Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Casã sau apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#55
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,063
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcaiuscorneliu, on 01 martie 2024 - 14:42, said:

Dar când și terenul e meschin nu știu dacă se mai poate discuta ceva.

Si eu am teren meschin (vreo 40mp) si e mai mult decat suficient la cat timp am sa ma ocup de intretinut gazonul. Socrii au vreo 2000 mp, muncesc prin curte de dimineata pana seara...
Oameni diferiti au nevoi si preferinte diferite.

#56
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 11.08.2003
Daca iti place sa surubaresti, sa ai gradina ta, nu te deranjeaza insectele si alte vietati, ai sau vrei caine => casa
Daca esti lenes, nu vrei sa depinzi de masina, vrei cost redus cu intretinerea si caldura => apartament

Multe alte avantaje/dezavantaje le poti avea la oricare dintre locuinte.

#57
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Noi stam la casa și avem doar pisici. Câine am avut 1996-2006,pana în 2000 a pãzit șantierul.

#58
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Eu as alege in locul tau un apartament care nu arata cine stie ce, dar care are suprafata cat mai mare. Marimea conteaza, poti si singur ulterior sa schimbi o gresie, o usa etc.

#59
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Ai de mama lor,socrii! AlexEn.   Parca as bea o bere la gard cu tine privind  neamurile tale de fusta muncind in timpul liber!Posted Image

#60
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,063
  • Înscris: 18.12.2007
Poate vrei sa si traduci :)

#61
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011

View PostUn-ZeU, on 01 martie 2024 - 12:16, said:

... aia in china...
Japonia.

View Posthaisalut, on 01 martie 2024 - 11:44, said:

... Voi cum vedeți această situație și ce sfaturi mi ați da? Voi v ați muta Intr o casă de 53 55 mp?
Te duci unde îți spune inima, lasă gura lumii.
Simulează o locuire, în fiecare din variante, apoi te hotărăști.

#62
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 03.12.2021
As face decizia pe baza a ce exista in piata


Nu multe apartamente vechi si case sunt creditabile prin ipotecar. Trebuie sa gasesti o casa cu toate actele, fara modificari de structura, fara adaugiri.

Daca ai bugetul zis + 10 sau 20keur pt renovari eu as merge din start pe un apartament locuibil care nu necesita renovari. Aduaga banii aia la avans si ia ceva serios.

Acuma na, fiind in Moldova, cu Putin langa, eu personal as cumpara max o garsoniera locuibila daca esti 1 persoana. Acuma fiecare considera.


#63
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 09.08.2006
Din pacate nu poate forumul sa hotarasca pentru tine. Iti place la bloc - ia apartament. Iti place la casa, ia casa. Desi, in conditiile expuse de tine, casa de 55mp si curte de 250mp... e tot bloc. Spre stiinta, casa nu este un  apartament pe pamant. Altele sunt nevoile. Iar curtea aia de 250mp... daca vrei sa faci un gratar de faci? Scoti masina din curte?

#64
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlexEn, on 01 martie 2024 - 15:16, said:

Socrii au vreo 2000 mp, muncesc prin curte de dimineata pana seara...
6 ore o dată pe saptamana se consumă cu tunsul gazonului cu o mașină standard de tuns iarba,  nu mai mult.
La suprafața aia aș lua ori un tractoraș ori un robot mai potent.

#65
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Nu m-as mai intorce la bloc pentru nimic in lume....nu se compara nimic cu statul la casa.Si da, avem mai multe masini, care e problema?Cand vecinul de langa sau cel de sub tine ridica vocea se aude tot ce spune la bloc....NEVER!

#66
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postraducut123, on 01 martie 2024 - 20:36, said:

Nu m-as mai intorce la bloc pentru nimic in lume....nu se compara nimic cu statul la casa.Si da, avem mai multe masini, care e problema?Cand vecinul de langa sau cel de sub tine ridica vocea se aude tot ce spune la bloc....NEVER!
Am auzit ca la bloc nici nu mai e nevoie sa suni la linia fierbine sau sa vizionezi filme xxx , ca auzi de la vecini Posted Image)))))))

Edited by Un-ZeU, 02 March 2024 - 01:45.


#67
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 03.06.2006

View Posthaisalut, on 01 martie 2024 - 11:44, said:

  Voi cum vedeți această situație și ce sfaturi mi ați da? Voi v ați muta Intr o casă de 53 55 mp?
Depinde de ce vrea soția.

#68
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 17.10.2018
In situatia data ,apartament ,e prea mic spatiul.

#69
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 13.02.2024
Casa aia poate creste in spatiu, poate chiar dubla, apartamentul nu ! Si se poate din faza de constructie cu efort financiar minim ridica peretii mansardei si finalizata ulterior .
Pe de alta parte depinde de situatie, copii sunt mici,mari, exista transport in comun,etc !
Dupa copii trebuie sa stai sa ii fatai de acasa la oras pentru diverse lucruri , pe de alta parte o multime de copii vin din localitati limitrofe la scoli si activitati in orase.
Decizia nu se ia numai in functie de cat de mare este imobilul ci de cat de comod iti este sa locuiesti acolo.
Legat de “naveta” la oras, in unele orase 40 de minute pe sens sunt considerate normale in fiecare zi asa ca….este irelevanta distanta de 12 km din moment ce in 15-20 minute esti unde ai nevoie !
Fiecare prefera un anumit tip de comoditate, personal m-am mutat la 5 minute de job,scoala,piata,market,sputal, parc , mergand pe jos ! Economia la combustibil …6-700 euro pe an !
Asadar calculele nu sunt numai despre distanta si metri patrati !
Bafta !

#70
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Mo-su,16 mile dus 32 retur. Casa. Tai iarba,fugaresc pisici si melci/limacsi.Strang cacatei de la preafacatoaarea de minuni. Ud flori. in fata si in spate. Ma duc la munca. Ma mai ,,harjonesc,, cu sotia. Pozitiv sau mai putin.  Cred ca ai idee cat timp iti iau toate astea.  Si nu am pus tot.     Dar viata e frumoasa,indiferent daca dai shutul sau il iei.

Alex-en,aka eu vin cu bere(multa)si ne uitam amn2  cum ai tai taie ,,frunza la caini,, ceva ore.  Simplu. Dupa care punem de un gratarel pe gazon proaspat taiat.  Si privim amn2 fetele lor!  Evident cu berea in mana.

#71
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002
@MikeSpike bere fara alcool sau conduce partenera?

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,063
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMikeSpike, on 05 martie 2024 - 14:26, said:

Mo-su,16 mile dus 32 retur. Casa. Tai iarba,fugaresc pisici si melci/limacsi.Strang cacatei de la preafacatoaarea de minuni. Ud flori. in fata si in spate. Ma duc la munca. Ma mai ,,harjonesc,, cu sotia. Pozitiv sau mai putin.  Cred ca ai idee cat timp iti iau toate astea.  Si nu am pus tot. Dar viata e frumoasa,indiferent daca dai shutul sau il iei.

Alex-en,aka eu vin cu bere(multa)si ne uitam amn2  cum ai tai taie ,,frunza la caini,, ceva ore.  Simplu. Dupa care punem de un gratarel pe gazon proaspat taiat.  Si privim amn2 fetele lor!  Evident cu berea in mana.

Postul asta l-ai scris dupa ce ai baut sau inainte?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate