Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Ochelari cu lentile progresive Interoptik

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Salut
Trebuie sa-mi fac o pereche de ochelari si deoarece am ochelari si de apropiere si de departare, m-am hotarat catre unii progresivi.
Am gasit un pret de 1.750 lei pentru o pereche de lentile progresive Interoptik Excelit Unique 4K, cu tratament Super AR Clean Colormatic (heliomat cu antireflex), la care se va adauga desigur si pretul ramei, in functie de ce o sa-mi placa din magazinul de optica.
Acum voiam sa va intreb daca aveti ceva experienta cu lentilele progresive de la Interoptik, cele Excelit Unique 4K, ar fi varful lor de gama.
Sunt ok, se vede clar prin ele?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Totul se prelucreaza automatizat la Timisoara iar materia prima vine din Germania. Sticla organica nu se fabrica in Romania.

Edited by Leo2006, 23 January 2024 - 11:08.


#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt mai low cost insa e f important ca tehnicianul sa le monteze corect. Poate iti va fi greu la inceput primele cateva zile pana te obisnuiesti sa te uiti prin ele.

#4
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 19.02.2023
Dupa mai bine de 1 an inca nu m-am obisnuit cu progresivii mei. Aviz amatorilor.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Si eu la fel
Cea mai mare greseala a fost sa-mi iau progresivi d'astia - am aruncat banii pe geam

Am ramas la "clasicele" 2 perechi care, culmea, au fost mai ieftine

Aviz amatorilor

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdanrogo2001, on 23 ianuarie 2024 - 10:58, said:

Salut
Trebuie sa-mi fac o pereche de ochelari si deoarece am ochelari si de apropiere si de departare, m-am hotarat catre unii progresivi.
Am gasit un pret de 1.750 lei pentru o pereche de lentile progresive Interoptik Excelit Unique 4K, cu tratament Super AR Clean Colormatic (heliomat cu antireflex), la care se va adauga desigur si pretul ramei, in functie de ce o sa-mi placa din magazinul de optica.
Acum voiam sa va intreb daca aveti ceva experienta cu lentilele progresive de la Interoptik, cele Excelit Unique 4K, ar fi varful lor de gama.
Sunt ok, se vede clar prin ele?

Si eu am de la Interoptik lentile progresive. Eu am ales varianta "medie" si sunt multumit. A durat cateva ore sa ma obisnuiesc cu privitul prin lentilele progresive, ca au fost si primii "ochelari progresivi" pentru mine. Important e sa misti capul pentru a privi cat mai "direct" obiectul dorit, si sa apleci capul cand privesti scarile pe care urmeaza sa le urci sau sa le cobori.

#7
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
2 perechi am si eu acum insa intervalul intre 0,5 m (ochelarii de aproape) si 4 m (ochelarii de departare) nu prea este acoperit. Adica nu vad clar la 2-3 metri cu ochelarii de distanta.
Am vazut ca unii ziceau ca totusi procentul persoanelor care se adapteaza cu ochelarii progresivi este foarte mare, adica cam 96% iar cei care nu s-au adaptat cica ori au folosit ochelari cu intervalul prea ingust ori au fost probleme la montaj.
Cunosc si persoane care au ochelari progresivi si sunt foarte multumite.

Edited by danrogo2001, 23 January 2024 - 11:48.


#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View PostGunDALF, on 23 ianuarie 2024 - 11:30, said:

Dupa mai bine de 1 an inca nu m-am obisnuit cu progresivii mei. Aviz amatorilor.

Eu m-am obisnuit in 24 ore.

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Progresivele astea nu folosesc la distanta intermediara (spre exemplu lucrul la calculator). Deci pentru cei care lucreaza la PC sunt fix pix.

#10
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

View Postdanrogo2001, on 23 ianuarie 2024 - 10:58, said:

Trebuie sa-mi fac o pereche de ochelari si deoarece am ochelari si de apropiere si de departare, m-am hotarat catre unii progresivi.
Daca nu ai mai folosit progresivi, vezi care e politica magazinului.
...
Eu am incercat de 2 ori, ochelari progresivi.
Prima data i-am returnat, am primit banii inapoi, a 2-a oara mi i-a inlocuit cu o pereche bifocali.
...

Edited by costeld69, 23 January 2024 - 13:01.


#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Optometrista ma lamurea ea pe mine ca progrsivele au si o sectiune intermediara pentru lucurul la PC- sa am eu rabdare ca o sa descopar minunea peste 2 luni. Adica ar fi 3 zone de focusare - vrajeala ordinara. Micninosii astia ar trebui  calcati in picioare!

#12
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Astia zic ca nu-i asa cum spui tu:https://www.youtube.com/watch?v=xb9p2JZrxXc

View Postcosteld69, on 23 ianuarie 2024 - 13:01, said:

Daca nu ai mai folosit progresivi, vezi care e politica magazinului.
...
Eu am incercat de 2 ori, ochelari progresivi.
Prima data i-am returnat, am primit banii inapoi, a 2-a oara mi i-a inlocuit cu o pereche bifocali.
...
Politica este ca daca chiar nu reusesti sa te obisnuiesti, atunci primesti 2 perechi de lentile, una pentru aproape si una pentru departare.

#13
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

View Postdanrogo2001, on 23 ianuarie 2024 - 10:58, said:

pretul ramei, in functie de ce o sa-mi placa din magazinul de optica.
Referitor la rama, alege una cu lentilele cat mai mari.
...
Altele:
Culoarul de vedere clara al lentile este in functie de aditie
aditia = diferenta intre dioptriile pentru vederea la distanta si cele pentru vederea de aproape.

#14
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Daca esti inca tanar si aditia nu este foarte mare(0.5-1.25D) poti incerca niste lentile cu o usoara crestere de putere pentru vederea de aproape . Le porti 2-3 ani si apoi trecerea la lentile progresive iti va fi mult mai usoara.

#15
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Am 55 de ani iar aditia este de 2.
Adevarul este ca mai stau si pe la calculator si tare imi este teama sa nu fie campul ala intermediar prea ingust.

#16
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.09.2014
întreabă si de lentile sync. daca diferența intre dioptrii (distanta/apropiere) nu e mare e o varianta.

#17
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Acum 2 ani cand am venit in Romania am vrut sa-mi fac niste ochelari progresivi. Cand am auzit pretul am constatat ca sunt mai scumpi decat peste ocean fara a mai tine cont ca mai avem ceva deduceri pe asigurarea de la servici a sotiei. In final mi-am facut doar unii de citit (la distanta avand dioptri mici de 0.5 si nefiind necesari) fiind mai ieftini decat cei de peste ocean. Dupa ce i-am facut nu i-am purtat mult ca lentilele se murdareau repede si nu se curatau usor. In final am ajuns tot la cei gata facuti de peste ocean care ma costa $5-6 perechea.

#18
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View Postdanrogo2001, on 23 ianuarie 2024 - 15:06, said:

Am 55 de ani iar aditia este de 2.
Adevarul este ca mai stau si pe la calculator si tare imi este teama sa nu fie campul ala intermediar prea ingust.

Atunci , daca vrei o singura pereche de ochelari solutia este cu lentile progresive.
Camp mai larg sau mai ingust este o chestie reala + mult marketing. Fiecare producator mare : Zeiss, Essilor , Nikon, Hoya are mai multe tipuri de lentile progresive in portofoliu, fiecare cu caracteristicile lor si cu tratamente generaliste sau specializate. Cu cat tehnologia este mai avansata cu atat pretul creste , poti ajunge la 5000 lei cu usurinta, pentru o pereche de ochelari. Daca nu poti plati mai mult de 1750 , mergi cu ce ti s-a propus , vezi daca te poti acomoda si daca nu ,schimbi in primele 15-30 zile  cu 2 perechi de lentile monofocale.In prescriptia si alegerea lentilelor trebuie sa tii cont si de confort , estetica , tipul de activitate pe care il desfasori si nu doar de redarea unei acuitati vizuale maxime.

Edited by Dodo03, 23 January 2024 - 15:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate