Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Casă sau apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Bună ziua! Vreau să îmi achiziționez prima locuință prin credit și să fie până în 65k de mii. Am un avans de vreo 25k de mii dar nu sunt hotărât ce să îmi iau.
   Ca variante in banii ăștia aș găsi în orașul în care locuiesc ceva apartamente din anii 80', cu 50-65 mp utili, care cu puțin noroc să fie și la un etaj intermediar dar în care aș mai avea de băgat niste bani ori în instalații electrice sau pereți, ori în instalații termice.
    Sau a 2a variantă  ar fi sa mi iau o casa, la vreo 12 km de oraș, Intr un ansamblu de 56 de locuințe de 53-55 mp utili și undeva la 230-240 mp terenul. Menționez că majoritatea au fost construite deja, dar aș avea posibilitatea să îmi aleg una la care abia incep construcțiile. Casele sunt construite destul de bine din ce am văzut, gresia parchetul nu sunt puse în batjocură, sunt izolate cu vată bazaltică,au o placă de beton sus la mansardă dar pe care o poți folosi doar ca pe un pod momentan, au încălzire în pardoseală cu centrală nouă, feronerie rehau și aș mai primi și o carte tehnica cu probele de beton, a rezistenței fierului folosit și a instalației electrice.
Ele au 2 dormitoare a câte 12mp și un living open space cu bucătăria de vreo 20 și un pic de mp plus o baie micuță.
   Eu aș înclina spre alegerea unei căsuțe din asta, pentru că până la urmă e o casă nouă și mai ales că aș putea vedea pașii cu care e făcută aș putea face poze la orice etapă și aș putea comunica cu constructorul și dezvoltatorul. Dar toate cunoștințele mi au zis că e prea mica pentru o casă, care Intr adevăr parcă pare mai mica față de un apartament de aceeași suprafață sau că ar fi departe de oraș (maxim 20 de minute până la muncă).
  Voi cum vedeți această situație și ce sfaturi mi ați da? Voi v ați muta Intr o casă de 53 55 mp?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă e oraș mic, n-are rost să iei casă lângă oraș.

#3
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Nu e un oraș mare, dar niciun oraș mic. E un oraș reședință de județ din Moldova, destul de aglomerat și sufocant la ore de vârf.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Aia nu (prea) e casa bro'
Ala e apartament pe sol
Doar terasa mea are 40mp si mi se pare mica Posted Image
In plus, la 12km de oras mi se pare cam departe
Fa drumul ala dus-intors de 2-3 ori ... asa ... de proba ...

#5
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Ori casa cum se cuvine, cu spatiu si curte generoasa, ori apartament.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View PostNaijax, on 01 martie 2024 - 11:58, said:

Aia nu (prea) e casa bro'
Ala e apartament pe sol
Doar terasa mea are 40mp si mi se pare mica Posted Image

Nu e vorba despre standardul si preferintele unora sau altora. Felicitari ca ai terasa de 40MP.

@autor: cata treaba ai prin oras si cu ce frecventa? Cat de repede ai parcurge distanta de la casa la punctele tale de interes? Tine foarte bine cont de timpul pe care l-ai pierde pe drum de la/pana la diverse locuri, cumparaturi, gradinita/scoala ca se aduna.

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007
Te muti unde vrei tu, nu unde iti spun altii.

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Am fost în aceeași situație acum câțiva ani, la Bacău. Am ales apartament într-un complex nou deși casele după care m-am uitat ar fi fost tot noi și aveau în jur de 90 mp util și teren de 400-500 mp, adică dublu față de ce ai găsit tu, și tot am ales apartamentul. Nici distanța față de oraș nu era atât de mare, până-n 10 km, găsisem și la 6. Sunt comod
deci nu vreau să trebăluiesc mereu pe la casă sau curte, nu vreau să depind de mașină, vreau să am market, grădinițe, școli aproape, astea au fost motivele mele.

Edited by caiuscorneliu, 01 March 2024 - 12:14.


#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
tu ai deja in minte decizia luata, vrei doar sa ti-o validezi cu noi aici. ok, daca ai copii sau in plan, ia in oras. daca esti cucuiet, ia-ti casa la porumb.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,937
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcaiuscorneliu, on 01 martie 2024 - 12:08, said:

vreau să am... grădinițe, școli aproape
Daca ai copii mici...
Daca nu, nu mai conteaza, ba chiar din contra, idealul ar fi sa fie cat mai departe.

#11
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Parerea mea e ca la bloc n-ai casa ta , practic e o casa mare impartita cu multi nebuni/chitrosi cu care dai nas in nas in casa scarii sau in lift.  
Smecheria e casa mica ,asta daca esti singur , pe teren mare. Mie mi se par ok si 240  mp terenul daca nu esti fan gazon si pomi.  Daca aia 55 mp construiti inseamna dormitor ,baie si bucatarie e de ajuns, aia in china traiesc in dulapuri in  pana mea si altii se plang ca e putin 240 mp de teren.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,937
  • Înscris: 25.06.2007

View Posthaisalut, on 01 martie 2024 - 11:44, said:

Voi v ați muta Intr o casă de 53 55 mp?
Eu nu, dar depinde de cat de mare iti este familia...

#13
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Daca ar fi sa am din nou de ales intre Apartament si Casa, as alege Casa, din prisma mai multor lucruri pe care, poate pe moment nu le consitiezi dar care, in cativa ani, le cauti de nebun. Iar acum, un 10 KM fata de oras nu e mult, mai ales ca in toate zonele adiacente oraselor, este dezvoltat transportul in comun.

Edited by raducanu969, 01 March 2024 - 12:24.


#14
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Nu poti vorbi cu dezvoltatorul sa iti faca casa pe sol mai mare ,sau cu etaj ?

#15
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 06.08.2015
eu zic casa.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Hainoroc, tu vrei sa cumperi pielea ursului (o magazie) de la tara inteleg...

Edited by GlCA_Contras, 01 March 2024 - 12:24.


#17
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 06.08.2015

View PostUn-ZeU, on 01 martie 2024 - 12:16, said:

Parerea mea e ca la bloc n-ai casa ta , practic e o casa mare impartita cu multi nebuni/chitrosi cu care dai nas in nas in casa scarii sau in lift.  
Smecheria e casa mica ,asta daca esti singur , pe teren mare. Mie mi se par ok si 240  mp terenul daca nu esti fan gazon si pomi.  Daca aia 55 mp construiti inseamna dormitor ,baie si bucatarie e de ajuns, aia in china traiesc in dulapuri in  pana mea si altii se plang ca e putin 240 mp de teren.
pai fix asta e. multi melteni care nu se respecta intre ei. si da, e o casa mai mare, pana la urma ai pereti comuni
am un nebun aici in bloc, saracul crede ca daca are garsoniera crede ca si-a cumparat tot blocul . tipa urla cat il tin plamanii. sa nu mai zic ca intr o garsoniera de 35 mp stau minim 3 oameni. au stat si 5-6 .ocupa locuri de parcare aiurea doar a poate. dar ma rog, nu sta nimeni sa se certe cu el. il lasi pe nebun
vecina de sus zici ca are copite nu picioare. sare cand merge, si e totusi adult. iese din apartament de 15-20 ori intr-o ora, tranteste usile mai mai sa demoleze.

deci concluzia e casa. deabia astept sa ma reintorc la casa, din oras in 5 ani .

Edited by gogosaru100, 01 March 2024 - 12:26.


#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Tine cont de dependenta de masina sau masini, daca sunteti 2. Cand si daca o sa apara copii, o sa fii soferul lor.
Dar casa mai mica decat apartamentul din oras, si cu terenul ala minuscul, as zice pas.
Daca e dupa anii 1980 si intretinut bine, nu e mai potrivit, fata de casele dezvoltatorilor. Instalatia electrica si cea termica, nu sunt foarte scumpe de schimbat.

Manele nu se aud de la casa vecinului care sta la nici 10m de tine, nu? Doar ca sta cu boxa afara, ca de asta si-a luat casa!

Edited by vestale, 01 March 2024 - 12:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate