Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Discuții imobiliare 2024

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
5575 replies to this topic

Poll: Intentii 2024 (184 member(s) have cast votes)

Doriti sa cumparati ceva in 2024?

  1. Da, un apartament (48 votes [26.09%])

    Percentage of vote: 26.09%

  2. Da, o casa (15 votes [8.15%])

    Percentage of vote: 8.15%

  3. Da, un teren (14 votes [7.61%])

    Percentage of vote: 7.61%

  4. Studiez in asteptarea unei minuni (45 votes [24.46%])

    Percentage of vote: 24.46%

  5. Nu (62 votes [33.70%])

    Percentage of vote: 33.70%

Vote Guests cannot vote

#3655
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 03.12.2021
https://ibb.co/dJnhfLg un posibil raspuns la aceasta discutie infinita

Edited by the_blue_raven, 29 March 2024 - 08:21.


#3656
twotall

twotall

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 29.12.2023
Magazine pe cinci niveluri si cozi la institutiile publice, m-as putea gandi la niste cosmaruri care incep asa. De ce ai vrea sa ai toate chestiile astea la distanta la pas, sa mor daca inteleg. As intelege sa vrei sa fii la doi pasi de plaja, de mare, de un lac, de padure...

La supermarket toata lumea merge cu masina, pana si la Lidl de cartier dai ture sa gasesti loc de parcare la orele aglomerate. Ideea ca te duci voinicel pe jos sa iei trei croisante, capsuni, o bagheta frantuzeasca si o salata care iese artistic din punga de hartie e cel mult idilica. Singurii care merg pe jos la cumparaturi sunt pensionarii al caror timp nu valoreaza nimic si trebuie umplut, pe aia ii vezi dimineata ca ies sa ia o paine, la pranz un iaurt si cinci oua, seara iar la Lidl asteptand sa intre puii si salamul la reducere si tot asa.

Fiti cinstiti cu voi si uitati-va la programul si activitatile voastre reale, nu alea imaginate in care mergeti saptamanal la opera si la teatru si la bazin si la muzeu, dimineata la alergat sau cu bicicleta pe pistele amenajate, seara la plimbare prin parc. Ce om cu o viata normala, cu serviciu si familie si copii are timp de asa ceva?!




#3657
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMo_su, on 29 martie 2024 - 08:12, said:

Zici ca nu ai nevoie sa ajungi desnla institutiile publice ? Atunci de ce e mereu coada si aglomeratie la orice institutie publica ? Daca tot nu are lumea treaba zilnic la ele !?
Eu stiu cat de des am eu nevoie de institutii publice, adica undeva la o data la 3-4 ani.

Personal am nevoie sa ajung la ceva ce se afla in centru mai rar de o data pe luna. In schimb la baza sportiva, mall, parcuri, hipermarketuri (care nu sunt nici unul in centru) am de ajuns de vreo 4-5 ori pe saptamana. Parc ai aproape de centru, restul nu.

Nu stiu in ce oras stai tu, dar la mine in centru cladirile au bine peste 100 de ani, unele cateva sute bune de ani (sigur, renovate de multe ori in sutele alea de ani, dar sunt foarte putine locatii in centru unde s-au facut cladiri rezidentiale moderne, in care ai putea sa locuiesti la standarde de 2024).

Edited by utopium, 29 March 2024 - 09:42.


#3658
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 04.03.2014

View Posttwotall, on 29 martie 2024 - 08:39, said:


Fiti cinstiti cu voi si uitati-va la programul si activitatile voastre reale, nu alea imaginate in care mergeti saptamanal la opera si la teatru si la bazin si la muzeu, dimineata la alergat sau cu bicicleta pe pistele amenajate, seara la plimbare prin parc. Ce om cu o viata normala, cu serviciu si familie si copii are timp de asa ceva?!

Se pot face toste cu copil/copii si familie.

#3659
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 14.09.2021
De criză că tot o așteptați - încasările de la un magazin au fost RECORD ABSOLUT, adică au fost de 4 ori mai mari ca acum 1 an pe media zilnică.

Deci - vor CREȘTE prețurile la alimente în continuare.

Eu estimez că cel mult până în toamnă va mai crește cu minim 50% media încasărilor zilnice unde spun.

Ia GHICIȚI unde PLEACĂ banii ăștia mulți pe care îi fac unii?

La apartamentele ONE?

La cumpărat apartamente să fie băgate la închiriat?

Edited by anonimuI, 29 March 2024 - 11:00.


#3660
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 03.12.2021
Twotal, eu am supermarkete si magazine f aproape si merg pe jos. Ma plimb de placere. La distanta de 20 de min am si mall.
Urasc masinile.

Daca tu ai obiceiul sa mergi cu masina ca sa cumperi 3 chestii, eu nu am aceasta problema si nu am nevoie de asa ceva.

Edited by the_blue_raven, 29 March 2024 - 11:01.


#3661
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,513
  • Înscris: 15.11.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 29 martie 2024 - 00:03, said:

Intr-un oras numai centrul in sine are mai mult de 10 minute raza. Uneori mult mai mult. Deci poti sa stai in centru si sa fii la 10 minute departe de centru. Alte parti din centru.
Uita-te la Radu care in 10 minute e tot acolo. Daca merge in directia gresita si in 30 de minute tot in centru e.
Eu traiesc intr-o bula de 4km patrati.
Am inceput sa ma simt ca-n excursie cand merg mai departe de pta Romana sau Amzei
Si-acolo merg la British ptr engleza nu c-ar fi frumos ca-s sapaturi arheologice peste tot si este oribil.
Cauta Plicusor aur ptr campanie prin canalele Bucurestiului :) cum ar zice psdnl-ul

Edited by radu103, 29 March 2024 - 11:12.


#3662
tesla_s3xy

tesla_s3xy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.08.2023

 radu103, on 29 martie 2024 - 11:11, said:

Cauta Plicusor aur ptr campanie prin canalele Bucurestiului :) cum ar zice psdnl-ul

De fapt schimba tevile ca sa mai ai si tu apa calda.

#3663
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 22.01.2007
Ce penibil, sa te iei de Nicusor ca face sapaturi sa schimbe tevile, tu avand abonament la Radet. :) clasic.

#3664
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 14.09.2021

View Postmarele, on 29 martie 2024 - 11:44, said:

Ce penibil, sa te iei de Nicusor ca face sapaturi sa schimbe tevile, tu avand abonament la Radet. Posted Image clasic.

Din articolul ăsta din 2019

https://ziare.com/so...curesti-1577807

Acum refacem asfaltul dupa o lucrare pe Bulevardul Campia Libertatii

Deci au fost schimbate țevile cu altele noi în 2019 și acum iar au schimbat țevile NOI cu altele tot noi în 2023, articol din 2023

https://www.hotnews....ii-conducte.htm

Și scrie în articol dar au schimbat TOATE țevile care au fost schimbate în 2019.

Conducta DN 400mm, în zona intersecţiei străzilor Baba Novac cu Câmpia Libertăţii, din Sectorul 3, unde se vor înlocui aproximativ 150 de metri de ţeavă

#3665
twotall

twotall

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 29.12.2023
__PRESENTToata lumea traieste intr-o bula formata din casa, locul de munca, scoala sau gradinita unde isi duce copii, supermarketul in care isi face de obicei cumparaturile, mall-ul preferat sau apropiat. 90% din timp este petrecut in aceasta bula si orice om incearca sa isi pastreze bula asta cat mai compacta, sa piarda cat mai putin pe drumuri in interiorul bulei. Daca nu ma credeti puneti pe hartie, o sa aveti niste revelatii, chiar si astia care credeti ca duceti vieti extraordinar de interesante pentru ca beti cafeaua la nu stiu ce bistro misto sau mergeti odata pe luna, daca si atat, la o piesa de teatru.
Cu cat cresc copiii cu atat bula devine mai densa, ca trebuie sa incorporezi si programul si nevoile lor, du-i acolo, ia-i de acolo, nici nu poti sa mai stai seara foarte tarziu ca au ora de culcare, automat o sa incepi sa tragi de marginile bulei ca sa o tii cat mai compacta, le gasesti activitati prin zona, te orientezi catre restaurante mai din apropiere. Si atunci ce ramane de facut, cum iti poti creste calitatea vietii in conditiile in care timpul si geografia te conditioneaza sa petreci din ce in ce mai mult timp intr-o patratica din ce in ce mai mica? Foarte simplu, faci ce a facut si Pixel, o analiza obiectiva si la rece si investesti banii si efortul acolo unde simti ca vei beneficia maxim.

#3666
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 03.12.2021
Sau daca nu iti place in " bula", poti sa te muti in cosmopolis sau greenfield la cuca macaii si sa te bucuri de viata!

Edited by the_blue_raven, 29 March 2024 - 12:18.


#3667
shase

shase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.03.2023

View Posttwotall, on 29 martie 2024 - 11:53, said:

__PRESENT

Ce-i bre asta? A mai aparut scrisul asta.

#3668
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,513
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmarele, on 29 martie 2024 - 11:44, said:

Ce penibil, sa te iei de Nicusor ca face sapaturi sa schimbe tevile, tu avand abonament la Radet. Posted Image clasic.
Era marcata replica drept ironica prin zambet...catre psdnl nu catre primar...mai mult n-am ce face

View Posttesla_s3xy, on 29 martie 2024 - 11:16, said:

De fapt schimba tevile ca sa mai ai si tu apa calda.
Si la tine e clar gradul de-ntelegere al nuantelor fine

Eh, uite c-are treaba personajul cu imobiliarele.
"Un apartament într-un complex de lux din Mamaia Nord, la malul Mării Negre, chiar pe plajă, lângă Hotelul Rex."
(adica vestitul bloc Caelia Residence, unde-i minim 500k euro un apart ptr bugetari "saraci")

Era foarte clar ca s-a bagat la puricat gratuit ca de castigat primaria n-are nicio sansa
https://www.hotnews....-recunoaste.htm

TOTI medicii din RO care au functie de conducere la spital de stat sunt niste spagari ordinari cu bani negri ascunsi te miri unde

Edited by radu103, 29 March 2024 - 13:04.


#3669
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 03.12.2021
Universitarul chiar este un JEG care merita doar demolat. Mai bine la morga direct decat sa ajung pe acolo

#3670
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,513
  • Înscris: 15.11.2003

View Posttesla_s3xy, on 29 martie 2024 - 11:16, said:

De fapt schimba tevile ca sa mai ai si tu apa calda.
Tevile din zona Romana nu prea sunt pentru cartiere de blocuri...sincer sa fiu nici nu-mi dau seama ce consumatori Radet sunt pe-acolo unde-i plin de ruine p+1

#3671
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

View Postradu103, on 29 martie 2024 - 13:00, said:

Era marcata replica drept ironica prin zambet...catre psdnl nu catre primar...mai mult n-am ce face


Si la tine e clar gradul de-ntelegere al nuantelor fine

Eh, uite c-are treaba personajul cu imobiliarele.
"Un apartament într-un complex de lux din Mamaia Nord, la malul Mării Negre, chiar pe plajă, lângă Hotelul Rex."
(adica vestitul bloc Caelia Residence, unde-i minim 500k euro un apart ptr bugetari "saraci")

Era foarte clar ca s-a bagat la puricat gratuit ca de castigat primaria n-are nicio sansa
https://www.hotnews....-recunoaste.htm

TOTI medicii din RO care au functie de conducere la spital de stat sunt niste spagari ordinari cu bani negri ascunsi te miri unde
Plus
Domeniul de la Mogosoaia
Un penthouse la munte, în stațiunea Sinaia- Oxygen Residence
Două apartamente într-un ansamblu rezidențial de lux în București, vis-a-vis de Palatul Cotroceni- Cortina Academy

#3672
tesla_s3xy

tesla_s3xy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.08.2023

View PostMembruAnonim, on 29 martie 2024 - 12:28, said:

Ce-i bre asta? A mai aparut scrisul asta.

A lasat AI-ul sa scrie si el s-a dus la Lidl Posted Image

De fapt are o extensie in browser (DigiCert Authentication Client Extension) care are un bug si face asta https://community.at...s/qaq-p/2395943

Asa e cand scrii pe forum de pe laptopul de munca in loc sa-ti rezolvi taskurile.

Edited by tesla_s3xy, 29 March 2024 - 13:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

wanttowin

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate