Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Casă sau apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu conteaza cat de mare e casa, ci cum e impartita si daca te coafeaza spatiul.
Am casa mare si curte mare, e ca in reclama de la Hornbach, prietenii cand ma vad se jura ca nu se muta la casa in veci. Mie imi place.
Unora li se potriveste casa, altora apartamentul. Nu e decizie usoara.

Eu zic asa, daca nu simti ca nu poti trai fara casa, alege un apartament.

#20
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Posthaisalut, on 01 martie 2024 - 11:44, said:

Bună ziua! Vreau să îmi achiziționez prima locuință prin credit și să fie până în 65k de mii. Am un avans de vreo 25k de mii dar nu sunt hotărât ce să îmi iau.
   Ca variante in banii ăștia aș găsi în orașul în care locuiesc ceva apartamente din anii 80', cu 50-65 mp utili, care cu puțin noroc să fie și la un etaj intermediar dar în care aș mai avea de băgat niste bani ori în instalații electrice sau pereți, ori în instalații termice.
Sau a 2a variantă  ar fi sa mi iau o casa, la vreo 12 km de oraș, Intr un ansamblu de 56 de locuințe de 53-55 mp utili și undeva la 230-240 mp terenul. Menționez că majoritatea au fost construite deja, dar aș avea posibilitatea să îmi aleg una la care abia incep construcțiile. Casele sunt construite destul de bine din ce am văzut, gresia parchetul nu sunt puse în batjocură, sunt izolate cu vată bazaltică,au o placă de beton sus la mansardă dar pe care o poți folosi doar ca pe un pod momentan, au încălzire în pardoseală cu centrală nouă, feronerie rehau și aș mai primi și o carte tehnica cu probele de beton, a rezistenței fierului folosit și a instalației electrice.
Ele au 2 dormitoare a câte 12mp și un living open space cu bucătăria de vreo 20 și un pic de mp plus o baie micuță.
   Eu aș înclina spre alegerea unei căsuțe din asta, pentru că până la urmă e o casă nouă și mai ales că aș putea vedea pașii cu care e făcută aș putea face poze la orice etapă și aș putea comunica cu constructorul și dezvoltatorul. Dar toate cunoștințele mi au zis că e prea mica pentru o casă, care Intr adevăr parcă pare mai mica față de un apartament de aceeași suprafață sau că ar fi departe de oraș (maxim 20 de minute până la muncă).
  Voi cum vedeți această situație și ce sfaturi mi ați da? Voi v ați muta Intr o casă de 53 55 mp?

Nu, sunt prea mici si terenul e la fel, minuscul.
La casa vrei spatiu, macar 4 camere, bucatarie mare, 2 bai, curte de cat mare, garaj, gradina, etc

Statul la casa vine cu niste dezavantaje- distanta fata de orice distractie, cumparaturi, dependenta de masina, vine kuku livratorul, mai vrei sa adaugi si statul inghesuit?

Edited by Moinesti72, 01 March 2024 - 12:34.


#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View PostKarhu, on 01 martie 2024 - 12:15, said:


Daca ai copii mici...
Daca nu, nu mai conteaza, ba chiar din contra, idealul ar fi sa fie cat mai departe.

Bine, aproape nu înseamnă în fața blocului ci pe o rază acceptabilă, nu la 10 km. Pare și destul de tânăr inițiatorul, accesează prima casă, probabil vor urma și copii.

#22
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostNaijax, on 01 martie 2024 - 11:58, said:

In plus, la 12km de oras mi se pare cam departe

Da, daca mergi pe jos. Eu stau la vreo 8km de oras si niciodata n-am facut mai mult de 20-25 min pana in centru si nu e vreun oras mic. Legat de variantele expuse de initiator, personal n-as sta nici singur in 50 mp iar daca se planuieste sa fie o familie, eventual si copii, limitarea asta de spatiu va fi si mai mare. Sunt multe chestii de luat in calcul dar bugetul expus e foarte limitat, nu prea te incadrezi la nimic decent dpmdv.

View PostUn-ZeU, on 01 martie 2024 - 12:20, said:

Nu poti vorbi cu dezvoltatorul sa iti faca casa pe sol mai mare ,sau cu etaj ?

Intrebarea e, are bani de casa mai mare sau cu etaj?

View Postoverseas, on 01 martie 2024 - 12:27, said:

Nu conteaza cat de mare e casa, ci cum e impartita [...]
Am casa mare si curte mare [...]

Suprafata utila e o limitare fizica, spatiul ala se umple rapid oricum l-ai imparti, ai nevoie de mobila, spatii de depozitare etc, tu de ce nu stai in 50 mp? Posted Image

#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postvestale, on 01 martie 2024 - 12:23, said:

Manele nu se aud de la casa vecinului care sta la nici 10m de tine, nu? Doar ca sta cu boxa afara, ca de asta si-a luat casa!

Bravo. Mulți au impresia că la casă ai liniște și te înțelegi perfect cu vecinii. E de noroc, ca la bloc. Iar când terenul tău e practic un petic de pământ de 15 pe 15 o să auzi tot și o  să suporți toate mirosurile de la vecini. Practic stai în apartament pe sol, cum spunea cineva.

Edited by caiuscorneliu, 01 March 2024 - 12:40.


#24
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

View Postcaiuscorneliu, on 01 martie 2024 - 12:38, said:

Bravo. Mulți au impresia că la casă ai liniște și te înțelegi perfect cu vecinii. E de noroc, ca la bloc. Iar când terenul tău e practic un petic de pământ de 15 pe 15 o să auzi tot și o  să suporți toate mirosurile de la vecini. Practic stai în apartament pe sol, cum spunea cineva.
una e la 100m boxa, printr un zid sa o auzi, alta e sa auzi boxa sau basina vecinului intr un apartament cu zid comun.

#25
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019
Esti dispus sa mergi doar cu masina zilnic? Mi se pare ca marele avantaj la un oras mic e tocmai ca poti sa te plimbi pe jos si sa ajungi destul de repede dintr-o parte in alta fara sa folosesti masina/transport in comun/orice altceva.

Mai ales ca vorbim de 50mp in camp cu 300mp de pamant, nu de o casa in adevaratul sens al cuvantului (macar 120-150mp).

Edited by miliescu2019, 01 March 2024 - 12:44.


#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postgogosaru100, on 01 martie 2024 - 12:43, said:


una e la 100m boxa, printr un zid sa o auzi, alta e sa auzi boxa sau basina vecinului intr un apartament cu zid comun.

Tu te-ai muta la casă în condițiile expuse de el? Da sincer. Că omul n-a întrebat la modul general, ci foarte specific, cu suprafețe, distanțe.

Edited by caiuscorneliu, 01 March 2024 - 12:46.


#27
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

View Postcaiuscorneliu, on 01 martie 2024 - 12:45, said:

Tu te-ai muta la casă în condițiile expuse de el? Da sincer.
sincer, da.
de ce? de mic copil am trait la tara, acum cand m am mutat la bloc am vazut ca situatia nu e roza deloc. sunt aproape de ce mi  trebuie-sub 5 minute de mers pe jos, sunt apraope de gradinite si etc. dar nu asta e important pt ca e oricum provizoriu
am stat la 14 km de oras mic, am mers cu autobuzul la scoala, nu a fost problema. autobuze sunt. sunt copii mici de clasa 1-2 care au venit cu autobuzul.ce expuneti voi sunt bazaconii, transportul in comun exista si e folosibil.
are pamantul, poate sa si dezvolte anexe camere suplimentare cu timpul. casele se mai extind, apartamentele nu.
daca il deranjeaza zgomotul de la boxa vecinului, bag mana in foc ca nu o sa se auda asa tare ca printr un perete comun.

mirosuri sunt si la bloc. multe blocuri zici ca sunt ghene de gunoi. daca se sparge o conducta, sau se infunda toboganul ,unde mai e tobogan, atunci sa vezi miros.
cand gateste vecinu sau se caca.
sa fim seriosi

Edited by gogosaru100, 01 March 2024 - 12:55.


#28
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postcaiuscorneliu, on 01 martie 2024 - 12:38, said:

Bravo. Mulți au impresia că la casă ai liniște și te înțelegi perfect cu vecinii. E de noroc, ca la bloc. Iar când terenul tău e practic un petic de pământ de 15 pe 15 o să auzi tot și o  să suporți toate mirosurile de la vecini. Practic stai în apartament pe sol, cum spunea cineva.

Dar la bloc, iti convine sa auzi " pe aia de deasupra cum merge ca vaca zici ca tropaie, ala cand bese in baie, cand trage apa sau copii care alerga prin casa ca parintilor le este lene sa iasa cu ei pe afara, cand iti apar gandaci de bucatarie sau iti vine miros de rahat din canalizare "

Casa e casa, e Sfanta. Macar sti ca te trezesti a doua zi odihnit, relaxat, etc

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Sanchi. Cunosc destui care se plâng de vecini, la casă. E de noroc, cum am spus. Iar dacă-și schimbă planurile de viață la un moment dat a dat chix cu casa aia minusculă, cu teren minuscul, la 12 km de oraș. Acolo moare, că n-o cumpără nimeni. Altfel vinzi apartamentul în oraș, sau îl închiriezi.

Edited by caiuscorneliu, 01 March 2024 - 12:54.


#30
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

View Postcaiuscorneliu, on 01 martie 2024 - 12:50, said:

Sanchi. Cunosc destui care se plâng de vecini, la casă. E de noroc, cum am spus.
doar nu te-or manca vecinii

#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă nu-s canibali, nu. Dar îți pot manca zilele :D

Edited by caiuscorneliu, 01 March 2024 - 12:53.


#32
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcaiuscorneliu, on 01 martie 2024 - 12:45, said:

Tu te-ai muta la casă în condițiile expuse de el? Da sincer. Că omul n-a întrebat la modul general, ci foarte specific, cu suprafețe, distanțe.

Hell, no.
E ca un apartament mic comunist pe o batista de teren, inconjurata de altele la fel.

#33
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Clar sunt avantaje si dezavantaje.
Eu cand ma gandesc la o casa, ma gandesc ca are macar 3-4 camere ca lumea, plus bucatarie, bai si ceva gradina ca sa pot sta linistit in ea, sa nu ma auda vecinul cand trag un vant. Dar asta e conceptia mea.
Comparand cele 2 oferte, diferenta o vad in acea gradina. Daca crezi ca e un mare avantaj pentru tine, alege casa. Gandeste-te clar ce poti face in gradina aia, daca iti convine situatia. Sa nu fie pur si simplu un spatiu in plus de care sa ai grija. Sa fie clar ceva util pentru tine, nu doar un loc in care stai la cafea duminica dimineata.
In rest, cei 12 km nu-s multi, dar depinde ce planuri de viitor ai, daca te vezi umbland toata ziua, pana cand iti face copilul 18 ani, sa-l duci si sa-l aduci cand are ceva de facut. Depinde si ce transport in comun ai.

Edited by bai3tzash, 01 March 2024 - 13:02.


#34
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Esti tanar, casa. Gratar, prieteni, hamac, gazon, piscina, caine, bicicleta, masina, flori, solar, fructe/legume, dupa caz.
Ai imbatranit, la bloc. Lene, oboseala, magazin aproape, stai la TV...
Daca vrei casa, cauta toate ofertele de langa oras, poate gasesti una cu suprafata mai mare, sau curte mai mare. Sau cumperi teren si o ridici in cativa ani.
Daca vrei bloc, atunci etajul, parcarea, vecinii conteaza.

Edited by d-ardeleanu, 01 March 2024 - 13:04.


#35
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
La ce suprafata ramane: Gratar - da, numai sa nu urle vecinul ca-l afumi.. Prieteni - pana la ora 10 seara, sa nu deranjezi vecinii. Gazon, sa zici ca ai de lucru in gradina. Piscina gonflabila, ca sa mai ai loc in gradina. Flori, tot asa, sa zici ca ai treaba in curte. Solar, nu prea cred.

#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
După două grătare prietenii ăia o să-l cheme în oraș, că-n curte la el se calcă pe bătături. Nici ăia 12 km pe sens nu-l ajută la prietenii :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate