Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Ochelari cu lentile progresive Interoptik

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Multumesc pentru recomandari.
Aceleasi lentile pe care le-am gasit cu 1.750 erau la alt magazin 2.100 lei. Am vreo 3-4 in zona in care locuiesc si le-am luat la rand. Difera comisioanele, ca eu am comparat aceleasi lentile.
La cei monofocali ma deranjeaza ca atunci cand ii porti pe cei de apropiere, inevitabil te mai uiti si un pic mai departe si astfel iti bulesti si mai tare ochii.
Cred ca o sa ma risc cu o pereche  de progresivi, bunavointa am.

#20
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View PostGlCA_Contras, on 23 ianuarie 2024 - 12:50, said:

Progresivele astea nu folosesc la distanta intermediara (spre exemplu lucrul la calculator). Deci pentru cei care lucreaza la PC sunt fix pix.
Confirm !
Eu vad blurat monitorul desi am mutat si ochelarii si monitoarele in diverse pozitii .
Ii port doar cand conduc adica nu mai mult de 30 de minute pe zi motiv pentru care ma dor ochii seara

View PostGunDALF, on 23 ianuarie 2024 - 11:30, said:

Dupa mai bine de 1 an inca nu m-am obisnuit cu progresivii mei. Aviz amatorilor.

Ii lauda toata lumea , suntem noi idioti si nu stim sa folosim progresivii astia cumva?
Eu am programare peste doua ore la un alt consult plus alti ochelari , am renuntat sa mai dau vina pe mine si blamez ochelarii acum :D
La pc nu-i pot folosi , la citit o carte iar nu-i pot folosi ca am facut greseala sa testez niste ''readers'' la 2 lei bucata din Warlmart si diferenta e enorma

#21
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Ce lentile erau?

#22
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Exista lentile " progresive de interior " sau degresive pentru a lucra la calculator sau lucrul la birou, mult mai confortabile. Totul depinde de ce faci tu , de mediul de lucru. Daca esti bucatar , te intereseaza sa vezi ce pui in farfurie si putin in fata ei -pana la 2m, adica pe ospatarul care iti ia farfuria sa o duca la masa, dar nu il "vezi" cand intra pe usa ...ca e prea departe . 😅. Daca esti " director"  si ai o sedinta si vrei sa vezi si in agenda si la flipchart 4-5m , iarasi exista o solutie de lentile progresive de interior DAR cu alea nu iesi la fumat ca o sa cazi pe scari :) . Sunt foarte multi purtatori care nu au gasit un prescriptor bun sau nu au primit recomandarea corecta pentru lentilele potrivite. Majoritatea purtatorilor dau vina pe lentile dar in 99% din cazuri nu avem o prescriptie, montaj , recomandare corecta .

Edited by Dodo03, 23 January 2024 - 16:45.


#23
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View PostNoua_pe_site, on 23 ianuarie 2024 - 16:20, said:


Confirm !
Eu vad blurat monitorul desi am mutat si ochelarii si monitoarele in diverse pozitii .
Ii port doar cand conduc adica nu mai mult de 30 de minute pe zi motiv pentru care ma dor ochii seara



Ii lauda toata lumea , suntem noi idioti si nu stim sa folosim progresivii astia cumva?
Eu am programare peste doua ore la un alt consult plus alti ochelari , am renuntat sa mai dau vina pe mine si blamez ochelarii acum :D
La pc nu-i pot folosi , la citit o carte iar nu-i pot folosi ca am facut greseala sa testez niste ''readers'' la 2 lei bucata din Warlmart si diferenta e enorma

Daca nu vrei sa renunti la ochelarii aia ce ai mai putea face e ca tu sa stai cat mai sus iar monitorul/ecranul de laptop cat mai pe spate si mai departe posibil. Toate astea vor duce la un confort scazut ...deci recomandarea nu a fost buna, nu faptul ca lentilele sunt progresive. Ochelarii trebuie sa aiba o singura pozitie ...nu ii muti cum vrei , pentru ca schimbi canalul de progresie sau punctul focal ...asta poate sa insemne un montaj incorect .
La fel si cu condusul, cititul, coboratul scarilor - trebuie sa misti capul , te folosesti mai mult de vederea centrala nu de cea periferica atunci cand privesti prin lentile. Toate astea trebuia sa ti le spuna si fatuca de la tejghea cand ai primit ochelarii :)

#24
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View Postdanrogo2001, on 23 ianuarie 2024 - 16:36, said:

Ce lentile erau?
Habar nu am , nu tin minte mai nimic din ce nu e catalogat in creierasul meu ca fiind important.
As fi putut opta pentru lentile de 80-90 de dolari dar ale mele m-au dus la vreo 400 daca nu ma inseala memoria

View PostDodo03, on 23 ianuarie 2024 - 17:02, said:

Daca nu vrei sa renunti la ochelarii aia ce ai mai putea face e ca tu sa stai cat mai sus iar monitorul/ecranul de laptop cat mai pe spate si mai departe posibil. Toate astea vor duce la un confort scazut ...deci recomandarea nu a fost buna, nu faptul ca lentilele sunt progresive. Ochelarii trebuie sa aiba o singura pozitie ...nu ii muti cum vrei , pentru ca schimbi canalul de progresie sau punctul focal ...asta poate sa insemne un montaj incorect .
La fel si cu condusul, cititul, coboratul scarilor - trebuie sa misti capul , te folosesti mai mult de vederea centrala nu de cea periferica atunci cand privesti prin lentile. Toate astea trebuia sa ti le spuna si fatuca de la tejghea cand ai primit ochelarii Posted Image
Mi-a zis si fatuca de la tejghea , si fatuca de aici care presteaza uneori pe aria asta ( evee ) si vreo alte 10 diverse persoane care au acelasi tip de lentile si-s foarte multumiti.
In principiu sunt si pentru calculator si pentru condus si pentru citit si vazut ce scrie pe pancarta de la 50 m , is cei mai buni ochelari pe care-i puteam comanda.

In realitate durerea de cap provocata initial a trecut dupa vreo sapamana dar pc-ul e blurat , cartea e blurata si m-am enervat suficient incercand sa ii folosesc dar a venit vremea sa recunosc ca nu-s pentru mine.

#25
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View PostNoua_pe_site, on 23 ianuarie 2024 - 17:13, said:


...is cei mai buni ochelari pe care-i puteam comanda.

...dar a venit vremea sa recunosc ca nu-s pentru mine.

Asta incerc sa iti spun , lentilele/ochelarii sunt f buni, dar nu potriviti pentru activitatile tale. Asta trebuia sa identifice prescriptorul si sa faca recomandarea corecta. La fel se intampla si cu ramele, in general "fatuca" aia te lasa sa alegi ce iti place , ceea ce este total gresit in anumite situatii . Mai intai trebuie sa ti se explice ce tip de rama ar fi potrivita conform prescriptiei si apoi sa te lase sa iti alegi doar din gama aia.

#26
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postatupi, on 23 ianuarie 2024 - 11:08, said:

Sunt mai low cost insa e f important ca tehnicianul sa le monteze corect. Poate iti va fi greu la inceput primele cateva zile pana te obisnuiesti sa te uiti prin ele.

Sunt deja la a 4-a pereche  de progresivi,Conteaza enorm de mult centrarea si sa fie nimerite dioptriile dupa ce se fac cele noi.
UNA A FOST vederea cu lentilele de proba si alta a fost cu cele facute [cele noi],sunt convins de faptul ca cea mai mica [micronica] deviere de la reteta prescrisa si nu vor mai fi ca si la proba optometrica.
Am purtat ochelarii asa rai cum au fost deoarece cei vechi erau zgariati rau de tot si nu erau deloc utilizabili.
Am avut si interoptik in pricipiu sunt buni dar nu difera cu nimic de alte branduri de marca .

#27
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View PostDodo03, on 23 ianuarie 2024 - 17:22, said:

Asta incerc sa iti spun , lentilele/ochelarii sunt f buni, dar nu potriviti pentru activitatile tale. Asta trebuia sa identifice prescriptorul si sa faca recomandarea corecta. La fel se intampla si cu ramele, in general "fatuca" aia te lasa sa alegi ce iti place , ceea ce este total gresit in anumite situatii . Mai intai trebuie sa ti se explice ce tip de rama ar fi potrivita conform prescriptiei si apoi sa te lase sa iti alegi doar din gama aia.

Am avut doua fatuce care m-au ajutat la ales ramele iar lentilele in principiu au fost alese bazat pe activitatile mele.
Acum sunt interesata de folosit ochelarii la calculator pentru ca seara ma dor ochii si ceva protectie impotriva luminilor de la masini noaptea Posted Image
Anul trecut nu am avut probleme cu condusul noaptea dar acum o tai repede acasa inainte sa se intunece

#28
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Uită de ochelari cu lentile progresive pentru lucrul la PC.
Spre deosebire de România, în vest există și varianta de ochelari progresivi ocupaționali. Adică de birou. Vezi scrisul pe documente aproape și monitorul mai departe, ca să zic așa. Este ceea ce îți recomand.
Pentru la distanță îți iei de distanță și punct.
Doar pentru PC, iei dioptrie fixă, pentru PC.

Și ai grijă cu heliomatul. La fel, mare țeapă.

Toate astea ți le zice unul care a cheltuit muuulte mii de euro pe ochelari. Cei mai buni i-am avut făcuți în străinătate, cu sticlă Japan.

Cea mai mare problemă la progresivi e că cei de la optică îți spun că te vei obișnui să privești înclinând capul unde ți-e mai confortabil, unde vezi mai bine. Țeapă, nu-i așa. Pe parcursul zilelor, lunilor, vei ridica capul și vei folosi dioptria din ce în ce mai agresivă de pe lentilă și vei sfârși ca în câteva luni să constați că nu mai vezi cum trebuie unde mărirea e maximă. Într-un cuvânt ți-ai fwtwt și mai tare ochii.

#29
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Aproape numai prostii ai spus in postul ala, nimic fondat, ti-ai exprimat parerile proprii fara nici o legatura cu realitatea bazata pe cunostinte si profesionalism.
1) Lentilele alea de ochelari "progresivi ocupationali" exista si in Romania, daca tu nu le-ai cumparat de aici nu inseamna ca nu exista. Scriam mai sus ce fac si in ce scop se utilizeaza.
2) Lentilele " heliomate" in nici un caz nu sunt o mare teapa , se folosesc doar cu anumite scopuri si in anumite situatii.Sunt o necesitate absoluta si utila pentru unele persoane.
3) Din nou " sticla aia Japan" se gaseste si in Romania aproape la orice optica de cartier . Se pot face la fel de buni cum i-ai avut tu de mii de euro daca se respecta anumiti pasi ai prescriptiei.
4) Ochii ti se fwt de la o prescriptie facuta prost, de la supracorectie , pentru ca nu ti se lasa o rezerva de acomodare si pentru ca imbatranesti si devii prezbit , nu pentru ca inclini tu capul sa vezi prin partea de jos a lentilei . Ala se numeste disconfort in utilizare  si nu tine de lentila /producator ci de scopul pentru care iti faci ochelari.

Si da , ai zis si un lucru bun - uita /incearca sa nu folosesti ochelari progresivi cand stai la birou/calculator pentru ca se gasesc solutii dedicate ce iti vor oferi un confort sporit. In schimb multi nu mai vor si a 2a pereche de ochelari si astfel apar nemultumirile si afirmatiile nefondate despre cum ochelarii progresivi sau " heliomatul " sunt o mare teapa ... mai bine iei din Kaufland o pereche cu 10 lei.

Edited by Dodo03, 23 January 2024 - 20:26.


#30
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

View PostGlCA_Contras, on 23 ianuarie 2024 - 12:50, said:

Progresivele astea nu folosesc la distanta intermediara (spre exemplu lucrul la calculator). Deci pentru cei care lucreaza la PC sunt fix pix.
Raspuns specific pentru un gica-contra.
Folosesc ochelari cu lentile progresive de15 ani, fara nici o problema, oriunde si la orice, inclusiv la calculator acum cand scriu mesajul.
Ajustarea vederii pentru orice distanta se face ridicand coborand privirea.

#31
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
In 30 posturi, numai un utilizator de progresivi se declara multumit.
Asta trebuie sa dea de gandit.
Cred ca ideea de progresivi e excelenta, dar e foarte important ca cel care ii prescrie sa stie meserie. Asa ca iti urez sa ai noroc de un optometrist bun.

Eu am incercat prima oara progresivii de interior Hoya lifestyle business. "Ocupationali", cum li s-a spus mai sus. Cu ei se presupune ca trebuia sa vad si sa citesc, si sa folosesc calculatorul, si la distanta de pana la 4m. Cel putin asa spun cei de la Hoya. Insa ei nu stiu cat de bine pregatiti sunt optometristii care ii prescriu...
Cu prima pereche vedeam bine la citit si la distanta, in interior. La calculator nu vedeam bine. Trebuia sa las capul pe spate ca sa am acces la dioptria de care aveam nevoie pentru ecran.
Am cerut schimbarea lor, insa a doua pereche primita imi era de folos doar la calculator si la citit. Daca ridicam privirea sa ma uit la persoanele din jur, ameteam.
Dupa multe discutii in contradictoriu si o plangere la protectia consumatorilor, am primit banii inapoi.

La recomandarea altui optometrist am mai dat o sansa progresivilor. De data asta, pentru testare, ochelari progresivi simpli, ceva mai ieftin - niste lentile made in Romania. Am vazut cu ei din clipa in care i-am primit, fara sa fie nevoie de perioada de acomodare. Si la citit, si la distanta, si la calculator si la condus. Super!
Numai ca dupa doua luni de folosinta zilnica, nu am mai vazut clar cu ei. Nu stiu care ar fi putut sa fie motivul. Sa imi fi crescut dioptriile asa mult in numai 2 luni?
Asa ca, dupa 4 luni de incercari prin care mi-am batut joc de ochii mei, am revenit la bifocali pentru toata ziua si monofocali pentru PC.
Totusi, mi-ar placea sa gasesc o solutie pentru birou care sa imi permita sa vad, cu aceeasi pereche de ochelari, atat ecranul calculatorului, cat si persoanele din jur. Pentru restul timpului nu as mai renunta la bifocali.

View Postyetiro, on 23 ianuarie 2024 - 22:10, said:

Ajustarea vederii pentru orice distanta se face ridicand coborand privirea.
De acord, numai ca, daca trebuie sa stai cu barbia ridicata 8 ore pe zi, ca sa vezi clar ecranul calculatorului, te alegi cu dureri de gat...

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View PostGlCA_Contras, on 23 ianuarie 2024 - 13:10, said:

Optometrista ma lamurea ea pe mine ca progrsivele au si o sectiune intermediara pentru lucurul la PC- sa am eu rabdare ca o sa descopar minunea peste 2 luni. Adica ar fi 3 zone de focusare - vrajeala ordinara. Micninosii astia ar trebui  calcati in picioare!


Exista progresivi cu 2 si cu 3 regiuni.
Contrat e ce se spune mai sus, mie imi plac si heliomatii - din pacate arata de tocilar, dar sunt foarte practici -  si progresivii in sensul ca nu-i urasc. Da, mi-a luat mai bine de un an sa ma obisnuiesc.
2 perechi de cohelari sau chiar 3 pentru calculator sunt evident preferabile, doar ca e neplacut daca trebuie sa le schimbi tot timpul si le mai si uiti.

Edited by vrajitoruldinoz, 24 January 2024 - 05:43.


#33
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Port ochelari progresivi de aprox 15 ani si sunt f multumit cu ei insa cand e vb de stat cu orele la calculator am alta pereche unifocali. Pentru condus sunt excelenti. Mai e o chestie, eu am astigmatism si ma impac perfect eu ei, sotia e mioapa si i-a zis doctorul ca la ea ar putea fi o problema trecerea la progesivi pentru ca diferentele de dioptrie intre vederea de aproape si cea de distanta sunt mari si ar putea sa o nauceasca. Deci probabil progresivii nu sunt ptr toata lumea si toate situatiile.

#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am realizat o schema cu 2 perechi de unifocali. Una de distanta si una intermediara (la PC). Cand ii combini sunt perfecti pentru citit :)  Asa ca daca vedeti tipi cu 2 perechi de ochelari pe nas cand  citesc aia e combinatia  :P

#35
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View PostGunDALF, on 23 ianuarie 2024 - 11:30, said:

Dupa mai bine de 1 an inca nu m-am obisnuit cu progresivii mei. Aviz amatorilor.
Daca nu te-ai obisnuit, nu sunt corect montati.
Stiu un caz (deja celebru) in orasul meu. O doamna a dorit si si-a facut la cea mai buna optica din oras. Nu se putea obisnui cu ei, aparusera si dureri de cap. Inapoi la control. Placa cu "trebuie sa va obisnuiti". Fiind sotul "un cineva", dupa lungi tratative au primit banii inapoi. Au mers in vizita la rude intr-un orasel din Germania. Spre sfarsit, doamna isi aminteste de ochelari si merg la o optica de acolo. Tehniciana a masurat, a verificat si cum romanasii nostri nu mai stateau, a trimis ochelarii prin posta. Din prima zi cum i-a pus, au fost buni. Ii poarta si azi.

#36
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006
Salut, caut si eu pareri despre aceasta marca de lentile. Ce pot sa-ti spun e sa mai cauti si la alte optici, eu am primit acum 10 minute o oferta la 1500 lei perechea, exact acest model (excelit unique 4k) producatorul are o promotie de 10% in aceasta perioada. Daca optica unde ai discutat nu ti-a spus de promotie e o problema...
Port lentile progresive de vreo 5 ani; m-am obisnuit greu cu ele (mi-a luat vreo 3 luni), dar dupa perioada de adaptare n-am avut nici o problema, inclusiv la computer, etc. Acum am nevoie de lentile noi si nu mai vreau sa platesc sumele exorbitante pe care le-am platit pe Zeiss fiindca sint foarte dezamagit de felul in care s-a deteriorat coatingul lentilei, de am ajuns sa nu le mai pot folosi noapte, vad numai stelute... ma rog, opticile spun ca nu i-am curatat eu cum trebuie. Port ochelari de 50 de ani si pina acuma as zice ca m-am descurcat, e prima pereche la care am problema asta. dar asta e un pic pe langa subiect
revenind, da, probabil o sa te obisnuiesti greu daca ai peste 45-50 de ani, dar merita efortul.
cred ca la ora asta nu e nici o diferenta intre modelel de top de la Zeiss, Hoya, Essilor - marcile "premium" si marci mai putin celebre gen Interoptik sau Ital Lenti care vand acelasi lucru la jumatate de pret. Tehnologia e veche, patentele sint publice de mult, nu prea e motiv sa nu poti face o lentila foarte buna la jumate sau mai putin din pretul marcilor premium

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate