Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casă sau apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Apartament. La casă măcar să ai 10 metri curte faţă de pereţii casei, pe toate părţile (dacă nu cumva e casă lipită de altă casă) + cel puţin vreo 80 m.p. a locuinţei. O casă precum cea din primul post nu are nici un avantaj versus apartament.

Edited by djl, 01 March 2024 - 13:10.


#38
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postgogosaru100, on 01 martie 2024 - 12:43, said:

una e la 100m boxa, printr un zid sa o auzi, alta e sa auzi boxa sau basina vecinului intr un apartament cu zid comun.
Cei 230- 240metri sunt patrati, inmultesti lungimea cu latima terenului si iti da suprafata, daca e un teren in forma de dreptunghi. Cat teren ai tu  de ai cel mai apropiat vecin la 100m?
Daca nu e complex nou de apartamente noi, cu rigipsuri, ai ceva izolatie. Si exista apartamente la ultimul etaj, unde nu ai vecine cu tocuri deasupra.
Iar la bloc, mai vine si politia pentru tulbularea linistii publice, la tara ajunge doar dupa "ce ai discutat" cu vecinul cu ceva din categoria par/secure.

@caiuscorneliu normal, toti merg la gratar la 12km de oras pentru a bea doar suc si apa minerala. Mai o muzica, un pic mai tare, ca nu se aude prea bine si bucuri vecinii...

@ALL nu uitati ca bugetul omului este de 65k euro .

Edited by vestale, 01 March 2024 - 13:19.


#39
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Poti avea si teren de 500- 1000 m ,daca ai vecini nebuni mereu ii deranjeaza cateceva ba gardul ba pomul ba frunzele, daca sunt daia manelari de asculta manele toata ziua poti sa ai tu si oricat teren.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Apartament. Ca sa fie gazul mult mai ieftin decat la casa, mai ales ca vei avea si rate bancare.

#41
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Poate m-aș muta într-o casă de 55 mp, dar singur, și să fie în oraș.
Cred că mai bine începi cu începutul, îți iei apartament, pentru că e mai ieftină viața (economisești și la întreținere, și la benzină), și pentru că sînt șanse să îl valorifici mai bine cînd treci la pasul următor.
Dar depinde și de stilul tău de viață.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cine sta mult plecat de acasa, fie cu jobul fie mare amator de calatorii, apartament indiscutabil.

Nu ai copii si nu vei face, iarasi apartament. O zic eu care stau la casa.

#43
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Casa cu o curte cat mai mare, nu bloc intr-un oras mic.

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
De ce curte mare? Sa pierzi timp si energie muncind in gradina/la tuns iarba? Uite asta chiar ma irita. Imi place la casa ca nu am vecini pe care sa-i deranjez, dar munca de gradinarit ma scoate din sarite, poate doar la pensie sa imi placa cat de cat. Si am asa ceva si la oras si la tara. Jos gradinile.

Edited by Neaceasca85, 01 March 2024 - 14:11.


#45
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

View PostNeaceasca85, on 01 martie 2024 - 14:10, said:

De ce curte mare? Sa pierzi timp si energie muncind in gradina/la tuns iarba? Uite asta chiar ma irita. Imi place la casa ca nu am vecini pe care sa-i deranjez, dar munca de gradinarit ma scoate din sarite. Si am asa ceva si la oras si la tara. Jos gradinile.

View PostNeaceasca85, on 01 martie 2024 - 14:10, said:

De ce curte mare? Sa pierzi timp si energie muncind in gradina/la tuns iarba? Uite asta chiar ma irita. Imi place la casa ca nu am vecini pe care sa-i deranjez, dar munca de gradinarit ma scoate din sarite. Si am asa ceva si la oras si la tara. Jos gradinile.
din gradinile altora mananci tu legume.... daca nu ar muncii nimeni gradinile n-ai avea ce manca

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Corect dar nu vreau sa fiu eu cel care munceste in gradina, mai ales seara dupa job sau sa-mi pierd sambetele pe asa ceva.

La casa si aspiratul sau alte curatenii imi mananca sambetele.

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postgogosaru100, on 01 martie 2024 - 14:12, said:



din gradinile altora mananci tu legume.... daca nu ar muncii nimeni gradinile n-ai avea ce manca

I-ai răspuns și tu ca să zici ceva. De parcă legumele și fructele pe care le pune pe masă și le cumpără el sunt din grădina unuia care stă la casă/vilă. Ce faci la tine în grădină e subzistență, iar când mai ai și 200 mp cu tot cu casă n-ai loc nici de doi pomi.

Edited by caiuscorneliu, 01 March 2024 - 14:27.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Toaletare pomi, nah, o face un om caruia ii dau bani, dar tot eu trebuie sa car apoi toate crengile alea, nasol, macar daca aveam soba sa imi fie utile.

#49
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Daca vrei sa te muti la casa, macar sa iti faci niste conditii pentru a simti ca traiesti cu adevarat la casa + sa ai o distanta decenta fata de oras. Vecini de kkt is si la casa, stati voi linistiti.

Sufragerie - 30-35mp
Dormitoare - minim 15mp fiecare si cel putin unul cu dressing.
Ideal in cel cu dressing si baie proprie.

Cel putin 3 dormitoare, o camara si camera tehnica. Spatiu suficient sa faci un foisor in curte, un gratar + cuptor si spatiu unde sa batzi mingea cu copilul. Deci minim 500mp.

Daca nu am conditiile astea mai bine stau intr-un apartament cu 4camere de 90mp utili unde sa am si parc/gradinita/magazine/locuri de joaca si diverse la botul calului.

Edited by Kiddosu, 01 March 2024 - 14:38.


#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Nu vrea toata lumea o imensitate de casa.
Omul a zis un buget si niste conditii clare.

#51
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Să nu fiu greșit înțeles, nu am ceva neapărat cu traiul la casă. Și nici nu sunt adeptul măgăoaielor (știe Ceașcă ce spun, că mereu se dă exemplu) greu de întreținut. Dar când și terenul e meschin nu știu dacă se mai poate discuta ceva. Practic lui, din pereții casei până la gard îi rămân vreo 5 metri. Aia nu e casă cu curte, e anexă gospodărească. Și casa e mică, după ce pui mobilă și-ți aduci acareturile te-nvârți ca un coi într-o căldare. Are familie, n-are, o să aibă? N-a zis.

Edited by caiuscorneliu, 01 March 2024 - 14:43.


#52
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostValy_User, on 01 martie 2024 - 11:51, said:

Dacă e oraș mic, n-are rost să iei casă lângă oraș.
De ce?
In principiu, va valora mai mult in urmâtorii ani.




#53
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Deci caas cu spatiu vderde de 3pe4 in spate si 2 pe 3 in fata,  La doua sapatamani tunde gaonul. Un sac de iarba(compost pt mine).   Bate vantul>darama gardul. Pe stanga repari tu(cu momeii) pe partea ailalta vecinul.  Da,daca stai la casa pana-n 30 ani e oky.Mare mica in dunga sau oblic.    Dupa ceva ani orice(casa sau ap)necesita intretinere. Si acu ceva ani in urma am ,,lopatat,, zapada o zi in jurul casei.  Sant aadeptul ap la parter. Lifturi mai subtie la blocururi de 4 etaje. Pe raza de 500 mt gasesc de toate cu de toate. Si vre-o 2 consilieri merdosi.

Erata- momeii/moneii

#54
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostKarhu, on 01 martie 2024 - 12:15, said:


Daca ai copii mici...
Daca nu, nu mai conteaza, ba chiar din contra, idealul ar fi sa fie cat mai departe.
Ejti egocentrist tu, așa. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate