Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Casă sau apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 Neaceasca85, pe 08 martie 2024 - 13:34, a scris:

Dar, solemn spun, ca dupa 2019, daca ar fi sa aleg, orice locuinta trebuie sa fie apartament, la bloc. Din cauza preturilor si politicilor energetice asta consider necesar, apartamentul, blocul este trecutul dar si viitorul.

Hai sa nu exageram, daca ai o casa corect construita/dimensionata nu ai costuri mari.



#92
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postmircea812, on 08 martie 2024 - 14:45, said:

daca ai o casa corect construita/dimensionata nu ai costuri mari.

Ce inseamna corect dimensionata? Costurile la o casa sunt inerent mai mari decat la un apartament de bloc, lasand la o parte suprafata care oricum e mai mare in general, ai si cheltuieli care la bloc nu exista, curte, gradina, gazon, tot felul de mici reparatii, sa nu uitam ca la bloc unele cheltuieli sunt comune, suportate de intreaga asociatie, la casa toate sunt doar ale tale.

#93
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
De ce trebuie sa fie suprafata mai mare "in general"?



#94
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Nu trebuie nimic, dar care ar fi sensul sa te muti in ceva de 50mp, dar cu numele de casa? Eu inca n-am vazut case (care sa poata fi numite asa) sub 80-90mp si alea inca sunt la limita, de obicei duplexuri cu dormitoare de 12mp etc. Orice e sub, e un apartament la sol.

#95
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Ia casă veche in oraș de la vreo babă sau moștenitori. O renovezi și ai gradina ta, școli, mall, alimentara, cinema, spital..toate la 2 pași!

Thank me later! :P

#96
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Îți mulțumesc acum, dar ajută-ma cu ceva bănuți pentru aceea casa.

#97
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 30.11.2021
Casele astea aflate "in imediata apropriere" langa oras sunt tepe,  bullshit!
Depinde de oras.

Sunt care zambesc si zic ce avantajos este la 5-10km de oras, ce nu zic? Ca este aglomeratie dimineata si seara, ca este departe, ca daca esti crescut in oras o sa iti para pe dos.
Ca o sa trebuiasca masina personala.
Ca tu cumperi de la un dezvoltator imobiliar, daca vrei sa vinzi o sa vinzi sub pretul dezvoltatorului.

Despre ce oras discutam?

#98
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajAWE, pe 08 martie 2024 - 19:34, a scris:

Nu trebuie nimic, dar care ar fi sensul sa te muti in ceva de 50mp, dar cu numele de casa? Eu inca n-am vazut case (care sa poata fi numite asa) sub 80-90mp si alea inca sunt la limita, de obicei duplexuri cu dormitoare de 12mp etc. Orice e sub, e un apartament la sol.

Nu este apartament la sol, este o casa de locuit.  Dimensiunea camerelor nu definesc o casa. :)

#99
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2024
Terenul de pe langa casa definesc o casa , cand aud povesti de astea cu 300-500 mp ma apuca rasul !

#100
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Pai si cine te tine sau nu razi? Razi.
Fiecare cu preferintele sale, nu suntem nici eu si nici tu vreun standard.

#101
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMo_su, on 11 martie 2024 - 13:55, said:

Terenul de pe langa casa definesc o casa , cand aud povesti de astea cu 300-500 mp ma apuca rasul !

Stai asa, ce? Mie o curte de 500 mp mi se pare foarte ok, chiar prea mare daca nu esti genul caruia-i place sa lucreze cu chestii verzi. Dupa tine, pe cate hectare trebuie sa fii situat ca sa nu te apuce rasul?

#102
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Vreo 5ha probabil. Si casa de min 200 mp ca altfel vorbim de o cutie.

#103
tesla_s3xy

tesla_s3xy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 14.08.2023

View PostMo_su, on 11 martie 2024 - 13:55, said:

Terenul de pe langa casa definesc o casa , cand aud povesti de astea cu 300-500 mp ma apuca rasul !


Tu din bloc comunist sa razi de casele de 300-500 mp, chiar ca e de ras https://forum.softpe...4#entry30659889

#104
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2024
Pai da , normal , eu am ales sa stau in bloc comunist , am terenul , undeva la 1700mp la fix 2km de punctul zero al orasului, apartamentul e la fix 30 de metri , cu banii pe care i-am dat pe apartament faceam casa !
Insa ar fi insemnat fix zero , treceam de la naveta de 3km la naveta de 2km !
Fiecare din casa facem 5 minute pana la serviciu,scoala, market,piata,spital , copilul este oricand aproape de colegi si prieteni, nu are nevoie de asistenta ca sa se intalneasca cu ei !
Daca stateam la casa , naveta zilnic, timp pierdut in trafic, la cumparaturi, copilul avea nevoie de transport la scoala,pregatiri,activitati, timp liber !
La fiecare 5 zile ale saptamanii pot merge la casa, cu 1ha curte si la 40min de oras distanta !
De ce as avea nevoie de casa pe 500mp ? Sa ce ?
100mp la 3 persoane sunt suficienti la blocul comunist compartimentat cu cap , fara openspace sa intri din scara blocului in living/bucatari/hol !
Deci da, plang dupa casa aia de 120mp cu 300mp de curte !
Ma tavalesc chiar !

@awe , minimul decent cred ca ar fi 1000-1500 ! Pe langa casa mai faci un foisor, un garaj, o piscina , de ce nu un solar , 5-10 pomi fructiferi !
Casa pe 300mp cu vecinul care iti scuipa peste gard in petunii e mai proasta decat o cutie de asta contemporana de place la generatiile noi !
Dar fiecare cu placerile lui ! Personal intr-o proprietate din aia nu vad un beneficiu real fata de un apartament !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate