Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

In România sunt peste 10 milioane vehicule, iar peste 8 milioane de români au permis

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Face pe dracu. Probabil lucrezi la stat, altfel nu ai scoate asemenea perle.
Anul trecut am platit 30.000 taxe, anul asta am 80.000. Absolut toti pe care ii cunosc platesc taxe la greu si nu se face nimic pentru cetatean.
Taxele sunt doar ca sa va ridicati voi vile si sa va cumparati masini scumpe

#38
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 krtyna, on 03 ianuarie 2024 - 11:07, said:

Morti sunt doar din cauza infrastructurii. Dovada ca pe autostrazi nu prea avem accidente, fata de alte tari..
Bullshit. O știi pe aia cu adecvarea vitezei la condițiile de drum? Da, e o expresie uzatã de cît de folositã a fost dar spune-mi tu aici cã nu e valabilã.
Dar nu, șoferul român nu știe sã batã din picior în fața hoților care bagã banii în buzunar în loc de infrastructurã. El știe doar sã o ia pe calea cea mai ușoarã - încalcã toate legile, inclusiv cele ale bunului simț, și dacã e prins sau pãțește ceva se uitã în sus și plînge "Doamne, da ce-am fãcut de m-ai pedepsit?"

#39
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021

 eiffel, on 03 ianuarie 2024 - 12:07, said:




Sunt studii facute si infrastructura chriar ajuta.

erau mereu 4-5 accidente cu iesire in decor sau frontale pana ajungeam acolo.

Nu neg ca exista corelații, însã asta nu înseamnã cauzalitate.

Când unul ajunge în decor sau în copac nu-mi poți spune cã-i vina copacului ca s-a pus în calea schumacherului. Da în cazul asta particular ar fi fost mai bine sa nu fie un copac acolo ci o zona de pietriș ca pe circuitele de f1, însã dacã totuși copacul exista și accidentul s-a produs CAUZA lui nu-i existenta copacului și lipsa zonei de pietriș.

Pânã la urmã nu putem considera oamenii niște musculite bețive lipsite de liber arbitru și responsabilitate.

#40
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

 Prophecy, on 03 ianuarie 2024 - 12:11, said:

Daca dadeai click pe link vedeai harta colorata, pe regiuni, ca pentru prosti, iar in afara de un albastru pal in jurul Bucurestiului, vedeai numai galben.  Compara cu restul Europei !

Testicule, harta ta e aia din 2020. Daca te scremi tare, o gasesti pe aia pe 2021, si mai colorata. Si de acolo nu mai avem decat doi ani de cumparat furibund masini.

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Desigur ca soferii sunt vinovati pentru accidente. Cu cat mai multe autostrazi cu atat sunt mai rasfirati idiotii. Peste tot sunt idioti, dar Romania are procentul mai ridicat si sunt concentrati in spatii mici de condus.

#42
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017
Suntem la coada Europei cand vine vorba despre numarul de vehicule raportat la numarul de locuitori.
https://longreads.cb.../car-ownership/

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Da, putem zice ca primul lucru care s-a cumparat in Romania, odata cu cresterea nivelului de trai, a fost masina. Si mereu trebuie sa aiba sotul si nevasta fiecare masina lui, pentru ca nevoile si joburile sunt diferite. Excludem fitele cu masina in liceu si facultate, eu am avut masina abia dupa facultate, in Bucuresti oricum nu am vrut si nu vreau sa fiu sofer.

#44
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Cine te-a mintit in halul asta? Da, la tara, cred ca ar fi nevoie. In bucuresti trebuie sa fie doar o masina de apt, maxim, la aia mai instariti. Nu este loc pentru toate, sub nicio forma.

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Dar asa se intampla cand ai un regim comunist de tip Coreea de Nord, apoi sari direct in capitalism american.

 kopac, on 03 ianuarie 2024 - 12:40, said:

Cine te-a mintit in halul asta? Da, la tara, cred ca ar fi nevoie. In bucuresti trebuie sa fie doar o masina de apt, maxim, la aia mai instariti. Nu este loc pentru toate, sub nicio forma.
Pai nu este, ca oricum Bucuresti e supra-aglomerat, supra-solicitat, sa se mai extinda si celelalte orase, nu doar alea mari.

#46
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

 sebulbus, on 03 ianuarie 2024 - 12:33, said:


Testicule, harta ta e aia din 2020. Daca te scremi tare, o gasesti pe aia pe 2021, si mai colorata. Si de acolo nu mai avem decat doi ani de cumparat furibund masini.

Termina ma cu prostiile, ritmul de crestere a fost de aprox 5% pe an, ce cumparat furibund de masini vezi tu ?

Presupun ca stii sa calculezi cat vine 5% aplicat anual la 396 de masini la 1000 de locuitori.

Bati si campii si te mai si rupi in figuri.

#47
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009

 kopac, on 03 ianuarie 2024 - 12:40, said:

Cine te-a mintit in halul asta? Da, la tara, cred ca ar fi nevoie. In bucuresti trebuie sa fie doar o masina de apt, maxim, la aia mai instariti. Nu este loc pentru toate, sub nicio forma.
  Si masina aia sa aiba motor de minim 3.0 litri ca sa platesca impozit suficient de mare ca sa tina bugetari cu salariile pe linia de plutire.  Ma simt asa vinovat ca am doar patru si conduc doar doua, nu in acelasi timp normal.

Edited by axxel4you, 03 January 2024 - 13:00.


#48
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

 kopac, on 03 ianuarie 2024 - 12:40, said:

Cine te-a mintit in halul asta? Da, la tara, cred ca ar fi nevoie. In bucuresti trebuie sa fie doar o masina de apt, maxim, la aia mai instariti. Nu este loc pentru toate, sub nicio forma.

Deja a doua masina de familie devine normalitate.
In Bucuresti, cel putin.

Normal ar fi ca bugetarii sa fie obligati sa foloseasca transportul in comun, fara exceptie.
De la ultimul functionar pana la Iohannis

Edited by Moinesti72, 03 January 2024 - 12:54.


#49
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Lasati ca vor fi inlocuite cu electrice si atunci nu vor mai fi probleme , ca asa am inteles ca daca sunt electrice peste tot se rezolva toate problemele.
Asa ca aveti rabdare ca se apropie vertiginos de 0,5% , acum,acum ajung la 99% !
Eu as taxa cel putin triplu de la a doua masina detinuta pe familie iar de la a treia in sus de zece ori taxe marite, inclusiv asigurari!
De sarbatori am facut un experiment, am mers pe jos in centrele comerciale mari,am facut mai putin decat as fi facut cu masina !
Cel mai mult m-au distrat cei care stateau zeci de minute la coada sa intre in parcarile cu bariera, mai ocupau si 100 de metri de banda la iesirea din giratoriu, sublim !
Nu mai vorbim de toata diaspora venita sa fluture impresii…
Suntem un neam de….

#50
GaSar

GaSar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.10.2016

 Epdm, on 03 ianuarie 2024 - 12:39, said:

Suntem la coada Europei cand vine vorba despre numarul de vehicule raportat la numarul de locuitori.
https://longreads.cb.../car-ownership/
Daca sunt considerati acolo si milioanele de romani care au plecat din tara, sunt rezidenti in alt stat dar au buletinul si sunt calculati la numar si in Romania.

Quote

Cine te-a mintit in halul asta? Da, la tara, cred ca ar fi nevoie. In bucuresti trebuie sa fie doar o masina de apt, maxim, la aia mai instariti. Nu este loc pentru toate, sub nicio forma.

Eu am doi vecini cu cate 5 masini desi au 1 permis in familie

#51
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru ca sunt taxate prea putin, pentru multe din ele impozitul anual e mai mare decat un plin de benzina.
Pentru ca accesul in zona centrala a orasului nu e taxata, pentru incalcarea legii, in special parcarea si stationarea in locurile nepermise nu este pedepsita. Si atunci, nu "le cere de mancare".

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

 radunic, on 03 ianuarie 2024 - 12:26, said:

Bullshit. O știi pe aia cu adecvarea vitezei la condițiile de drum? Da, e o expresie uzată de cît de folosită a fost dar spune-mi tu aici că nu e valabilă.
Dar nu, șoferul român nu știe să bată din picior în fața hoților care bagă banii în buzunar în loc de infrastructură. El știe doar să o ia pe calea cea mai ușoară - încalcă toate legile, inclusiv cele ale bunului simț, și dacă e prins sau pățește ceva se uită în sus și plînge "Doamne, da ce-am făcut de m-ai pedepsit?"
Sau tu stii bah cine e tata? Sun acum si maine esti dat afara din Politie. Posted Image

Politistul trebuie sa zica "Puteti suna si pe Johannis, eu imi fac meseria-datoria".

#53
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

 Moinesti72, on 03 ianuarie 2024 - 12:50, said:

Deja a doua masina de familie devine normalitate.
In Bucuresti, cel putin.

Ce e aia normalitate, faptul ca lumii nu ii pasa prea mult de ceilalati si abuzeaza de spatiul public...?

#54
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
https://stirileprotv...-in-centru.html
Cam asa se face treaba.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 03 January 2024 - 13:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate