Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Samsung Galaxy A55

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Lansare 15 Martie 2024
Specificatii: https://www.gsmarena...-news-60939.php
Se pare ca tot Exynos vor folosi si nu snapdragon....
Sper sa fie cu adevarat un upgrade.

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Nu cred că va rupe gura târgului, ultimul A de luat în considerare a fost A52s.

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Tocmai de asta sper ca A55 sa fie cu adevarat un upgrade, intr-adevar A52s pare pe aceeasi linie sau daca nu chiar peste A53 si A54.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Comparat cu Motorola Edge 40, e la acelasi nivel de performanta. Pare ca in sfarsit Samsung s-a hotarat sa treaca seria A5X la un nivel de midrange superior asa cum a fost si A52s.
A54 a sosit cu un pret de lansare absurd de 2600 lei si in 4 luni a ajuns la sub 2000 lei. Samsung va testa piata lansand-ul la suprapret urmand sa ajusteze pretul in jos in functie de vanzari.

#5
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 05.09.2012
Inca nu se stim prea multe despre el,doar ca are Exynos 1480, vine cu o cameră principală de 50MP și suportă încărcare rapidă de 25W,ecran OLED Full HD+ cu rată de refresh la 120Hz si va avea o diagonală de 6.5 inch,acum sa vedem daca va fi asa si daca e ceva de el,ca pret sigur va fi maricel la lansare.
Eu zic ca A52s-ul se bate si cu ăsta :)

#6
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Chiar că de la A52s următoarele modele care au fost lansate, respectiv a53 și a54 nu prea au mai fost de luat în considerare, asta dacă e să te uiți la specificații. Procesorul snapdragon 778 5g de pe a52s a făcut aproape toată diferența+ că a fost ultima serie cu mufă jack având și un preț corect, corectați-mă dacă greșesc. Seria A începea să promite tot mai mult cu modelul respectiv iar decât să lanseze tot felul de pârâituri în fiecare an, mai bine lansează seria A odata la 2 ani dar cu performanțe mai mari gen autonomie mai bună și tot cu procesoare snapdragon...în ultima vreme marca respectivă o ia tot mai în jos și ridică prețurile. Dacă până în vară nu apare ceva care să merite de la ei, am trecut și eu pe altă marcă gen xiaomi sau motorola. Am observat acum recent că de când motorola încep să lanseze și ei telefoane midrange cu chipset snapdragon au crescut în vânzări în ultima perioada.

#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Din punct de vedere al camerelor, A52S a obtinut pe dxomark un scor modest de 88 puncte (26 puncte in lowlight), pe cand A54 obtine 107 puncte (cu 64 in lowlight). O diferenta clara.

#8
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

 l_dan, on 14 ianuarie 2024 - 16:35, said:

Din punct de vedere al camerelor, A52S a obtinut pe dxomark un scor modest de 88 puncte (26 puncte in lowlight), pe cand A54 obtine 107 puncte (cu 64 in lowlight). O diferenta clara.

Sunt de acord cu tine, dar prețul de lansare a fost cu 1000 de lei mai mult la a54 fața de a52s...crezi că merită diferența? să nu uităm de chipset-ul de pe ele. https://nanoreview.n...dragon-778g-5g. Sunt curios ce preț va avea a55 la lansare și ce performațe cu exynos 1480, nu prea găsești mare lucru pe internet despre el.

Edited by MrLion, 14 January 2024 - 16:53.


#9
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Nu trebuie sa iei musai la lansare. Strict ca exemplu, am luat pt cineva anul asta de BF de la Selgros un A54 de 128 cu 1299 lei, un pret rezonabil zic eu.

#10
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Eu folosesc A52s. Mai am in casa un A53. Ptr mine A53 e mult mai bun pe partea de office, se misca mult mai fluent -cel mai clar se vede cand folosesc internetul mobil (incarcare pagini mari, deschidere docs google drive, clipuri youtube) - aceeasi retea, cartele noi etc.

#11
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 pavelescu, on 14 ianuarie 2024 - 17:40, said:

Eu folosesc A52s. Mai am in casa un A53. Ptr mine A53 e mult mai bun pe partea de office, se misca mult mai fluent -cel mai clar se vede cand folosesc internetul mobil (incarcare pagini mari, deschidere docs google drive, clipuri youtube) - aceeasi retea, cartele noi etc.
Sa faci upgrade spre un telefon cu aproape un an mai nou si cu performante mai slabe respectiv 20% in single cpu si 48% in Multi-Core mai putin decat A52s mi se pare o decizie gresita :)
https://nanoreview.n...-galaxy-a52s-5g

#12
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Experienta de utilizare conteaza, asta apreciaza si evalueaza zilnic clientul, nu performanta in teste a procesorului!

#13
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
nici nu prea se mai merita sa iei flagship cand spre exemplu a52s inca merge bine dupa 2 ani si merge pe 3. Diferenta la design nu mai e, femeile nu stiu care e S si care A ca nu sta sa ti l desfaca sa bata in el sa vada daca e de aluminiu sau sticla/plastic

#14
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Asta din cauza ca flagshipurile vin de la o generatie la alta doar cu modificari minore, fara imbunatatiri substantiale. Noutatea esentiala la seria S23 este ca a venit cu Snapdragon...
Multi percep ca mica diferenta de calitatea intre seriile A si S (dar mare ca diferenta de pret), de aia A54 se vinde atat de bine.

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Daca nu il fac la fel de lat ca predecesorul (76.7), poate reusesc si eu sa il tin in mana.
Galaxy A05 are 78.2 mm latime!!!
Cred ca Samsung scot cele mai late telefoane si pe langa asta au marginea necurbata.

#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvimann, on 15 ianuarie 2024 - 22:08, said:

Daca nu il fac la fel de lat ca predecesorul (76.7), poate reusesc si eu sa il tin in mana.
Galaxy A05 are 78.2 mm latime!!!
Cred ca Samsung scot cele mai late telefoane si pe langa asta au marginea necurbata.
Am avut si eu o problema cu marimea lor la inceput mai ales ca veneam de pe un galaxy mini insa probabil au facut un studiu prin care lumea si-a exprimat dorinta spre un ecran mai mare ca altfel nu stiu cum au luat decizia sa-l faca asa mare.

#17
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006

View Postvimann, on 15 ianuarie 2024 - 22:08, said:

Daca nu il fac la fel de lat ca predecesorul (76.7), poate reusesc si eu sa il tin in mana.
Galaxy A05 are 78.2 mm latime!!!
Cred ca Samsung scot cele mai late telefoane si pe langa asta au marginea necurbata.

Unul dintre motivele pentru care mie mi-a plăcut extrem de mult a54 era exact ăsta. La telefonul  ăsta din cauza că avea lățimea respectivă puteam tasta extrem de bine și repede mai ales că și la nivel intern greutatea era extrem de bine distribuită. A52s pe lângă motorul de vibrații deplorabil mi se pare că e  prea îngust și pe deasupra mai are și greutatea prost distribuită la nivel intern, e mai greu în partea de sus și din cauza asta are tendința să-mi pice din mână.
Ca și chestie extrem de pozitivă, ceea ce face Samsung cu update-urile lunare și upgrade-urile de  OS mi se pare excepțional de-a dreptul. Cu OneUi 6 telefonul e mult mai snappy decât în momentul lansării.

Edited by Syneweap, 20 January 2024 - 21:58.


#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 maladetz, on 20 ianuarie 2024 - 19:57, said:

Am avut si eu o problema cu marimea lor la inceput mai ales ca veneam de pe un galaxy mini insa probabil au facut un studiu prin care lumea si-a exprimat dorinta spre un ecran mai mare ca altfel nu stiu cum au luat decizia sa-l faca asa mare.
Sunt telefoane cu ecrane mai mari si tot mai inguste decat asta.
Marginile nesimtit de groase sunt acolo ca sa fie seria S subtire pe langa, alt motiv nu e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

gsmcomputer

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate