Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Samsung Galaxy A55

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#91
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cum spunea cineva mai sus, cred ca s vorba de optimizarea softului. Gandeste-te ca apple inca mai pune 4 GB RAM pe telefoane si nimeni nu plange”
Cred ca pentru marea majoritate a utilizatorilor conteaza prea putin ca are 8 sau 16 GB. Inportant e sa faca poze ok, sa tina bateria bine, sa fie usor de folosit… si pentru asta nu cred ca ai nevoie neaparat de 16GB

#92
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023

Vizualizare mesajRealMe, pe 22 martie 2024 - 11:33, a scris:

Nord3 are lpddr5x vs. lpddr5 a55.16gb vs. 8gb RAM.Am dat nord 3 exemplu la repezeală.8 GB RAM sunt suficienți pentru o utilizare normală,dar în 2024 nu punem și noi un 12 giga,la banii ăștia,dacă tot avem pretenții?Sau 8gb samsung > 12gb chinezești?
Folosesc 8GB din 2020 mai slabi ca cei care se pun azi pe A55, si nu am ramas niciodata fara RAM, si niciodata actualul Mi 10T 5G, cu android de la 10 - 12, nu mi-a consumat mai mult de 4,5 GB.

#93
tzalu

tzalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 26.06.2011
Am citit in comentariile de la clipul lui Dan Cadar ca versiunea cu 12 GB de ram nu vine in Europa, e doar pentru India!
Enervant!
Daca vrei sa folosesti un telefon din gama medie de pret 5 ani, la telefoanele chinezesti ramai in urma cu software-ul, iar la cele coreene cu hardware-ul!
Si mai enervant!

Edited by tzalu, 22 March 2024 - 16:35.


#94
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023
Ș-așa-i rău nici așa nu-i bine.E treaba și de baterie.Ai mai puțini giga de ram "optimizați",consumă mai puțin curent,autonomie mai mare.Pui 12 giga ca chinezii,suge mai mult din baterie.Nu-i prost coreanu.

#95
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023
Se pare ca o sa vina la mine luni sau marti. Astazi am primit AWBul si contractul, iar telefonul este la curier.
Am primit un discount de 204 lei, fata de pretul din piata, deci 2195 lei, pret total, care nu este purtator de dobanda, deci inca un plus pentru DIGI.
Am mai primit 50% reducere 4 luni la toate abonamentele, deci inca o reducere, si reducere permanenta la internet de 13 lei, inca un avantaj client.
Telefonul am inteles de la mai multi vanzatori, ca este un best buy ca midrange anul asta, fapt care a impins pe XIAOMII sa taie preturile, un redmi note 13 pro plus 5G la emag astazi a ajuns la 1850 lei, de la 2400 lei, varianta cu 256gb stocare.
Samsung a gandit bine mutarea cu A55 5G. Procesor la nivel de flagship in anul 2021, dar peste ce vinde concurenta la bani mai multi in 2024. Anul asta coreeni joaca o carte castigatoare.
Cica precomenzile la A55, sunt cu 35% mai mari fata de anul trecut pentru A54.

Attached Files



#96
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Sunt curios cate update-uri majore va avea, oare va duce până la A17? Din ce vad procesorul că performanța abia are 25% in plus fata de A52s. Mă așteptam la o diferență ceva mai mare...

#97
mihu30

mihu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 09.07.2009
Din ce se spune va avea 4 ani de OS și 5 de securitate. Și cum vine cu A14, se va actualiza până  la A18 inclusiv

#98
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023
Eu nu l-am ales in baza asta, ci in detrimentul XIAOMI care de 3 ani nu ofera nimic bun in realitate, multe doar pe hartie, ca in practica nu functioneaza si au ridicat preturile fara o explicatie.
Nu vorbim de inflatie ca alti producatori pot oferi produse la fel la aceleasi preturi din anii trecuti.

Edited by Imback, 24 March 2024 - 18:30.


#99
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 15.06.2005
Am ales să mă despart de un Samsung Galaxy A70 pentru care prin programul trade in de la Samsung am primit 538 de lei. Am ales varianta cu 256 GB + Galaxy Fit3. Pentru mine cred că a fost o afacere bună, nu am nevoie de un vârf de gamă, vreau doar un telefon decent, cu camere ceva mai bune.

#100
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Gama A e mai mult decat suficienta pentru un user normal si chiar pntru cei care solicita mai mult. Acum nu stiu cu ce ar trebui sa te ocupi ca sa ai nevoie cu adevarat de puterea de procesare a unui S24 Ultra de exemplu?

#101
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023
Astazi a ajuns sunt printre primii romani care pune mana pe el, arata bine la prima vedere, am primit si un update, imi place mai mult cum este construit Mi 10T 5G, dar nici asta nu este rau.
Are o sticla mai usoara si o rama de aluminiu mult mai usoara, eu de fel prefer telefoanele cu metal si sticla care se simt greu in mana.
Dupa ce il configurez, butonez, vin si cu alte detalii. Vad o imbunatatire a softului la Samsung fata de anii trecuti, din 128GB nu mai sunt jumatate ocupati ci doar 20 de GB cu sistemul de operare si aplicatiile terte.
Are blootware mai putin, insa ma enerveaza ca nu-l poti configura fara acces la internet si fara cont SAMSUNG. Asta chiar ma irita.
Cablu cu care vine in pachet este un cablu de date, fara cap USB, trebuie sa ii pui cap USB, o tampenie, mai bine nu-l puneau deloc si ma scadeau pretul cu 10 euro.

Attached Files



#102
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023
Alte detalii despre A55 5G cu care revin dupa utilizare si configurare, sunt surprins placut fata de ultimul meu Samsung pe care l-am detinut si anume Galaxy S4.
Are blootware mai putin, se poate dezinstala tot ce nu doresti, este mai curat, nu mai apar reclame pe ecran la orice aplicatie cum era pe atunci.
La fel si memoria RAM nu mai este utilizata haotic, si nici spatiul de stocare.
In comparatie cu Mi 10T 5G, este mai usor, un aluminiu si o sticla parca mai ciudate, si nu functioneaza pe al doilea sim apelul VOLTE sau VO-WIFI, insa are 5G pe ambele simuri, fapt care pe Mi 10T nu este, insa nu folosesc 5G decat pe un SIM, si as fi preferat mai mult VOLTE si VO-WIFI pe ambele simuri. In rest merge mult mai bine, si mai smooth decat Mi10T care are ecran de 144Hz, iar asta doar de 120Hz.
Nu-mi place nici ca nu pot seta ecranul la 90Hz / 144Hz ca pe XIAOMI, ci doar 120Hz adaptiv, sau 60Hz.

As fi preferat si un led de notificare, la A55 lipseste. Are folie pe spate, dar nu din aia de ambalare ci folie de protectie, am incercat s-o dau jos, este mai groasa si bine lipita.

Inc-o chestie, culoarea albastru ice, in fapt este un alb, iar negru este defapt un albastru inchis, au coreeni astia niste ochi la culori diferiti de restul.
Imi place mai mult culoare albastru a lui Mi 10 T.
Are ecran de 6.6, mai mic de 6.67, insa este mai lat, ce au taiat din lungime au pius pe latime cei de la Samsung.

P.S.
Sunt pozate cu redmi Note 8 PROPosted image , cel mai bun REDMI facut vreodata de XIAOMI, merge si azi ca-n prima zi.

Attached Files



#103
uzzydan

uzzydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 11.01.2009
Cam pe fuga, ce-i drept, dar am pus si eu mana pe el sambata. Prima senzatie pe care mi-a lasat-o a fost de masivitate fata de batranul meu A52s 5G. Desi din comparatia pe GSMArena reiese ca ar fi mai subtire decat al meu, totusi mi s-a parut prea gros! Si pe al meu il tin in husa 360, care adauga destul de mult. In plus, muchiile pareau ca "te taie" la degete. Cred ca ar fi mers ceva mai rotunjite. De fapt, intreaga rama pare ca a ramas nefinisata.
Despre performante, nu ma pot pronunta pentru ca nu am avut timpul necesar sa-l butonez. Dar urmaresc cu interes topicul, pentru ca as intentiona sa fie urmatorul telefon.

#104
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023
Eu il am deja si in afara de robustetea lui Mi 10T 5G greutatea mai mare care imi si place la Mi 10 T, Galaxy A55 5G merge mult mai bine. Nu simt diferenta de performanta in Exynos 1480 si Snapdragon 865+ Poate este in jocuri, dar eu nu ma joc pe telefon jocuri cu pretentii, ci jocuri de relaxare.
Jocurile cu pretentii se joaca pe P.C. acolo unde le joc si eu.

Edited by Imback, 26 March 2024 - 14:53.


#105
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 25.10.2006
Bine v-am găsit timpuriu!

Mi-a ajuns și mie ieri versiunea Awesome Navy, SM-A556B/DS, 256 Gb, Made in Vietnam.

Venit de pe un Galaxy A72 de 6.7 cu care m-am obișnuit și întovărășit în ultimii 3 ani, mă felicit că nu m-am aruncat anul trecut pe A54 și am așteptat ceva mai apropiat de ce îmi doream și pe care chiar să îl simt ca un upgrade, nu ca în primii ani ai S-urilor, în care le schimbam anual. 6.6 e mai potrivit față de ce eram eu obișnuit, nu resimt diferența pe partea asta și asta e un plus pentru mine.

Arată bine, se mișcă bine, încă nu am apucat să îl forjez suficient încât să pot face un review mai amănunțit, dar față de mai vechiul meu A72 pe care de abia primisem OneUI 6.0, pare altă galaxie.

Mă enervează teribil și aparent și pe cei cu S23 sau S24, faptul că pe OneUI 6.1, s-au gândit să scoată Auto brightness pe AOD. Sper că vor reevalua și-l vor aduce înapoi într-un upgrade viitor.

Am postat și un complain pe forumul Samsung. Mai sunt și altele, deloc puține!

Și vizavi de upgrade-uri, deja am primit unul out of the box. Patch securitate 1 martie.

#106
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvss, on 29 martie 2024 - 05:03, said:

Bine v-am găsit timpuriu!

Mi-a ajuns și mie ieri versiunea Awesome Navy, SM-A556B/DS, 256 Gb, Made in Vietnam.

Venit de pe un Galaxy A72 de 6.7 cu care m-am obișnuit și întovărășit în ultimii 3 ani, mă felicit că nu m-am aruncat anul trecut pe A54 și am așteptat ceva mai apropiat de ce îmi doream și pe care chiar să îl simt ca un upgrade, nu ca în primii ani ai S-urilor, în care le schimbam anual. 6.6 e mai potrivit față de ce eram eu obișnuit, nu resimt diferența pe partea asta și asta e un plus pentru mine.

Arată bine, se mișcă bine, încă nu am apucat să îl forjez suficient încât să pot face un review mai amănunțit, dar față de mai vechiul meu A72 pe care de abia primisem OneUI 6.0, pare altă galaxie.

Mă enervează teribil și aparent și pe cei cu S23 sau S24, faptul că pe OneUI 6.1, s-au gândit să scoată Auto brightness pe AOD. Sper că vor reevalua și-l vor aduce înapoi într-un upgrade viitor.

Am postat și un complain pe forumul Samsung. Mai sunt și altele, deloc puține!

Și vizavi de upgrade-uri, deja am primit unul out of the box. Patch securitate 1 martie.
Se pare ca acel complain trebuie trimis celor de la Samsung, postand doar pe acel forum nu te va lua nimeni in considerare.

#107
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmaladetz, on 29 martie 2024 - 10:47, said:

Se pare ca acel complain trebuie trimis celor de la Samsung, postand doar pe acel forum nu te va lua nimeni in considerare.

L-am trimis și la Samsung, nu că ar face vreo mare diferență. Mai degrabă îi ”doare” dacă e public decât privat!

#108
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
deci versiunea cu 12 gb nu e in europa? pacat ca era si mai bun cu 12 gb vs 8 gb.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

lpc

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate