Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ochelari cu lentile progresive Interoptik

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Daca tu crezi ca nu este nici o difetenta intre Essilor, Zeiss , Nikon, Hoya si marcile mai putin celebre ...ce parere mai vrei sa aflii? Partial ai putea avea dreptate , depinde foarte mult si de tipul de lentile si ce prescriptie ai . Daca ai nevoie de ochelari de citit sau lentile de stoc ...acolo da , poti spune ca ar putea sa nu fie diferenta mare , diferentele apar la design( sferice, asferice, dublu asferice cu n axe de asferizare) ,tratamentele disponibile, calitatea materialelor, tehnologia folosita, lentile de reteta personalizate. Cand te uiti la lentile , toate par la fel, diferenta apare cand privesti prin ele.
Spuneai ca s-au stricat lentile pe care le ai de 5 ani , e normal sa observi diferente .  Cand esti acasa ii cureti doar cu detergent de vase si apa calduta , incerci sa folosesti cat mai putin acele spray-uri. De curiozitate...spui ca ai acele Zeiss de 5 ani...cred ca era vremea pandemiei atunci , i-ai sters cumva cu dezinfectant ? Ti-a ramas si acum obiceiul asta ?

Edited by Dodo03, 24 January 2024 - 17:00.


#38
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006

View PostDodo03, on 24 ianuarie 2024 - 16:57, said:

Daca tu crezi ca nu este nici o difetenta intre Essilor, Zeiss , Nikon, Hoya si marcile mai putin celebre ...ce parere mai vrei sa aflii? Partial ai putea avea dreptate , depinde foarte mult si de tipul de lentile si ce prescriptie ai . Daca ai nevoie de ochelari de citit sau lentile de stoc ...acolo da , poti spune ca ar putea sa nu fie diferenta mare , diferentele apar la design( sferice, asferice, dublu asferice cu n axe de asferizare) ,tratamentele disponibile, calitatea materialelor, tehnologia folosita, lentile de reteta personalizate. Cand te uiti la lentile , toate par la fel, diferenta apare cand privesti prin ele.
Spuneai ca s-au stricat lentile pe care le ai de 5 ani , e normal sa observi diferente .  Cand esti acasa ii cureti doar cu detergent de vase si apa calduta , incerci sa folosesti cat mai putin acele spray-uri. De curiozitate...spui ca ai acele Zeiss de 5 ani...cred ca era vremea pandemiei atunci , i-ai sters cumva cu dezinfectant ? Ti-a ramas si acum obiceiul asta ?
multumesc pentru sugestii as aprecia insa o parere concreta despre modelul de lentile discutat, n-am timp de trolling

#39
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Ti-am scris o parere concreta , in anumite situatii nu vezi diferenta intre " premium" si " duzina" , in altele da . In plus am scris cum se spala corect o pereche de lentile..despre ce troling vorbesti?  Te intrebam daca ai sters lentilele Zeiss/ochelarii cu dezinfectant in perioada pandemiei si inca mai ai obiceiul asta? Ai zis ca sunt slabe.

#40
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mai exista si alt producator de lentile in Romania in afara de acest Interoptik?

Lentilele progresive romanesti pe care le-am avut eu mi-au fost utile numai doua luni, dupa care nu le-am mai putut folosi. Din pacate nu stiu ce marca erau ale mele, stiu numai ca erau de la un producator din Romania.
Acelasi lucru imi spunea si medicul meu de familie - ca nu a vazut decat putin timp cu lentilele progresive ieftine, dupa care a fost nevoita sa revina la monofocali.

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpepo70, on 24 ianuarie 2024 - 16:40, said:

Salut, caut si eu pareri despre aceasta marca de lentile. Ce pot sa-ti spun e sa mai cauti si la alte optici, eu am primit acum 10 minute o oferta la 1500 lei perechea, exact acest model (excelit unique 4k) producatorul are o promotie de 10% in aceasta perioada. Daca optica unde ai discutat nu ti-a spus de promotie e o problema...
Port lentile progresive de vreo 5 ani; m-am obisnuit greu cu ele (mi-a luat vreo 3 luni), dar dupa perioada de adaptare n-am avut nici o problema, inclusiv la computer, etc. Acum am nevoie de lentile noi si nu mai vreau sa platesc sumele exorbitante pe care le-am platit pe Zeiss fiindca sint foarte dezamagit de felul in care s-a deteriorat coatingul lentilei, de am ajuns sa nu le mai pot folosi noapte, vad numai stelute... ma rog, opticile spun ca nu i-am curatat eu cum trebuie. Port ochelari de 50 de ani si pina acuma as zice ca m-am descurcat, e prima pereche la care am problema asta. dar asta e un pic pe langa subiect
revenind, da, probabil o sa te obisnuiesti greu daca ai peste 45-50 de ani, dar merita efortul.
cred ca la ora asta nu e nici o diferenta intre modelel de top de la Zeiss, Hoya, Essilor - marcile "premium" si marci mai putin celebre gen Interoptik sau Ital Lenti care vand acelasi lucru la jumatate de pret. Tehnologia e veche, patentele sint publice de mult, nu prea e motiv sa nu poti face o lentila foarte buna la jumate sau mai putin din pretul marcilor premium

Ochelarii se spală cu apă călduță și săpun. Ștergerea cu microfibră, alcool, lichid special etc deteriorează lentilele.
Ochelarii de 50 de ani nu au nici o relevanță, sticla e mult mai rezistentă decât stratul ăla de pe lentile.
Durata de viață a unei lentile e cam 1-2 ani pentru ca asta e timpul la care se prepune ca te duci la doctor, se schimba prescripția, și ochelarii.

Edited by vrajitoruldinoz, 24 January 2024 - 21:22.


#42
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Rhein Vision, Brillis...or mai fi si altii. Dar nu acolo e problema , ci la lentilele aduse din China,in bagajul de cala si vandute in optici cu vitrina faina la preturi premium.

#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View Postinu1711, on 24 ianuarie 2024 - 21:14, said:

Mai exista si alt producator de lentile in Romania in afara de acest Interoptik?

Lentilele progresive romanesti pe care le-am avut eu mi-au fost utile numai doua luni, dupa care nu le-am mai putut folosi. Din pacate nu stiu ce marca erau ale mele, stiu numai ca erau de la un producator din Romania.
Acelasi lucru imi spunea si medicul meu de familie - ca nu a vazut decat putin timp cu lentilele progresive ieftine, dupa care a fost nevoita sa revina la monofocali.

Dar ce s-a întâmplat? N-am auzit niciodată așa ceva.

#44
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 24 ianuarie 2024 - 21:20, said:



Ochelarii se spală cu apă călduță și săpun. Ștergerea cu microfibră, alcool, lichid special etc deteriorează lentilele.


Nu cu sapun , deoarece unele contin lanolina...agenti de hidratare pentru piele...tot felul de mizerii care fac ca lentila sa devina unsuroasa. Cel mai bun detergent pentru spalat lentile este cel de vase ...iar "lichidul special" il folosesti doar la nevoie, gen concedii...in masina...prin parc...mai stiu eu pe unde.

#45
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Pana la urma am dat comanda de o pereche de ochelari cu lentile progresive Essilor Varilux Physio 3.0 cu tratament antireflex si heliomat, cu 1,6 gradul de subtiere. Se inchid si in masina nu  doar cand esti in aer liber, acum o sa vad exact cu cat, cand vor veni.
Au ceva promotii si a ajuns 2.100 lei perechea de lentile.
Ar trebui sa soseasca intr-o saptamana.
Va tin la curent cu evolutia.

Edited by danrogo2001, 25 January 2024 - 15:59.


#46
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 24 ianuarie 2024 - 21:23, said:

Dar ce s-a întâmplat? N-am auzit niciodată așa ceva.
Si eu as vrea sa stiu ce s-a intamplat. Probabil ca ar fi trebuit sa merg cu ei inapoi, insa am considerat ca mi-am batut joc suficient de ochii mei, incercand 3 perechi de progresivi prescrisi de optometrisiti prost pregatiti. Asa ca am revenitla monofocali/bifocali.

#47
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt curios cum te vei adapta cu ei in timpul condusului tinand cont ca iti reduce din vederea periferica.

#48
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 inu1711, on 25 ianuarie 2024 - 20:31, said:

Si eu as vrea sa stiu ce s-a intamplat. Probabil ca ar fi trebuit sa merg cu ei inapoi, insa am considerat ca mi-am batut joc suficient de ochii mei, incercand 3 perechi de progresivi prescrisi de optometrisiti prost pregatiti. Asa ca am revenitla monofocali/bifocali.

Distanta intre 0,5 - 4 metri cu ce o acoperi, cu ochelarii de distanta?

#49
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 Leo2006, on 26 ianuarie 2024 - 00:43, said:

Sunt curios cum te vei adapta cu ei in timpul condusului tinand cont ca iti reduce din vederea periferica.
Si eu mi-am facut griji in privinta asta, insa nu am avut vreo problema la volan cat timp am vazut cu ultimii progresivi.

 danrogo2001, on 26 ianuarie 2024 - 10:20, said:


Distanta intre 0,5 - 4 metri cu ce o acoperi, cu ochelarii de distanta?
In timpul serviciului ... cu nimic. Ma uit pe deasupra ochelarilor pentru aproape.
In restul zilei, cu partea pentru distanta a ochelarilor bifocali.

#50
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Am ridicat ochelarii din optica.

Inca de la inceput am fost surprins cat de ingust este campul pe verticala, la aproape, atunci cand citesti o carte. Practic este cam 3,5 cm deci pentru a citi un rand dintr-o carte trebuie sa misti de 3 ori capul deoarece altfel scrisul apare usor blurat. Practic este cam dezastru ca sa spun sincer.

Pe strada, deci la distanta, daca sunt 2-3 oameni in linie, la fel trebuie sa misti usor capul ca sa fii cu privirea perpendicular pe fiecare, pentru a-l vedea clar, insa aici sa zicem ca este mai acceptabil.
In masina, la uitarea in oglinzi stanga-dreapta nu am constatat probleme, probabil ca intoarceam oricum capul si am acest reflex.

La calculator, am distanta de 70 cm intre mine si ecran si iarasi este groaznic, trebuie sa ridic privirea destul de mult si simt ca nu imi este confortabil. Deasemeni este foarte fin reglajul pe care trebuie sa-l faci prin ridicarea/coborarea capului si astfel intri foarte usor intr-o zona blurata, iar astea au loc concomitent cu faptul descris  la inceput si anume ca sunt clare doar 3 cuvinte.
Pe Facebook sau oriunde scrolezi o pagina este si mai naspa deoarece se modifica in permanenta locul (randul/coloana) unde focalizezi.

Deoarece Optica respectiva nu ii poate inlocui cu o pereche de bifocali, ca cica asa este politica magazinului, o sa revin la vechiul obicei si o sa fac in schimbul lor 2 perechi, una de aproape pentru citit si o pereche pentru departare.
Sigur va fi o imbunatatire deoarece de exemplu la departare, vechii ochelari aveau +1 si acum prescriptia este de  +1,5.

Din pacate se pare ca ma incadrez la cei 4-5% care nu s-au adaptat cu ochelarii progresivi.

Am atasat o poza in care arat cam cum vad eu la citit cu ochelarii progresivi.

Attached Files



#51
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 07.02.2011
"La calculator, am distanta de 70 cm intre mine si ecran, ...
... la departare, vechii ochelari aveau +1 si acum prescriptia este de  +1,5."
...
Pentru distanta de 70 cm, lucrul la calculator,
cat timp dioptriile de distanta sau aproape sunt mici e posibil sa zici ca te descurci cu ochelarii respectivi.
Dar daca dioptiile cresc, pentru lucrul la calculator iti trebuiesc ochelari de aproape cu dioptria mai scazuta decat pentru cea de citit,
Cu putina rabdare si lentile de test iti va gasi dioptria potrivita (iti faci o programare sau mergi intr-o zi si la o ora cand nu e aglomerat).
...
Referitor la progresivi, am incercat de 2 ori:
- prima data aveau un  interval de claritate mic, si totul era deformat in jur.
- a 2-a oara, parca a fost mai bine (alte lentile, alta tara), dar dupa purtare aveam dureri foarte mari de cap,
imi trebuiau ochelari si am ales bifocali.
...
Cred ca voi mai incerca progresivi.

#52
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View Postdanrogo2001, on 06 februarie 2024 - 12:16, said:

Am ridicat ochelarii din optica.
Cred ca la fel ca tine vad toti utilizatorii de progresivi. Ma intreb daca nu cumva ei sunt doar mai putin pretentiosi.
Poate te-ai grabit sa ii inapoiezi? Mai ales ca zici ca la volan nu te-au incurcat. Probabil ca in timp te puteai obisnui sa indrepti nasul spre obiectivul pe care vrei sa il vezi.
Partea cu zona foarte mica pe care o vezi clar la citit am experimentat-o si eu. Insa si aici te obisnuiesti sa misti capul cu totul, nu numai privirea.
Cu ce nu m-am putut obisnui eu - sa ridic barbia pentru a gasi dioptria potrivita pentru calculator.

View Postdanrogo2001, on 06 februarie 2024 - 12:16, said:

La calculator, am distanta de 70 cm intre mine si ecran si iarasi este groaznic, trebuie sa ridic privirea destul de mult si simt ca nu imi este confortabil. Deasemeni este foarte fin reglajul pe care trebuie sa-l faci prin ridicarea/coborarea capului si astfel intri foarte usor intr-o zona blurata, iar astea au loc concomitent cu faptul descris  la inceput si anume ca sunt clare doar 3 cuvinte.
Ai incercat sa departezi ecranul sau sa il cobori cat mai mult? (eu ajunsesem sa il pun pe un scaun, langa birou, si tot nu era suficient).
Dar ai observat ca, la aceeasi pozitie a capului, daca acoperi un ochi, cu celalat vezi clar unul-doua cuvinte, si cand faci schimbul, vezi clar alte doua cuvinte vecine? Optometristul mi-a spus ca e normal, ca in timp creierul se obisnuieste sa compuna o imagine clara cu cele 4 cuvinte. De asta se spune ca trebuie sa accepti o perioada de acomodare.

#53
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View Postcosteld69, on 06 februarie 2024 - 15:07, said:


Dar daca dioptiile cresc, pentru lucrul la calculator iti trebuiesc ochelari de aproape cu dioptria mai scazuta decat pentru cea de citit,

Eu am ajuns la dioptria pentru aproape 3,5 in cele 4 luni de incercat progresivi. Cand am pus primii progresivi, aveam 2.5 pentru aproape.
Acum cu 2.5 (ochelarii pentru aproape pe care mi i-am facut cu 2 saptamani inainte de progresivi) vad bine la calculator.

#54
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View Postinu1711, on 06 februarie 2024 - 22:03, said:

Cred ca la fel ca tine vad toti utilizatorii de progresivi. Ma intreb daca nu cumva ei sunt doar mai putin pretentiosi.
Poate te-ai grabit sa ii inapoiezi? Mai ales ca zici ca la volan nu te-au incurcat. Probabil ca in timp te puteai obisnui sa indrepti nasul spre obiectivul pe care vrei sa il vezi.
Partea cu zona foarte mica pe care o vezi clar la citit am experimentat-o si eu. Insa si aici te obisnuiesti sa misti capul cu totul, nu numai privirea.
Cu ce nu m-am putut obisnui eu - sa ridic barbia pentru a gasi dioptria potrivita pentru calculator.

Ai incercat sa departezi ecranul sau sa il cobori cat mai mult? (eu ajunsesem sa il pun pe un scaun, langa birou, si tot nu era suficient).
Dar ai observat ca, la aceeasi pozitie a capului, daca acoperi un ochi, cu celalat vezi clar unul-doua cuvinte, si cand faci schimbul, vezi clar alte doua cuvinte vecine? Optometristul mi-a spus ca e normal, ca in timp creierul se obisnuieste sa compuna o imagine clara cu cele 4 cuvinte. De asta se spune ca trebuie sa accepti o perioada de acomodare.

Inca nu i-am returnat, trebuie sa ma incadrez in cele 30 de zile de la momentul ridicarii ochelarilor.
Ii folosesc deocamdata prin casa, pe la vizionarea la TV, incerc sa le mai dau o sansa.
Monitorul nu-l pot cobori, este situat pe birou iar in spate am un zid.

View Postinu1711, on 06 februarie 2024 - 22:21, said:

Eu am ajuns la dioptria pentru aproape 3,5 in cele 4 luni de incercat progresivi. Cand am pus primii progresivi, aveam 2.5 pentru aproape.
Acum cu 2.5 (ochelarii pentru aproape pe care mi i-am facut cu 2 saptamani inainte de progresivi) vad bine la calculator.

Aceleasi dioptrii le am si eu.
Cu +2,5 vad foarte bine la calculator, la cei 70-75 cm la cat este situat monitorul. Cred ca o sa-i folosesc in continuare pentru PC iar progresivii sa-i folosesc pentru afara si mersul prin magazine, unde alternam foarte des ochelarii de aproape cu cei de departare.
3,25 cica as avea pentru aproape la ochelarii progresivi si 1,5 pentru departare.

Edited by danrogo2001, 07 February 2024 - 13:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate