarismul si ultraprocesatele + tutun/alcool/zahar, bolim 25 ani inainte sa murim la 75. Mai corecta varianta de atunci.

Pe toate variabilele alea se poate interveni destul de usor:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate