Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Samsung Galaxy A55

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
In vara va ajunge la pretul real ca si A54.

https://www.istoric-...m-android-negru

#38
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
"Samsung a anunțat lansarea astăzi a două noi modele de smartphone-uri, Galaxy A55 5G și Galaxy A35 5G [...]
Ambele dispozitive sunt echipate cu caracteristici de securitate îmbunătățite, inclusiv Knox Vault, și aduc capacități noi de fotografiere inspirate din tehnologia avansată a camerei Galaxy, împreună cu ecrane adaptabile la mediu prin intermediul Vision Booster.
Funcția Nightography îmbunătățită din Galaxy A55 5G permite realizarea de fotografii mai clare și vibrante în condiții de iluminare scăzută, datorită procesorului avansat de imagine cu Inteligență Artificială (ISP). În plus, stabilizarea optică a imaginii (OIS) și stabilizarea digitală a imaginii video (VDIS) asigură imagini clare și stabile, chiar și în mișcare.
Seria Galaxy A continuă să ofere experiențe de utilizare captivante și accesibile pentru toți utilizatorii. Ecranele Super AMOLED și funcția Vision Booster contribuie la o claritate remarcabilă și luminozitate în diverse condiții de iluminare.[...]
Utilizatorii vor beneficia, de asemenea, de actualizări ale sistemului de operare Android și One UI pe termen lung, precum și de compatibilitatea cu ecosistemul Galaxy, asigurându-se că dispozitivele lor rămân actualizate și integrate pe o gamă largă de dispozitive Samsung.
Galaxy A55 5G și Galaxy A35 5G vor fi disponibile pentru achiziție începând cu data de 20 martie, atât online, cât și în magazinele partenere".

https://arenait.ro/s...-5g-knox-vault/

#39
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
A facut cineva comanda la Digi?

#40
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Via GSMArena:

You can get the Galaxy A55 in 8/128GB for €480, while other available options are 8/256GB (€530), and 12/256GB variants.

#41
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

View PostLauCalin, on 10 martie 2024 - 16:03, said:

A55, conform gsm arena, va fi mai greu, mai mare si cu ecranul ceva mai slab fata de A54.
A fost o info falsa, gsmarena a modificat caracteristicile. Ecranul A55 are tot 1000 nits.

#42
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Sunt curios dacă și cu cât o să apară la noi varianta cu 12 GB RAM.

#43
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Pentru 0.2 inch diagonala primesti un telefon mai lat, mai greu si mai scump. Sa nu uitam de super saltul tehnologic Exynos 1380+100. O sa se vanda in draci.

#44
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Singurul avantaj major pt A5x a fost mereu pretul. Pt 1200-1500 lei primeai un telefon ce avea un raport pret/performanta decent. Cine cauta sa isi cumpere un telefon de buget pana in 1500 lei era orientat mereu de ceilalti catre A5x. Nu voiai sa dai multi bani pe un telefon insa nu voiai nici ultima rapciuga, asa ca A5x era optiunea. In in ultimii 2-3 ani A5x nu mai reprezinta deloc o optiune din moment ce cresc pretul iar hardware-ul ramane in urma.

Edited by alex342, 12 March 2024 - 11:27.


#45
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,424
  • Înscris: 16.05.2007
acolo e locul lui, am luat recent un a54 cu 1425 lei, mai mult de 1600 nu merita, au scos seria 7 sa poate mari pretul la 5, acum e un mare gol intre 5 si FE

Edited by liberlamare, 12 March 2024 - 13:42.


#46
tzalu

tzalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 26.06.2011
Ce alta varianta exista cu un suport software similar si la un pret comparabil?

#47
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023
Dacă ții telefonul 7 ani ca să ai nevoie de 7 apdeituri de android samsung și pixel.Dacă te mulțumești cu 3-4,ai variante mai bune preț/performanță la alte mărci.

#48
tzalu

tzalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 26.06.2011
A55 n-are 7 ani de update-uri, 4 ani update de android si inca un an update-uri de securitate!
Ceva similar la update-uri si la pret?

#49
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Nu prea este nimic. Google pixel 7a pe la 2000+

Am citit mult despre partea de soft Pixel vs Samsung - multi nu au fost multumiti de softul de pe Pixel.  Soft fluid - Android curat, updateuri multe dar overall experienta era mai buna pe Samsung.

Edited by pavelescu, 12 March 2024 - 17:18.


#50
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Mai e cineva care chiar foloseste telefonul peste 4 ani ca sa tina cont de update-uri? Intreb pentru ca stiu oameni cu Galaxy S8, P20, Pixel 6 care se bucura de telefoanele lor fara sa ii intereseze vreun update de soft. Telefonul merge bine, tine bateria, face poze ok, nu se blocheaza… ce pretentii sa mai ai de la un telefon de 4,5 ani? Pot merge si telefoanele mai ieftine. Putin mai greu, dar merg. Te descurci fara sa te enervezi. 😂
Deci asta, cum ca isi face update-uri dupa 4 ani, nu o vad ca pe ceva atat de important.
Motiv pentru care nu cred ca exista o alternativa mai ok decat Redmi note 13 pro la acest telefon. Poate camera e ceva mai buna la A55. In rest, nu vad de ce ai da 500-600 de lei in plus pe el, in loc de A54 sau Redmi Note 13 Pro

Edited by LauCalin, 12 March 2024 - 21:11.


#51
tzalu

tzalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 26.06.2011
Am Redmi 9 Pro, cumparat in septembrie 2020, ultimul update a fost anul trecut in iunie!
La mine telefoanele rezista multi ani, daca nu crapa din vina lor, cel mai mult am folosit un telefon 8 ani, il tineam si mai mult, dar aveam nevoie de un GPS si decizia rationala a fost sa iau un smartphone, care a crapat dupa trei ani, probabil din cauza bateriei!
A urmat Redmi-ul, care a tinut 11 luni pana i s-a schimbat placa de baza in garantie, de atunci merge, dar pe viitor nu-mi pun mari sperante ca ma mai tine mult si, cand crapa, vreau sa stiu exact ce cumpar!
Chinezii sunt destepti, n-are sens sa asiguri suport software 5 ani, cand stii ca hardware-ul se duce dracu' in 2-3 ani!

Edited by tzalu, 12 March 2024 - 21:47.


#52
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Redmi Note 9 Pro am avut si eu. Un telefon ff bun raportat la pret. L-am tinut 2 ani, nu am avut nici un fel de problema. Cum a mers in prima zi, asa a mers si in ultima.  Iar bateria m-a tinut mereu la fel de bine. Lucru care nu se poate spune despre actualul telefon, facut de marea companie “etalon” cu mar muscat.
Motiv pentru care ma tot gandesc daca sa-l schimb… sau nu. Telefon peste 2000 de lei nu mai vreau. Pur si simplu, pentru nevoile mele, nu se justifica sa cumpar.
Si cele mai echilibrate mi se par telefoanele de 1500-2000 de lei. Iar dintre ele, ar fi Oneplus N3, A54/A55 sau Redmi Note 13 Pro. Altceva nu am gasit. Recunosc, totusi, ca am o slabiciune pentru Oppo Reno 10 Pro, desi am inteles ca nu prea rezista pe termen lung la “tavaleala”

Edited by LauCalin, 12 March 2024 - 22:06.


#53
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Să vedem cu ce preț o să-și facă intrarea în Ro. Prin vară cred că o să ajungă și ăsta la un preț cât de cât .digerabil

#54
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

 tzalu, on 12 martie 2024 - 17:04, said:

A55 n-are 7 ani de update-uri, 4 ani update de android si inca un an update-uri de securitate!
Ceva similar la update-uri si la pret?

13T și în curând poco F6

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate