Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Pareri plita cu inductie cu hota incorporata

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,769
  • Înscris: 21.11.2005
Urmeaza sa achizitionez o plita cu inductie care va fi plasata pe o peninsula sa zic asa, deci un corp de mobilier care pe latime este lipit de perete. Tavanul este izolat cu spuma poliuretanica de 25cm si am niste grinzi de sustinere fix pe unde ar trebui sa vina o hota traditionala. Motiv pentru care renunt la modificarile din pod si incerc sa gasesc o solutie convenabila.

Ce am gasit pana acum ar fi de la Bosch si de la Electrolux, plite care au hota integrata in mijlocul lor, absortia facandu-se pe acolo si scotand aburul direct afara. Am vazut Bosch-ul chiar azi intr-un magazin, se invarte pe la 6000 lei. Electroluxul se invarte pe la 7000 lei. Ambele au 5 ani garantie. La Electrolux mai e avantajul ca dupa cei 5 ani pana la 10 ani e optiunea de reparatie la pret unic la 600 si ceva de lei.
Partea proasta e ca sunt cam scumpe si se gasesc pareri destul de putine despre ele ins cele vazute in general sunt pozitive. Daca ar fi sa iau separat o plita clasica pe la 2000 si o hota pe la 2500 as iesi sensibil mai ieftin, deci se plateste mult si "smecheria" sa zic asa ca ai all in one.

Daca aveti sau ati aflat pareri de la cine foloseste asemenea tip de hote cu plita incorporata mi-ar fi util sa imi ziceti. Am vazut ca mai sunt unele hote care ies din blat. insa cand deja ma gandesc ca mai e un motoras care se umple de "unsoruri" parca nu imi inspira incredere.

Va multumesc.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,882
  • Înscris: 13.07.2011
Am renovat eu un apartament care l-am bagat la inchiriat si am luat o plita cu inductie cu hota integrata de la BEKO HIXI 84700 la 1200EUR (am zis sa merg pe low budget, nefiind apartamentul unde locuiesc eu). Dar inainte sa il dau la inchiriat l-am si testat si sincer sa fiu nu mi s-a parut ca face deloc fata. Daca gatesti foarte des si cu placere, toata gama low entry este foarte slaba si nu se compara cu o hota superioara. Pe langa asta, iti ocupa enorm de mult spatiu dedesupt, in peninsula, dar asta banuiesc ca a fost luata in calcul.

Daca ai posibilitatea sa cresti in buget, ti-as recomanda produsele premium de la Bosch, Miele, Bora, AEG (2000-3000EUR) dar cel mai important sa ai sansa sa le testezi intr-un studio de bucatarii.

Edited by business11, 20 February 2024 - 17:15.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017
Pai aia are putere de absortie relativ mica bro' ... undeva la 5-600 mc
Le-am vazut si eu
Alea "ieftinache" de care zici - la 6000 lei - nu prea fac fata daca gatesti la 3 ochiuri
Acuma depinde si cat de mult se gateste la tine in casa
Pentru putere de absortie mai mare (7-800 mc) = pretul se dubleaza
Am vazut un AEG la 16.000 lei deci, ce ai gasit tu sunt "accesibile" Posted Image

La mine se gateste ca la restaurant si am hota clasica 800mc
N-am dat pe ea 16.000 lei Posted Image

Edited by Naijax, 20 February 2024 - 17:17.


#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
hota are randament mai bun functie de mod instalare, mod functionare, debit aer evacuat, circuit evacuare, circuit aer viciat-aer proaspat, mod de utilizare, plita , producator si beneficiar.

In mod normal daca luam in calcul modul de instalare ordinea este independenta, incastrabila, de blat (care ies din blat) , incastrabila telescopica, de blat fixa si cea din plita la final :).
La cea din plita este ok daca este cu evacuare afara si cat mai aproape de exterior, gandit circuitul de aer proaspat, ales un brand de incredere (datele tehnice sa fie corecte) si la vase inalte se pune capac :) .

Este mai mult de discutat evident dar un rezumat cam asta ar fi.

succes

View Postbusiness11, on 20 februarie 2024 - 17:15, said:


Daca ai posibilitatea sa cresti in buget, ti-as recomanda produsele premium de la Bosch, Miele, Bora, AEG (2000-3000EUR) dar cel mai important sa ai sansa sa le testezi intr-un studio de bucatarii.

Elica si Bora aveau exemple "mobile" care se testau in magazine si prezentari. Si in plus sunt si magazine tip "showroom activ" care au aparate legate la retele si se pot testa.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017
Mi-ai adus aminte de evacuare
Si la asta kit-ul de evacuare se achizitioneaza separat dar n-am indraznit sa intreb cat costa
Daca hota era 16.000 lei cred ca kit-ul era cel putin 1.000

#6
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Am avut , dar am renuntat rapid! Nu recomand! Chiar ii faina ideea si vroiam sa isi faca treaba,dar nu. Ii pentru o cina pe an si nu pentru stilul de gatit pe care il au romanii.

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,769
  • Înscris: 21.11.2005
Pfuuuu, ma puneti grav pe ganduri.

@Naijax Bosch PVQ731F15E are max 633mc/h. Electrolux KCC83443 are 630mc/h. Din pacate kit-urile de instalare, la ambele variaza in jur de 1000 lei si nu cred ca e suficient, insa cel putin pt Bosch am vazut intr-un review ca spunea un utilizator ca se poate merge dupa mufa lor de iesire cu tubulatura dreptunghiulara (cred ca 220x95) care se gaseste in magazine si care e mult mai ieftina.

@superm ce stii de elica? Am vazut ca e pe olx o firma care aduce la preturi acceptabile modelele alea cu Tesla.

@Silviu_B: ai putea sa dai mai multe detalii te rog? Ce model/producator? Nu ti-a placut modul in care a tras?


Ca alternativa care ocupa sensibil mai mult spatiu sub plita e de la Klarstein, pe la 2700, hota care iese din blat si care are 576mc/h. Avantaj ar fi ca "tragerea" se situeaza la un nivel mai inalt, adica la nivelul oalelor si teoretic ar trebui sa fie putin mai eficienta, insa motoras care tot intra si iese nu stiu ce sa zic.

Traseul de la plita e cam de 2.5ml. Practic coboara din plita tubulatora, un cot la 90 si iese direct afara. Deci traseul e oarecum optim, iar aportul de aer se face de la un geam din apropiere.

Edited by alinescoo, 20 February 2024 - 18:12.


#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006
Ce ai tu nevoie este ceva cu minim 750 mc real pt gatit conventional.
Problem este de unde ai tu nevoie. Iar un model decent cu puterea necesara si cu tipul de montaj pe care-l vrei tu ...... nu vei gasi la ce buget ai specificat pe aici.
Minim 1000EUR+TVA. Asta asa, la prima strigare. Pe urma ai distractia cu kitul de evacuare.
De montaj nici nu mia zis. Sa vezi cum se arunca bajetii cand vad scule din astea (pe principiul, bucatarie de bijer, hota de bojer => manopera de bojer). Daca mai stai si intr-o zona un mp de teren e scump .. well ... iti imaginezi.

Edited by kretzu77, 20 February 2024 - 18:49.


#9
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Plita-Hota era bosch si am cumparat-o din germania la oferta de 999 euro redusa de la 1200 si ceva,dar nu stiu sa iti mai spun ce model era. In 2019 am luat-o pt ca atunci am mobiltat toata bucataria si sotia a vrut musai modelul asta de plita-hota.
Mi-a placut si mie,dar m-a dezamagit pentru ca nu tragea cum trebuie si tubulatura era dedicata. Fata de hota veche tragea la jumatate si stateai cu frica sa nu scapi supa,ciorba,lapte...etc, pentru ca atunci era distractie mare.
Am avut bafta ca o vrut-o sotia unui prieten si am dat-o repede fara  sa ma gandesc prea mult.
Nu stiu cum se gateste la tine in casa,dar la noi se gateste!
Bafta in decizie!

#10
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,769
  • Înscris: 21.11.2005
Imi montez singur hota nu e problema asta, problema e sa gasesc o solutie convenabila ca pret/performanta.

O alta posibila solutie la care ma gandesc, ar fi sa iau o hota incorporabila cat mai slim ca inaltime, daca ar fi cu exhaust pe lateral si sa ii fac un corp de mdf la fel ca mobila, de o inaltime cat mai mica si ala sa il prind direct de tavan.

#11
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024
Heinner 600 mc/h la o zecime din preturile discutate aici. Vezi pe emag. Daca las usa deschisa la bucatarie, trage si aerul din living. Vorbesc foarte serios...

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,174
  • Înscris: 22.05.2003
1. Aburul merge in sus
2. E o placere cand da in foc ceva si se scurge in hota.
3. Inteleg ca faci tunel pe sub bucatarie pentru a scoate afara evacuarea?

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,882
  • Înscris: 13.07.2011
Daca nu au iesirea la exterior (ci aerul recircula), atunci ai nevoie de o capacitate foarte puternica, iar cele integrate full nu dispun de o astfel de capacitate, daca nu bagi adanc mana in buzunar.

O sa dai niste bani si o sa vezi ca nu vei fi neaparat multumit, dar aici depinde de stilul de gatit. Daca nu se gaseste des, este o optiune decenta, in rest nu.

Exista alternativa aceasta, care are un efect mult mai puternic, dar cea de la Miele este undeva la 2500eur. Stiu ca si cei de la NEFF produc asa ceva.

Attached File  Screenshot_2.jpg   115.81K   33 downloads

#14
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 alinescoo, pe 20 februarie 2024 - 16:50, a scris:

Urmeaza sa achizitionez o plita cu inductie care va fi plasata pe o peninsula sa zic asa, deci un corp de mobilier care pe latime este lipit de perete. Tavanul este izolat cu spuma poliuretanica de 25cm si am niste grinzi de sustinere fix pe unde ar trebui sa vina o hota traditionala. Motiv pentru care renunt la modificarile din pod si incerc sa gasesc o solutie convenabila.

Ce am gasit pana acum ar fi de la Bosch si de la Electrolux, plite care au hota integrata in mijlocul lor, absortia facandu-se pe acolo si scotand aburul direct afara. Am vazut Bosch-ul chiar azi intr-un magazin, se invarte pe la 6000 lei. Electroluxul se invarte pe la 7000 lei. Ambele au 5 ani garantie. La Electrolux mai e avantajul ca dupa cei 5 ani pana la 10 ani e optiunea de reparatie la pret unic la 600 si ceva de lei.
Partea proasta e ca sunt cam scumpe si se gasesc pareri destul de putine despre ele ins cele vazute in general sunt pozitive. Daca ar fi sa iau separat o plita clasica pe la 2000 si o hota pe la 2500 as iesi sensibil mai ieftin, deci se plateste mult si "smecheria" sa zic asa ca ai all in one.

Daca aveti sau ati aflat pareri de la cine foloseste asemenea tip de hote cu plita incorporata mi-ar fi util sa imi ziceti. Am vazut ca mai sunt unele hote care ies din blat. insa cand deja ma gandesc ca mai e un motoras care se umple de "unsoruri" parca nu imi inspira incredere.

Va multumesc.

Poate te ajuta niste cautari pe youtube /facebook pentru a vedea asemenea produse in functiune. De ex aici: https://www.facebook...QDuSvMwL31Ns2r/ sau mentionase cineva de neff mai sus
https://www.facebook...16o8EfTkS7kcEB/

Edited by plimbaretul, 20 February 2024 - 23:34.


#15
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,769
  • Înscris: 21.11.2005

Vizualizare mesajAdm, pe 20 februarie 2024 - 21:28, a scris:

1. Aburul merge in sus
2. E o placere cand da in foc ceva si se scurge in hota.
3. Inteleg ca faci tunel pe sub bucatarie pentru a scoate afara evacuarea?

Din cat am vazut aceste plite au ceva sisteme care fac sa se opreasca sub oala daca "da in foc" si in plus parca au si hotele prevazut ceva spatiu pentru lichidele buclucase.
Nu fac tunel pe sub bucatarie, ci pe sub mobila. Picioare de 15cm, tubulatura are 10cm. Cobor de la plita si o cotesc spre perete unde iese afara.

@business11 se gateste zilnic deci am nevoie de o solutie buna.

@plimbaretul: multumesc de linkuri. Pe youtube vazusem ceva in special la elica dar in rest majoritatea sunt mai mult de reclama/prezentare lucru car enu ajuta.

#16
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,769
  • Înscris: 21.11.2005
E aici un video cu elica si nu arata rau: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t7zS_bThj_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Elica este fabrica de hote de bucatarie, si de putin timp au intrat si pe domeniul de plite cu hota integrata.
La fel si Faber, este fabrica de hote dar de 4-5 ani au intrat si pe domeniul plitelor pe inductie. Cred ca au fost primii care au scos plita pe inductie cu hota integrata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qfyK7Sm8Rtc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Faber este cumparata de catre Franke inainte de 2010.
Pana in urma cu cativa ani Faber si Elica produceau peste 90% din hotele de bucatarie pentru marea majoritate a marcilor de renume cum ar fi Bosch, AEG, Whirlpool etc.
Totusi montarea unei plite cu hota integrata nu este chiar asa de simpla, daca nu se respecta instructiunile si kiturile de montaj este normal sa nu se dea randament.
https://www.faberspa.../piani-cottura/

Edited by amami, 21 February 2024 - 11:31.


#18
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 28.05.2004
Hotele de genul asta sunt prostioare menite sa-ti ia ochii prin showroom-uri sau reclame. Nu zic, fac fata cu brio daca faci un ceai sau fierbi un ou. Altfel, daca prajesti ceva sau faci vreo friptura sunt complet inutile. Ori pui o hota tip insula si gasesti o solutie pentru evacuare ori mai bine nu pui nimc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Unknown11

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate