Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Samsung Galaxy A55

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#109
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvss, on 29 martie 2024 - 13:32, said:


L-am trimis și la Samsung, nu că ar face vreo mare diferență. Mai degrabă îi ”doare” dacă e public decât privat!
Eu totusi cred ca e o eroare ce va fi corectata cu primul update, nu ai cum sa nu ai luminozitatea reglabila automat, e complet aiurea.

#110
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmaladetz, on 01 aprilie 2024 - 18:44, said:

Eu totusi cred ca e o eroare ce va fi corectata cu primul update, nu ai cum sa nu ai luminozitatea reglabila automat, e complet aiurea.

Nu cred că e o eroare, căci la toate device-urile Samsung cu OneUI 6.1, e la fel. Mă îndoiesc că face ceva Sammy din eroare, cine știe la inginer i s-o cășunat să o implementeze și acum și-au pus comunitatea în cap. S-or fi gândit, ce găselniță mișto, hai să o implementăm și au reușit să dea cu AOD-ul de gard, de-abia se mai vede, la fel de bine îl puteau elimina de tot. Sper să aducă opțiunea de a seta luminozitatea AOD-ului cum îți place, altfel bye bye AOD.

View PostImback, on 25 martie 2024 - 21:47, said:

Are folie pe spate, dar nu din aia de ambalare ci folie de protectie, am incercat s-o dau jos, este mai groasa si bine lipita.

Folia de pe laterale am dat-o jos ușor, dar pe spate nu am văzut-o nici cu lupa și m-am uitat din toate colțurile, am zgâmâit cu unghia ușor, nimic, pare sticlă. Oricum l-am băgat în husă. Și la A72 aveam emoții și era plastic pe spate, pe ăsta de l-ai scăpat, se face țăndări.

Cu muchiile alea parcă tăiate cu laserul, de te poți bărbieri cu ele, aduce puțin a iPhone, ceea ce nu e neapărut un aspect pozitiv, dar asta e doar ceva subiectiv, căci nu îmi plac telefoanele ”competiției”. De la S1 și până acum, doar Samsung am avut.

În husă, parcă nu mai arată chiar așa aiponish, arată chiar bine, se mișcă bine, CPU puternic, GPU mai mult decât suficient pentru un non gamer ca mine, 8 gb de ram, face poze superbe, memorie internă 256 gb, card de 256 gb, un nanosim și un esim, nu știu dacă și pentru ce ai avea nevoie de mai mult de la un telefon.

Funny thing, Orange îl dădeau ca fiind versiunea de 128 de gb și când a venit, a venit versiunea cu 256 gb. Uneori e drăguț să mai ai parte și de surprize plăcute de la carrieri, nu doar de țepe, ignoranță și zeflemea.

Una peste alta, am achiziționat exact ce mi-am dorit și ceva în plus. Personal, atâta timp cât gama A se prezintă atât de ofertant, nu văd de ce m-aș mai întoarce la S-uri prea curând. Dacă A72 a rezistat cu mine 3 ani și eu cu el, cu sguranță se va repeta și cu A55!

Edited by vss, 02 April 2024 - 03:17.


#111
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 05.09.2012
Cred ca o sa il iau si eu,parca imi place,mai ales ca inca suporta un card de memorie,mi se pare o prostie mare eliminarea sa de la flagshipuri,stiu castiga cu cloudul,dar eu am si un card sd cu care imi fac treaba mult mai usor si mai ieftin normal,nu mai zic daca ii bagi o revenire la setarile din fabrica si ai tot in memoria interna...

#112
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011
Ei motivează lipsa cardului cu faptul că încetinește telefonul însă nu cred că e cazul și chiar daca ar fi ar trebui sa fie opțiunea noastră dacă sa folosim sau nu slotul. Sper sa tina macar seria A cu slot pentru card.

Edited by maladetz, 02 April 2024 - 17:32.


#113
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmaladetz, on 02 aprilie 2024 - 17:31, said:

Ei motivează lipsa cardului cu faptul că încetinește telefonul însă nu cred că e cazul și chiar daca ar fi ar trebui sa fie opțiunea noastră dacă sa folosim sau nu slotul. Sper sa tina macar seria A cu slot pentru card.

Încă prezența opțiunii adăugării unui card, a fost unul dintre factorii principali de decizie în alegerea terminalului.

Un microSD clasa 10, nu are cum vreodată să încetinească viteza funcționării telefonului, indiferent cum ar încerca ei să ne vândă argumentul ăsta.

Nu mi-aș ține niciodată ce stochez pe card, pe terminalul care oricând poate crăpa, sau în cloud, care nu e Fort Knox!

#114
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011
Total de acord, asta e motivul principal pentru care vreau telefon cu slot pentru card, in caz de crapa sau il scap si ii sparg ecranul cumpar alt telefon si doar mut cardul cu tot ce am pe el. Sper sa pastreze macar seria A cu slot.

#115
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 05.09.2012
Si tot din acelasi motiv cred ca aleg si eu telefonul asta,cred ca pe seria A vor mentine cardul,pare ca toate modelele suporta momentan.

#116
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 25.10.2006
Atâta timp cât e best buy, tot ce e posibil că așa va rămâne, nu cred că totuși pe seria S vor reveni prea curând la asta și sincer, nici nu mă interesează. Ce oferă A55 anul ăsta, exceptând puțin OneUI 6.1 la care sper că se vor întoarce cât de curând cu niște update-uri care să rezolve anumite ”scăpări”, e tot ce mi-aș putea dori de la un telefon.

#117
uzzydan

uzzydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 11.01.2009
Vad ca la MAGazinul on-line cu "e" in fata pretul pentru varianta 256 GB e 2.260 lei. Se pare ca usor, usor, merge in directia corecta...

#118
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,451
  • Înscris: 16.05.2007
mai are pana sa ajunga in jur de 1600 lei ala cu memorie mai putina

Edited by liberlamare, 03 April 2024 - 14:42.


#119
uzzydan

uzzydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 11.01.2009
Eu il astept de Black Friday. As da pe el un 1500-1600... Pana atunci, sanatate la baterie pentru A52s-ul meu!

#120
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,451
  • Înscris: 16.05.2007
nu cred ca ajunge anul asta la pretul corect, poate in 2025, eu anul asta am luat un A54 la 1430 lei

Edited by liberlamare, 03 April 2024 - 14:59.


#121
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.01.2023
La cata cerere are in fata chinezilor, nu cred ca anul asta o sa se ieftineasca prea repede. Oricum lansarea A55 5G i-a facut pe XIAOMI sa scada preturile la Redmi Note 13 PRO si Pro+.
Oricum citi recenziile sa vedeti cata lume este nemultumite de bateria la REdmi 13 PRO si PRO+ sau de calitatea camerei de 200MP sau chiar de functionalitate si erori de soft.

Edited by Imback, 03 April 2024 - 19:55.


#122
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 25.10.2006
Și eu cred, că A55 va urma un altfel de curbă descententă a prețului față de mai vechiul A54 anul trecut. Un produs mai competitiv, care venit în duet cu un A35 la fel de puternic, vor ține prețurile sus cam tot anul.

A54 a avut o cădere bruscă, apoi a stagnat, A55 va pierde puțin câte puțin pe măsură ce ne vom apropia de A56.

Deocamdată, cererile pentru A55 sunt foarte mari. Unde e cerere mare, prețul rămâne sus. Și A54 s-a vândut bine, dar A55 e la cu totul alt nivel!

#123
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.01.2023
Pai eu am in anturaj cateva persoane care in anii trecuti au ales Redmi si OPPO prin DIGI, si acum au ales Samsung A55.
Si mai am doi prieteni care unul a avut Redmi Note 10 PRO si acum a comandat la e-- Samsung A55, dupa ce plecase tot de la Samsung la Xiaomi, a zis ca l-au disperat probelemele de conectare cu diferite deviceuri, chiar si deconectarile frecvente de la routerul din casa.
Iar altul trece de la un Motorola tot la A55.
Si azi un coleg de birou care are un Mi 10 nu T, si mi-a cerut telefonul sa-l butoneze, s-a jucat putin cu camerele si a zis "cred ca dau comanda de unul ca al tau". Mi l-a cerut si cand am coborat jos la cafea si tigara sa-l testeze la lumina de afara si a zis ca-i place si cum se vede.

Edited by Imback, 04 April 2024 - 11:10.


#124
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 05.09.2006
Colegii care l-ati cumparat, ce puteti spune despre baterie? In review-ul de pe GSM Arena se spune ca bateria tine sensibil mai mult decat la A54.
Scaderea pretului continua, modelul de 128GB este 1909 lei la Vexio.

#125
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.01.2023

Vizualizare mesajl_dan, pe 04 aprilie 2024 - 13:19, a scris:

Colegii care l-ati cumparat, ce puteti spune despre baterie? In review-ul de pe GSM Arena se spune ca bateria tine sensibil mai mult decat la A54.
Scaderea pretului continua, modelul de 128GB este 1909 lei la Vexio.
Nu am avut A54.
Nu am mai folosit Samsung de la Galaxy S4, dar iti pot spune ca bateria tine bine, utilizare intensa 12 ore, utilizare medie 24 de ore, utilizare simpla sare de 48 de ore.
Pretul de 1900 este pretul la care Samsung ca sa ajunga cu varianata 128 GB, pentru ca acesta este pretul pe care l-am primit eu la DIGI.
2400 ron - 200 discount, - 208 servicii reinoire contract - 13 lei / luna in permanenta la internetul fix.
2400 ron a fost o testare de piata sau marketing cu reducerea.

Edited by Imback, 04 April 2024 - 20:58.


#126
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
Eu îl am de mai bine de o săptămână. Nu am vrut să vin cu păreri pripite, am lăsat să treacă o săptămână de utilizare pentru a avea o părere argumentată. Primul lucru pe care l-am remarcat a fost construcția. Telefonul se ”simte bine”, sticla și rama metalică îi conferă un aspect premium. Samsung a punctat bine aici, mizând pe faptul că din punct de vedere estetic diferența dintre seria A și S este aproape inexistentă. Sistemul de operare, procesorul și memoria sunt suficiente pentru o utilizare normală a telefonului, nu am simțit nici un lag sau probleme în utilizare. Ecranul este bun, generos, sunetul îmbunătățit față de A52s (fostul meu telefon), ceea ce-l face bun pentru multimedia. Bateria bună, încărcare decent de rapidă.
Părțile care nu s-au ridicat la așteptările mele, sunt legate de camere. Dacă camera principală (wide) este decentă, asemănătoare cu cea de pe A52s, cea ultra wide este mai slabă. În colțuri și în plan apropiat imaginea este plină de artefacte. Camera macro, este doar să dea la număr. Un plus ar fi stabilitatea la 4k/30fps. Slaba performanță a camerei ultra wide nu este foarte vizibilă pe ecranul telefonului, dar în momentul în care treci pe un monitor vei vedea diferența. Folosirea HDR sau a optimizării scenei produce imagini suprasaturate, lipsite de naturalețe, balansul de alb este prea rece cu o ușoară dominantă de magenta. Probabil o parte din najunsuri se vor mai optimiza cu actualizări viitoare, dar momentan ele sunt.
Am atașat un crop 100% cu un colț extrem dintr-o poză făcută cu camera ultra wide.

Attached Files


Edited by voodooeye_69, 04 April 2024 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate