Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Ochelari cu lentile progresive Interoptik

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Cei care aveti ochelari progresivi si sunteti multumiti de ei, cand cititi intr-o carte cam cate cuvinte vedeti clar, cati cm, sau vedeti clar tot randul?

#56
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Exista progresive de uz general si degresive pentru calculator si citit. Daca diferenta dintre dioptriile de apoape si de departe e de pana in 1.5 dioptrii, atunci cele progresive permit un unghi mai larg si la citit sau la calculator. O singura lentila perfecta nu exista.
[ https://ochelari.com/media/wysiwyg/Comparatie_progresive_-_degresive_optimizat_1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View PostLeo2006, on 07 februarie 2024 - 14:37, said:

O singura lentila perfecta nu exista.
Exista o varianta care sa acopere numai 'la calculator' si 'la distanta de pana la 4m' ?
Pe mine asa ceva m-ar interesa pentru lucrul la birou, unde petrec mai mult de 90% din timp cu ochii in calculator.

Ma gandeam la lentilele bifocale executive. A folosit cineva? Le pot gasi si in Romania?

Also known as Franklin bifocals, executive bifocals have a larger near-vision segment compared to other types. They offer a wider field of view for intermediate vision, making them suitable for tasks such as computer work.

View Postdanrogo2001, on 07 februarie 2024 - 13:42, said:

Cei care aveti ochelari progresivi si sunteti multumiti de ei, cand cititi intr-o carte cam cate cuvinte vedeti clar, cati cm, sau vedeti clar tot randul?
Nu poti vedea tot randul cu progresivii.In timp te obisnuiesti sa citesti cu ei. Cel putin eu, atat cat i-am folosit, m-am obisnuit.
Nu acelasi lucru as putea spune la analiza unui grafic sau tabel, caz in care trebuie sa ai o vedere de ansamblu asupra ecranului...

#58
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

 inu1711, on 08 februarie 2024 - 22:16, said:


Exista o varianta care sa acopere numai 'la calculator' si 'la distanta de pana la 4m' ?
Pe mine asa ceva m-ar interesa pentru lucrul la birou, unde petrec mai mult de 90% din timp cu ochii in calculator.


Exista: https://www.nikonlen...oltes-wide-neo/ , dar doar ca a 2a pereche de ochelari. Sa nu iesi cu ea la fumat ca o sa cazi pe scari :)

Edited by Dodo03, 08 February 2024 - 23:02.


#59
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Azi am renuntat la ochelarii progresivi si i-am returnat. Urmeaza sa fie trimisi catre Essilor pentru a verifica montajul.
Dupa aceea in locul lor voi primi 2 perechi de ochelari monofocali, de apropiere (+3,25) si de distanta (+1,50)
Pentru lucrul la calculator 70-75 cm folosesc o pereche de ochelari de aproape mai vechi care au +2,5 cu care vad minunat tot monitorul.

#60
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Si cand ridici ochii din ecran?
Cred ca ti-au iesit cam scumpe cele doua perechi de monofocali.

View PostDodo03, on 08 februarie 2024 - 23:01, said:

Exista: https://www.nikonlen...oltes-wide-neo/ , dar doar ca a 2a pereche de ochelari.
Ai folosit asa ceva? Sau stii pe cineva care e multumit de ei?

#61
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Eu nu port ochelari , doar nevasta-mea . In schimb cunosc multe persoane multumite si totodata multe lucruri despre tehnologie si prescriptia de lentile de ochelari. Dpmdv o asemenea pereche de ochelari este un must have pentru lucrul la birou al unui prezbit. Ai o vedere perfecta pentru lucrul de aproape , agenda..calculator , dar si sa vezi la flipchart sau cand intra colegul la tine in birou. Repet...cand iesi din birou , schimbi , altfel te impiedici pe scari :)

#62
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View Postinu1711, on 09 februarie 2024 - 20:38, said:

Si cand ridici ochii din ecran?
Cred ca ti-au iesit cam scumpe cele doua perechi de monofocali.


Este adevarat ca m-au costat mai mult dar daca nu incercam nu aveam de unde sti cum este cu ochelarii progresivi. Acum m-am lamurit.
Probabil peste 2-3 ani cand "expira" ochelarii actuali o sa incerc unii bifocali.

Cred ca si producatorii de lentile sunt constienti ca este greu sa folosesti progresivii si ca au destul de multe limitari si de aceea ofera si 2 randuri de lentile la schimb, in caz de neadaptare.

Edited by danrogo2001, 09 February 2024 - 21:36.


#63
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Eu ma “chinui” de vreo 2 saptamani si nu cu progresivi, ci cu un fel de progresivi - cel putin eu asa am inteles si citit despre lentile - adica au o magnificare in partea de jos. E vorba de Hoya sync 3 - marketata ca o lentila pentru oameni mai tineri (hehe) si un fel de baby-progresivi.
Intr-adevar deranjant nu e la campul periferic de vedere dar dioptriile mele sunt inca mici.

De ce am zis ca ma chinui? Pentru ca:
1. Tot mi se pare ca campul vizual e limitat, cel putin la monitor aflat pe birou cam la 60-70 cm sunt zone unde nu vad clar cand e textul mic si tot trebuie sa misc capul;
2. Pentru ca dreptul dioptria e chiar mica +0,75 iar la stangul cam mare +2,25 si cu 0,5 cilindru - pentru departare,  2 optometristi au recomandat o dioptrie mai mica la stangul (doar +1.5 si 0.5cilindru), ca sa nu existe o diferenta asa mare intre ochi. Si cred ca si de aici e usorul disconfort pe care il resimt.

In partea de jos am o aditie de 0.5, si cand stau la telefon e f ok adica nu simt nevoie de mai mult.

Inca stau in dubiu daca sa ma duc si sa cer schimbarea lentilei din stanga cu una cu o dioptrie mai mare - dar repet mi-au zis ca nu e bine sa fie diferenta mare de dioptrii intre cei 2 ochi. Si nu stiu daca e corect sau nu…

Edited by SwatKat, 27 February 2024 - 13:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate