Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Care este nemulțumirea taximetriștilor?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#55
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,986
  • Înscris: 03.12.2005

View Posttfmercedez, on 07 februarie 2024 - 14:18, said:

o limuzina premium.

In Atena? Dude...

#56
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023

View Postbogdan_o, on 07 februarie 2024 - 14:16, said:

La UBER/Bolt, in Bucuresti singura conditie e ca masina sa fie mai noua de 14 ani pentru ca primesti licenta pe 1 an si vechimea maxima admisa este de 15 ani.

La TAXI, Nu ai voie cu masina mai veche de 10 ani. Deci, din start UBER / BOLT ies in castig. Sunt multe anomalii intre cele doua.

#57
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,762
  • Înscris: 15.06.2007

View Poststalker2142, on 07 februarie 2024 - 14:15, said:

Se intampla asta pentru ca e o meserie lejera tentanta pentru multi... nu iti strofoci mintea sa gandesti, nu lucrezi cu carca pe vreun santier, nu ai sefi sa te frece la cap.

nu desconsidera munca nimanui.
Sa stai 12 ore pe zi cu fundul in masina nu e prea usor, sa manci nervii in trafic.. nu-s bani usor castigati nici aia.

View Postsebulbus, on 07 februarie 2024 - 14:19, said:



In Atena? Dude...
in Corfu e plin de C clas, E class si chiar S class, la Salonic la fel.
In Timisoara n-am vazut nici macar un S class fie el si de 15 ani vechime facand taxi.

Edited by tfmercedez, 07 February 2024 - 14:23.


#58
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Posttfmercedez, on 07 februarie 2024 - 14:18, said:

unde mai pui ca masina era cel mai probabil o limuzina premium.
Da, era un RR Wraith. M-am simtit ca un rege in masina aia, era si un fotomodel care ne-a turnat sampanie pe tot parcursul cursei.
A vrut sa ne ofere si masaj tailandez, dar in 15 minute nu apucam nici macar sa ne dezbracam. Dar ne-a dat cartea de vizita, iar data viitoare cand suntem prin zona o contactam si ne asteapta la hotel cu 2 barbati pentru sotie si ea cu inca o prietena pentru mine.

Acum serios vorbind, era un Ford Mondeo din cate tin minte. Se vedea ca e cam calarita masina (manerele la usile din spate cam uzate), dar cel putin nu se auzeau sunete suspecte de la motor, directie sau suspensii pe durata calatoriei (cum auzeam des la taxiurile romanesti).

Edited by Hider141, 07 February 2024 - 14:29.


#59
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,976
  • Înscris: 04.10.2007

View Posttfmercedez, on 07 februarie 2024 - 13:23, said:

pai si in timisoara exista tudo taxi. Pe harta se vedea unde e masina. Nu inteleg cum de a reusit sa sparga piata uber si bolt.
Au fost discutii si la radio pe tema uber vs taxi, si majoritatea spuneau ca taxi e mai avantajos decat  ubereala. In trafic e plin de ride sharing.

Eu folosesc din cand in cand Taxi cand trebuie sa ajung undeva si nu am masina de servici... si firma are contract cu Tudo Taxi... nu compari taxiurile cu Uber/Bolt... jumatate din taxiuri sunt infecte... bine sunt si taximestisti care se respecta si au masina curata si servicii ok dar sub 50%.... in schimb in bucuresti e dezastru...
Personal cand trebuie sa ajung undeva si nu pot conduce folosesc doar uber/bolt...

#60
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 10.01.2023
este simpatic cum se zvârcolesc taximetriștii , nu mai merge cu maimuța fraților

și încă nu avem suficientă civilizație să avem mașini ridesharing de închiriat la minut. cum erau spark alea
dacă ar fi bolt cu mașinile lor pe străzi, nici taximetriștii nici ceilalți nu ar mai face bani..   cu un Bolt pe care îl descui singur din aplicație și pleci cu el unde ai treabă ieși la juma de preț .  

atunci ar fi super. momentul când putem folosi mașini la minut, fără a deține mașini,,  meseria de șoferi de taxi e în budă, sincer e cea mai de jos posibilă, nu îți trebuie nici un skill, și o maimuță știe să tragă de volan și să apese niște pedale.  ăia la Google au mașini autonome care merg singure prin campus

#61
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,575
  • Înscris: 16.03.2007
sunt tristi ca nu le mai merge cu maimutza.

#62
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postflt, on 07 februarie 2024 - 14:46, said:

este simpatic cum se zvârcolesc taximetriștii , nu mai merge cu maimuța fraților

și încă nu avem suficientă civilizație să avem mașini ridesharing de închiriat la minut. cum erau spark alea
dacă ar fi bolt cu mașinile lor pe străzi, nici taximetriștii nici ceilalți nu ar mai face bani..   cu un Bolt pe care îl descui singur din aplicație și pleci cu el unde ai treabă ieși la juma de preț .  

atunci ar fi super. momentul când putem folosi mașini la minut, fără a deține mașini,,  meseria de șoferi de taxi e în budă, sincer e cea mai de jos posibilă, nu îți trebuie nici un skill, și o maimuță știe să tragă de volan și să apese niște pedale.  ăia la Google au mașini autonome care merg singure prin campus
cu ani in urma prin 2009,am patit cu un nesimtit de taximetrist,ca ma grabeam,ptr 3 statii,sa pretinda sa ii dau 20 ron ca altfel nu ma duce. Si era dupamiaza, luat din statia de autobuz unde era nerusinatul parcat.

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,762
  • Înscris: 15.06.2007

View Postraducanu969, on 07 februarie 2024 - 14:20, said:



La TAXI, Nu ai voie cu masina mai veche de 10 ani. Deci, din start UBER / BOLT ies in castig. Sunt multe anomalii intre cele doua.
in toata tara? Sau unde? Ca in Tm sunt multe Logan generatia 1.  Asta cu vechime vehicolului este absurda. Pai zboara avioane vechi de 35 de ani, CFR are vagoane din era comunista, autobuzele si tramvaiele din Bucuresti, unele sunt vai de mama lor.

Edited by tfmercedez, 07 February 2024 - 15:07.


#64
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,976
  • Înscris: 04.10.2007

View Postraducanu969, on 07 februarie 2024 - 14:20, said:

La TAXI, Nu ai voie cu masina mai veche de 10 ani. Deci, din start UBER / BOLT ies in castig. Sunt multe anomalii intre cele doua.

15 ani, adica atunci cand iti reinoiesti licenta masina nu trebuie sa fie mai veche de 10 ani... dar daca masina are 9 ani si 11 luni si 29 zile mai primesti autorizare pe inca 5 ani, deci masina va functiona pana la 14 ani si 11 luni si 29 zile....

Asa ca lasa vrajala...

Edited by mirel3003, 07 February 2024 - 15:06.


#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,762
  • Înscris: 15.06.2007
Bine ca au nemtii mentalitatea de a cumpara masini noi, pregatite din fabrica pentru taxi. Dupa 3 ani le dau sh la export, si le vezi pe la noi, mercedesurile culoare crem.

#66
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,976
  • Înscris: 04.10.2007

View Posttfmercedez, on 07 februarie 2024 - 15:09, said:

Bine ca au nemtii mentalitatea de a cumpara masini noi, pregatite din fabrica pentru taxi. Dupa 3 ani le dau sh la export, si le vezi pe la noi, mercedesurile culoare crem.

la noi sunt cautate masinile de 4 ani jumate ca le mai pot tine 2 sezone (a 5 ani) pe taxi...
Am fost prin 2017 sa imi caut masina... masina doream sa aiba sub 5 ani vechime... la toti la care am fost m-au intrebat daca vreau sa o bag pe taxi, ca toti cei care cauta masini de 4 ani vechime sunt taximetristi...

Edited by mirel3003, 07 February 2024 - 15:16.


#67
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 10.01.2023
eu acum nu mai urc în taxi cât oi trăi. adică never ever never never never ever prefer să merg oricât și 20km pe jos decât să mai urc vreodată în taxi
acum în București există și autobuze de noapte care chiar sunt civilizate, există uber/bolt, există trotinete lime, chiar nu mai are nici un sens să fie folosite taxiurile

mai supraviețuiesc doar din țepe (turiști fraieri provinciali) de la gară sau aeroport,  și partea de business, femei fără carnet sau expați care au taxi decontat de companie (practică nocivă după părerea mea). compania să deconteze doar biletul de bus, nu taxiul

#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,762
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmirel3003, on 07 februarie 2024 - 14:24, said:



Eu folosesc din cand in cand Taxi cand trebuie sa ajung undeva si nu am masina de servici... si firma are contract cu Tudo Taxi... nu compari taxiurile cu Uber/Bolt... jumatate din taxiuri sunt infecte... bine sunt si taximestisti care se respecta si au masina curata si servicii ok dar sub 50%.... in schimb in bucuresti e dezastru...
Personal cand trebuie sa ajung undeva si nu pot conduce folosesc doar uber/bolt...
si ai vazut ca mai este "white cab" pentru cine vrea lux.

#69
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 10.01.2023
de asemenea, românii preferă să conducă ei, practic toată lumea are mașină și carnet, și nici băutura nu e impediment, majoritatea circulă după ce au băut (să spunem la petreceri în centrul vechi)
deci taximetriștii sunt mâncați, nu mai au nici un scop ar putea să se apuce de altă meserie, pus pavele, gunoieri, cărat saci de ciment, d-astea

#70
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,976
  • Înscris: 04.10.2007

View Posttfmercedez, on 07 februarie 2024 - 15:18, said:

si ai vazut ca mai este "white cab" pentru cine vrea lux.

Imi e suficient Uber/Bolt pentru chestii personale... nu sunt chiar asa pretentios..
Ce mi se pare naspa e ca nu am voie sa merg in interes de servici cu Uber-ul, pentru ca firma are contract doar cu Tudo Taxi, si nu toate masinile sunt OK... si cand suni la dispecerat si ceri o masina curata, se supara dispecera... nu ma intereseaza, poate sa imi trimita si logan de 14 ani dar sa fie in pana mea curat sa nu imi fie sila sa urc in el.

#71
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004

View PostHider141, on 07 februarie 2024 - 14:09, said:

Nemultumirea e ca au venit Uber/Bolt care ne trateaza ca pe clienti, nu ultimii prosti ai planetei, si nu mai au pe cine sa fraiereasca cu 50 de lei pe o cursa de 15 lei, sau cu 300-400 de lei pe o cursa ce in realitate costa 30-40 de lei, cum ii tepuiesc pe turistii straini in cele mai fericite cazuri.

O cunostinta de-a sotiei a venit din Grecia intr-un citybreak la Bucuresti, sa vada capitala noastra. Fiind obisnuita cu Atena, a urcat in primul taxi ce l-a vazut... 10 minute mai tarziu si 350 de lei mai putin in buzunar a ajuns la hotel, iar cand am calculat cursa cu Bolt, nu depasea 25 sau 30 de lei.

In schimb, cand am fost noi in Atena, am prins si greva transportatorilor (nu circulau trenuri, metrouri, autobuze) am urcat si noi in primul taxi dar am platit exact cat trebuia pe cursa, iar traseul ales de sofer de unde ne-a luat pana in portul Piraeus a fost cel mai scurt, verificat pe Maps si Waze.

Păţanie personală: mă sui în taxi la P-ţa Victoriei, cam 2008. Văd că tariful e de vreo 4 Lei per kilometru (cam 5 în banii de azi), zic că trebuie să cobor undeva pe drum. Că nu aveam bani şi am băgat o minciunică.   :)
La "We love retro" 2018 nu cred că mai aveam bani. Am prins mai devreme un autobuz de noapte că a fost de gaşcă un şofer şi m-a luat în drum spre P-ţa Unirii, deşi nu era cu călători.  :)  Cred că dacă nu mă lua, aşteptam încă juma de oră la P-ţa Unirii. Alftel, jigodiile te suprataxează când au curse la evenimente, că nu e îndeajuns că te suprataxează la apă şi bere organizatorii de evenimente.  :disgust:

Edited by djl, 07 February 2024 - 15:31.


#72
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnicuberbec01, on 07 februarie 2024 - 12:49, said:

Citesc in presă de o revoltă a taximetristilor Bucureșteni, nemulțumiți de activitatea celor de la Uber ,Bolt și alții.
Pe grupurile dedicate din Facebook, discuțiile sunt aprinse.
Concurenta neloiala, nu platesc aceleasi taxe, pret variabil etc... e ca in Paris sau alte capitale unde taximetristii cer interventia guvernelor.

View Postechoshoworacle, on 07 februarie 2024 - 13:21, said:

Taximetria ar trebui dereglementată. Lumea nu vrea să accepte că în secolul asta taximetria nu mai poate fi un job full time din care să trăiești, să crești copii și să ieși la pensie!
Pentru multi este nu conteaza ce accepta fiecare.

Edited by andreic, 07 February 2024 - 15:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate